آخرین اخبار

  پربازدید ترین مطالب

  داستان موفقیت

  وردپرس

  فریلنسر

  تولید محتوا

  چطور بهترین هاستینگ یا میزبانی وب را برای طراحی سایت انتخاب کنیم؟

  هاستینگ وب

  هاستینگ Web Hosting یکی از فاکتورهای مهم در طراحی سایت است. عدم توجه به آن روی تجربه کاربری، سرعت و سئو وب سایت تاثیر منفی می‌گذارد.

  وقتی در حال طراحی سایت برای یک مشتری هستید، مسئولیت همه بخش‌های این پروژه را بر عهده دارید. شما به فنون طراحی سایت، زیباسازی رابط کاربری و بهینه‌سازی آن برای موتورهای جستجو آگاه بوده و به اهمیت این مسائل آگاه هستید.

  خرید رپورتاژ آگهی

  یک سری تصمیماتی که مشتری پیش از سفارش پروژه به شما اتخاذ کرده است، روی نتیجه نهایی تاثیر منفی می‌گذارد. مشتری ممکن است برای کاهش هزینه یا جلوگیری از دسترسی بعدی شما به کدهای وب سایت وی بعد از طراحی، خود در پی سفارش هاستینگ باشد. در صورت انتخاب ناصحیح وی، نه تنها تجربه کاربری، بلکه سئو وب سایت نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. مشتری این مشکلات را در آینده از چشم مجری پروژه خواهد دید، پس باید درباره مشکلات ناشی از انتخاب هاست نامناسب به وی هشدار بدهید.

  یکی از مهم‌ترین نکات در طراحی سایت که متاسفانه در برخی موارد اهمیت آن دست کم گرفته می‌شود، هاستینگ یا میزبانی وب است. این موضوع نه تنها برای استفاده‌کنندگان از سیستم‌های مدیریت محتوای متن باز همچون وردپرس، بلکه برای کاربران پلتفرم‌های سایت‌ساز همچون ویکس (Wix) نیز دارای اهمیت است.

  مشکلات فراوان ناشی از عدم انتخاب صحیح هاستینگ وب

  سرعت، امنیت، سئو و بسیاری از جنبه‌های مهم مربوط به وب سایت در صورت انتخاب ناصحیح هاستینگ وب آن تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. در ادامه به بررسی جزئیات چگونگی تاثیرگذاری وب هاستینگ در پروژه‌های طراحی سایت و همچنین چگونگی انتخاب صحیح یک مورد مناسب می‌پردازیم.

  استفاده از ابزارهای آنلاین طراحی سایت

  وقتی برای طراحی سایت از ابزارهایی همچون ویکس یا اسکوار اسپیس استفاده می‌کنید، نگرانی از بابت انتخاب هاست کاهش پیدا می‌کند. حین استفاده از آن‌ها، به طور خودکار یک هاست برای نگهداری فایل‌های وب سایت شما تعلق می‌گیرد و نیازی به انتخاب یک سرویس‌دهنده در شرکتی دیگر و خرید طرحی به صورت جداگانه نیست. در نتیجه همه تمرکز شما روی بحث طراحی رابط کاربری قرار خواهد گرفت. اما آیا این موضوع خوبی است؟

  خرید رپورتاژ

  هاستینگ وب

  میزبانی وب یا هاستینگ چیست؟

   

  در زمان طراحی سایت بر بستر پلتفرم ویکس، حق انتخابی برای نوع هاست نداشته و نمی‌توانید فایل‌های کد آن را به سرویس‌دهنده هاستینگ وب دیگری منتقل کنید. تنها در شرایطی که برای یک کسب و کار کوچک یا برای یک فریلنسر در حال طراحی سایت هستید، این محدودیت مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اگر به یاد داشته باشید، در مطلب «متداول‌ترین اشتباهات فریلنسر های تازه کار!» یکی از ملزومات موفقیت را در اختیار داشتن شعبه‌ای مجازی در دنیای وب اعلام کردیم.

  دسترسی به کنترل پنل در برخی مواقع ضروری است. وقتی برای وب سایتی که قرار است با استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا همچون وردپرس طراحی شود، یک هاست تهیه می‌کنید، دسترسی به کنترل پنل آن توسط سفارش‌دهنده برایتان فراهم خواهد شد. به این ترتیب روی «بک اند» وب سایت کنترل بیشتری خواهید داشت و بهتر می‌توانید ریز به ریز جزئیات آن را تغییر بدهید. به عنوان نمونه می‌توان به مدیریت دامین، مدیریت سرویس اف تی پی، ویرایش htaccess و دیگر موارد اشاره کرد.

  خرید وب هاستینگ به صورت جداگانه همچنین به کاربر اجازه می‌دهد داده خودش را در اختیار داشته باشد. به این ترتیب امکان‌ مهاجرت به پلتفرم‌های دیگری وجود خواهد داشت. در صورت استفاده از ابزارهای آنلاین ساخت وب سایت، در صورت تمایل یا اجبار به مهاجرت، مجبور به طراحی وب سایت از ابتدا خواهید بود.

  انواع وب هاستینگ

  اگر قید استفاده از ابزارهای سایت‌ساز همچون ویکس را زده و می‌خواهید با استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا، یک وب سایت بر بستری هاستینگ وب سفارشی ایجاد کنید، باید از انواع آن‌ها اطلاع پیدا کنید. به طور کلی، هاستینگ وب را می‌توان به چهار دسته تقسیم کرد:

  هاست اشتراکی

  در این نوع، فایل‌های وب سایت خود را روی سروری قرار می‌دهید که منابع آن بین چند وب سایت دیگر به اشتراک گذاشته شده است. منظور از منابع، ظرفیت ذخیره‌سازی فایل، پهنای باند، پردازنده، رم و دیگر موارد محسوب می‌شود. اگر وب سایت سایر کاربرانی که همراه شما از یک سرور استفاده می‌کنند منابع زیادی مصرف کنند، عملکرد و در برخی موارد امنیت وب سایت شما نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

  هاستینگ وب

  Hosting

  حین استفاده از هاست اشتراکی، ممکن است با یک سری محدودیت از نظر تعداد بازدیدکنندگان در روز یا به صورت همزمان و همچنین تعداد تراکنش‌ها در یک بازه زمانی مشخص رو به رو شوید. استفاده از این نوع هاستینگ وب تنها برای وبلاگ‌های کوچک، وب سایت‌های نمایش نمونه کار و دیگر انواع که دارای ترافیک ورودی کمی هستند، پیشنهاد می‌شود.

  فضای ابری (کلاد)

  این نوع هاست نیز تقریبا با هاست اشتراکی شباهت دارد، با این تفاوت که وب سایت شما، منایع در اختیارش را با وب سایت‌هایی که روی سرورهای مختلفی قرار دارند به اشتراک می‌گذارد. به این ترتیب اگر یکی از سرورها دچار مشکل شده یا با کاهش سرعت مواجه شود، دیگری جایگزین آن خواهد شد. استفاده از آن برای وب سایت‌های که در حال حاضر ترافیک کمی داشته و در پی توسعه تعداد بازدیدکنندگان آن در آینده نزدیک هستند، پیشنهاد می‌شود.

  وی پی اس VPS

  یک سرور خصوصی مجازی (VPS) شبیه به اقامت داخل اتاقی منحصربه‌فرد از یک هتل است. دو مورد بالایی را می‌توانستیم به اتاق‌های یک هاستل تشبیه کنیم که در آن، چندین نفر داخل یک اتاق اقامت دارند.

  هاستینگ وب

  در زمان استفاده از وی پی اس نیز تنها به بخش مشخصی از توان کلی یک سرور سخت افزاری دسترسی دارید، اما همان میزان، به صورت ۱۰۰ درصدی در اختیارتان قرار می‌گیرد. یک سرور سخت افزاری را در نظر بگیرید که دارای ۶۴ گیگابایت رم است. اگر به هر وی پی اس ۲ گیگابایت رم تعلق بگیرد، این میزان فقط در اختیار وب سایت سوار شده روی آن است و منابع دیگر اشتراک‌گذاری نمی‌‌شوند.

  استفاده از آن برای وب سایت‌های دارای تعداد بازدیدکننده زیاد، که از طرفی نیازمند افزایش امنیت شعبه مجازی خود هستند، گزینه بسیار مناسبی است.

  اختصاصی

  این مورد را می‌توان مشابه زمان در اختیار داشتن یک خانه (و نه یک اتاق) دانست. خرید و نگهداری یک سرور فیزیکی نیازمند هزینه زیادی است. هیچ وب سایت و وب اپلیکیشنی در شروع کار نیازمند سرور اختصاصی نیست. به مرور زمان، وقتی ترافیک افزایش پیدا کرده و کاربران از نقاط مختلف دنیا برای استفاده از آن صف بستند، به صورت خودکار، نیاز به استفاده از آن احساس خواهد شد.

  موقعیت جغرافیایی سرور

  شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات میزبانی وب و هاستینگ همیشه دارای دیتا سنترهایی واقع در نقاط مختلف دنیا نیستند. برای بیشتر آن‌ها، فقط دارای تعداد انگشت شماری دیتا سنتر در برخی کشورها یا شهرهای یک کشور ایجاد شده است.

  برای کسب و کارهایی که به صورت بین‌المللی فعالیت می‌کنند، توجه به موقعیت جغرافیایی سرور دارای اهمیت زیادی است. حتی اگر کسب و کار کوچک باشد، هر مرتبه‌ای که یک کاربر به وب سایت آن مراجعه می‌کند، باید مدت زمان زیادی با توجه به مسافت بین کاربر و سرور برای دریافت درخواست منتظر مانده و سپس جواب را برای مسافتی دور ارسال کند. این موضوع به افزایش زمان بارگذاری وب سایت، افزایش زمان انتظار کاربر برای ارسال درخواست و بالاتر رفتن زمان دریافت پاسخ منجر خواهد شد. این یکی از بدترین اتفاقات از نگاه تجربه کاربری (UX) است.

  هاستینگ وب

  اگر مشتری پیش از هماهنگی با شما، طرحی از یک هاستینگ فاقد دیتا سنترهای متعدد در سراسر دنیا خریداری کرده است، برای جبران کاهش سرعت ناشی از این تصمیم و کاهش زمان بارگذاری وب سایت برای کاربران مراجعه‌کننده از سراسر دنیا، می‌توانید اقداماتی انجام بدهید. به عنوان نمونه می‌توان به تبدیل وبلاگ به AMP یا تبدیل وب سایت به PWA اشاره کرد. در غیر این صورت مشتری می‌بایست طرح دیگری از یک سرویس‌دهنده متفاوت خریداری کرده یا یک سی دی ان سفارش بدهد.

  عملکرد و دان تایم

  افزایش تعداد سرویس‌دهندگان میزبانی وب هاستینگ، سبب ایجاد رقابت بین آن‌ها شد، به همین دلیل در زمان سفارش یک طرح توسط مشتری، یک سری تضمین به وی ارائه می‌کنند. این شرکت‌ها همچنین روز به روز در تلاش برای بهبود سخت افزارهای خود هستند. به عنوان نمونه هارد دیسک‌های عادی را با هاردهای اس اس دی جایگزین کرده و از راهکارهای کشینگ جدیدی بهره می‌برند.

  به جز زمان استفاده از هاست اشتراکی، احتمال دان شدن وب سایت بسیار پایین است. به عبارتی در دان تایم یک سرور، وب سایت‌های سوار روی آن نیز دان نشده و از دسترس خارج نمی‌شوند، چرا که سرورهایی به عنوان پشتیبانی برای آن‌ها از قبل در نظر گرفته شده است. این موضوع سبب شده بیشتر سرویس‌‌دهندگان خدمات هاستینگ، برای در حال اجرا ماندن سرورهای خود و جلوگیری از دان شدن وب سایت، تضمین ۹۹٫۹۹ درصدی بدهند.

  البته یک سری سرویس‌دهندگان و مخصوصا ابزارهای ساخت وب سایت، چنین تضمین‌هایی به مشتریان ارائه نمی‌کنند. در صورتی که کسب و کاری در حال سرمایه‌گذاری روی وب سایت خود برای افزایش تعداد کاربران و حجم ترافیک ورودی است، هرگز نباید از طرح‌های سرویس‌دهندگانی که هیچ تضمینی درباره دان تایم ارائه نمی‌کنند استفاده کند.

  امنیت هاستینگ

  به منظور پیاده‌سازی راهکارهای امنیتی، باید دسترسی کاملی به سیستم مدیریت محتوا و مخصوصا پنل هاستینگ آن داشته باشید. در برخی طرح‌ها، سرویس‌دهندگان یک سری محدودیت برای کار با کنترل پنل ایجاد می‌کنند. در این صورت، مشتری نمی‌تواند از شما برای پیاده سازی راهکارهای امنیتی درخواست کند. اگر وب سایتی که در حال طراحی آن هستید، قرار است در قالب فرم از کاربر داده دریافت کرده، یک سری تراکنش مالی را پردازش کرده و داده متعلق به کاربر را از طریق کوکی‌ها ردیابی کند، اهمیت توجه به امنیت هاست آن چند برابر می‌شود.

  یکی از نکات مهم در بحث امنیت، تهیه نسخه پشتیبان به صورت مستمر است. باید حتما بازه‌های زمانی که سرویس‌دهنده از یک وب سایت اقدام به گرفتن بکاپ می‌کند را مد نظر قرار بدهید. به عنوان نمونه برخی سرویس‌دهندگان، هر هفته برای دو مرتبه در روزها و ساعت‌های مشخصی اقدام به تهیه بکاپ از وب سایت‌ها کرده و فایل‌های نسخه‌های پشتیبان را برای مدت زمانی مشخص مثلا شش ماه نگهداری می‌کنند. با این حال، طبق آموخته‌هایمان از مطلب «چطور از وردپرس بکاپ بگیریم؟ معرفی پلاگین بکاپ وردپرس» هرگز نباید به بکاپ‌های سرویس‌دهنده هاستینگ و میزبانی وب اکتفا کرده و باید به صورت مستمر، خود از فایل‌ها و مخصوصا دیتابیس نسخه پشتیبان تهیه کنیم.

  یک سری ارائه‌کنندگان هاستینگ خدمات بیشتری در حوزه امنیت در اختیارتان قرار می‌دهند. به عنوان نمونه می‌توان به امکان روشن کردن فایروال، فعال کردن احراز هویت دو مرحله‌ای و دیگر موارد اشاره کرد.

  اهمیت هاستینگ یا میزبانی وب در سئو

  نوع و کیفیت هاستینگ وب ارتباط کاملا مستقیمی با سرعت وب سایت دارد. از طرفی می‌دانیم زمان بارگذاری، یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که گوگل در زمان امتیازدهی به وب سایت‌ها مد نظر قرار می‌‌دهد.

  همچنین اگر هاست به صورت مستمر از دسترس خارج شده (دان تایم بالا) و ربا‌ت‌های گوگل حین مراجعه به وب سایت شما دست خالی بازگردند، به مرور زمان مشمول تحریم گوگل خواهید شد.

  منبع: webdesignerdepot

  قبلی «
  بعدی »

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تولید محتوا + رپورتاژ آگهی

  آخرین مقالات