سه غذایی که به مفاصل شما آسیب می‌رساند

ورم مفاصل

به گزارش ویرلن از وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا :وقتی مفاصل سفت و متورم می‌شوند درد در آن‌ها ، انجام هر کاری را _از برداشتن یک مداد گرفته تا پیاده روی کردن یا شام پختن_ به طور کامل و تماماً پر از بدبختی می‌کند. مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در ایالات متحده آمریکا نشان دادند که در حدود یک نفر از هر پنج نفر بزرگسال دچار آرتریت (ورم مفاصل)  است که توسط پزشک تشخیص داده شده، این در حالی است که هیچ راهی برای اطمینان از ناپدید شدن همیشگی درد مفاصل شما وجود ندارد. تحقیقات نشان داده که برخی از غذاها ضد التهاب هستند از قبیل روغن زیتون، آجیل و ماهی چرب. امروزه راهکارهای تغذیه‌ای،اولین راه مقابله با علت ریشه‌ای بیماری و بهبود شرایط سلامتی افراد است.

 

غذاهای آسیب‌زننده به مفاصل

 

۱)گوجه فرنگی

معمولاً تصور می‌شود که گوجه فرنگی ضد التهاب است، افرادی که از یک نوع خاص آرتریت به نام نقرس رنج می‌برند تصور می‌کنند که میوه‌های قرمز باعث درد مفاصل می‌شود و بسیاری از تحقیقات جدید تصور آنان را اثابت می‌کند. محققان به بررسی ۲۰۵۱ فرد مبتلا به نقرس پرداختند، نتایج نشان داد که ۲۰ درصداین افراد گوجه فرنگی را به عنوان یک محرک گزارش کرده‌اند. پس از آن محققانبه تجزیه و تحلیل اطلاعات ۱۲۷۲۰ فردی که نقرس ندارند پرداختند و متوجه شدند که مصرف گوجه فرنگی باعث افزایش سطح اسید اوریک خون می‌گردد. سطح بالای اسید اوریک از علل عمده و اصلی ابتلا به نقرس است. اما آیا شما حاضر به ترک مصرف گوجه فرنگی هستید؟ محققان می‌گویند شما مجبور نیستید که مصرف گوجه فرنگی را کاهش دهید بلکه کافی است مطمئن شوید به طور منظم داروی‌های کاهنده‌ی اسید اوریک را مصرف می‌کنید.

 

۲)ذرت، آفتابگردان، گلرنگ، دانه سویا و روغن پنبه دانه

احتمالاً شما در مورد فواید اسیدهای چرب امگا ۳ مطالبی را شنیده‌اید.امگا ۳ مولکول‌هایی است که در ماهی قزل آلا و گردو وجود دارد و برای شما بسیار مفید است. اسیدهای چرب امگا ۳ در واقع برای ارتقاء سلامت قلب و همچنین کاهش التهاب مزمن بدن فوق العاده مناسب هستند. اسیدهای چرب امگا ۳ بسیار مهم هستند و به آن‌ها اسیدهای چرب ضروری نیز می‌گویند. در دهه‌های اخیر در مورد نیاز بدن به اسیدهای چرب بسیار تاکید شده است چون ما به میزان بسیار کم از آن‌ها در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنیم.اما آیا شما در مورد اسیدهای چرب امگا ۶ نیز چیزی شنیده‌اید؟ اسیدهای چرب امگا ۶ جزء اسیدهای چرب ضروری هستند که برای سلامت انسان لازم‌اند اما بدن آن‌ها را نمی‌سازد و شما باید از طریق مواد غذایی آن‌ها را برای بدن خودتأمین کنید. همراه با اسیدهای چرب امگا ۳ اسیدهای چرب امگا ۶ نقش مهمی در عملکرد مغز و رشد و نمو دارند. به عنوان یک اسید چرب اشباع نشده امگا ۶ به تحریک پوست، رشد مو، تنظیم متابولیسم بدن، حفظ سیستم تولید مثل و حفظ سلامت استخوان کمک می‌کند. شما احتمالاًمقدار زیادیاسید چرب امگا ۶ می‌خورید، از آن‌جا که اسیدهای چرب امگا ۶ در روغن سویا وجود دارد و روغن سویا تقریباً در هر غذای بسته بندی شده‌ای که شما در قفسه فروشگاه مواد غذایی مشاهده می‌کنید استفاده می‌شود. در رژیم غذایی عموم مردم آمریکااسیدهای چرب امگا ۶،۲۵ برابر بیشتر از اسیدهای چرب امگا ۳ وجود دارند. اما نکته‌ی قابل توجه این است که تحقیقات نشان می‌دهد اگر نسبتامگا ۶ به امگا ۳ بیشتر از ۱۰ به ۱ باشدمی‌تواند منجر به مشکلاتی از قبیل آسم، بیماری‌های قلبی و عروقی و تورم بشود. محققان پیشنهاد می‌کنند که هر فردمبتلا به آرتریت روماتوئید باید نسبت مصرف امگا ۶ به امگا ۳را به ۲ یا ۳ به ۱ کاهش دهد.اسیدهای چرب امگا ۶در غذاهای سرخ شده، مارگارین، زرده تخم مرغ و گوشت یافت می‌شود.

 

۳)نوشابه

حتی نوشابه‌های رژیمی دارای مضرراتی هستند،مواد غذایی خیلی شیرین هیچ مزیتی برای سلامتی شما ندارند و حتی شما را در معرض خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی قرار می‌دهند.مجله آمریکایی تغذیه بالینی بیان می‌کند که مصرف شکر می‌تواند منجر به شروع انتشار پیام آور التهابی به نام سایتوکین شود. محققان داده‌های به دست آمده از دو مطالعه‌ی بزرگ ۳۰ ساله را بررسی کردند و نتایج نشان داد که بین مصرف نوشابه و خطر ابتلا به آرتریت ارتباط وجود دارد. زنانی که روزانه یک عدد یا بیشتر نوشابه می‌خورند نسبت به کسانی که اصلاً نوشابه نمی‌خورند ۶۳% بیشتر احتمال دارد که مبتلا به آرتریت شوند.

 

منبع:  وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا

 

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle