عقیده عجیب وارن بافت و بیل گیتس درباره زندگی!

کیفیت زندگی

وارن بافت در سال ۲۰۱۹ وارد ۸۹ سالگی شد. او به عنوان یکی از ثروتمندترین انسان‌های دنیا، روشی برای ارزیابی کیفیت زندگی بیان کرد. بیل گیتس در این روش با او هم عقیده است.

عقیده وارن بافت و بیل گیتس درباره کیفیت زندگی چیست؟

وارن بافت یکی از ثروتمندترین انسان‌های دنیا محسوب می‌شود. با این حال، حین ارزیابی کیفیت زندگی وی، پول یک فاکتور نیست. در سال ۲۰۱۷، وارن بافت به همراه بیل گیتس، یکی دیگر از ثروتمندترین مردان دنیا، در دانشگاه کلمبیا اقدام به سخرانی کردند. یکی از دانشجویان، سوالی چالش‌ برانگیز از آن‌ها پرسید:

خرید رپورتاژ آگهی

آیا در تجربه شخصی شما درباره روابط، درس بزرگی از زندگی وجود دارد؟

وارن بافت در پاسخ به وی گفت:

این سوال بسیار مهمی است. شما در مسیر افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید حرکت خواهید کرد. به همین دلیل باید افرادی را برای ارتباط انتخاب کنید که از خودتان بهتر هستند.

ارزیابی کیفیت زندگی به تکنیک وارن بافت

وارن بافت حدود دو هفته پیش تولد ۸۹ سالگی خود را جشن گرفت. او به این مناسب، همان توصیه‌ای که در سال ۲۰۰۱ در جریان سخنرانی در دانشگاه جورجیا بیان کرده بود را تکرار کرد.

آقای بافت عقیده دارد وقتی به سنین بالا می‌رسیم، فاکتور متفاوتی برای ارزیابی میزان موفقیت خود در طول زندگی خواهیم داشت؛ چقدر افرادی که خواسته‌ایم ما را دوست داشته باشند، واقعا ما را دوست دارند؟

وارن بافت

وارن افراد ثروتمند زیادی را می‌شناسد، به طوری که نام آن‌ها را در جای جای دنیا همچون سر در بیمارستان‌ها خواهید دید، اما واقعیت این است که هیچ کس در دنیای آن‌ها را دوست ندارد. به عقیده وی، اگر در حالی که هیچ فردی شما را دوست ندارد به سنین بالا پا بگذارید، دیگر به هیچ عنوان به موجودی حساب بانکی خود توجه نخواهید کرد، چرا که زندگی‌‌تان تبدیل به یک فاجعه شده است!

خرید رپورتاژ

به عقیده وارن بافت که علاوه بر قرارگیری در زمره ثروتمندترین انسان‌های دنیا، ۸۹ سال تا امروز عمر کرده و تجربه بسیار زیادی در اختیار دارد، سوال بالا، بهترین روش برای ارزیابی کیفیت زندگی خود است.

انتخاب عاقلانه شریک زندگی

به عقیده این پیر دنیای سرمایه‌گذاری، ممکن است افراد زیادی وجود داشته باشند که ابراز علاقه و حس دوستی شما را درک کرده و با دوست داشتنتان در مقابل، به آن پاسخ بدهند. مهمترین فرد در میان آن‌ها همسر شما است. وارن بافت در جریان یک گفتگو با بیل گیتس در سال ۲۰۱۷ به این موضوع اشاره کرد.

در سال ۲۰۱۷، شبکه HBO یک مستند با نام «تبدیل به وارن بافت شویم» (Becoming Warren Buffett) منتشر کرد. در جریان آن، میلیاردر آمریکایی معروف گفت برخی از بزرگترین دستاوردهایش در طول زندگی را مدیون همسر خود، سوزان، است. وارن خود را به خاطر داشتن سوزان فردی بسیار خوش شانس خطاب می‌کند. آقای بافت، از همسر خود به عنوان فردی که با تغذیه کردن وی، سبب رشد و تغییرش شده است، یاد می‌کند. نکته مهم اینجاست که سوزان بافت در این راه، صبر زیادی پیشه کرده است تا در نهایت زحماتش برای رشد وارن نتیجه بدهند.

وارن بافت

سوزان به روش‌های مختلفی به وارن کمک کرد تا کیفیت زندگی خود را افزایش داده و به فرد موفقی که سال‌ها است مشاهده می‌کنیم تبدیل شود. علاقه و توجه آقای بافت به حقوق انسان‌ها، طرفداری از حقوق بانوان، حضور بیشتر در مجامع عمومی و صرف مبالغ بیشتر در خیریه‌ها، حاصل تلاش سوزان بافت بوده است. پیشنهاد می‌کنیم جمله کلیدی وارن بافت درباره چگونگی ارزیابی کیفیت زندگی را با خود چندین مرتبه تکرار کنید:

اگر پا به سن گذاشته و هیچ کس درباره شما برداشت، دیدگاه و نظر خوبی نداشته باشد، هرگز به موجودی حساب بانکی خود توجه نخواهید کرد، چرا که زندگی‌تان تبدیل به یک فاجعه شده است.

گفتنی است وارن و همسرش از یکدیگر طلاق نگرفتند، اما سوزان پیش از مرگش از اوماها نقل مکان کرد. بر اساس مستند منتشر شده درباره زندگی وارن بافت در سال ۲۰۱۷، سوزان و وارن تا آخرین روزهای مرگ او ارتباط بسیار نزدیکی با یکدیگر داشتند. سوزان در برقراری ارتباطی دوستانه بین وارن بافت و آسترید منکس نقش بسیار مهمی داشت. دو سال بعد از مرگ سوزان بافت در سال ۲۰۰۴، وارن بافت و آسترید منکس با یکدیگر ازدواج کردند و زندگی مشترکشان تا امروز همچنان ادامه دارد.

هم عقیده بودن بیل گیتس با ایده وارن بافت درباره کیفیت زندگی

در جریان گفتگوی وارن بافت و بیل گیتس در دانشگاه کلمبیا، موسس مایکروسافت که سال‌ها است دوستی نزدیکی با آقای بافت دارد، گفته‌هایی موازی با بیانات دوست میلیاردر خود داشت. به عقیده وی، برخی دوستان سبب تبدیل شدنتان به نسخه‌ای بهتر می‌شوند، به همین دلیل سرمایه‌گذاری در آن‌ها حرکتی عاقلانه است. این سرمایه‌گذاری سبب می‌شود آن‌ها همیشه پشتیبانتان باقی مانده و شما نیز حمایت از آن‌ها را هرگز فراموش نکنید. برای بیل، ملیندا گیتس به عنوان همسر وی، بهترین دوست و پشتیبان محسوب می‌شود.

مقاله پیشنهادی: بدترین ترس بیل گیتس چیست؟! مستند زندگینامه بیل گیتس در نتفلیکس

سال گذشته، بیل گیتس در جریان یک گفتگوی زنده در فیس بوک، درباره ازدواجش با ملیندا گفته‌های آموزنده‌ای داشت. به عقیده وی، وقتی دو نفر در تلاش برای پرورش و پیشبرد یک خانواده هستند، با سختی‌ها و عدم تفاهم‌هایی رو به رو خواهند شد. با این حال، موسس مایکروسافت، خود و همسرش را افرادی خوش شانس خطاب می‌کند، چرا که دیدگاهشان درباره بسیاری از چیزها در زندگی یکسان بوده و اهداف بسیار نزدیکی را دنبال می‌کنند.

درس زندگی از زبان موفق‌ترین افراد دنیا

گفته‌های وارن بافت و بیل گیتس، صرفا به خاطر ثروتمند بودن آن‌ها حائز اهمیت نیست. افرادی همچون آن‌ها، از مسیر تلاش و سخت‌کوشی به موفقیت دست پیدا کرده و در ادامه، به پول زیادی نیز رسیدند. به عبارتی ما در حال استفاده از تجربه موفق‌ترین افراد در حال حاضر (نه ثروتمندترین انسان‌های دنیا) هستیم.

گفته‌های این دو نفر، یادآور همان توصیه‌ای است که والدین از ابتدای نوجوانی همواره در گوش ما زمزمه کرده‌اند:

هرگز با افراد ناباب معاشرت نکن!

تجربه وان بافت درباره ارتباط با دیگران و همچنین عشق نشان می‌دهد افرادی که به زندگی خود وارد می‌کنیم، کسانی که واقعا ما را دوست داشته و به ما اهمیت می‌دهند، سبب حرکت رو به جلو تا رسیدن به موفقیت می‌شوند.

گفتنی است بر اساس مطالعات، افرادی که از پشتوانه قوی همچون دوستان و اعضای خانواده برخوردار هستند، کمتر در خطر افسردگی و انزوای اجتماعی قرار می‌گیرند. پرشور و نشاط بودن عاملی کلیدی برای دستیابی به موفقیت محسوب می‌شود.

 

منبع: cnbc

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *