داستان موفقیت سالار کمانگر مدیرعامل سابق یوتیوب که سیستم تبلیغات گوگل را ابداع کرد!

سالار کمانگر
سالار کمانگر

سالار کمانگر کیست؟ فارغ‌التحصیل دانشگاه استنفورد، مدیرعامل سابق یوتیوب و یکی از پولساز ترین مدیران کمپانی Google که سیستم تبلیغات کلیکی گوگل یا Google AdWords را راه اندازی کرد. علاوه بر این، سالار کمانگر مدیریت یا معاونت زیرمجموعه های مهمی مانند Gmail و چند بخش مهم دیگر در گوگل را در رزومه خود دارد.

سالار کمانگر یک ایرانی–آمریکایی، متولد ۱۳۵۵ در تهران است که در ۲۲ سالگی به گوگل پیوست و بعد از ۷ سال به یکی از کارمندان کلیدی و اصلی این شرکت بزرگ تبدیل شد. یکی از مهم‌ترین موفقیت‌های او ابداع سیستم تبلیغات گوگل یا همان گوگل ادز است که سهم عمده‌ای در پیشرفت و موفقیت او و همچنین توسعه گوگل داشت.

خرید رپورتاژ آگهی

 

سالار کمانگر چطور از پزشکی به گوگل رسید؟!

کمانگر در مصاحبه‌ای که حدوداً ۴ سال پیش با مجله معروف بلومبرگ بیزنس‌ویک انجام داد درباره اینکه چه طور از علم پزشکی به فناوری اطلاعات روی آورده گفته:

«اوایل که به مدرسه می‌رفتم، بسیار مشتاقانه خیال پزشک شدن را در سر می‌پروراندم، تا اینکه زمانی را به تماشای طبابت پزشکان اختصاص دادم.
از آن به بعد بسیار مشتاق شدم که دانشمند شوم؛ ولی روز به روز بیشتر متوجه می‌شدم که این کار هیجان‌آور نیست. بعدها وقتی دو هفته به صورت پاره‌وقت در گوگل مشغول شدم، فهمیدم که اعمالی که این کار من را با آنها درگیر می‌کند، به من انرژی می‌دهد. درسی که من آموختم این بود که تنها تصور و خیالی که از یک کار داریم کافی نیست و باید از اینکه یک حرفه به صورت روزانه هیجان و انگیزه لازم را فراهم می‌کند، مطمئن شویم.»

او که پیش از این جوانترین مدیر گوگل بوده اکنون به سمت مدیرعاملی یکی از مهم ترین زیرمجموعه‌های گوگل یعنی یوتیوب رسیده‌است. سایتی که این روزها بی شک قوی ترین سایت برای به اشتراک‌گذاری ویدیو است که قطعاً همه اهالی وب با آن آشنا هستند. کمانگر رمز موفقیت خود را شروع کار در سنین پایین و رسیدن به مرز تجربه کامل در جوانی و استخدام شدن در گوگل می‌داند. وی درباره گوگل می‌گوید: «گوگل جایی است که می‌توانند در آن متفاوت شوید و همیشه مورد توجه قرار گیرید.»

 

توصیه می‌کنیم این مقاله را بخوانید: دارا خسروشاهی کیست؟ چرا گران‌ترین مدیرعامل جهان است!

salar kamangar
استخدام سالار کمانگر در شرکت گوگل

سالار کمانگر تنها ۲۲ ساله بود که در شرکت گوگل استخدام شد و تا به امروز در آنجا مشغول به کار است و در واقع او یکی از کارمندان قدیمی شرکت می باشد و در حدود هفت سال بعد از حضورش در گوگل جزو مهمترین و کلیدی ترین کارمندان شرکت شد .

خرید رپورتاژ

سالار کمانگر در سال ۱۹۹۸میلادی و پس از اتمام تحصیلاتش در شرکت گوگل استخدام شد اما پله های ترقی را به ترتیب و نه یک شبه ، پشت سر گذاشت.

از بزرگ ترین و شناخته شده ترین موفقیت های او اختراع سیستم تبلیغات شرکت گوگل یا Google AdWords می باشد که موجب بالا رفتن بسیار زیادی در درآمد گوگلی ها شده است. و این موضوع سبب معروفیت و پیشرفت چشمگیر و در زندگینامه سالار کمانگر تاثیر گذار بوده است .

او از نهمین کارمندان گوگل است ، که علاوه بر این در رأس هرم بزرگ ترین سایت به اشتراک گذاری فیلم در جهان یعنی همان یوتیوب قرار داشت که شرکت گوگل آن را درسال ۲۰۰۶ میلادی به قیمت ۱/۶۵ میلیارد دلار خریداری کرد.

علاوه بر این ها سالار کمانگر ۴۰ ساله، قبلا معاون بخش برنامه های تحت وب گوگل نظیر بلاگر، پیکاسا، جیمیل، اورکات، تقویم گوگل و … بوده است.

این مقاله را بخوانید: داستان موفقیت جف بزوس مدیر آمازون

 

رمز موفقیت سالار کمانگر

وی که پیش از این جوانترین مدیر گوگل بوده اکنون به سمت مدیرعاملی یکی از مهم‌ترین زیرمجموعه‌های گوگل یعنی یوتیوب رسیده‌است. سایتی که این روزها بی شک قوی‌ترین سایت برای به اشتراک‌گذاری ویدئو است که قطعاً همه اهالی وب با آن آشنا هستند. کمانگر رمز موفقیت خود را شروع کار در سنین پایین و رسیدن به مرز تجربه کامل در جوانی و استخدام شدن در گوگل می‌داند. وی دربارهٔ گوگل می‌گوید: «گوگل جایی است که می‌توانند در آن متفاوت شوید و همیشه مورد توجه قرار گیرید.»

وی همچین به جوانان و کسانی که دوست دارند مثل وی شوند توصیه می‌کند که:

بعد از فارغ‌التحصیل شدن در رشته خود؛ ذهنتان را مشغول بدست آوردن یک شغل و کار عالی نکنید. به سمت شغلی بروید که علاقه دارید و به آن جذب شوید و بعد از مدتی در آن شغل پیشرفت کرده و به مقام‌های بالای آن برسید.

همان‌طور که وی برای این کار گوگل را برگزید و بعد از رسیدن به سمت معاون این شرکت به در صدر یکی از مهم‌ترین زیرمجموعه‌های آن یعنی یوتیوب رسید. سپس کمانگر مدیریت پروژهٔ گوگل تی‌وی که تحت زیرمجموعه یوتیوب قرار گرفت.

سالار کمانگر، بودن در اتاقی که در آن گروهی از افراد خلاق هستند و اختیار این را دارد که با آن ها موافق یا مخالف باشد و نیز درباره ی بهتر کردن محصولات یا وضعیت داد و ستد صحبت کند، قسمت مورد علاقه ی کارش به حساب می آورد.

حرف های سالار کمانگر برای کسانی که می خواهند سالار کمانگر دیگری بشوند هم شنیدنی است:

ذهن مان را مشغول بدست آوردن یک شغل و کار عالی نکنیم. به سمت شغلی برویم که علاقه داریم و به آن جذب شویم و بعد از مدتی در آن شغل پیشرفت کرده و به مقام های بالای آن برسیم.

 

این مطلب راهم بخوانید : داستان موفقیت پیر امیدیار بنیانگذار ebay ، کارآفرین، خبرنگار و نیکوکار ایرانی-آمریکایی

 

آینده توتیوب (Youtube)

سالار کمانگر مدتی قبل در نشستی درباره ی آینده ی یوتیوب و برنامه هایی که برای این سایت به اشتراک گذاری ویدئو با همکارانش دارد، به نکات جالب و حتی حیرت انگیزی اشاره کرد.

سالار کمانگر صحبت از بعد چهارم، پنجم و ششم کرد. سالار کمانگر با بیان مثالی از یک بیننده که مشغول تماشای مسابقه ای به صورت سه بعدی است توضیح داد که منظور از این بعدهای اضافه چیست.

وقتی بیننده امکان انتخاب دوربین را در هر لحظه دارد بعد چهارم مطرح است. بعد پنجم به معنای ارتباط لحظه ای با دیگرانی است که در حال تماشای مسابقه اند (حتی اگر در استادیوم و از نزدیک در حال تماشای مسابقه هستند) و منظور او از بعد ششم نیز برخورداری از توان تعییر نتیجه مسابقه با حضور مجازی در صحنه است (همانطور که حاضرین در استادیوم امکان اثرگذاری غیر مستقیم در نتیجه را دارند).

سالار کمانگر در ویدئوی در یوتیوب خبر تعطیل شدن یوتیوب را اعلام کرده بود که خیلی زود مشخص شد دروغ اول آوریل یا همان دروغ سیزده خودمان است!

 

این مطلب هم بسیار جالب است : عقیده عجیب وارن بافت و بیل گیتس درباره زندگی!

 

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *