۵ قانون مهم درباره ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ

در مسیر ایمیل مارکتینگ باید به چند نکته بسیار مهم توجه داشت. در این مطلب به بررسی ۵ قانون مهم درباره یک استراتژی موفق برای ایمیل مارکتینگ خواهیم پرداخت.

ایمیل را باید یک ابزار بازاریابی آنلاین بسیار کارآمد دانست که می‌توان از طریق آن، به هزاران و شاید میلیون‌ها کاربر علاقه‌مند به محصولات و خدمات خود دسترسی داشت و آن‌ها را تبدیل به مشتری کرد. برخی تصور می‌کنند ایمیل مارکتینگ روشی متعلق به دهه‌های قبلی بوده و در سال ۲۰۱۹ و بعد از آن دیگر کارآمد و دارای بازدهی کافی نخواهد بود، اما این ایده‌ای اشتباه است. با در نظر گرفتن قوانین مهم ایمیل مارکتینگ می‌توان همانند قبل از مزایای بی‌شمار آن بهره برد.

خرید رپورتاژ آگهی

تبدیل ایمیل مارکتینگ از روشی آزاردهنده به ابزاری کارآمد

بررسی‌ها نشان داده بازاریابی ایمیل با وجود داشتن قدمتی زیاد، در صورت استفاده صحیح همچنان کاربردی و موثر خواهد بود. به طور واضح، ارسال بی‌شمار نامه الکترونیکی به هر کاربر، روش صحیح استفاده از این ابزار نیست. متاسفانه این نوع رفتارها سبب شد ایمیل مارکتینگ نزد کاربران و بازاریاب‌ها به عنوان روشی بد و نامناسب شناخته شود! بازاریاب‌ها استفاده از آن‌ را کنار گذاشته و کاربران، ایمیل‌های تبلیغاتی دریافت شده را بدون مطالعه حذف می‌کنند. با رعایت قوانین زیر می‌توان این مشکلات را برطرف کرد.

۱- ارائه یک پیشنهاد مشخص

در حوزه بازاریابی، پیام عمومی و همگانی معنا ندارد و بازاریاب باید با هدفی مشخص اقدام به ارسال پیام کند. برخی ایمیل‌هایی که شرکت‌ها به کاربران یا مشتریان کنونی خود ارسال می‌کنند، تنها حکم‌ یادآوری درباره وجود آن‌ها دارند! با ارسال چنین ایمیل‌هایی، قطعا به دریافت‌کنندگان وجود خود به عنوان ارسال‌کننده ایمیل‌های بی‌فایده و آزاردهنده را یادآوری می‌کنید!

بازاریاب‌ها، هر از گاه یک ایمیل حاوی چندین پیشنهاد درباره سرویس‌ها و محصولات مختلف به فهرست آدرس‌های ایمیل در اختیار خود ارسال می‌کنند. این استراتژی کاملا اشتباه است. کاربر باید بداند در صورت باز کردن ایمیل دریافت شده، با یک پیشنهاد مشخص درباره محصول یا خدمتی خاص مواجه خواهد شد.

ایمیل مارکتینگ

نباید فراموش کنید قرار نیست محصول یا سرویس خود را از طریق ایمیل به فروش برسانید. به عبارتی ایمیل مارکتینگ روشی به منظور جذب مشتری برای وب سایت اصلی است. باید کاربر را به وب سایت هدایت کرده و اجازه بدهید بقیه روال معرفی و خرید به شکلی طبیعی ادامه پیدا کند. حال هر چه پیشنهاد شما جذاب‌تر و خاص‌تر باشد، کاربران بیشتری به باز کردن ایمیل و در ادامه کلیک روی لینک مربوط به آن به منظور ورود به وب سایت برای دریافت اطلاعات بیشتری و سپس خرید کردن، مشتاق خواهند شد. به این منظور باید از تکنیک‌های نوشتن یک عنوان جذاب استفاده کنید.

خرید رپورتاژ

۲- ارائه پیشنهادات خاص به کاربران مشخص

شما درباره آن چه ارائه می‌کنید شفاف و واضح عمل می‌کنید، اما این موضوع برای دریافت کلیک و در ادامه مشتری واقعی کافی نیست. اگر پیشنهادات شما با علاقه و ویژگی‌های فردی دریافت‌کنندگان نامه الکترونیکی ارتباطی نداشته باشد، استراتژی ایمیل مارکتینگ موفقی نداشته‌اید. عدم توجه به این موضوع سبب می‌شود همه تلاش‌های شما برای ارائه پیشنهادات خاص، بی‌فایده رها شوند. همه چیز به نوع کسب و کار شما بستگی دارد.

به عنوان نمونه، یک آژانس املاک را در نظر بگیرید. این کسب و کار می‌بایست هر دو گروه خریداران و فروشندگان را مد نظر داشته و برای هر کدام، پیشنهاداتی متفاوت ارسال کند. برای چنین کسب و کاری نمی‌توان بازه زمانی مشخصی به منظور ارسال دوره‌ای ایمیل در نظر گرفت. ارسال هفته به هفته پیشنهادات جدید بیش از اندازه تلقی شده و برای دریافت‌کنندگان خسته‌کننده خواهد بود. در عوض، آژانس املاک باید در صورت وجود پیشنهادی مناسب از ایمیل مارکتینگ استفاده کند. حال ممکن است فاصله بین ظهور دو پیشنهاد خوب یک روز یا یک ماه باشد.

برای یک وب سایت فروشگاهی قضیه کمی متفاوت است. مجددا بسته به نوع محصولات فروشگاه و محصولات آن، بازه زمانی متفاوتی را باید برای استفاده از ایمیل مارکتینگ در نظر گرفت. فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ معمولا هر روز برای کاربران خود پیشنهادهایشان را ارسال می‌کنند. این ایمیل‌ها برای دریافت‌کنندگان آزاردهنده نبوده و شدیدا مورد استقبال آن‌ها قرار می‌گیرند. یک فروشگاه عرضه لوازم الکترونیکی برای یک بار در روز و یک فروشگاه بزرگی همچون آمازون احتمالا برای چند مرتبه در روز ممکن است به مشتریان خود ایمیل ارسال کند.

۳- برقراری ارتباط همچون زمان فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

نباید به ایمیل‌های تبلیغاتی همچون تبلیغات کاغذی که هر روز داخل صندوق پست منازل افراد قرار می‌گیرند نگاه کنید، در غیر این صورت کاربران تفاوتی بین این دو قائل نشده و همانند زمان دور انداختن تبلیغات کاغذی بدون توجه به آن‌ها، ایمیل‌های شما را نیز حذف خواهند کرد.

ایمیل مارکتینگ

ما ایمیل مارکتینگ را روشی برای تبلیغ کردن و ارائه اعلانیه‌ها می‌دانیم. این موضوع بدی نیست، اما روشی کارآمد برای رسیدن به مشتریان جدید یا ترغیب مشتریان کنونی به خرید مجدد از ما محسوب نمی‌شود. به همین دلیل بهتر است به ایمیل مارکتینگ همچون شبکه‌های اجتماعی فکر کنید. در شبکه‌های اجتماعی نیز در صورت نگاه به پست‌ها به عنوان تبلیغات صرف، بدون درگیر شدن با کاربران، نه تنها مشتری کسب نخواهید کرد، بلکه به خاطر پر کردن فید کاربران با محتواهای بی‌مصرف، فالوورهای کنونی را نیز از دست خواهید داد. در حال حاضر اینستاگرام یکی از بهترین پلتفرم‌ها برای فعالیت‌های تجاری است. در مطلب «۵ اشتباه حین فعالیت در اینستاگرام که از رشد برند شما جلوگیری می‌کنند» به نکات بسیار مهمی اشاره کردیم.

۴- عدم انتظار برای دریافت سریع بازخورد مناسب

انتظار نداشته باشید چند ساعت یا چند روز بعد از ارسال ایمیل به صورت انبوه، بازخورد مناسبی دریافت کنید. ممکن است همه قوانین را در مسیر ایمیل مارکتینگ رعایت کرده و کمپین تبلیغاتی خود را بدون نقص تصور کنید، اما رسیدن به نتیجه مورد نظر نیازمند آزمون و خطا است. بدون شک دنبال کردن ریز به ریز نکاتی که در مطالب آموزشی به آن‌ها پی برده‌اید، شما را به مقصد نخواهد رساند، چرا که باید بر اساس ویژگی‌های کسب و کار خود، تغییراتی در آن‌ها اعمال کنید.

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ همانند دیگر عناصر بازاریابی آنلاین است، به همین دلیل به جای حدس و گمان باید بر اساس آمار اقدام کنید. به عنوان نمونه، با آزمون و خطا به بهترین زمان ارسال ایمیل پی خواهید برد. پی بردن به دوره مناسب ارسال ایمیل برای فهرست آدرس‌های ایمیل در اختیار خود، مزیت دیگر دنبال کردن آمار و ارقام است. پیش از این تحقیقاتی درباره بهترین زمان ارسال نامه الکترونیکی در کمپین ایمیل مارکتینگ انجام شده است، اما این زمان به احتمال زیاد به خاطر ویژگی‌های خاص کسب و کار شما، کمی متفاوت خواهد بود.

۵- دادن اطمینان به دریافت‌کننده ایمیل درباره ارزش آن

عنوان ایمیل، محتوا و تصاویر مورد استفاده، باید به طور دقیق ارزش آن چه ارائه می‌کنید را بازتاب کنند. در حوزه سئو، قانونی مهم به ما یادآور می‌شود بعد از ورود یک کاربر به صفحه اصلی وب سایت، تنها چند ثانیه برای جلب توجه وی فرصت داریم. در دنیای ایمیل مارکتینگ نیز این قانون به شیوه‌ای متفاوت برقرار است.

وقتی کاربری وارد وب سایت شما می‌شود، می‌توان احتمال داد وی کمی به محصولات، سرویس‌ها و محتواهای شما علاقه‌مند است. در غیر این صورت به طور مستقیم، به وسیله وارد کردن آدرس وب سایت، وارد آن نمی‌شد یا از طریق موتورهای جستجو به وب سایت شما دست پیدا نمی‌کرد. در هر صورت، یک علاقه یا نیاز کاربر را به سمت وب سایت شما کشانده است.

در ایمیل مارکتینگ، نامه‌های الکترونیکی معمولا بدون درخواست کاربران به دست آن‌ها می‌رسند، مگر این که با اشتیاق کامل در خبرنامه عضو شده یا در تنظیمات پروفایل خود، گزینه دریافت ایمیل را فعال کرده باشند. وقتی کاربری یک ایمیل را باز می‌کند، باید خیلی سریع‌تر از زمان ورود به یک وب سایت توجهش جلب شود، چرا که این نامه الکترونیکی را به شکلی غیر منتظره دریافت کرده است. در این شرایط، برخلاف زمان ورود کاربر به وب سایت، وی به جای تلاش برای برطرف کردن نیاز خود از طریق صفحه وب وارد شده به آن، در پی یافتن دلیلی برای حذف نکردن سریع ایمیل است!

منبع: seo.com

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *