۱۷ باید و نباید پیش از شروع یک مصاحبه کاری

مصاحبه کاری

چطور برای مصاحبه کاری آماده شویم؟ در مصاحبه استخدامی چه بگوییم؟ در مصاحبه استخدامی چگونه خود را معرفی کنیم؟

مصاحبه کاری موفق نیازمند آماده‌سازی برای آن از قبل است. در این مطلب قصد داریم اعمالی که باید پیش از شروع یک مصاحبه کاری انجام بدهید را بررسی کنیم.

خرید رپورتاژ آگهی

روزها، ساعت‌ها و مخصوصا دقایق قبل از شروع یک مصاحبه کاری استرس‌زا هستند. این موضوع مخصوصا برای افرادی که درباره جلسه پیش رو، سوالات مطرح شده از آ‌ن‌ها و توانایی‌شان برای پاسخ دادن تردید دارند، بغرنج‌تر می‌شود.

نکات مهم برای داشتن مصاحبه کاری موفق

دقایق قبل از شروع یک مصاحبه کاری اهمیت زیادی دارند. اگر بتوانید قبل از شروع این فرآیند، از پس مدیریت و اجرای اعمال زیر بر بیایید، موقعیت شغلی مورد نظرتان را به راحتی به دست خواهید آورد.

۱- حضور زود هنگام بدون ورود به محل ملاقات

مصاحبه کاری

همانطور که گفتیم، از چند روز قبل از تاریخ مصاحبه کاری، استرس به سراغ فرد آمده و همینطور بیشتر می‌شود. در صورت دیر رسیدن به محلی که برای مصاحبه در نظر گرفته شده است، استرس چند برابر شده و به اوج خود خواهد رسید. رسیدن دیر هنگام از دو جنبه دردسرساز است. اولین مشکل، دستپاچه شدن فرد به خاطر عجله‌ وی برای رساندن خود به محل است. در نتیجه تمرکز خود را کاملا از دست خواهد داد. دومین مشکل، دید منفی کارفرما نسبت به فرد بی‌توجه به وقت است!

برخلاف تصور، ورود به محل زودتر از زمان تعیین شده سودمند نخواهد بود. بر اساس گفته‌های دیوید پارنل (David Parnell) به عنوان یک مشاور حقوقی و مربی ارتباطات موفق، حضور زود هنگام در محل مصاحبه کاری سبب قرارگیری فشاری غیر ضروری روی فرد مصاحبه‌کننده می‌شود. نتیجه، خارج شدن از مسیر طبیعی است که مصاحبه‌کننده از ابتدا در ذهن خود ترسیم کرده بود.

خرید رپورتاژ

بر اساس گفته‌های چند مشاور دیگر، هرگز نباید زودتر از ده دقیقه مانده به زمان تعیین شده برای مصاحبه کاری به محل وارد شوید. این کار یک نوع تحمیل روی مصاحبه‌کننده به شمار آمده و به نظر خواهد رسید انتظارتان از وی، کنار گذاشتن کارهای زیر دست خود برای توجه به شما است. در صورتی که زودتر از زمان تعیین شده به نزدیکی محل رسیدید، داخل ماشین یا هر مکان دیگری منتظر مانده و سر وقت وارد شوید.

مطلب پیشنهادی: آموزش نوشتن بیوگرافی حرفه‌ای و تاثیرگذار

ورود به ساختمان شرکت و انتظار در آن جا ایده خوبی نیست، چرا که می‌تواند بیش از پیش به استرس شما بیفزاید. توصیه می‌شود بیرون از محل مصاحبه همچون داخل خودروی خود اعمال بررسی شده در زیر را انجام داده و سپس، در زمان مناسب، به طور مستقیم به اتاق جلسه بروید.

۲- آرامش خود را حفظ کنید

مصاحبه کاری

در زمان قرارگیری تحت فشار استرس، هورمون‌هایی همچون کورتیزول و اپى نفرین در بدنتان ترشح می‌شود. بسته به میزان استرسی که در حال تجربه آن به خاطر نزدیک شدن به یک مصاحبه کاری هستید، هورمون‌های ترشح شده، تاثیر کم یا زیادی روی توانایی شما برای فکر کردن به شیوه‌ای کارآمد می‌گذارند. به منظور کسب اطمینان از آزاد بودن ذهن برای تفکر صحیح، که پیش نیازی اساسی برای پشت سر گذاشتن موفق مصاحبه کاری است، باید از ترشح شدن هورمون‌های استرس در بدنتان جلوگیری کنید.

مطلب پیشنهادی: متداول‌ترین اشتباهات فریلنسرهای تازه کار!

آرام ماندن در دقایق قبل از شروع مصاحبه و همچنین حین انجام آن، سبب می‌شود صحبت‌های فرد مصاحبه‌کننده را بهتر شنیده و قدرت درک بالاتری داشته باشید. به خاطر تمرکز داشتن در نتیجه عدم قرارگیری تحت تاثیر هورمون‌های استرس، بهترین واکنش و پاسخ را نسبت به سوالات مطرح شده خواهید داشت. در غیر این صورت، بهترین جواب‌هایی که از قبل روی آن‌ها خیلی فکر کرده و در گوشه‌ای نزدیک از ذهنتان برای پاسخ‌گویی سریع نگه داشته بودید، حین مصاحبه ناپدید می‌شوند.

۳- تنفس کنید

مصاحبه کاری

تنفس کردن به شیوه‌ای درست، یکی از نکات کلیدی برای دستیابی به نکته قبلی یعنی حفظ آرامش است. یکی از بهترین روش‌ها به منظور کنترل استرس خود و سرکوب کردن آن، شمردن تعداد دم و بازدم‌ها است. کافی است روی فرآیند تنفس کردن، که همیشه به صورت ناخودآگاه صورت می‌گیرد، تمرکز کرده و دم و بازدم‌ها خود را شمارش کنید. بعد از رسیدن به عدد ۱۰، این کار را مجددا تکرار کنید.

۴- یادداشت‌ها را به طور خلاصه مرور کنید

مصاحبه کاری

قبل از شروع مصاحبه کاری باید یک سری یادداشت درباره اطلاعات مهم همچون نام و نام خانوادگی فرد مصاحبه‌کننده و عنوان‌های مربوط به موقعیت کاری مورد نظر ایجاد کنید. اگر در پاسخ‌گویی به یک سری سوال که از نظرتان احتمال مطرح شدنشان بالا است مشکل دارید، آن‌ها را نیز در یک سری یادداشت جداگانه به همراه پاسخ بیاورید تا به وسیله مرور قبل از مصاحبه، از میزان استرس خود بکاهید.

شمرده، روان، خونسرد و بدون مکث صحبت کردن، یکی از کلیدی‌ترین نکات برای تحت تاثیر قرار دادن فرد مصاحبه‌کننده است. این کار از تسلط بالای شما روی موضوعات خبر می‌دهد. هر چه آگاهی شما از سوالات مطرح شده بیشتر باشد، بهتر می‌توانید از قبل برای پاسخ‌گویی به آن‌ها خود را آماده کرده و روان‌تر صحبت کنید. با این حال، در همه مصاحبه‌های کاری، یک سری سوال همیشه پرسیده می‌شوند. به عنوان نمونه می‌توان به «درباره خودتان صحبت کنید» اشاره کرد. باید پاسخ این سوال‌ها را از قبل آماده و پیش از شروع مصاحبه مرور کرد.

۵- تحقیقات اضافی انجام ندهید

مصاحبه کاری

اگرچه دقایق قبل از شروع مصاحبه کاری زمان تحقیق کردن، آماده‌سازی و تمرین برای پاسخ دادن روان به سوالات است، اما نباید خود را درگیر اطلاعات کاملا تازه کنید. به عنوان نمونه، شروع تحقیق درباره دستاوردهای بزرگ اخیر شرکت، بهترین روش برای پرت کردن حواس خود از روی اطلاعات کلیدی است!

۶- ایمیل خود را چک نکنید

مصاحبه کاری

چک کردن ایمیل، صندوق صوتی یا حتی شبکه‌های اجتماعی ممکن است به اطلاع از خبری ناگوار یا ناخوشایند منتهی شده و تمرکز شما را دقایقی قبل از شروع مصاحبه کاری خراب کند. بهتر است از دقایقی مانده به ورود به جلسه، ارتباط خود با دنیای اطراف و دیگر افراد را قطع کنید تا هیچ چیز نتواند تمرکزتان را بهم بریزد.

۷- توییتر و لینکدین شرکت را بررسی کنید

توییتر

همانطور که گفتیم، دقایقی قبل از شروع مصاحبه کاری زمان خوبی برای درگیر کردن خود با اطلاعات و اعداد و ارقام جدید و همچنین گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی نیست. با این حال، توییتر را باید یک استثنا دانست. بد نیست نگاهی گذرا به حساب کاربری شرکت در توییتر داشته باشید. به این ترتیب در صورت بروز اتفاقی مهم برای این شرکت طی مدت زمان اخیر، نسبت به آن آگاهی هر چند نسبی پیدا خواهید کرد. در صورت بی‌اطلاع نشان دادن خود درباره شرکت و اخبار مربوط به آن، تاثیر منفی روی مصاحبه‌کننده خواهید داشت.

۸- درباره یک یا دو چیز مهم درباره خود تصمیم‌گیری کنید

مصاحبه کاری

برخی مصاحبه‌های کاری به صورت چند جلسه‌ای و طی چند روز مختلف صورت می‌گیرند، به طوری که هر کدام مربوط به یک بخش است. سایر مصاحبه‌های کاری نیز همگی از چند بخش تشکیل شده و به صورت پیاپی اجرا می‌شوند. یکی از مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین بخش‌ها، آشنایی با فرد درخواست‌کننده موقعیت شغلی است.

به همین دلیل باید قبل از مصاحبه کاری، درباره خودتان اطلاعات کافی به دست بیاورید! ممکن است تا امروز، درباره نقاط قوت، ضعف، ویژگی‌های منحصربه‌فرد و دیگر جنبه‌های اخلاقی و رفتاری مربوط به خود فکر نکرده باشید. متاسفانه این کار نه تنها تا امروز سبب شده به خاطر عدم آشنایی کامل با خود، آن طور که باید پیشرفت نکنید، بلکه روی فرد مصاحبه‌کننده نیز تاثیر بسیار بدی خواهد گذاشت.

درباره یک یا دو ویژگی مهمی که دیگران شما را با آن‌ها می‌شناسند فکر کرده و بعد از مطرح شدن سوال مربوط به آن توسط مصاحبه‌کننده، خیلی محکم پاسخ بدهید. مدیران برخی شرکت‌ها عقیده دارند افراد می‌توانند از طریق آموزش، خیلی زود پیشرفت کرده و کمبودهای خود را جبران کنند، اما ویژگی‌های روحی آن‌ها حداقل در زمانی کوتاه غیر قابل تغییر است. به همین دلیل در مصاحبه کاری روی بخش روانشناسی تاکید بیشتری در مقایسه با بخش فنی دارند.

۹- بیش از حد مرور نکنید

مصاحبه کاری

مرور بیش از حد مطالب قبل از مصاحبه، از دو جنبه مشکل‌ساز است. در وهله اول، این کار سبب خواهد شد از آرامشی که پیش از شروع مصاحبه کاری شدیدا به آن نیاز دارید، کاملا دور شوید، چرا که دائما در حال وارد کردن استرس به خود هستید. مشکل دیگر، غیر طبیعی به نظر رسیدن گفته‌های شما از نظر فرد مصاحبه‌کننده است. به عبارتی مرور بیش از حد مطالبی که برای جلسه مصاحبه در نظر گرفته‌اید، سبب خواهد شد طوطی‌وار صحبت کنید. این موضوع به خوبی درک شده و تاثیری منفی دارد.

مصاحبه کاری امتحانی کتبی نبوده و یک مکالمه دو یا چند نفره است. به همین دلیل باید بتوانید به شکلی روان، جمله‌هایی جدید ایجاد کرده و مصاحبه‌کننده یا مصاحبه‌کنندگان را تحت تاثیر قرار بدهید. منظور از مرور مطالب پیش از جلسه، به خاطرسپاری مفاهیم مهم است، نه این که تلاش کنید یک سری جمله را به زور حفظ کنید.

۱۰- کیف خود را مرتب کنید

کیف

باید وسایل داخل کیف همراه خود را خیلی مرتب نگه دارید. به این ترتیب در زمان درخواست ارائه رزومه یا دیگر اسناد توسط مصاحبه‌کننده، مجبور به کنکاش داخل کیف خود نشده و حین جستجو درون آن، یک سری اشیای شخصی همچون پاکت سیگار و دیگر لوازم نامربوط به بیرون پرتاب نخواهند شد! وقتی برای پیدا کردن یک شی همچون یک سند یا رزومه داخل کیف خود پرسه می‌زنید، علنا در حال نشان دادن خود به عنوان فردی شلخته و نامنظم هستید. چنین فردی شایسته استخدام شدن نیست!

۱۱- داخل آینه به خود نگاه کنید

 داخل آینه

از هر آینه‌ای در اطرافتان استفاده کنید. اگر بر اساس نکته اول، داخل خودرو منتظر فرا رسیدن زمان مناسب برای رفتن به محل مصاحبه هستید، از آینه خودرو استفاده کنید. در غیر این صورت به سرویس بهداشتی رفته و از آینه آن بهره ببرید. به طور واضح، داشتن ظاهری آراسته، نکته‌ای کلیدی در جلب توجه فرد مصاحبه‌کننده است. این موضوع، نشان‌دهنده نظم و ترتیب شما است. در آن سو، داشتن ظاهری نامنظم، از بی‌توجهی شما به امور شخصی خبر می‌دهد، اتفاقی که بازتاب آن در امور کاری غیر قابل اجتناب است.

۱۲- با نگهبانان و منشی‌ها دوستانه رفتار کنید

فارغ از زود، دیر هنگام یا دیر رسیدن به شرکت، باید از مسیر قرارگیری نگهبانان عبور کرده و با منشی درباره مصاحبه کاری خود صحبت کنید. با هر فردی که در این مسیر برخورد کردید، مهربان و دوستانه برخورد کنید. بعد از ترک محل توسط شما، احتمال پرسش مصاحبه‌کننده از آن‌ها درباره نحوه رفتارتان با اطرافیان بالا است. مخصوصا اگر رفتار خوبی با این افراد نداشته و مودبانه برخورد نکنید، بدون پرسش مستقیم توسط مصاحبه‌کننده، آن‌‌ها این موضوع را به اطلاع وی خواهند رساند.

۱۳- روی حالت بدنی خود دقت داشته باشید

مصاحبه کاری

ممکن است مصاحبه‌کننده، بعد از ورود به محل و قبل از ورودتان به اتاق جلسه، رفتار شما را تحت نظر داشته باشید. این یکی از نکات کلیدی برای پی بردن به ویژگی‌های رفتاری و شخصیتی فرد است. نحوه نشستن شما، گویای موارد زیادی است. وی از این طریق به اعتماد به نفس بالا یا پایین شما پی خواهد برد.

۱۴- نسبت به اتفاقات اطراف خود آگاه باشید

مصاحبه کاری

توجه به محیط اطراف سبب می‌‌شود به نکات مهمی درباره شرکت همچون ارزش‌های آن‌ها پی ببرید. می‌توانید با ذکر این نکات حین مصاحبه کاری، هوش، ذکاوت و دقت خود را به مصاحبه‌کننده نشان بدهید.

۱۵- آب بنوشید

آب بنوشید

همراه داشتن آب را فراموش نکنید. احتمال آوردن یک نوشیدنی برای شما توسط منشی وجود دارد، اما بهتر است جوانب احتیاط را رعایت کرده و شخصا آب همراه داشته باشید. نوشیدن آب یکی از روش‌های بسیار مهم در عمل به نکته دوم یعنی حفظ آرامش است. یکی دیگر از مزیت‌های همراه داشتن آب داخل کیف خود، عدم نیاز به قطع فرآیند مصاحبه بابت درخواست آب است.

۱۶- سوالات خوبی مطرح کنید

طوفان فکری

باید یک سری سوال به منظور پرسش از فرد مصاحبه‌کننده همراه داشته باشید. با این حال، بد نیست یک یا چند سوال جدید نیز بر اساس یافته‌های تازه خود از محیط شرکت ایجاد کنید. به عنوان نمونه می‌توانید با ذکر وجود تعدادی اتاق کنفرانس در شرکت، از مصاحبه‌کننده درباره اهمیت کارهای تیمی در این محیط کاری سوال بپرسید.

۱۷- افکاری شاد داشته باشید

افکار شاد

اگرچه این نکته کلیشه‌ای به نظر می‌رسد، اما بسیاری، آن را در زمان مصاحبه کاری خود از یاد می‌برند. به وسیله مرور افکار خوب و شاد همچون کسب موقعیت کاری مورد نظر در این شرکت و سپس رشد و ارتقا در آن، استرس را از خود دور کرده و لبخند روی لب خود خواهید آورد.

منبع: businessinsider

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *