مزایا و معایب پاپ آپ چیست و آیا باید از آن‌ استفاده کنیم؟

پاپ آپ

پنجره پاپ آپ به ظاهر عنصری آزاردهنده و غیر مفید است، که تاثیری به جز افزایش نفرت کاربران از وب سایت ندارد! برخلاف تصور، استفاده صحیح از پاپ آپ مزایای خاص خود را خواهد داشت.

به عقیده کاربران، حین گشت و گذار در وب، هیچ چیز به اندازه ظاهر شدن ناگهانی پاپ آپ آزاردهنده نیست. هر چه تعداد پنجره‌هایی که بدون درخواست کاربر به صورت ناگهانی اجرا می‌شوند بیشتر باشد، میزان آزاردهندگی افزایش پیدا می‌کند! هدف از نمایش این پنجره، ترغیب کاربر به اجرای یک برنامه خاص، عضویت در یک خبرنامه یا خرید یک محصول است. در برخی از مواقع، اصلی‌ترین هدف از باز شدن ناگهانی یک پنجره، دریافت ترافیک غیر واقعی برای یک وب سایت به منظور افزایش رتبه آن در برخی مراجع همچون Alexa است. با ویرلن همراه باشید:

خرید رپورتاژ آگهی

مدیران، در مسیر ساخت یک برند قدرتمند بر اساس آخرین تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ به انواع راهکارها و تکنیک‌ها روی می‌آورند. در صورت داشتن استراتژی مشخص در کنار اطلاعات کافی، می‌توان در این مسیر از پنجره‌های پاپ آپ نیز کمک گرفت.

اغلب کاربران، بدون دیدن محتوای پاپ آپ‌ها، همراه با گزیدن لب خود، آن‌ها را می‌بندند! بعید نیست کاربر، به خاطر ظهور ناگهانی آن‌ها و بروز اخلال در فعالیتش، هرگز مجددا به وب سایت کنونی بازنگردد. به ظاهر، پنجره‌های Pop Up اصلی‌ترین سرمایه یک وب سایت یعنی کاربران آن را بر باد می‌دهند، پس چرا یک شرکت باید در وب سایت خود از آن‌ها استفاده کند؟

افزایش نرخ تبدیل با پاپ آپ

بازاریاب‌های زیادی به تنفر کاربران از پاپ آپ‌ها پی برده‌اند،‌ اما همچنان آن‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهند. دلیل این موضوع، افزایش نرخ تبدیل (Conversion Rate) است. بر اساس تحقیق وب سایت Sumo، پاپ آپ‌ها به طور متوسط دارای نرخ تبدیل ۳٫۰۹ درصدی هستند. برای نزدیک به ۱۰ درصد پنجره‌های پاپ آپ، نرخ تبدیل برابر رقم خیره‌کننده ۹٫۳ درصد است! به وسیله داشتن استراتژی‌های صحیح و تحقیق فراوان، می‌توان از طریق پنجره‌های پاپ آپ به نرخ تبدیل ۵۰ درصدی نیز دست پیدا کرد. این موضوع نشان می‌دهد برخلاف تصور، Pop Up تلاش‌ها در راستای بازاریابی و یافتن و مشتریان جدید را به هدر نمی‌دهد.

منظور از نرخ تبدیل چیست؟

کسب درآمد اصلی‌ترین هدف هر تجارتی است و کسب و کارهای الکترونیکی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر یک وب سایت میلیون‌ها نفر کاربر داشته باشد، اما مدیر آن نتواند به پول دست پیدا کند، فعالیت‌هایش هیچ ثمره‌ای نداشته است. منظور از نرخ تبدیل، نسبت تعداد بازدیدکنندگان وب سایت به مشتریان آن است. هر چه نرخ تبدیل بالاتر باشد، یعنی تعداد بیشتری از کاربران به مشتری تبدیل شده‌اند.

خرید رپورتاژ

برای موفقیت در مسیر استفاده از پنجره‌های پاپ آپ باید بدانید تمامی آن‌ها ارزش یکسانی نداشته و دستیابی به هدف، در گرو استفاده صحیح از انواع آن است. پاپ آپ‌ها تنها زمانی در کمپین بازاریابی شما موفقیت‌آمیز عمل خواهند کرد که محتوا، محل نمایش، اندازه و زمان ظاهر شدن آن‌ها مناسب باشد. در غیر این صورت عملکرد مخالفی داشته و نرخ تبدیل را برای وب سایت شما کاهش خواهند داد.

پاپ آپ

به عنوان نمونه، آن دسته از پاپ آپ‌ها که نرخ تبدیل ۴۰ درصدی را برای وب سایت رقم می‌زنند، داخل صفحه‌هایی با محتواهای مشابه و مرتبط ظاهر خواهند شد. فقط ۸۰ درصد از ۱۰ درصد پاپ‌ آپ‌های بسیار موفق و دارای نرخ تبدیل بالا، زیر ۴ ثانیه بعد از ورود به یک صفحه وب ظاهر می‌شوند.

انواع پنجره پاپ آپ

در حال کلی سه نوع پاپ آپ وجود دارد. در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

پاپ آپ صفحه جدید

در این روش، یک صفحه جدید داخل یک تب مرورگر تازه باز می‌شود. استفاده از این روش تقریبا منسوخ شده است، چرا که به راحتی می‌توان آن‌ها را با استفاده از افزونه‌های بلاکر پاپ آپ در مرورگرها مسدود کرد. حتی اگر صفحه جدید بدون انسداد و باز شود، به خاطر پنهان شدن پشت صفحه اصلی باز زیر دست کاربر، مورد توجه قرار نمی‌گیرد. کاربر اغلب بدون ورود و تماشای محتوای صفحه جدید، با کلیک روی آیکون ضربدر تب، آن را می‌بندد.

یکی دیگر از مشکلات، ضعف پاپ آپ‌های صفحه جدید به منظور نمایش محتوای دلخواه در گوشی‌های هوشمند است. مهم‌ترین مزیت آن را باید باز ماندن در صورت رفتن به یک وب سایت دیگر توسط کاربر داخل پنجره اصلی دانست. امروزه پاپ آپ از نوع صفحه جدید متداول نبوده و کارایی کمی در مقایسه با قبل دارد.

پاپ آپ داخل مرورگر

این نوع، متداول‌ترین پاپ آپ در دنیای وب است. پاپ آپ داخل مرورگر در واقع جعبه‌های گفتگوی کوچکی هستند که در کنار صفحه نمایش داده شده یا در قالب یک صفحه چت رو به روی کاربر قرار می‌گیرند. این پاپ آپ همینطور در کنار صفحه شناور باقی می‌ماند. دلیل متداول بودن پاپ آپ داخل مرورگر، داشتن کارایی بیشتر در مقایسه با پاپ آپ صفحه جدید و همچنین آزاردهندگی کمتر در مقایسه با پاپ آپ تمام صفحه است. موارد زیر، برخی مزیت‌های این نوع پنجره Pop Up به شمار می‌روند:

 • آن‌ها ابعاد کوچکی داشته و تنها بخش کوچکی از صفحه را اشغال می‌کنند.
 • بعد از باز شدن آن‌ها، کاربر مجبور به انجام عملی خاص نبوده و اجباری برای ورود به آن وجود ندارد.
 • به عنوان یک عنصر مستقل عمل می‌کند.
 •  محتوای آن وابسته به محتوای اصلی است. به عبارتی محتوای پنجره پاپ آپ داخل مرورگر، به محتوای صفحه کنونی یا محتوای عبارتی که با کلیک روی آن، پاپ آپ اجرا شده است، ارتباط دارد.

پاپ آپ داخل مرورگر برای تشویق کاربر به عضویت در خبرنامه یا آغاز گفتگو با اپراتورهای وب سایت بسیار مفید است. پیشنهاد دانلود رایگان یک سری فایل از دیگر کاربردهای آن محسوب می‌شود.

پاپ آپ تمام صفحه

آن دسته از پنجره‌های پاپ آپ که کاربران اصلا از آن‌ها دل خوشی ندارند، در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. پاپ آپ تمام صفحه، همانطور که از نام آن پیداست، ابعاد بزرگی داشته و کل صفحه را می‌پوشاند. محتوای آن به طور ناگهانی مقابل دیدگان کاربر قرار گرفته و از تماشای محتوای صفحه مورد نظر کاربر جلوگیری می‌کند، مگر این که اقدامی انجام بدهد. تشویق کاربر به ثبت نام در خبرنامه متداول‌ترین دلیل استفاده از پنجره پاپ آپ تمام صفحه بوده و اغلب در زمان تلاش کاربر برای ترک صفحه کنونی نمایش داده می‌شوند.

مشکل پاپ آپ تمام صفحه اینجاست که نه تنها ماهیت آزاردهنده‌ای دارد، بلکه اغلب به دفعات و در حجم بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. آن‌ها تجربه‌ای آزاردهنده برای کاربر رقم می‌زنند. بازاریاب، باید دلایل محکم و استراتژی‌های روشنی به منظور استفاده از Full Page Pop Up داشته باشد.

مزایای استفاده از پاپ آپ

اکنون که به انواع پنجره‌های پاپ آپ پی برده‌اید، بهتر است مزایای استفاده از آن‌ها را نیز بدانید؛ چرا باید از Pop Upها استفاده کنیم؟

 • جلب توجه کاربران وب سایت
 • ارائه اطلاعاتی بسیار مهم یا یادآوری مطلبی بااهمیت به کاربران
 • نگه داشتن کاربران داخل صفحه برای مدت زمانی بیشتر و جلوگیری از خروج آن‌ها (به عنوان فاکتوری تاثیرگذار روی سئو سایت)
 • تشویق کاربر به برقراری تعامل با برخی عناصر و قسمت‌های وب سایت
 • بالا بردن نرخ تبدیل
 • به دست آوردن اطلاعات مفید از کاربران همچون شماره تماس یا آدرس ایمیل آن‌ها
 • بالا بردن ترافیک

معایب استفاده از پاپ آپ‌

هر یک از سه نوع پاپ آپ معرفی شده در بالا دارای مزیت‌های خاص خود است و باید در زمان و مکان مناسبی مورد استفاده قرار بگیرد. توجه کنید استفاده از پاپ آپ روشی دو سر برد نیست. به عبارتی اگر به معایب آ‌ن‌ها توجه نداشته و تاثیر بدشان را به حداقل نرسانید، به وب سایت شما ضربه وارد خواهند کرد. مهم‌ترین معایب Pop Up موارد زیر به شمار می‌روند:

 • آزاردهندگی: بدون توجه به اندازه و محل ظاهر شدن، پاپ آپ‌ها از نظر بسیاری از کاربران آزاردهنده تلقی می‌شوند. برخی از آن‌ها به اندازه‌ای از پنجره‌های پاپ آپ تنفر دارند که در صورت ظاهر شدنشان در هر وب سایت، به سرعت محل را ترک می‌کنند.
 • حواس پرت‌کنندگی: علاوه بر مورد بالا، پاپ آپ‌ها می‌توانند سبب گیج شدن کاربر شده و حواس وی را پرت کنند. هر چه محتوای پاپ آپ با صفحه‌ای که اکنون کاربر در آن قرار دارد نامرتبط‌تر بوده و در زمان نامناسب‌تری نمایش داده شود، تاثیر منفی‌تری روی تجربه کاربر از ورود به وب سایت جاری خواهد داشت. همچنین ممکن است کاربر با هدفی مشخص، به منظور خرید یک کالا، سفارش یک سرویس یا دریافت یک سری اطلاعات به صفحه کنونی وارد شده باشد، اما پنجره پاپ آپ، وی را به مسیری دیگر هدایت کند.
 • کاهش تجربه کاربری (UX) و رنکینگ سئو: پاپ آپ‌ها ممکن است زمان بارگذاری وب سایت را کاهش بدهند. این موضوع به هیچ عنوان توسط کاربران قابل قبول نیست، به همین دلیل وب سایت کنونی را ترک کرده و وارد یکی از وب سایت‌های رقیب شما می‌شوند. این رفتار توسط موتورهای جستجو قابل ردیابی است. اکنون از دو جهت نمره منفی دریافت کرده‌اید؛ نه تنها سرعت بارگذاری صفحه‌های وب سایت پایین است، بلکه کاربران، به محض ورود به وب سایت شما آن را ترک کرده و به سراغ وب سایت دیگری می‌روند.

نتیجه‌گیری

بهترین پاپ آپ در مسیر دیجیتال مارکتینگ شما، بر اساس فاکتورهای متعددی همچون نوع مشتریان وب سایت، زمینه کاری، برند، اهداف استراتژی‌های بازاریابی و هدف استفاده از پاپ آپ مشخص می‌شود. اگرچه به ظاهر، آن‌ها تنها به وب سایت آسیب می‌زنند، اما در صورت بهره بردن از پاپ آپ‌ها به روشی صحیح و حساب شده، مزایای زیادی برای کسب و کار الکترونیکی شما خواهند داشت. اگر یک پاپ آپ برای کاربران مشاهده‌کننده آن آزاردهنده است، مسئول بازاریابی وب سایت، استراتژی صحیحی در استفاده از آن‌‌ها نداشته است.

منبع: seo.com

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *