Categories
جهان سیاسی

بروز تنش میان روسیه و ترکیه

خبرگزای آناتولی ترکیه ادعا کرده است جنگنده های روسی به حدود ۲۰ کامیون ترکیه که حامل مواد غذایی و کمکی برای آوراگان سوری بوده اند حمله کرده است.

منابع محلی با تایید این اقدام گفته اند در این اقدام دست کم ۷ تن کشته و بیش از ۱۰ نفر هم مجروح شده اند.

این حملات بعد از حمله ترکیه به جنگنده روسی در مرز سوریه و ترکیه انجام می گیرد. اقدامی که به شدت از سوی روسیه محکوم شد و آقای پوتین تاکید کرده بود این حمله به آینده روابط روسیه و ترکیه به شدت آسیب می زند.

 

بروز تنش میان روسیه و ترکیه خوشایند نیست

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بروز تنش در منطقه ازجمله میان روسیه و ترکیه خوشایند هیچ کس نیست.
علی اکبر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استرتزیک مجمع تشخیص مصلحت نظام  در جمع خبرنگاران  به تنش اخیر میان روسیه و ترکیه  اشاره کرد و افزود: ایجاد تردید در این منطقه حساس به هیچ وجه به مصلحت نیست و ما دو طرف روسیه و ترکیه را به آرامش دعوت می کنیم.
وی درباره حضور روسیه در سوریه تصریح کرد:این حضور  به دعوت دولت قانونی سوریه بوده و برای کمک به دولت و مردم سوریه در مقابله با تروریست ها است.
ولایتی حضور روسیه در سوریه کاملاً مشروع دانست و تاکید کرد: باید تمام کشورهای منطقه ازجمله روسیه و ترکیه و سایر کشورها از بروز تنش هایی که خوشایند هیچ کس نیست اجتناب کنند.
ولایتی اظهار داشت: ما توصیه اکید داریم که این نوع تنش ها حتماً در منطقه کاهش پیدا کند و تکرار نشود ولی این موضوع هیچ ارتباطی به مبارزه با تروریست هایی که علیه دولت و ملت سوریه می جنگند ندارد، تروریست هایی که از حدود پنج سال پیش فعالیت می کنند و دهها هزار نفر از مردم بی گناه سوریه را کشته و بیش از ۱۰ میلیون نفر را آواره کرده اند.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله متحدان سوریه را روسیه دانست و ادمه داد: مبارزه علیه تروریسم و تروریست ها باید در داخل خاک سوریه توسط دولت و ملت این کشور و متحدان دولت سوریه صورت گیرد.
ولایتی در باره وضعیت مهاجران گفت: بدون تردید جمهوری اسلامی ایران از طریق مجامع بین المللی و سازمان هلال احمر و صلیب سرخ کمک های خود را همواره به مهاجران و پناهجویان ارائه کرده است همانطور که به یمن کمک ارسال کرده و سال ها آوارگان افغانستانی را پذیرفته است ودر زمان رژیم صدام نیز تعدادی از برادران و خواهران عراقی از آنجا آواره شده و مورد پذیرش ایران قرار گرفتند.
ولایتی در پایان افزود:هیچ کشوری را نمی شناسیم که به اندازه جمهوری اسلامی ایران با پناهجویان رفتار انسانی داشته باشد.