Categories
اخبار تکنولوژی پزشکی و سلامت پزشکی و سلامت علمی و فناوری

اسکن سه بعدی مغز با جزئیات میکروسکوپی

ایرنا نوشت: محققان موفق به توسعه روشی شدند که با استفاده از امواج مافوق صوت، یک نمای سه بعدی از تمام عروق خونی مغز با جزییات میکروسکوپی تولید می کند.

این روش توسط محققان انستیتو لانژون فرانسه و بر روی مغز موش زنده صورت گرفته است. در این روش اسکن، میلیون های حباب کوچک در مقیاس نانو به موش تزریق شده است؛ زیرا این حباب ها امواج مافوق صوتی را به خوبی منعکس می کنند.
دلیل استفاده از امواج مافوق صوت این است که این امواج به خوبی در آب منتشر می شوند و از آنجایی که ۹۰ درصد بافت تمام ارگان ها از آب تشکیل شده است، بهترین گزینه برای نفوذ به بافت است.
در این روش، در هر ثانیه بیش از ۵۰۰ تصویر با کیفیت فوق العاده با جزییات میکروسکوپی تصویربرداری می شود که می تواند روش های کنونی تصویربرداری را متحول کند. با این روش می توان به عمق دو سانتی متری مغز نفوذ کرد و تمام جزییات را با وضوح میکروسکوپی مشاهده کرد.
این روش در مراحل آزمایشی قادر به اسکن مغز موش زنده است و محققان امیدوارند که در آینده ای نزدیک برای انسان قابل استفاده باشد.مهمترین کاربرد این روش تشخیص زودهنگام سرطان و سکته مغزی است.نتایج این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.