Categories
اخبار داغ پزشکی و سلامت ویژه پزشکی و سلامت

مراقبت های دوران حاملگی

مراقبت های دوران حاملگی

به گزارش ویرلن، از مراقبت های دوران حاملگی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

سونوگرافی یکی از مهمترین مراقبت های دوره ی بارداری است.اولین سونوگرافی برای تشخیص جنین است که جنین درون رحم قرار دارد یا در خارج از آن. در هفته ۱۲ جنین بسیار شبیه به نوزاد است و پزشک متخصص زنان و زایمان اعضای مختلف بدن جنین را بررسی می کند. مواردی مانند سرو گردن ، قرینگی و …

در هفته ی دوازدهم  به وضوح صدای قلب جنین شنیده می شود.صدای قلب اهمیت ویژه ای دارد اما بعد از آن آنچه برای پزشک بیش از هر چیز دیگری مهم است اندازه گیری قد جنین است.

پزشک از نوک سر تا پایین باسن جنین را اندازه گیری می کند .

گاهی لازم است تا عرض گردن جنین نیز اندازه گیری شود، اگر اندازه آن بالاتر یا مساوی با ۳ میلی لیتر باشد، پزشک آزمایش آمنیوسنتز تجویز می کند این آزمایش یک نوع نمونه برداری از مایع دور جنین شناور درون مایع آمنیون است و احتمال وجود هرگونه آنرمالی کروموزمی را شناسایی می کند.

 مراقبت های دوران حاملگی

هفته بیست و دوم

در این هفته جنین به صورت کامل چک می شود و مهمترین مساله ای که برای پزشک اهمیت دارد، مشاهده اندام های داخلی به ویژه قلب و سر است.

در این آزمایش ارتباط بین مادر و جنین به کمک بند ناف و جفت و مایع آمنیونی بررسی می شود.

در این هفته صفحه نمایش جنین در حال حرکت را نشان می دهد که تمام اندام های بدن او شکل گرفته است .

این زمان ایده آل ترین تاریخ برای تشخیص دختر یا پسر بودن جنین است .

در هفته ۳۲ بارداری تمامی اندام های مغزی مورد بررسی قرار می گیرد بنابراین رشد طبیعی جنین در این مرحله مشخص می شود. در این هفته جنین به اندازه ای بزرگ می شود که زیاد حرکت نمیکند.

 

شاید جای سوال باشد که سونوگرافی بیشتر در چه زمانی لازم است ؟

انجام سونوگرافی های بیشتر در صورتی نیاز می شود که جنین دچار مشکلاتی شود و در آزمایشات نمایان شود ، در زمان هایی که مادر دچار فشار خون و یا دیابت شده باشد نیز این آزمایش تکرار خواهد شد . توصیه می شود اگر این مشکلات احتمالی را ندارید از انجام سونوگرافی های بی منظور جلوگیری نمایید.
به یاد داشته باشید که سونوگرافی نوعی تکنولوژی است که فقط در شرایط لازم باید مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع: سایت دکتر خاکپور