۸ ابزار شبکه های اجتماعی برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ

شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی

استفاده از بهترین ابزارهای شبکه های اجتماعی به بهترین نحو ممکن برای موفقیت در سئو و دیجیتال مارکتینگ نیازمند اطلاع از ابزارهای قوی توسعه یافته برای آن‌ها است. در این مطلب با هشت مورد آشنا خواهیم شد.

اهمیت شبکه های اجتماعی برای برندینگ ( افزایش آگاهی دیگران درباره برند ) بر هیچکس پوشیده نیست. این افزایش می‌تواند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم (گوگل) باشد. این موضوع نشان می‌دهد فعالیت در شبکه های اجتماعی روی سئو وب سایت نیز تاثیرگذار است. بر اساس بررسی‌ها، نزدیک به ۴۵ درصد جمعیت کل دنیا از آن‌ها استفاده می‌کنند، به همین دلیل بستر بسیار خوبی به منظور فعالیت به شمار می‌روند.

خرید رپورتاژ آگهی

اگر دوست دارید محصولات یا سرویس‌هایتان به سمع و نظر حداکثر کاربران ممکن در اینترنت برسد، فعالیت در شبکه های اجتماعی حتما باید بخشی از استراتژی شما باشد. نکته اینجاست که آن‌ها وقت بسیار زیادی طلب کرده و فعالیت درونشان نیازمند انجام گستره‌ای از اعمال مختلف است. گستردگی این اعمال در برخی مواقع سبب می‌شود یافتن یا پروش دادن مهارت‌های مورد نیاز برای برآورده کردنشان دشوار باشد. در نتیجه باید حتما از ابزارهای توسعه یافته مخصوص شبکه های اجتماعی استفاده کنید.

فاکتورهای تعیین بهترین ابزارهای شبکه های اجتماعی

«ابزارهای شبکه اجتماعی» یک مفهوم کلی است و می‌تواند به گستره‌ای از سرویس‌ها اطلاق پیدا کند. با این حال برای قرارگیری هر یک در زمره بهترین‌ها، باید دارای یک سری فاکتور و ویژگی خاص باشند:

شبکه های اجتماعی

صرفه‌جویی در زمان

یکی از اهداف استفاده از ابزارهای شبکه اجتماعی، صرفه‌جویی در زمان برای رسیدن به یک نتیجه خاص، در مقایسه با زمان عدم استفاده از آن‌ها است. به عنوان نمونه می‌توان به سرویس‌هایی که به خودکارسازی اعمال کمک می‌کنند اشاره کرد. البته باید از صحت و کیفیت فرآیندهای اتوماسیون‌سازی شده اطمینان کسب کرد، وگرنه کاهش زمان انجام کار در عین پایین آمدن کیفیت آن ، هیچ سودی نخواهد داشت.

افزایش آگاهی درباره یک برند

یکی از بهترین مزایای شبکه های اجتماعی، استفاده از ظرفیت بالای آن‌ها برای معرفی یک برند به گستره‌ای از کاربران است. به همین دلیل حین انتخاب یک ابزار، باید تاثیر یا عدم تاثیرش در این زمینه را مد نظر قرار بدهید. به عنوان نمونه می‌توان به ابزاری ساده یا حرفه‌ای برای ویرایش تصاویر پیش از ارسال آن‌ها اشاره کرد. در صورت اشتراک‌گذاری عکس‌هایی زیباتر، بهتر در ذهن کاربران نقش خواهید بست.

خرید رپورتاژ

 

مقاله مرتبط : اگر به فکر برندینگ در اینستاگرام هستید از این اشتباهات دوری کنید!

سهولت در استفاده

قابل فهم بودن نحوه استفاده از یک ابزار توسعه یافته مخصوص یک یا چند شبکه اجتماعی، با فاکتور کمک آن به صرفه‌جویی در زمان رابطه مخالف دارد. اگر ابزار یوزر فرندلی توسعه پیدا کرده باشد، کمتر نیازمند صرف زمان و هزینه به منظور آموزش استفاده از آن به اعضای تیم خود خواهید بود.

در بیشتر سرویس‌های آنلاین این چنینی، صفحاتی برای آموزش چگونگی استفاده از آن‌ها در نظر گرفته شده است. به عبارتی هر ابزار شبکه اجتماعی که در قالب یک وب اپلیکیشن در دسترس قرار گرفته، دارای یک سری اسناد و آموزش ویدیویی یا متنی داخل همان وب سایت است. ممکن است برای یک سری دیگر، در قالب فایل پی دی اف یا ویدیو، آموزش‌هایی در نظر گرفته شده باشد. از جستجو داخل یوتیوب برای یافتن آموزش‌های نحوه استفاده از آن‌ها غافل نشوید.

هزینه پایین

با وجود تعدد ابزارهای رایگان توسعه یافته برای کمک به استفاده از حداکثر قابلیت‌های شبکه های اجتماعی، بخش قابل توجهی از آن‌ها تنها در صورت خرید اشتراک قابل استفاده هستند. برخی از آن‌ها به طور کامل پولی نبوده و تنها در صورت تمایل به استفاده از یک سری قابلیت‌های خاص، باید مبلغی به عنوان اشتراک پرداخت کنید. در صورت نیاز به خرید اشتراک، نباید هزینه زیادی را متحمل شوید، در غیر این صورت سودآوری ناشی از صرفه‌جویی در زمان به خاطر استفاده از آن‌ها بیهوده خواهد شد.

تمرکز روی سازماندهی

یکی از روش‌های ابزارهای شبکه های اجتماعی برای کمک به کاربران به منظور صرفه‌جویی در زمان، بهبود سازمان‌دهی فرآیندها است، به همین دلیل باید به سمت استفاده از مواردی کارآمد و مرتب حرکت کنید. سرویس‌های مخصوص مدیریت اعمال و زمان‌بندی مربوط به آن‌ها بهترین مثال به شمار می‌روند.

در ادامه، به ۸ مورد از بهترین ابزارهای مخصوص شبکه های اجتماعی اشاره خواهیم کرد. با کلیک روی نام هر مورد به صفحه مربوط به آن منتقل خواهید شد.

HubSpot Social Inbox Tool

هزینه استفاده از این ابزار، در کمترین حالت، ماهیانه ۸۰۰ دلار است. البته با پرداخت این هزینه، از مشاوره متخصصان نیز بهره‌مند خواهید شد. استفاده از این ابزار سبب صرفه‌جویی زیادی در زمان شده و تلاش‌هایتان در راستای موفقیت در شبکه های اجتماعی را بهینه‌سازی خواهد کرد. زمان‌بندی پست‌ها، یکپارچه‌سازی حساب‌های کاربری در شبکه های اجتماعی مختلف با وبلاگ و همچنین مانیتور پیام‌ها و منشن‌ها از جمله قابلیت‌های آن به شمار می‌روند.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه از وب سایت Quora برای بازاریابی استفاده کنیم؟

 

یکی دیگر از مزیت‌های HubSpot یکپارچه‌سازی همه بازاریابی‌ها با CRM (نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری) شما است. به همین دلیل به صورت دقیق، به تعداد کاربران و مشتریانی که از طریق شبکه های اجتماعی دریافت کرده‌اید پی خواهید برد.

 

بهترین ابزارهای شبکه های اجتماعی

 

Kicksta

در مقایسه با ابزار قبلی برای شبکه های اجتماعی، هزینه استفاده از Kicksta به ماهیانه ۴۹ دلار کاهش پیدا می‌کند. Kicksta را باید یک سرویس رشد اینستاگرام دانست که به کاربران کمک می‌کند برای حساب کاربری خود در این پلتفرم، فالوورهای واقعی بیشتری به دست بیاورند. نکته مهم درباره دریافت دنبال‌کننده با استفاده از Kicksta واقعی بودن آن‌ها است، به طوری که کاربران، پست‌های شما را تماشا کرده و سپس صفحه منتشرکننده آن را دنبال می‌کنند. در نتیجه آگاهی نسبت به برند شما افزایش پیدا خواهد کرد.

وب سایت kicksta

استفاده از این ابزار اینستاگرام به همه کاربران، بدون در نظر گرفتن زمینه کاری و صنعت آن‌ها، پیشنهاد می‌شود. با استفاده از آن، کاربران بیشتری را در شبکه اجتماعی اینستاگرام، با بیش از یک میلیارد کاربر فعال، با برند خود آشنا خواهید کرد. به این ترتیب حساب کاربری‌تان در این شبکه اجتماعی به مرور زمان پیشرفت کرده و روز به روز بازخورد بیشتری از آن در کسب و کارتان دریافت خواهید کرد.

Later

هزینه استفاده از Later ماهیانه ۹ دلار است. به لطف آن قادر خواهید بود پست‌های خود در شبکه های اجتماعی پینترست، فیس بوک، توییتر و اینستاگرام را زمان‌بندی کنید. تقویم این سرویس از قابلیت کشیدن و رها کردن (درگ اند دراپ) پشتیبانی کرده و به همین دلیل مشخص کردن پست‌هایی که باید در آینده به صورت خودکار منتشر شوند، زمان زیادی نخواهد برد. یکی از مزیت‌های آن، امکان تماشای فید خود بعد از انتشار پست‌ها به صورت خودکار در آینده، قبل از وقوع این اتفاق است.

Later به کاربر اجازه می‌دهد به آمار و ارقام مفیدی درباره حساب کاربری خود در شبکه های اجتماعی نام برده دست پیدا کرده و به این ترتیب به مرور زمان، بهترین زمان برای انتشار پست را مشخص کند. یافتن بهترین هشتگ‌ها یکی دیگر از کاربردهای آمار تحلیلی ارائه شده توسط Later است. در یکی از مطالب قبلی، به اهمیت هشتگ اینستاگرام در بازاریابی محتوا اشاره کردیم.

به لطف ویژگی Linkin.Bio قادر خواهید بود فرآیند خرید کالاهای معرفی شده در قالب پست‌های اینستاگرامی را بسیار راحت و سریع کنید. خوشبختانه علاوه بر وب اپلیکیشن، یک اپلیکیشن موبایل نیز برای این سرویس توسعه پیدا کرده است.

Lightroom

برای استفاده از لایت روم باید به صورت ماهیانه ۹٫۹۹ دلار پرداخت کنید. این محصولی از شرکت ادوبی، خالق فتوشاپ، بوده و با استفاده از آن قادر خواهید بود به شکلی کارآمد به ویرایش و سازماندهی عکس‌های خود بپردازید. از آن جایی که در شبکه های اجتماعی همه چیز درباره ویژگی‌های بصری است، نباید از اهمیت جذابیت ظاهری آن غافل شد. این فاکتور تنها با انتشار تصاویری زیبا و ویرایش شده برآورده خواهد شد.

 

مقاله پیشنهادی: ۵ اشتباه حین فعالیت در اینستاگرام که از رشد برند شما جلوگیری می‌کنند!

لایت روم

اسلایدرها، فیلترها و تعداد زیادی ویژگی دیگر، از Lightroom ابزاری یوزر فرندلی ساخته‌اند. در نتیجه حتی بدون داشتن تجربه در حوزه طراحی و کار با اپلیکیشن‌هایی همچون فتوشاپ، قادر به طراحی عکس‌های زیبایی خواهید بود. علاوه بر دسکتاپ، اپلیکیشن موبایل لایت روم نیز موجود است. در صورت لاگین به حساب کاربری خود در اپلیکیشن‌های نصب شده روی دستگاه‌های مختلف، در صورت اعمال تغییر روی یک فایل مشخص در یک دستگاه متعلق به شما، نتیجه روی سایر دستگاه‌ها نیز اعمال خواهد شد.

Canva

هزینه استفاده از آن رایگان است، اما در صورت نیاز به استفاده از برخی ویژگی‌های خاص، هر تیم می‌بایست به ازای هر ماه استفاده، مبلغ ۱۲٫۹۵ دلار پرداخت کند. Canva یک وب اپلیکیشن کاربردی و یوزر فرندلی برای طراحی گرافیکی است. به لطف آن قادر خواهید بود عکس‌های زیبا و خاصی همچون لوگو برای حساب‌های کاربری خود در شبکه های اجتماعی طراحی کنید.

سایت Canva

در این وب سایت قالب‌های متعددی را پیدا خواهید کرد. همه چیز، از بنرهای فیس بوکی و استوری اینستاگرامی گرفته تا پست‌های توییتری در اینجا وجود دارد. به همین دلیل می‌توان به جای طراحی از صفر تا صد، از قالب‌ها و فریم‌های آماده استفاده کرده و آن‌ها را به دلخواه خود ویرایش کنید.

همانطور که گفتیم، حفظ زیبایی ظاهری شبکه های اجتماعی یک اصل اساسی است و هرگز نباید آن را فراموش کرد. به لطف استفاده از ابزارهایی همچون Canva، نیاز به نشستن پشت کامپیوتر برای ساعت‌ها، به منظور انجام طراحی‌های گرافیکی برای به کار بردن در شبکه های اجتماعی، از بین می‌رود.

Unfold

در بین ابزارهای شبکه های اجتماعی معرفی شده در این مطلب، آنفولد تنها مورد تماما رایگان به شمار می‌رود. می‌توان آن را به طور خلاصه، ابزاری ایده‌آل برای فعالان استوری اینستاگرام دانست. برخلاف ابزارهای معرفی شده تا اینجا که اغلب در قالب وب اپلیکیشن قابل استفاده بودند، Unfold نرم افزاری توسعه یافته برای دو پلتفرم موبایل اندروید و آی او اس است.

برنامه Unfold

با استفاده از آن قادر خواهید بود قالب‌ها و فریم‌هایی زیبا برای استوری‌های اینستاگرام طراحی کنید. آن دسته از کاربرانی که در پی کلاژ عکس برای اشتراک‌گذاری آن در صفحه اینستاگرامی متعلق به برند خود، در قالب یک استوری هستند، می‌توانند بهترین بهره‌روی را از آنفولد داشته باشند. به لطف جذابیت بالای این دسته استوری‌ها، می‌توان کاربران را به فعالیت در صفحه خود تشویق کرد.

HypeAuditor

پایین‌ترین هزینه استفاده از آن، ۳۰ دلار به صورت سالیانه است. فراموش نکنید بالا بردن رقم مربوط به تعداد فالوورهای یک صفحه اینستاگرامی هرگز نباید هدف اصلی یک برند باشد، بلکه باید روی کیفیت تمرکز داشت. به عبارتی صفحه‌های فیک، هیچ سودآوری برای شما نخواهند داشت و تنها در صورت دنبال شدن توسط کاربران واقعی، که به صورت مستمر از اینستاگرام استفاده می‌کنند، سود به دست خواهید آورد.

 

مقاله مرتبط : بزرگترین اشتباهات در لینکدین که به کسب‌وکار شما آسیب می‌زنند

HypeAuditor

برخلاف تصور، بالا بودن تعداد فالوورها، در برخی موارد نه تنها سبب بالا رفتن آبرو و اعتبار شما نخواهد شد، بلکه می‌تواند ضربه بسیار بدی به اعتبار یک برند وارد کند. تعداد لایک‌ها و کامنت‌های هر پست یک صفحه، باید با تعداد فالوورهای آن نسبت قابل قبولی داشته باشد. به عنوان نمونه، صفحه‌ای با بیش از ۲۰ هزار دنبال‌کننده ولی حدود ۲۰ الی ۳۰ لایک برای هر پست، به طور واضح با استفاده صفحه‌های غیر واقعی و ربات‌ها، تعداد دنبال‌کنندگانش را افزایش داده است.

HypeAuditor ابزاری بسیار مفید برای شناخت کاربران غیر واقعی است. به این ترتیب به تعداد واقعی کاربران دنبال‌کننده صفحه اینستاگرامی متعلق به برند خود، که واقعا با آن درگیر هستند، پی خواهید برد. این ابزار به وسیله آنالیز فالوورهای شما، مکان زندگی، سن و جنسیت آن‌ها را مشخص خواهد کرد.

Retouchup

هزینه استفاده از آن به جای بازه زمانی، بر اساس میزان استفاده مشخص می‌شود، به طوری که به ازای هر عکس ۰٫۲۵ دلار پرداخت خواهید کرد. وب سایت Retouchup به کاربران اجازه می‌دهد تصاویر را پیش از بارگذاری در حساب‌های کاربری خود در شبکه های اجتماعی، به راحت‌ترین شکل ممکن ویرایش کنند. از اعمال و ویرایش‌های ساده همچون تصحیح رنگ‌ها گرفته تا ویرایش‌های حرفه‌ای‌تر همچون حذف اشیا از داخل تصویر، با استفاده از Retouchup امکان‌پذیر است.

وب سایت Retouchup

یکی از نکات بسیار جالب حین استفاده از Retouchup عدم ویرایش تصاویر به دست خود است. به عبارتی بعد از بارگذاری یک فایل تصویری در سرور این وب سایت، متخصصان و طراحان کار ویرایش را طی ۲۴ ساعت برایتان انجام خواهند داد!

 

منبع: hubspot

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *