انکر تکست (متن لینک) چیست و چرا برای سئو سایت اهمیت زیادی دارد؟

انکر تکست

انکر تکست (Anchor Text) بخشی از یک لینک قابل مشاهده برای کاربران در دل یک متن است. متن لینک به دلایل مختلف اهمیت زیادی برای سئو سایت دارد.

چیزی که به عنوان انکر تست برای لینک‌دهی داخلی یا خارجی داخل متون خود می‌نویسید، می‌تواند به شکلی مثبت یا منفی روی امتیاز آن صفحه نزد موتورهای جستجو تاثیر بگذارد.

خرید رپورتاژ آگهی

در این مطلب قصد داریم ابتدا شما را با انکر تکست بیشتر آشنا کرده و نحوه بهینه‌سازی آن برای جلوگیری از دریافت نمره منفی از گوگل و افزایش رتبه یک مطلب را آموزش دهیم. علاوه بر آن‌ها، به بررسی تفاوت ایجاد متن لینک برای لینک‌دهی خارجی یا داخلی خواهیم پرداخت.

انکر تکست چیست؟

انکر تکست را باید قسمتی قابل مشاهده از یک لینک برای کاربران دانست که امکان کلیک کردن روی آن وجود دارد. این قسمت در زبان اچ تی ام ال، بین تگ آغازین <a href> و تگ پایانی <a/> قرار می‌گیرد. به عنوان نمونه می‌توان به کد اچ تی ام ال زیر اشاره کرد.

 • <a/>این انکر تست نمونه است<“a href=”https://example.com>

در تصویر زیر، نمونه‌ای از آن را حین نمایش در نتایج جستجوهای گوگل مشاهده می‌کنید. در اینجا گوگل از عنوان صفحه به عنوان متن لینک استفاده کرده است.

انکر تکست

انکر تکست چه کاری انجام می‌دهد؟

انکر تست، به شکلی قوی و موکد، به موتورهای جستجو و همچنین کاربران، نحوه دسترسی به صفحه‌ای که درون متن جاری به آن لینک کرده‌اید را نشان می‌دهد. یک هایپرلینک می‌تواند به یکی دیگر از صفحات وب سایت خودتان (لینک‌دهی داخلی یا اینترنال) یا صفحه‌ای در وب سایتی دیگر (لینک‌دهی خارجی یا اکسترنال) اشاره کند.

خرید رپورتاژ

در هر دو حالت لینک‌دهی، به وسیله مشخص کردن کلمه یا عبارتی صحیح به عنوان انکر تکست، به کاربران و مخصوصا ربا‌ت‌های موتورهای جستجو اجازه می‌دهید پیش از ورود به صفحه لینک شده، به ایده‌ای کلی درباره محتوای آن دست پیدا کنند. در تصویر زیر، نمونه‌ای از نحوه لینک‌دهی داخلی صحیح را مشاهده می‌کنید. در اینجا، با نگاه به عبارت کلیک شدنی “on-page SEO” متوجه خواهید شد با ورود به صفحه‌ای که این انکر تکست به آن اشاره می‌کند، قرار است با چه محتوایی رو به رو شوید.

انکر تکست

انواع مختلف متن لینک

در زمان ایجاد یک هایپرلینک، می‌توانید از بین چندین نوع انکر تکست موجود یکی را انتخاب کنید. گفتنی است اگر در دنیای سئو تازه‌کار هستید، باید از قبل با یک سری واژه و اصطلاح آشنا باشید. به این ترتیب خواهید توانست از آموزشی که در این مطلب ارائه شده است بیشترین بهره‌وری را داشته باشید.

 • برند: استفاده از نام برند خود به عنوان انکر تکست مثل «ویرلن»
 • آدرس اینترنتی: استفاده از آدرس اینترنتی دائمی صفحه مورد نظر بدون متن مثل https://virlan.com/tag/seo
 • نام دامین: قرار دادن نام دامین به عنوان متن لینک مثل virlan.com
 • عمومی: بهره بردن از واژه‌ها و عبارات کلی مثل « اینجا کلیک کنید» یا «بیشتر بخوانید»
 • کلیدواژه دقیق: قرار دادن کلیدواژه مطلب صفحه مقصد مثل «سئو»
 • کلیدواژه جزئی: استفاده از کلیدواژه مطلب به همراه یک سری کلمه اضافی مثل «می‌توانید برای یادگیری بیشتر سئو به این صفحه بروید»
 • عنوان صفحه: نوشتن عنوان صفحه لینک شده به آن به عنوان انکر تکست مثل «با ۱۰ مورد از بهترین ترفندهای سئو در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید»

بهترین نحوه استفاده از انکر تکست در مطالب

اگرچه انکر تکست چیز جدیدی نیست و از زمان پیدایش اینترنت و مخصوصا وب وجود داشته است، اما متاسفانه هنوز وب مسترهای زیادی از نحوه صحیح استفاده از آن آگاهی نداشته یا به خاطر کم اهمیت شمردن این قوانین، آن‌ها را رعایت نمی‌کنند. منظور از استفاده صحیح، بیشتر قرار دادن یک متن لینک مطابق با قوانین موتورهای جستجو است تا رضایت آن‌ها حاصل شود. استفاده از انکر تکست‌های استاندارد برای لینک‌دهی داخلی و خارجی، به روش‌هایی مختلف به بهبود سئو وب سایت شما کمک خواهد کرد.

 • استفاده از متن لینک بهینه درون لینک‌های داخلی، به موتورهای جستجو برای یادگیری ساختار وب سایت شما کمک می‌کند.
 • نوشتن انکر تکست مناسب در لینک‌های واردشونده، در افزایش رتبه در موتورهای جستجو برای یک سری کوئری خاص از سوی کاربران تاثیر قابل توجهی دارد.
 • قرار دادن متن لینک صحیح در لینک‌های خارجی کاربران را برای تصمیم‌گیری درباره کلیک یا عدم کلیک روی آن راهنمایی می‌کند.

انتخاب عبارت یا کلمه‌ای معنی‌دار

متن که به عنوان انکر تکست انتخاب می‌کنید باید قابل فهم باشد. به عبارتی کاربر باید با دیدن قسمت قابل کلیک متوجه شود در صورت وارد شدن به صفحه مقصد، با چه محتوایی رو به رو خواهد شد. در زمان انتخاب یک متن لینک باید تا جای ممکن از آوردن عبارت‌ها و کلمه‌های عمومی همچون «اینجا کلیک کنید»، «اینجا»، «این را بخوانید» یا «بیشتر بخوانید» خودداری کنید.

سئو سایت

رعایت این موضوع مخصوصا به خاطر تلاش همیشگی وب مسترها برای ارائه اطلاعات کافی به ربات‌های موتورهای جستجو به منظور دریافت امتیاز بالاتر از آن‌ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. وقتی چنین عبارت‌های کلی را به عنوان متن لینک انتخاب می‌کنید، خزنده‌های گوگل با رسیدن به آن‌ها داخل متن جاری، قادر به تشخیص محتوای صفحه لینک شده از طریق انکر تکست نیستند.

موضوع دیگر، عدم استفاده از کلماتی غیر مرتبط با موضوع محتوای صفحه لینک شده داخل متن لینک است. در روش قبلی، اطلاعات کافی به کاربر نمی‌دادید، اما اینجا، در واقع در حال گمراه کردن وی هستید!

خودداری از قرار دادن آدرس اینترنتی به عنوان متن لینک

در بسیاری از مواقع، وب مسترها برای سادگی کار و عدم نیاز به فکر کردن درباره متن لینک، از آدرس اینترنتی (URL) صفحه مقصد به عنوان انکر تکست استفاده می‌کنند. اگرچه این موضوع مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما روش تمیز و مفیدی نیست! اگر ایده‌هایتان به منظور انتخاب یک متن لینک مناسب برای اشاره به صفحه‌ای دیگر ته کشیده است، می‌توانید بدون فکر، از عنوان آن صفحه استفاده کنید!

نوشتن انکر تکست کوتاه

انکر تکست باید در عین رساندن منظور به کاربران و موتورهای جستجو درباره محتوای صفحه اشاره شده به آن، تا جای ممکن خلاصه و کوتاه باشد. اگر تعداد کلمات آن افزایش پیدا کند، ربات‌های گوگل در پی بردن به موضوع مطلب صفحه مقصد با مشکل مواجه خواهند شد.

سئو

نمایش متفاوت متن لینک

رویت هایپرلینک‌ باید تا جای ممکن برای کاربران آسان باشد. بهترین روشی که در اغلب وب سایت‌ها از آن پیروی می‌شود، نمایش انکر تکست‌ها با رنگی متفاوت از رنگ بقیه نوشته‌های مطلب است. در همین مطلب می‌توانید نمونه‌های آن را با رنگ آبی پیدا کنید.

مجازات‌های گوگل درباره انکر تکست

در صورت آشنایی با دنیای سئو، باید از اهمیت وصف نشدنی لینک‌ها در این زمینه مطلع باشید. یکی از رمزهای موفقیت قوی‌ترین‌ها، که توجه موتورهای جستجو را به خوبی به خود جلب کرده‌اند، رعایت اصول لینک‌دهی داخلی و خارجی است. از جمله مهم‌ترین دلایل تاکید ما برای انتخاب صحیح انکر تکست، ارتباط آن با هایپرلینک‌‌ها محسوب می‌شود. به همین دلیل در صورت عدم رعایت قوانین، بعید نیست مشمول مجازا‌ت‌های گوگل شوید!

لینک‌های ورودی، هنوز به عنوان یکی از مهم‌ترین فاکتورهای ارزشیابی یک صفحه و در کل وب سایت در موتورهای جستجو به شمار می‌روند. لینک‌های اشاره‌کننده به یک وب سایت دیگر، از دید الگوریتم‌های موتورهای جستجو حکم «رای اعتماد» دارند. یک وب سایت دریافت‌کننده لینک از وب سایت‌های دیگر، در مقایسه با وب سایتی که از دیگران هیچ لینکی دریافت نکرده است، از شانس بسیار بیشتری برای جلب توجه گوگل برخوردار است. هر چه امتیاز وب سایت‌های لینک‌دهنده به شما بیشتر باشد، به طور واضح گوگل اعتبار بیشتری برای رای اعتماد آن‌ها قائل خواهد شد.

حال یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای ارزیابی ارزش یک لینک، متن آن است. از طریق انکر تکست موتورهای جستجو متوجه خواهند شد باید امتیاز صفحه لینک شده را در نتیجه جستجوهای چه عبارت‌ها و کلمه‌های کلیدی از سوی کاربران، ارتقا بدهند.

بک لینک

فرض کنید وب سایت A، صفحه‌ای از وب سایت B را با انکر تکست «سئو» داخل یکی از مطالب خود لینک کرده است. این موضوع ابتدا نشان می‌دهد وب سایت A به وب سایت B اعتماد دارد، وگرنه هرگز به یک صفحه از آن اشاره نمی‌کرد. موضوع دومی که از این هایپرلینک برداشت خواهد شد، ارتباط محتوای صفحه لینک شده از وب سایت B با کلمه «سئو» است. از آن جایی که وب سایت A درباره «سئو» به وب سایت B استناد کرده است، از نظر موتورهای جستجو بهتر است این صفحه را به کاربران جستجوکننده کلمه نام برده نشان داد. تا اینجا همه چیز طبق قوانین پیش رفته است. مشکل با بروز اتفاقات زیر آغاز می‌شود.

 • وب سایت A بابت لینک کردن صفحه‌ای از وب سایت B داخل یکی از مطالب خود پول دریافت کرده باشد. در نتیجه احتمال بی‌ارزش بودن محتوای صفحه لینک شده بالا می‌رود.
 • مطلب داخل وب سایت A که درونش به یک صفحه از وب سایت B اشاره شده است، ارتباطی با موضوع سئو نداشته باشد.
 • وب سایت A به طور پیاپی داخل مطالب خود با استفاده از انکر تکست بهینه به دیگر وب سایت‌ها اشاره کند.
 • دو وب سایت A و B بر سر تبادل لینک توافق کرده باشند.

اگر گوگل به لینک‌دهی به خاطر در میان بودن بحث پول یا منافع شخصی و شرکتی، به جای تلاش برای ارتقای کیفیت مطالب نمایش داده شده توسط این موتور جستجو، پی ببرد، وب سایت‌های خاطی را مجازات کرده و امتیاز لینک‌های آن‌ها را کاهش می‌دهد. به عبارتی لینک‌دهی خارجی باید به شکل طبیعی صورت گرفته باشد، به طوری که یک وب سایت، صرفا به خاطر ارزش محتوای مطلبی از وب سایت دیگر به آن اشاره کند.

جلوگیری از بروز اشتباه در نوشتن انکر تکست

اگر درباره بهینه‌سازی یا عدم بهینه‌سازی متن لینک به شک افتاده‌اید، بد نیست نکات زیر را نیز مرور کنید. به این ترتیب به دیدی بسیار خوب درباره نحوه نوشتن انکر تکست دست پیدا کرده و در کنار جلوگیری از مجازات شدن توسط گوگل،‌ امتیاز خوبی از آن دریافت می‌کنید.

قوانین مهم حین ایجاد لینک خارجی

فقط به وب سایت‌های مورد اعمادتان لینک کنید. اگر با وجود عدم اعتماد به یک وب سایت و مخصوصا صفحه‌ای از آن، به دلایل مختلف نیازمند اشاره کردن به آن هستید، باید هایپرلینک ایجاد شده را نوفالو (nofollow) کنید. به این ترتیب به ربات‌های موتورهای جستجو تاکید می‌کنید به صحت یا عدم صحت محتوای اشاره شده به آن از طریق این انکر تکست اعتمادی ندارید. وقتی یک هایپرلینک به شکل نوفالو درآمد، انکر تکست آن نادیده گرفته خواهد شد. در مطلبی دیگر به طور مفصل درباره لینک‌های نوفالو صحبت خواهیم کرد.

از قرار دادن دقیق عبارت یا کلمه کلیدی مطلب صفحه مقصد به عنوان متن لینک خودداری کنید. به عنوان نمونه، به جای نوشتن «استراتژی‌های سئو» به عنوان متن لینک اشاره‌کننده به صفحه‌ای با این محتوا، از «این استراتژی‌های سئو را دنبال کن» استفاده کنید. حین رعایت این قانون، نباید کوتاه و خلاصه بودن متن لینک را از یاد برد.

می‌توانید برای اشاره به دیگر وب سایت‌ها از نام برند آن‌ها استفاده کنید. به عنوان نمونه، اگر مایل به استفاده از کلمه‌های کلیدی در انکر تکست نیستید، می‌توانید به شیوه‌ای متفاوت اقدام به لینک‌دهی کنید. به این ترتیب، به جای نوشتن «این استراتژی‌های سئو را دنبال کن» باید از عبارت «بر اساس گفته‌های ویرلن، استراتژی‌های سئو به این شکل است» استفاده کرده و «ویرلن» را به عنوان انکر تکست (بخش کلیک شدنی) انتخاب کنید. این یکی از ایمن‌ترین روش‌ها برای لینک دادن به دیگر وب سایت‌ها بدون ترس از مجازات است.

قوانین مهم برای ایجاد لینک به وب سایت خود

حین درست کردن لینک‌های واردشونده به وب سایت خود بک لینک باید از قوانین متفاوتی برای نوشتن انکر تکست پیروی کنید.

از انواع مختلف متون لینک، که در ابتدای مطلب جاری به آن‌ها اشاره کردیم، استفاده کنید. بهتر است از قرار دادن دقیق کلمه‌های کلیدی، بدون واژه‌ای اضافی، خودداری کنید، اما استفاده از بقیه موارد مشکلی ایجاد نمی‌کند. به عنوان نمونه می‌توان به استفاده از عنوان صفحه، قسمتی از عبارت کلیدی و نام برند اشاره کرد که همچنان سیگنال‌های موثری به گوگل مخابره می‌کنند.

پروفایل لینک خود را مرور کنید تا طبیعی به نظر برسد. یک پروفایل لینک طبیعی باید شامل انواع انکر تکست‌ها باشد. اگر برای اشاره به صفحاتی از وب سایت خود، فقط از کلید واژه‌های دقیق (بدون واژگان اضافی) استفاده کنید، رفتاری طبیعی نداشته‌اید.

از ایجاد لینک‌های دارای کیفیت پایین خودداری کنید. انکر تکست تنها یکی از فاکتورهای محاسبه ارزش یک لینک است و معیارهای دیگر نیز دخیل هستند. به عنوان نمونه می‌توان به جایگاه وب سایت اشاره‌کننده به شما، مجوز دامین وب سایت و میزان ارتباط مطلب حاوی بک لینک اشاره کرد. به عبارتی از ایجاد یک بک لینک به وب سایت خود، هر جایی که این امکان وجود دارد، خودداری کنید.

بهترین روش نوشتن متن برای لینک‌های داخلی

در زمان لینک‌دهی داخلی، قضیه کاملا متفاوت است. در اینجا می‌توانید بدون نگرانی از غیر طبیعی به نظر رسیدن یا رعایت بیش از حد قوانین برای نوشتن انکر تکست وارد عمل شوید. گوگل تاکید کرده هیچ انکر تکست اشاره‌کننده به صفحات داخلی، به خاطر بهینه‌سازی بیش از حد، صفحه را مشمول مجازات نخواهد کرد. به عنوان نمونه در اینجا می‌توانید به تعداد دلخواه، از عین کلید واژه صفحه‌ها برای اشاره کردن به آن‌ها استفاده کنید.

با این حال چند قانون را مد نظر داشته باشید. تنها هدف لینک‌دهی داخلی جلب توجه موتورهای جستجو به دیگر مطالب وب سایت خود نیست. به همین دلیل حین نوشتن انکر تکست باید قانون ارائه ایده‌ای کلی به کاربر درباره صفحه اشاره شده به آن را رعایت کنید.

در زمان لینک‌دهی داخلی، می‌توانید به تعداد دفعات محدود از انکر تکست از نوع عمومی همچون «اینجا کلیک کنید» بهره ببرید، اما نباید در انجام این کار زیاده‌روی کنید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *