2024/03/02

پربازدید ترین مطالب

آخرین اخبار

تناسب اندام

آشپزی و تغذیه

اختراع

جالب توجه

خودروی خودران «بایدو» ، غول جست و جوی اینترنتی چینی

غول جست و جوی اینترنتی چینی «بایدو» به رقابت برای طراحی خودروهای خودران پیوست و قصد دارد نخستین مدل در این حوزه را تا سه سال آینده در چین عرضه کند.
وانگ جینگ، نایب رییس ارشد بایدو به وال استریت ژورنال اظهار کرد: این شرکت واحد کسب و کار جدیدی را ایجاد نموده که در حوزه طراحی خودروهای خودران فعالیت خواهد کرد و آقای وانگ مدیریت این واحد را برعهده خواهد داشت.

غولهای فناوری شامل گوگل و سامسونگ الکترونیکس و خودروسازانی مانند تویوتا موتور و تسلا موتورز سرگرم رقابت برای طراحی قطعات و فناوری لازم برای خودروهای خودران و متصل به اینترنت هستند. بسیاری از خودروسازان در حال حاضر امکاناتی را عرضه کرده اند که خودروها را قادر می‌سازند کنترل اعمالی مانند ترمز را بدست بگیرند و ایمنی را افزایش دهند.

برنامه بایدو برای طراحی خودروی خودران در شرایطی مطرح می‌شود که گوگل به عرضه فناوری خودروی خودران در بازار نزدیک شده است. این غول اینترنتی آمریکایی در سپتامبر یک مدیر باسابقه صنعت خودرو را برای اداره این پروژه که در سال ۲۰۰۹ کلید خورد، استخدام کرد و اکنون درگیر مشکلات پیچیده ای مانند پیچیدن به موقع خودرو و توقف آن در پشت چراغ قرمز است.

بایدو هم مانند گوگل بلندپروازیهای بزرگی را برای استفاده از اطلاعات نقشه و فناوری یادگیری عمیق دارد که با استفاده از آن، رایانه‌ها برای درک خیل عظیمی از اطلاعات، عملکرد مغز انسان را شبیه سازی می‌کنند.

این شرکت چینی سال گذشته محقق استنفورد را که به ایجاد واحد هوش مصنوعی گوگل کمک کرده بود، برای مدیریت مرکز تحقیقاتی خود در سانی وال کالیفرنیا استخدام کرد و از وی به عنوان یکی از محققان مشارکت کننده در پروژه خودروی خودران نام برد.

دو نمونه اولیه خودروی خودران بایدو که مدل تغییریافته BMW 3 Series هستند، در حومه شمالی پکن آزمایش شده اند و این شرکت قصد دارد ناوگان خودروهای خودران را گسترش دهد و به همین منظور با خودروسازان چینی و خارجی سرگرم مذاکره است.

طبق طرح بایدو، این خودروها در مسیرهای ثابت یا در محدوده‌های شهری برای استفاده عمومی فعالیت خواهند کرد با اینهمه این شرکت زمان مشخصی را برای عرضه تجاری این خودروها اعلام نکرد.

گروه مشاوره بوستون پیش بینی کرده است خودروهای خودران تا سال ۲۰۲۵ وارد بازار نخواهند شد اما می‌توانند زودتر از زمان مذکور به شکل کنترل شده مانند خدمات اشتراک خودروی اتوماتیک در مراکز شهر مورد استفاده قرار بگیرند.

اتوبوسهای بدون راننده مورد آزمایش قرار گرفته اند یا بزودی در شهرهایی مانند سیون سوییس و تریکالای یونان مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

شرکت اتوبوس سازی ژنگ ژو یوتونگ چین در سپتامبر اعلام کرد که نمونه اولیه از اتوبوسهای بدون راننده این شرکت ۳۳ کیلومتر را به صورت آزمایشی در جاده‌های بین شهری طی کرده اند و قادر به تغییر لاین، عبور از کنار خودروهای دیگر و پاسخ به چراغهای ترافیکی بوده اند.

خودروهای بایدو به رادار لیزری، حسگرها و دوربینهایی با برد دید مختلف مجهز هستند و نرم افزار آنها از نقشه‌های دیجیتالی و فناوری درک عمیق این شرکت بهره برده اند.

بایدو اعلام کرده خودروی خودران این شرکت چند صد بار در بزرگراه تست شده و هر روز سفرهای متعددی داشته است.

با اینهمه بایدو از گوگل که ۵۰ خودروی خودرانش میلیونها مایل را پیموده اند و در حال حاضر در جاده‌های عمومی مناطق شهری کالیفرنیا و اوستین تگزاس تحت آزمایش قرار دارند، بسیار عقب‌تر است.

گام بعدی بایدو تست نمونه اولیه خودروی خودران در خیابانهای باریک شهر یا بلوارهای عریض و در شرایط بارانی و برفی است.

چالش دیگری که پیش روی بایدو قرار دارد، عدم وجود قوانینی در چین است که به خودروهای خودران اجازه فعالیت می‌دهند با اینهمه این شرکت معتقد است چنین فناوری جاده‌ها را ایمن‌تر می‌سازد.

سازمان جهانی بهداشت برآورد کرده است که ۲۶۱ هزار نفر در سال ۲۰۱۳ در جاده‌های چین کشته شدند که بسیار بیشتر از آمار ۳۲ هزار نفر کشته در سال آمریکا است.

نظرسنجی شرکت مشاوره مک کنزی نشان داده که ۹۳ درصد از چینی‌ها در مقایسه با ۷۶ درصد آلمانی‌ها و ۶۷ درصد آمریکایی‌ها علاقمند به داشتن خودرویی با امکانات اتوماتیک هستند.

منبع :ایسنا

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle

قبلی «
بعدی »