دسته‌ها
VIRLAN پیشنهاد سردبیر سئو مقالات آموزشی

آموزش بهینه سازی مسیر سایت (بردکرامب) برای سئو سایت

مسیر سایت یکی از عناصر مهم سئو سایت و مورد علاقه گوگل است. شرکت گوگل در اسناد بهینه سازی وب سایت برای موتور جستجوی خود، تاکید خاصی روی اهمیت بردکرامب دارد.

دلیل تاکید گوگل بر اهمیت بردکرامب واضح است؛ علاوه بر موتورهای جستجو، کاربران نیز به وسیله دنبال کردن مسیر سایت به اطلاعات بسیار مهمی دست پیدا خواهند کرد. گوگل هر آن چه برای یوزر فرندلی شدن یک وب سایت طراحی شده باشد را دوست دارد. موتورهای جستجو از بردکرامب به منظور دستیابی به ایده‌ای بهتر درباره ساختار وب سایت استفاده می‌کنند. کاربران به کمک آن قادر به مسیریابی بهتر در وب سایت خواهند بود. با ویرلن همراه باشید:

در این مطلب قصد داریم به طور جزئی به بررسی بردکرامب در وب سایت‌ پرداخته و بعد از ذکر دلیل اهمیت آن برای سئو نحوه بهینه‌سازی مسیر سایت را آموزش بدهیم.

مسیر سایت یا بردکرامب چیست؟

بردکرامب یک منوی کوچک بوده و معمولا در بالای یک صفحه وب قرار می‌گیرد. از آن به منظور کمک برای مسیریابی استفاده می‌شود. با دنبال کردن مسیر سایت کاربر قادر خواهد بود مرحله به مرحله از صفحه کنونی به صفحه اصلی وب سایت برود. در تصویر زیر نمونه‌ای از آن را مشاهده می‌کنید:

مسیر سایت

همانطور که در تصویر بالا پیداست، بردکرامب از صفحه خانه (Home) آغاز شده و بعد از نمایش دسته‌بندی، نام صفحه‌ای که کاربر در حال حاضر درونش قرار دارد را نشان می‌دهد. نکته مهم درباره مسیر سایت قابل کلیک بودن تمامی مراحل نمایش داده است. می‌توان هر آیتم و نوشته را در اینجا به نوعی یک انکر تکست دانست.

انواع مسیر سایت

بردکرامب می‌تواند فرم‌های مختلفی داشته باشد، هر چند در نهایت هدف تمامی آن‌ها یکسان است؛ بردکرامب باید بتواند ارتباط بین صفحه کنونی و دیگر قسمت‌های وب سایت را نشان بدهد. به عبارتی کاربر از طریق آن باید دریابد از صفحه خانه وب سایت تا صفحه کنونی، چه مسیری طی شده است.

به عنوان نمونه با نگاه به مسیر سایت در بالای این صفحه متوجه خواهید شد دومین مرحله بعد از ورود به صفحه اصلی، دسته‌بندی «سئو» است. سپس داخل این دسته‌بندی، به مطلب کنونی وارد شده‌ایم. مهم‌ترین انواع بردکرامب موارد زیر هستند:

بردکرامب مبتنی بر ساختار سلسله مراتبی

مثال بالا نمونه‌ای از یک مسیر سایت مبتنی بر ساختار سلسله مراتبی (مبتنی بر موقعیت) است. این یکی از متداول‌ترین‌ روش‌ها بوده و در وب سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که دارای ساختار سلسله مراتبی ساده‌ای هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمونه‌ای دیگر از یک بردکرامب این چنینی را در تصور زیر، که مربوط به فروشگاه اینترنتی آمازون است، مشاهده می‌کنید:

مسیر سایت - بردکرامب

بردکرامب داینامیک (پویا)

مسیر سایت داینامیک (مبتنی بر خصیصه) زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک محصول دارای مشخصه‌های زیادی است. در تصویر زیر نمونه‌ای از یک بردکرامب پویا را در یک وب سایت فروشگاهی مشاهده می‌کنید:

مسیر سایت - بردکرامب

توجه کنید در اینجا، Breadcrumb به کاربر کمک می‌کند بدون نیاز به ترک صفحه کنونی، به انتخاب محصولاتی متفاوت بپردازد.

مسیر سایت مبتنی بر تاریخچه

در سومین مورد، به جای نمایش مسیر بر اساس ساختار وب سایت، مراحل بر اساس صفحه‌هایی که کاربر تاکنون دیده است مرتب می‌شوند. از آن جایی که این روش برای سئو وب سایت مناسب نیست، استفاده از آن را توصیه نمی‌کنیم.

دلیل اهمیت بردکرامب برای وب سایت چیست؟

به سه دلیل زیر، در یک وب سایت بهینه شده برای موتورهای جستجو، مسیر سایت عنصری با اهمیت محسوب می‌شود:

  • مسیریابی به لطف آن آسان‌تر می‌شود. این اصلی‌ترین هدف از ساخت بردکرامب بوده و کاربران به همین دلیل دوستش دارند.
  • این عنصر کاربر را به دیدن صفحه‌های بیشتری از وب سایت کنونی پیش از خارج شدنش تشویق می‌کند. اگر کاربر از طریق گوگل وارد وب سایت شده باشد، هر چه پیش از خروج بیشتر درون آن مشغول بماند، وب سایت نزد گوگل ارج و قرب ویژه‌ای پیدا خواهد کرد.
  • بردکرامب برای سئو مفید است

اهمیت این عنصر برای سئو به دو دلیل است. اولین دلیل، کمک به ربات‌های موتور جستجو در فرآیند کراولینگ و ایندکسینگ است. کراولرهای گوگل قادر به تشخیص مسیر سایت بوده و از طریق آن، به وسیله پی بردن به ساختار وب سایت، اطلاعات بیشتری کسب می‌کنند.

دومین دلیل اهمیت مسیر سایت در بهینه سازی برای موتورهای جستجو، نمایش آن در SERPS توسط گوگل است، به جای این که آدرس دائمی یک صفحه وب نمایش داده شود. به عنوان نمونه، آدرس یک مطلب را به صورت https://www.reliablesoft.net/what-is-the-difference-between-seo-and-sem در نظر بگیرید. در حالت عادی باید این آدرس در زمان نمایش داده شدن عنوان آن در نتایج جستجوهای کاربران دیده شود، اما وقتی یک سیستم نمایش مسیر سایت مبتنی بر سئو راه‌اندازی کرده‌اید، گوگل به جای نمایش آدرس بهم ریخته بالا، لینک مطلب را شبیه به تصویر زیر نمایش خواهد داد:

مسیر سایت

در این وب سابت، مطلب مورد نظر که کمی بالاتر لینکش را قرار دادیم، در دسته‌بندی SEO Articles (مقالات سئو) قرار دارد.

بهینه سازی مسیر سایت برای موتورهای جستجو

به منظور ایجاد یک سیستم نمایش مسیر سایت مبتنی بر سئو، که در کنار برآورده کردن نیاز کاربران توجه گوگل را نیز جذب کند، باید از قوانین نیز پیروی کنید.

اطمینان از فعال و قابل رویت بودن بردکرامب

این موضوع از نظر شما به عنوان یک مدیر وب سایت یا وب مستر بدیهی به نظر می‌رسد، اما بعید نیست طراح وب سایت دید دیگری داشته باشد. طراحان معمولا به خاطر تصور عدم انطباق بردکرامب با دیگر عناصر و بهم ریختن هارمونی مورد نظر آن‌ها در ظاهر وب سایت، آن را غیر فعال کرده و در صورت عدم توجه مدیر وب سایت در زمان مطرح کردن نیازهای اولیه پیش از طراحی، به طور کامل قیدش را می‌زنند!

در اولین تصویر این مطلب که به مسیر سایت وب سایت ساعت رولکس اشاره دارد، این تصور نقض می‌شود. در آنجا به خاطر خلاقیت طراح، مسیر سایت به طور کامل با دیگر عناصر وب سایت انطباق داشته و ترکیب ظاهری آن را بهم نریخته است.

اطمینان از موبایل فرندلی بودن مسیر سایت

اگر دوست دارید ویژگی نمایش مسیر سایت را در حالت موبایل نیز فعال نگه دارید، باید از درشت بودن فونت نوشته‌های آن اطمینان پیدا کنید تا برای کاربر قابل کلیک باشند. طراحان وب سایت، بردکرامب را در حالت موبایل غیر فعال کرده یا آن را تبدیل به یک سری دکمه می‌کنند. تصویر زیر نمونه‌ای از یک مسیر سایت بهینه شده برای موبایل است:

مسیر سایت - بردکرامب

افزودن الگو بردکرامب

اگر دوست دارید به جای آدرس مطالبتان، مسیر سایت در نتایج جستجوهای کاربران در گوگل نمایش داده شود، باید اسکیما مارک آپ (Schema Markup) را برای وب سایت خود فعال‌ کنید. Schema Markup روشی به منظور هایلایت کردن بخش‌هایی مشخص از وب سایت برای کراولرهای موتورهای جستجو است تا بهتر بتوانند به دیدی درباره ساختار یک صفحه دست پیدا کنند. به وسیله افزودن یک سری کد به اچ تی ام ال صفحه‌ها، درباره خود صفحه‌ها و محتوای آن‌ها اطلاعات بیشتری به موتورهای جستجو ارائه خواهید کرد.

به عبارتی اسکیما مارک آپ، روشی برای مشخص کردن نوع اطلاعات ارائه شده در وب سایت برای موتورهای جستجو است. اگرچه آن‌ها مخصوصا گوگل از الگوریتم‌های پیچیده‌ای استفاده می‌کنند، اما همچنان بدون کمک ما، به طور دقیق قادر به پی بردن به محتوا و مقصود یک صفحه وب نخواهند بود.

اسکیمای مرتبط با مسیر سایت بردکرامب لیست (Breadcrumblist) است. این اسکیما باید خصیصه‌های زیر را داشته باشد:

بردکرامب لیست

  • آیتم: آدرس اینترنتی (URL) صفحه برای یک آیتم مشخص
  • نام: نام بردکرامب
  • موقعیت: موقعیت این آیتم در دنباله ایجاد شده به منظور نمایش مسیر سایت

کد مورد نظر با در نظر گرفتن خصیصه‌های بالا، شکلی شبیه به تصویر زیر خواهد داشت:

بردکرامب لیست

در بیشتر موارد نیازی به ایجاد این کد به صورت دستی نیست و چندین ابزار به منظور تولید آن به صورت خودکار وجود دارد.

پلاگین سئو یوست (Yoast SEO Plugin)

پلاگین معروف یوست که برای وب سایت‌های وردپرسی طراحی شده است، به صورت پیش‌فرض از مسیر سایت پشتیبانی می‌کند. بعد از نصب این افزونه، برای دسترسی به تنظیمات مربوط به بردکرامب به مسیر Search Appearance > Breadcrumbs بروید.

افزونه یوست

در تنظیمات مربوط به بردکرامب در افزونه یوست، گزینه‌های مختلفی به منظور مشخص کردن نحوه نمایش مسیر سایت در اختیارتان قرار می‌گیرد. مزیت استفاده از این افزونه، افزوده شدن اطلاعات اسکیما به صفحه‌های وب به صورت خودکار است.

جنسیس تم (Genesis Themes)

در صورت استفاده از تم‌های مبتنی بر جنسیس، نیازی به وارد کردن اسکیمای مسیر سایت به صورت دستی نخواهد بود، چرا که آن‌ها نیز این کدها را به صورت خودکار برایتان تولید و به صفحه‌های وب اضافه می‌کنند. گفتی این تم‌ها مخصوصا وب سایت‌های وردپرسی هستند.

راهکاری برای وب سایت‌های غیر وردپرسی

در صورت استفاده از دیگر انواع سیستم‌های مدیریت محتوا یا تم‌های متفرقه در وردپرس، ابتدا بهتر است وضعیت بردکرامب اسکیما را در وب سایت خود بررسی کنید. ممکن است این ویژگی پیشتر به آن افزوده شده باشد. به صفحه ابزار آنلاین تست ساختمان داده صفحه وب در وب سایت Google رفته و آدرس یکی از صفحه‌های وب سایت خود که مسیر سایت در آن فعال شده است را وارد کنید.

اگر همه چیز مرتب بوده و اسکیما موجود باشد، هیچ ارور یا هشداری دریافت نخواهید کرد. در تصویر زیر، تعداد Error یا Warning صفر است.

مسیر سایت

اگر به ارور یا هشدار برخورد کرده یا قادر به مشاهده آیتم بردکرامب لیست نیستید، ساختمان داده مربوط به مسیر سایت در وب سایت شما پیاده‌سازی نشده است. می‌توانید از یک توسعه‌دهنده برای رفع مشکل کمک بگیرید.

منبع: reliablesoft