Categories
جهان سیاسی

قصد داعش برای حمله تروریستی در اربعین با ۵۸ خودرو بمب گذاری شده

یک فرمانده الحشد الشعبی عراق چهارشنبه شب از قصد داعش برای حمله تروریستی به بغداد در اربعین حسینی با ۵۸ دستگاه خودرو بمب گذاری شده خبر داده و گفت: گروهک تروریستی داعش در انجام این عملیات تروریستی ناکام مانده است.

به گزارش ایرنا، «ابوآلا الولائی» دبیرکل کتائب سید الشهدا، از گروه های مقاومت اسلامی درعراق، در یک گفت وگوی تلویزیونی با شبکه سومریه، از برنامه داعش برای حمله سنگین به بغداد خبر داده و بدون ذکر جزییات گفته که این حمله قراربود با استفاده از۵۸ خودرو بمب گذاری شده در جریان مراسم اربعین حسینی انجام شود.

وی تصریح کرد: داعش برای انجام این حمله ساعت صفر عملیات را نیز مشخص کرده بود اما با الحشد الشعبی و گروه های مقاومت اسلامی این عملیات را خنثی کردند.

پیش از این نیز مقامات و منابع امنیتی عراق، از کشف تعدادی از باندهای وابسته به داعش که برای حملات تروریستی علیه زائران حسینی برنامه ریزی کرده بودند، خبر داده اند.

براساس این گزارش درجریان کشف این باندها و انهدام آنها ، درگیری هایی نیز رخ داده است.
کنگره عظیم اربعین حسینی در سالجاری از۱۰ صفر رسما با حرکت اولین گروه های زائر از جنوبی ترین نقطه عراق در استان بصره آغاز شد و روز پنجشنبه رسما خاتمه می یابد.

درمراسم امسال، براساس گفته مقامات عراقی ، بیش از ۱۵میلیون نفر تا شامگاه سه شنبه وارد کربلا شده ، زیارت کرده و این شهر را ترک کرده اند و با اجرای طرح امنیتی با مشارکت بیش از۳۰۰ تن از نیروهای نظامی و امنیتی عراق، هیچ حادثه تروریستی در این مدت رخ نداده است و کارشناسان آن را یک موفقیت امنیتی بزرگ برای دستگاه های امنیتی و نظامی این کشور تلقی می کنند.

حملات به زائران اربعین از سال ها پیش هنگامی که القاعده در عراق میدان داری می کرد، تا سال گذشته همواره در دستور کار گروه های تروریستی بوده است.
پیش بینی مقامات عراقی درخصوص آمار زائران امسال اربعین که تا ظهرپنجشنبه وارد کربلا خواهند شد، بر روی عدد ۲۰ تا ۲۲میلیون زائر اربعینی در سالجاری است.
از جمهوری اسلامی ایران نیز بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن برای شرکت در زیارت اربعین وارد عراق شدند.