آموزش اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام با ۶ روش برای کسب بهترین نتیجه

اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing) یا (بازاریابی افراد به کمک تاثیرگذار) امروز تبدیل به یکی از محبوب‌ترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ شده است. برند ها در حال افزایش سرمایه‌گذاری خود در این شاخه هستند.

در سال ۲۰۱۸، نزدیک به ۷۴۰ پلتفرم دنیا تمرکزشان را روی اینفلوئنسر مارکتینگ قرار داده بودند. یک سال قبل، تعداد این پلتفرم‌ها که استفاده از بازاریابی اینفلوئنسر را به دیگر روش‌های مارکتینگ ترجیح داده بودند برابر ۴۲۰ مورد بود. این موضوع از افزایش بی‌نظیر محبوبیت اینفلوئنسر مارکتینگ تنها طی یک سال خبر می‌دهد. انتظار داریم در سال جاری نیز در مقایسه با قبل جهش بسیار زیادی را مشاهده کنیم.

خرید رپورتاژ آگهی

یکی از دلایل رو آوردن برندها و پلتفرم‌های بیشتر به این روش بازاریابی، بالاتر رفتن نرخ مشارکت در محتواهای تولید شده به دست اینفلوئنسر ها بوده است. در شبکه اجتماعی اینستاگرام، متوسط نرخ مشارکت اینفلوئنسر ها برابر ۱٫۸۷ درصد است. این میزان برای کاربران داران کمتر از ۲ هزار فالوور به ۱۰٫۷ درصد افزایش پیدا می‌کند.

روش‌های دریافت بهترین بازخورد از اینفلوئنسر مارکتینگ

بازاریابی افراد تاثیرگذار سبب افزایش نرخ مشارکت در پلتفرم شما خواهد شد. به وسیله بهینه‌سازی کمپین خود می‌توانید به نرخ مشارکت بیشتری دست پیدا کنید. به عبارتی در بازار اینفلوئنسر همه چیز به فرد تبلیغ‌کننده بستگی نداشته و شما می‌توانید به وسیله رعایت شش نکته زیر، بیشترین بازخورد را دریافت کنید.

۱- ایجاد کدهای تخفیف

ارائه کدهای تخفیف در کمپین‌های بازاریابی اینفلوئنسر تاثیر بسیار زیادی در افزایش نرخ مشارکت دارد. وقتی کاربران به امکان خرید محصول یا سرویس مورد علاقه‌شان به ازای پرداخت هزینه کمتر پی می‌برند، بیشتر به دریافت آن مشتاق خواهند شد. از طریق این تکنیک می‌توانید میزان فروش و در ادامه سودآوری خود را به شکل قابل توجهی در یک بازه زمانی کوتاه افزایش بدهید.

می‌توانید برای هر یک از اینفلوئنسرها کدهای تخفیف منحصربه‌فردی ایجاد کنید. وقتی آن‌ها کدهای ارائه شده توسط شما را همراه محتوای تبلیغاتی خود پخش می‌کنند، قادر خواهید بود میزان بازخورد از هر یک از اینفلوئنسرها را به خوبی ارزیابی کنید. به عبارتی با ردیابی کدهای استفاده شده در فروشگاه یا وب سایت خود و سپس در نظر گرفتن اینفلوئنسر تبلیغ‌کننده آن، قادر خواهید بود موفقیت هر یک از کمپین‌ها را بررسی کنید. به این ترتیب می‌دانید سرمایه‌گذاری در کدام فرد تاثیرگذار در آینده، سودآوری بیشتری برایتان خواهد داشت.

خرید رپورتاژ

اگر با اینفلوئنسرها به صورت تعرفه ثابت همکاری کنید، آن‌ها هیچ دلیلی برای صرف وقت و تمرکز روی محتوای شما نخواهند داشت. اگر همکاری را به صورت درصدی و اشتراکی پیش برده و قسمتی از سود هر محصول فروخته شده به کاربران جذب شده توسط آن‌ها را به خودشان پرداخت کنید، با اشتیاق بیشتری روی کمپین شما تمرکز می‌کنند.

اینفلوئنسر مارکتینگ دنیل ولینگتون

به عنوان نمونه‌ای از برندهای استفاده‌کننده از این استراتژی باید به دنیل ولینگتون (Daniel Wellington) اشاره کرد. این برند سوئدی به اینفلوئنسرهای همکار خود ساعت رایگان هدیه داده و یک سری کد تخفیف در اختیار هر یک قرار می‌دهد تا بتواند میزان موفقیت هر یک در جذب مشتریان جدید را ارزیابی کند.

۲- وایت لیستینگ

بعد از مشخص شدن افراد تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی با بیشترین میزان بازخورد برای شما، نوبت به افزایش پتانسیل آن‌ها می‌رسد. به عبارتی باید بتوانید بازخوردی که از بهترین و موفق‌ترین اینفلوئنسرها دریافت کرده‌اید را باز هم افزایش بدهید. به این منظور نیازمند پروموشن‌های پولی خواهید بود. از طریق وایت لیستینگ، برندها می‌توانند به حساب کاربری اینفلوئنسرها برای تبلیغ دست پیدا کنند. این اتفاق به تبلیغ‌دهندگان اجازه می‌دهد به محتواهای متعلق به خود دسترسی پیدا کرده و روی پست‌هایی که خواستار ترفیع دادن (پروموشن) آن‌ها هستند کنترل داشته باشند.

با استفاده از وایت لیستینگ خواهید توانست پست‌های منتشر شده به دست کاربران تاثیرگذار را تبدیل به تبلیغات (ادز – ads) کنید. آن‌ها همانند پست‌های اورجینال به نظر خواهند رسید، با این تفاوت که تگی با عنوان «اسپانسر شده» (Sponsored) در کنارشان دیده می‌شود. می‌توان یک کپشن به آن‌ها افزود و مشخص کرد در صورت لمس شدن ویدیو یا تصویر، چه اتفاقی رخ بدهد. این عمل می‌تواند هدایت کاربر به وب سایت فروشگاهی مورد نظر باشد. همانند دیگر انواع پروموشن‌ها، تبلیغ‌دهندگان قادر خواهند بود به آمار و ارقام بسیار دقیقی درباره پست ارتقا یافته خود دست پیدا کنند.

مزیت تقویت پست‌ها، افزایش میزان بازدید، بالاتر رفتن نرخ مشارکت و در نتیجه افزایش میزان فروش و سودآوری است. چالش اصلی در استفاده از این راهکار برای کسب بیشترین بازخورد از بازاریابی اینفلوئنسر، متقاعد کردن آن‌ها برای دادن دسترسی حساب کاربری خود به شما است. به صورت عادی نمی‌توانید به مخاطبان کاربر تاثیرگذار دسترسی پیدا کرده یا حتی روی آن‌ها هدف‌گذاری کنید.

وب سایت SocialCert برای اینفلوئنسر مارکتینگ

برای رفع مشکل، می‌توانید از SocialCert استفاده کنید. با استفاده از این ابزار، اینفلوئنسرها می‌توانند داده و دسترسی حساب کاربری‌شان را با برندها به شیوه‌ای ایمن اشتراک‌گذاری کنند.

۳-  تبدیل اینفلوئنسر به سفیر

می‌توانید تنها برای یک کمپین، با یک کاربر تاثیرگذار همکاری کنید. با این حال، بهترین روش در اینفلوئنسر مارکتینگ ایجاد رابطه‌ای قوی با یک یا چند اینفلوئنسر است. وقتی با یک یا چند مورد از آن‌ها به صورت طولانی مدت همکاری می‌کنید، تبلیغ‌کننده به درک بالاتری از برند شما رسیده و ارزش آن را به خوبی درک می‌کند. همچنین وی دیگر شما را به عنوان یک مشتری موقتی و پروژه‌ای ندیده و یکی از همکاران خود تلقی خواهد کرد، در نتیجه زمان و اشتراق بیشتری روی کمپین‌های شما صرف می‌کند.

علاوه بر آن، سر و کله زدن با آن‌ها وقتی همکاری طولانی مدت شده است، به مراتب راحت‌تر خواهد بود. ممکن است در نهایت، بر اساس بازخوردی که از هر یک از اینفلوئنسرها دریافت کرده‌اید، موفق‌ترین‌ها را تبدیل به سفیر خود کنید. در مقایسه با زمان راه‌اندازی یک کمپین در قالب یک پروژه، وقتی همکاری در بازه‌های زمانی طولانی‌تری ادامه پیدا کند، کاربر تاثیرگذار قادر خواهد بود محتواهای شما را از زوایای مختلفی در معرض دید قرار بدهد، چرا که به شناخت بسیار بهتری از آ‌ن‌ها در گذر زمان رسیده است.

وب سایت Twitonomy

می‌توانید با استفاده از ابزاری همچون Twitonomy رد پست‌های اینفلوئنسرهای همکار خود را گرفته و بر اساس بازخورد دریافت شده از هر یک، درباره تبدیل کردنشان به سفیر و نماینده رسمی خود تصمیم‌گیری کنید. این ابزار اطلاعاتی مفصل و جزئی همراه با یک سری چارت به شما نشان خواهد داد که کار را برای مقایسه و نتیجه‌گیری راحت‌تر می‌کنند. نمایش آمار و ارقامی درباره توئیت‌ها، کامنت‌ها، منشن‌ها و دیگر اطلاعات مربوط به کاربران تاثیرگذار، از دیگر قابلیت‌های Twitonomy محسوب می‌شوند.

۴- انتشار ویدیوهای لایو (زنده)

افزوده شدن قابلیت انتشار ویدیوهای زنده در شبکه‌های اجتماعی، حقیقتا انقلابی در نحوه تعامل کاربران بر بستر اینترنت به وجود آورد. اگر شما برای افزایش فروش خود در حال استفاده از بازاریابی اینفلوئنسر هستید، نباید استفاده از ویدیوهای لایو را فراموش کنید. به عبارتی باید از کاربران تاثیرگذار همکار خود بخواهید در قالب انتشار ویدیوهای زنده، محتواهای شما را در معرض دید قرار بدهند.

مقاله پیشنهادی: آموزش ساخت یک برند قدرتمند بر اساس آخرین تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ

وقتی اینفلوئنسرها اقدام به انتشار ویدیوهای لایو می‌کنند، کاربرانشان قادر خواهند بود با آن‌ها به صورت همزمان ارتباط برقرار کنند. این موضوع سبب می‌شود میزان بازدید و همچنین نرخ مشارکت در مقایسه با زمان انتشار ویدیوها و مخصوصا تصاویر عادی در قالب یک سری پست، به شدت افزایش پیدا کند.

وقتی یک کاربر تاثیرگذار، حین انتشار ویدیویی زنده درباره برند، محصولات و خدمات صحبت می‌کند، روی برندینگ شما تاثیرگذاری بسیار زیادی خواهد داشت. به عبارتی این یکی از بهترین روش‌ها برای آشنا کردن کاربران با یک برند است. ویدیوی زنده می‌تواند در قالب پرسش و پاسخ، ارائه آموزش‌هایی درباره کالاها یا سرویس‌های شما، محصولات آتی و دیگر موضوعات مربوط به برند هدف پیش برود.

ویدیوی انتخاباتی Starbucks

به عنوان نمونه، Starbucks در سال ۲۰۱۶ تلاش کرد مردم را به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تشویق کند. این شرکت در همکاری با Common یک ویدیوی لایو منتشر کرد. این ویدیو توسط ۱۷۶ هزار نفر دیده و ۲۰۰ مرتبه توسط بینندگان اشتراک‌گذاری شد.

۵- تحویل حساب‌های کاربری به اینفلوئنسر

در این روش، اینفلوئنسر کنترل حساب‌ یا حساب‌های کاربری یک برند را برای مدت زمانی مشخص در دست می‌گیرد. طی این بازه زمانی، آن‌ها برای ارتقای برند و افزایش میزان فروش، اقدام به انتشار محتواهای خلاقانه می‌کنند. می‌توان آن را به نوعی مخالف وایت لیستینگ دانست که در آن، مدیر یک برند، کنترل حساب کاربری اینفلوئنسر را در اختیار می‌گیرد.

این راهکار تاثیر بسیار زیادی در افزایش نرخ مشارکت دارد، چرا که سبب می‌شود مخاطبان کاربر تاثیرگذار همکار شما، حساب‌های کاربری‌تان را فالو کنند. فراموش نکنید موفقیت در این روش، در گرو تنظیم یک قرارداد مشخص با اینفلوئنسر پیش از تحویل کنترل حساب کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی است. در این قرارداد باید محدوده و حوزه کار و همچنین دستاوردها مشخص شود. به این ترتیب از بروز مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری خواهد شد.

باید داخل قرارداد، مدت زمان و همچنین سطح دسترسی کاربر تاثیرگذار به اکانت شما مشخص شود. بعد از امضای قرارداد، می‌توانید با خیال راحت همکاری را آغاز کنید. همانطور که می‌بینید، تسلیم کردن اکانت خود به فرد یا شرکتی دیگر موضوعی دلهره‌آور است. حال در وایت لیستینگ، از یک اینفلوئنسر درخواست می‌کنید همه اطلاعات تنها منبع درآمدش را در اختیارتان قرار بدهد! در نتیجه سخت بودن قانع کردن وی به انجام این کار بدیهی است!

به عنوان نمونه‌ای از این نوع همکاری در حوزه اینفلوئنسر مارکتینگ باید به همکاری مجله فشن آمریکایی Harper’s Bazaar با جیمی کینگ (Jamie King) اشاره کرد. او چندین مرتبه با استفاده از حساب کاربری Harper’s Bazaar در اینستاگرام اقدام به انتشار ویدیوهای لایو کرد. نتیجه، افزایش میزان نرخ مشارکت در اکانت مجله فشن نام برده بود.

۶- دریافت ضمانت‌نامه اینفلوئنسرها

به منظور دریافت بهترین نتیجه و بازخورد از کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ خود، باید فاصله بین کاربران تاثیرگذار و محصولات یا سرویس‌های خود را کاهش بدهید. وقتی بینندگان به ضمانت شدن تولیدات شما توسط یک اینفلوئنسر پی می‌برند، احترام خاصی برای آن‌ها قائل شده و میزان اعتمادشان افزایش پیدا خواهد کرد.

صرفا ارائه یک سری توضیحات درباره کالا یا سرویس‌های شما کافی نیست. منظور از کم کردن فاصله، ارتباط مستقیم اینفلوئنسر با تولیدات شما است. به عنوان نمونه یک شرکت گوشی‌ساز می‌تواند نمونه‌ای از محصول جدیدش را به منظور بررسی برای یک فرد تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی ارسال کند. این ویدیو بعد از منتشر شدن در صفحه اینفلوئنسر همکار، می‌تواند در وب سایت یا صفحه‌های شما شبکه‌های اجتماعی نیز منتشر شود.

می‌توانید این روش را با راهکار قبلی ترکیب کرده و یک استراتژی فوق‌العاده پیاده کنید. به عنوان نمونه به اینفلوئنسر دسترسی حساب کاربری خود را بدهید تا با استفاده از آن، در زمان بررسی محصولات شما، یک ویدیوی لایو منتشر کند.

منبع: smallbiztrends

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *