جریمه استخراج بیت کوین در ایران ؛ پول نقد و زندان!

استخراج بیت کوین در ایران
استخراج بیت کوین در ایران

طی چند سال اخیر، استخراج بیت کوین در ایران رونق بسیاری گرفته و افراد زیادی با خرید تجهیزات مختلف، به انجام این کار روی آورده‌اند. ولی ظاهرا برخی اقدامات برای تهیه غیر قانونی تجهیزات و عدم وجود قانون مناسب، گریبان‌گیر بعضی افراد شده است.

طی سه ماه گذشته، ایران با در پیش گرفتن رویکردی سخت‌گیرانه در مورد استخراج ارزهای رمزپایه، شریط برای فعالیت در این زمینه را دشوارتر از همیشه کرده است. از آنجایی که هنوز قانون مربوط به رسمی شدن این کار توسط سازمان‌های رسمی تایید نشده است، چندین منبع آگاه در گفتگو با CoinDesk از شرایط سخت استخراخ پول های دیجیتالی سخن گفته‌اند.

خرید رپورتاژ آگهی

CoinDesk مدعی شده که در پرونده‌های نادر، ممکن است انجام این کار به زندانی شدن افراد نیز منتهی شود. گفته می‌شود در اکثر موارد نیز این دسته از افراد با پرداخت پول یا ضبط شدن تجهیزات آنها جریمه می‌شوند.

یکی از شهروندان تهرانی که فقط با ۱۵ دستگاه مشغول استخراج ارزهای دیجیتالی است، می‌گوید «اگر دولت متوجه ابزار من شود، آنها را ضبط خواهد کرد. من نیز بازداشت خواهم شد. بعد از ۶ ماه انتظار [برای صدور مجوز]، آنها هنوز به گونه‌ای عمل می‌کنند که به نظر رسد ماینینگ مثل جرم است.»

یکی دیگر از متخصصان استخراج بیت کوین تخمین می‌زند که طی چهار ماه گذشته، حدود ۸۰ هزار دستگاه ماینینگ توسط دولت ضبط شده باشد. البته، مشخص کردن رقم واقعی کمی دشوار است چرا که این اطلاعات به صورت عمومی منتشر نشده‌اند. با این حال، این بیت کوینر می‌گوید به تنهایی دسترسی خود به هزار دستگاه و یک مزرعه صنعتی که مستقیما به یک نیروگاه برق متصل بوده را از دست داده و همین موضوع سبب شده تا منبع درآمد ده‌ها نفر نیز قطع شود. این فرد همچنین ادعا می‌کند که ۱۵ نفر از افرادی را می‌شناسد که بابت استخراج پول دیجیتال زندانی شده‌اند.

ما باید منتظر وزارت نیرو و قوانین جدید باشیم تا پروتکلی همراه با تعرفه‌های دولتی برای کسب‌وکار ما تنظیم شود.

 

مقاله مرتبط : ماینینگ یا استخراج بیت کوین چیست؟ آموزش بیت کوین ماینینگ

استخراج بیت کوین در ایران

یک توسعه‌دهنده بیت کوین ناشناس در تهران که اغلب با ماینرها کار می‌کند، به CoinDesk گفت که بسیاری از استخراج‌کننده‌های بیت کوین برای بیرون آمدن از زندان حتی مجبور به تسلیم خانه خود هم شده بودند چرا که مجموع جریمه‌ها از درآمد سالانه آنها بالاتر بود. این فرد ادعا می‌کند که جریمه‌ها بین ۲ هزار تا ۵ هزار دلار به ازای هر دستگاه متغیر است؛ رقمی که البته بسیار بالاتر از ارزش واقعی هر دستگاه است.

خرید رپورتاژ

وی در ادامه گفت «برای مصرف برق نیز جریمه‌هایی در نظر گرفته شده است» که مثل قبل، جریمه‌ها چهار برابر بیشتر از قیمت واقعی انرژی مصرفی این دستگاه‌ها است. برای مثال، اگر او برای تامین برق مزرعه ماینینگ، ۵ هزار دلار برای یک سال پرداخت می‌کرد، جریمه استفاده از منبع برق یارانه‌ای به ۲۰ هزار دلار می‌رسد.

قیمت مصرف برق در ایران بسته به صنعت مورد استفاده، متغیر بوده و هنوز هیچ دسته‌بندی مشخصی برای استخراج بیت کوین ایجاد نشده است.

این فرد به عنوان دومین استخراج‌کننده‌ای که تجهیزات گسترده خود را از دست داده است، به CoinDesk گفت پرونده شرکت او به خاطر جریمه‌ای که باید بپردازد هنوز باز است. او حدس می‌زند که جریمه در نظر گرفته شده برای او، دو برابر ارزش بازار برای هزاران ماشین است و هنوز نمی‌داند که چگونه باید این پول را بپردازد.

استخراج بیت کوین در ایران

تجهیزات قاچاق استخراج بیت کوین

چندین سازمان بابت استفاده از تجهیزات قاچاق و و برق یارانه‌ای از این استخراج‌کنندگان شکایت کرده‌اند.

توسعه‌دهنده ناشناس بیت کوین با اشاره به بسته شدن مزارع استخراج بیت کوین متعدد در جنوب تهران و وجود بسیاری از وسایل قاچاق در کشور، می‌گوید «اگر دولت واقعا می‌خواهد تمام افرادی که در حال استفاده یا فروش محصولات قاچاق هستند را جریمه کند، باید همه را جریمه می‌کرد.»

بنا بر گزارش یکی از خبرنگاران تهرانی برای Bitcoin Magazine، تمرکز شدید روی پیدا کردن مزارع استخراج بیت کوین سبب ایجاد آشفتگی در میان افراد فعال در این حوزه شده است.

مطابق با یک نظرسنجی که طی دو هفته گذشته در میان ۶۰۰ نفر از بیت کوینرهای ایرانی توسط Gate Trade انجام شد، ۴۰ درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که عدم وجود شفافیت قانونی، «بزرگترین چالش آنها در رابطه با بیت کوین» بوده است.

یکی دیگر از ماینرهای فعال در نزدیک تهران که او نیز از برق نیروگاه صنعتی استفاده می‌کند، گفت تقریبا یک ماه است نزدیک به ۳۰ نفر از افرادی که به مزرعه او وابسته بودند، حقوقی دریافت نکرده‌اند. افزون بر این، افرادی با دستگاه‌های کوچکتر و شخصی‌تر از انتقال تجهیزات خود واهمه دارند.

اگر تجهیزات ماینینگ در خودرو شما باشد و پلیس شما را بگیرد، تجهیزات‌تان ضبط و شما نیز بابت استفاده یا انتقال ماشین‌هایی که به صورت غیر قانونی وارد کشور شده‌اند، جریمه خواهید شد.

در همین راستا، جولای امسال نیز خبرگزاری فارس در گزارشی از دستگیری چند فرد ناشناس در جنوب غربی ساوه که در حال انتقال تجهیزات قاچاق استخراج بیت کوین بودند، خبر داد.

 

یک مقاله جذاب: بیت کوین را فراموش کنید! با استراتژی های وارن بافت سریع تر ثروتمند می شوید!

 

استخراج بیت کوین در ایران

مشکلات مصرف برق برای استخراج بیت کوین در ایران

علی‌رغم رشد قابل توجه حوزه ارز دیجیتال در ایران، حالا برخی ماینرها در حال انتقال ماشین‌های خود به مکان‌های زیرزمینی هستند و برخی دیگر نیز به‌کلی می‌خواهند فعالیت‌شان در این زمینه را متوقف کنند؛ اتفاقی که می‌تواند جلوی این رشد را تا حد زیادی بگیرد.

ماینری که بالاتر به صحبت‌های او اشاره کردیم هم حالا تجهیزات خود را از دست داده و پرونده‌ای باز در دادگاه دارد. البته، این شخص اذعان داشت که بسیاری از افراد برای استخراج بیت کوین، در حال سرقت برق نیز هستند. با این وجود، ظاهرا او برای کار خود با یکی از نیروگاه‌های صنعتی قرارداد داشته است. او شخصا کسی را نمی‌شناسد که در تابستان گذشته بابت استخراج بیت کوین به زندان رفته باشد. با این حال، اغلب افراد وابسته به او، تجهیزات خود را از دست داده یا فعلا کار را متوقف کرده‌اند.

این شخص همچنین گفت «تمام چیزی که ما می‌خواهیم این است که دولت، اهمیت این فرصت را درک کند؛» موضوعی که البته ماینر دوم نیز با آن موافق بود و اضافه کرد: «در غیر این صورت، ما باید تجهیزات خود را مثل یک زباله بفروشیم.»

 

منبع: CoinDesk

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *