2023/06/10

پربازدید ترین مطالب

آخرین اخبار

تناسب اندام

آشپزی و تغذیه

اختراع

جالب توجه

جریانات فیلتر شدن تلگرام

  • تلگرام فیلتر شد!

  • مدیرکل روابط عمومی‌شرکت مخابرات ایران: تلگرام تا آخر عمر این دولت فیلتر نخواهد شد

  • مدیر عامل تلگرام مدعی شد: درخواست ایران برای جاسوسی در پیام های شهروندانش را رد کردیم

  • واکنش رسمی وزارت ارتباطات به توئیت منتشر شده از سوی مدیران تلگرام

  • واعظی: اگر تلگرام خواسته ما را اجرا نکند تصمیم کارگروه را اجرا می کنیم

 

تلگرام اپلیکیشنی پیام رسان که بیش از ۱۳ میلیون کاربر در کشورمان دارد، از دیروز دچار اختلالاتی شده که شبهه‌ی فیلترینگ این نرم‌افزار را بار دیگر بوجود آورده بود که البته به نظر می‌رسد از امروز شاهد برطرف شدن تدریجی این اختلالات هستیم. مدیرکل روابط عمومی‌شرکت مخابرات ایران در این راستا بیان کرده است که تلگرام تا آخر عمر دولت فیلتر نخواهد شد.

تلگرام که با استقبال خوب ایرانیان مواجه شده و روزانه بیش از یک میلیارد پیام توسط ایرانیان در آن رد و بدل می‌شود از دیروز دچار اختلالاتی شده است و این شائبه را ایجاد کرده است که شاید اپلیکیشن تلگرام دچار فیلترینگ شده است که البته با توجه به ایجاد کانال‌های غیراخلاقی در آن دور از انتظار نیز نبود.

اما مدیرکل روابط عمومی‌شرکت مخابرات ایران در گفت‌وگو با آفتاب یزد و در پاسخ به اینکه آیا مخابرات تصمیمی‌مبنی بر فیلتر نرم‌افزار تلگرام را دارد یا خیر، می‌گوید:

سیاست دولت یازدهم از ابتدا مخالفت با فیلترینگ بوده و همچنان هست و تا آخر عمر این دولت هم خواهد بود؛ از این رو مخابرات تصمیم برای فیلتر تلگرام ندارد.

داوود زارعیان در بیان راه‌حل اینگونه سوءاستفاده‌ها نیز تاکید می‌کند:

من معتقدم بهترین راهکار در این زمینه بحث فیلترینگ هوشمند است که ضرورت دارد هرچه سریع‌تر در کشور توسعه پیدا کند. در همه دنیا اینگونه است که تنها آن بخش از سایت‌ها و نرم‌افزارها فیلتر می‌شود که مورد دارند و به خاطر برخی مسائل و مشکلات کل سایت را فیلتر نمی‌کنند.

وی می‌افزاید:

در کشور ما نیز این اتفاق می‌تواند رخ دهد که مثلا در مورد برنامه تلگرام تنها کانال‌ها و ربات‌هایی فیلتر شوند که مبتذل و ضداخلاقی‌اند؛ اما کل شبکه وجود داشته باشد.

زارعیان با بیان اینکه سیاست دولت و بسیاری از کارشناسان مربوطه نیز همین است، اظهار می‌کند:

حوزه فضای مجازی نیازمند یک مدیریت قوی است و فیلترینگ و بستن سایت‌ها و نرم‌افزارها و … اصلا راهکار قابل قبول و منطقی نیست؛ بلکه راهکار اصلی فیلترینگ هوشمند است.

مدیرکل روابط عمومی‌شرکت مخابرات ایران با تاکید بر اینکه قطعا فیلترینگ هوشمند در کشور اجرا خواهد شد، هشدار می‌دهد:

از این رو من به تمام سودجویان و سوءاستفاده‌گرانی که به صورت باز از فضای مجازی استفاده می‌کنند هشدار می‌دهم که بدانند با اجرای کامل فیلترینگ هوشمند امکان شناسایی آنان و مسدود کردن مطالب، سایت‌ها و شبکه‌های مبتذل‌شان وجود دارد.

وی همچنین در پاسخ به اینکه آیا فیلترینگ هوشمند مخالفانی دارد، نیز می‌گوید:

کسی نمی‌تواند درقبال منطق درست فیلترینگ هوشمند مقاومت کند. سیاست دولت هم همواره حمایت از جریان آزاد اطلاعات درست و صحیح و سالم است؛ از سوی دیگر دولت هم هیچ‌گاه موافق رواج بی‌بند و باری نبوده و نیست و طبیعتا عقل و سیاست منطقی هم حکم می‌کند در مقابل مطالب و مسائلی که اخلاق را زیر سوال می‌برد و موجب رواج ابتذال می‌شود موضعگیری درستی اتخاذ کرد.

………………………………………………………………

پاول دورف، موسس پیام‌رسان تلگرام در توییتر خود نوشت: «مقام‌های ایرانی خواسته‌ اند تا با استفاده از تلگرام به جاسوسی از شهروندان خود بپردازند. ما نمی‌توانیم چنین کاری بکنیم و هرگز هم در این مورد به آنها کمکی نخواهیم کرد»

 

rlb46mfws8la0jlwoff8

………………………………………………………………

واکنش رسمی وزارت ارتباطات به توئیت منتشر شده از سوی مدیران تلگرام

مهر نوشت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به توئیت منتشر شده از سوی مدیران نرم افزار پیام رسان تلگرام مبنی بر دستور فیلترینگ این نرم افزار از سوی این وزارتخانه واکنش نشان داد.

شب گذشته و در پی اختلال در دسترسی به شبکه پیام رسان تلگرام در ایران، مدیران تلگرام در قالب یک پیام توئیتری، از ممانعت مسئولان ایرانی برای ادامه فعالیت این نرم‌افزار خبر دادند و اینگونه مدعی شدند که این نرم‌افزار در ایران فیلتر شده است.

در این باره محمدرضا فرنقی زاد، مدیرکل روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگو با مهر، اعلام کرد: صحت و سقم این پیام را بررسی کرده و نسبت به پیگیری آن اقدام خواهیم کرد.

وی با تاکید براینکه این ادعا باید مورد بررسی قرار گیرد ادامه داد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هیچگونه نقشی در اختلال شبکه تلگرام نداشته و تاکنون نیز نامه ای از کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ برای مسدود کردن این نرم افزار دریافت نکرده است.

مدیرکل روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید براینکه این وزارتخانه مسئول فیلترینگ نیست، خاطرنشان کرد: ادعای این مدیر تلگرام در صورتی که توییتر اعلام شده صحت داشته و واقعی باشد، مورد پیگیری قرار می گیرد.

فرنقی زاد با بیان اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران نباید پاسخگوی یک نرم افزار باشد، گفت: تمامی شبکه های اجتماعی تا زمانی که قوانین کشور را نقض نکنند می توانند در ایران فعالیت داشته باشند و وزارت ارتباطات تاکنون اقدامی برای مسدودیت این پیام رسان ها نداشته است.

وی با بیان اینکه برنامه ای برای فیلتر تلگرام وجود ندارد، گفت: دسترسی به تلگرام روز گذشته مختل شده بود که این اتفاق هر از چندگاهی در این شبکه اجتماعی به چشم می خورد اما هم اکنون این شبکه مشکلی ندارد و کاربران می توانند از آن استفاده کنند.

مدیرکل روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به مشکل پیش آمده برای اینترنت کشور در روز اخیر که مربوط به قطع لینک ارتباطی ترکیه و باب المندب می شد نیز افزود: ممکن است اختلال مقطعی در شبکه اجتماعی تلگرام مربوط به این قطعی ارتباط باشد اما در هر صورت موضوعی مبنی بر فیلترینگ تلگرام در دستور کار نیست.

…………………………………………………..

واعظی: اگر تلگرام خواسته ما را اجرا نکند تصمیم کارگروه را اجرا می کنیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره برقراری ارتباط با مدیران تلگرام گفت: ایمیل‌هایی بین همکاران ما و شبکه تلگرام رد و بدل شده و از ما خواسته شد تا بعضی از کانال‌هایی را که دارای مباحث غیراخلاقی هستند ببندند که این کار انجام شد، اما دو هفته پیش دوباره این کانال‌ها را باز کردند و اگر این شرایط ادامه پیدا کند ما ناچاریم تصمیم‌ کارگروه را اجرا کنیم.
…………………………………………………..
 هشدار یک سایت سپاه پاسداران به برخی کاربران تلگرام
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: سایت گرداب وابسته به مرکز بررسی جرائم سازمان‌یافته سپاه در مطلبی نسبت به جولان برخی افراد سودجو و اقدامات مجرمانه افراد در تلگرام، به کابران هشدار داد.
در میان خدمات ارائه شده، امکان ساخت استیکر، ساخت ربات و امکان ایجاد کانال، حاشیه‌ساز شده است.

ارائه استیکرهای غیراخلاقی و یا ساخت استیکر با تصاویر کاربران دیگر، نخستین حاشیه این نرم‌افزار بود. در حالیکه گمان می‌رفت این اقدامات، باعث خواهد شد که کاربران ایرانی نتوانند از تلگرام استفاده کنند، اما موضوع با همکاری شرکت مذکور، ختم به فیلتر نشد. واضح است که مدیران تلگرام نیز نمی‌خواهند حجم بالای مخاطبان ایرانی خود و منافعی که از این ناحیه به آنان می‌رسد، را از دست بدهند.

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle

قبلی «
بعدی »