داستان برند های لاکچری چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ آموزش داستان سرایی

برند های لاکچری
برند های لاکچری

برند های لاکچری یا لوکس باید قدر خودشان را بدانند و در مورد موفقیت های خودشان داستان سرایی کنند. در مقایسه با محصولات مصرفی که رشد تک رقمی، منفی، بدون تغییر، یا حتی منفی داشته اند، بازار برند های لاکچری طی دو دهه اخیر، شاهد رشد بسیار بالایی بوده است. در حالیکه نرخ رشد جهانی، تک رقمی بوده است، نرخ رشد در کشور چین بطور حیرت انگیزی حدود ۲۰٪ بوده است.

داستان سرایی در برندهای لاکچری و اهمیت آن

با این حال، هنوز هم برخی از مدیران و روسای برند های لاکچری ، موفقیت های بزرگ خود را جشن نمی گیرند. به عنوان مثال، در چین، بسیاری از برندهای غربی برخلاف انتظارشان، همچنان به از دست دادن پول یا عملکرد ضعیف ادامه می دهند. این یک حقیقت ناراحت کننده است که تقریبا هیچ شخصی به صراحت به آن اعتراف نخواهد کرد. اما در پشت صحنه، بسیاری از مدیران در حال بررسی و رفع این مشکل هستند.

خرید رپورتاژ آگهی

ابتدا این مقاله را بخوانید:‌ داستان برند چیست؟ و چه تفاوتی با بازاریابی محتوا دارد؟

و این مبارزه فراتر از چین است. به جز چند برند بسیار موفق مانند Chanel ، Gucci ، Dior یا Louis Vuitton ، بسیاری از برند های لاکچری توانایی بالقوه خود را درک نکرده اند. آنها یا به اندازه برند های مشابه خود رشد نمی کنند، یا فاقد سودآوری هستند، یا هردوی آنها برایشان اتفاق افتاده است.

وضعیت برند شما به چه صورت است؟

  • آیا برند شما در حال توسعه محصولات لاکچری است؟
  • آیا به اهمیت داستان سرایی برای برند خود واقف هستید؟

اگر نه، یکی از بزرگترین خطرات پنهانی که می تواند برند های لاکچری را از بین ببرد، برنامه نداشتن برای داستان سرایی است. اما این چه مفهومی دارد؟ برند های لوکس باید به درستی در مورد موقعیت خود و آنچه باعث تفاوت آنها با برند های دیگر می شود، به روشنی صحبت کنند. ضمن اینکه، آنها باید در طی سفر مشتری ، بتوانند این ارتباط را با او برقرار کنند.

داستان سرایی برند
داستان سرایی برند

در ارزیابی که از برند ها انجام شده است، به ندرت برند هایی را پیدا می کردیم که به طور دقیق و مشخص برند خود را از طریق داستان سرایی معرفی کرده باشند.

یکی از اشتباهات متداول این است که برند ها در مورد خودشان صحبت می کنند، بدون اینکه پیامشان را به صورت یک مزیت قابل لمس برای مشتریان ترجمه کنند . به عنوان مثال: بسیاری از برند های لاکچری در مورد صنایع دستی، تجربه، طراحی، و خدمات استثنایی صحبت می کنند. به نظر می رسد عالی است، اما بسیار مبهم است. درعوض، آنها باید به طور مشخص به مشتریان خود بگویند که چه ارزش منحصر به فردی را برای آنها ایجاد می کنند.

خرید رپورتاژ

در خصوص برند های لاکچری، تمرکز روی مشتری و نه قابلیت های داخلی است.

صنایع دستی منحصر به فرد، فقط درصورتی که تمایز قابل ملاحظه ای با سایر برند های لاکچری داشته باشند، می توانند ارزش ایجاد کنند. آنها باید بتوانند این تفاوت را به صورت یک ارزش پیشنهادی برند به مشتریان ارائه دهند. زمانیکه ما به مشتریان کمک می کنیم که برند جدید بسازند یا برند فعلی خود را بهبود بخشند، همیشه ارزش پیشنهادی برند را از دید مشتری تعریف می کنیم. به خصوص برای مصرف کنندگان جوان که بیشترین انتظار را از این موضوع دارند.

برای ایجاد ارزش، برند های لاکچری باید مزایای منطقی و عاطفی را در نظر بگیرند

هر دو این موارد مهم هستند و لازم است که به عنوان بخشی همیشگی از داستان برند وجود داشته باشند. با این حال، فقط تعداد کمی از برند ها، در خصوص هسته عاطفی، هدف و نحوه الهام بخشیدن به مشتریان خود شفاف عمل می کنند. آنچه که اغلب دیده می شود این است که آنها موقعیت عاطفی خود را به صورت ایجاد رویا بیان می کنند. مشکل اینجاست که: تازماینکه این رویا به صوت صریح تعریف نشود، به ندرت سبب ایجاد ارزش مشتری می شود. در نتیجه، تفاوت برند با سایر برند ها را نیز نشان نمی دهد. شفافیت بیشتری برای این کار لازم است.

توصیه میکنیم این مقاله را بخوانید: شخصیت و صدای برند چیست؟ مخاطبان چه برداشتی از برند شما دارند؟

در نتیجه، ما معمولا برند هایی را پیدا می کنیم که در مورد خودشان به طرز غیرشفافی صحبت می کنند و تمایز زیادی با رقبای خود ندارند. جای تعجب نیست که یک مدیر اجرایی چینی که برای یک برند اروپایی کار می کند، به تازگی گفته است: “همه ما همین کار را می کنیم. به نظر می رسد همه برند ها دقیقا کاری را انجام می دهند که سایرین انجام می دهند.” بدیهی است، از این طریق نمی توان مزیت رقابتی پایدار ایجاد کرد و دقیقا به همین دلیل است که بسیاری از برند های لاکچری مشکلات زیادی دارند.

به عنوان مثال، در چین، جایی که جوانان، وسواس زیادی در خصوص برند ها به خرج می دهند، انتظار دارند که یک داستان برند واضح و معنی دار بشنوند. از دست دادن مارک یکی دیگر از دلایل ممکن می تواند باشد که چرا بسیاری از برند های غربی در این بازار شکست می خورند.

داستان سرایی برند
داستان سرایی برند

خطر دیگری که برند های لاکچری با آن روبرو هستند، از دست دادن دقت در طول سفر مشتری است. برند های بسیار کمی وجود دارند که می توانند به داستان سرایی در مورد برند خود به صورت دائمی بپدازند. وقتی در مورد اقامت در یک هتل فکر می کنید، سفر مشتری قابل پیش بینی است. چند حادثه غیرمنتظره ممکن است اتفاق بیافتد. به همین دلیل است که بسیاری از تجارب به جای “تجربه برند ” با عنوان “تجربه کسب و کار” شناخته می شوند. این باعث از بین رفتن ارزش و تضعیف برند می شود. تجربه عاطفی به کیفیت و آموزش کارکنان فروش بستگی دارد و نیاز به شفاف بودن دارد.

علاوه بر این، بسیاری از برند ها ابزارهای دیجیتال کافی برای پشتیبانی از کارکنان فروش با توجه به بینش خاص مشتریان را ندارند. در نتیجه امکان ایجاد سفر دیجیتال شخصی سازی شده برای مشتریان را ندارند. در دنیای امروز، داشتن زیرساخت دیجیتال برای پشتیبانی مناسب، دیگر اختیای نیست، بلکه یک ضرورت است.

این مقاله هم میتوانید برایتان جالب باشد: ۵ اشتباه حین فعالیت در اینستاگرام که از رشد برند شما جلوگیری می‌کنند!

وقتی برند ها این کار را به درستی انجام دهند، می توانند که ارزش فوق العاده ای را برای آن ایجاد کنند. این کار به آنها این امکان را می دهد که برای آن قیمت تعیین کنند و در طبقه ای که در آن فعالیت می کنند، حس لاکچری بودن را توسعه بدهند. ارزش از طریق نام برند و داستان آن ایجاد می شود. محصولات بخشی از سیستم ارائه ارزش برند هستند؛ آنها به خودی خود ارزش افزوده ایجاد نمی کنند. بلکه برند این کار را انجام می دهد. به همین دلیل بسیار خطرناک است اگر داستان برند خود را به خوبی بیان نکنید.

اهمیت بهینه سازی داستان برند شما بسیار زیاد است، چرا که باعث ایجاد فرصت های جدید و افزایش قابل توجهی در افزایش درآمد و سودآوری شما می شود.

از طرف دیگر، دست کم گرفتن اهمیت صحیح داستان سرایی برند شما به روشی عالی، باعث شده است که بسیاری از برند ها نابود شوند.

 

منبع: jingdaily

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *