2024/02/28

پربازدید ترین مطالب

آخرین اخبار

تناسب اندام

آشپزی و تغذیه

اختراع

جالب توجه

مقبره مولانا در شهر قونیه

شهر قونیه، مرکز استانی به همین نام است که در فاصله ۲۶۲ کیلومتری جنوب آنکارا قرار دارد. این شهر مدفن مولانا جلال الدین محمد، شاعر و عارف بی مانند پارسی می باشد و در حال حاضر سمبل این شهر می باشد. مولانا از سن ۱۴ سالگی به همراه خانواده خود در این شهر سکنی گزیدند و پدر مولانا پس از مرگ در همین خانه به خاک سپرده شده و مجالس سماع مولانا نیز در همین خانه برگزار می شده است. در ۱۷ دسامبر ۱۲۷۳ مولانا در سن ۵۹ سالگی در این شهر وفات یافت.

به گزارش ویرلن ؛ مقبره مولانا همه ساله زیارتگاه عاشقان طریقت می باشد و هرساله دوستداران مولانا در ۱۷ دسامبر (سالروز مرگ او که اروس Arus) نامیده می شود دور هم جمع می شوند تا شاهد مراسم ویژه بزرگداشت مولانا و رقص سماع باشند. مراسم سماع در تمامی ایام سال در روز شنبه در قونیه برگزار می شود اما در سالگرد مرگ او به صورت ویژه در سالنی مخصوص در چندین شب متوالی اجرا می شود.
مقبره مولانا به شکل مخروطی و ۱۸ وجهی است و گنبد بزرگ سبز رنگی دارد. این گنبد در سال ۱۳۹۷ میلادی توسط کارابان اوغلو ساخته و کاشی های آن با خطوط آیه الکرسی تزیین شده است.
در مجاورت مقبره مولانا موزه ای وجود دارد که محل زندگی و تدریس مولانا بوده است. این باغ مربوط به دوره سلجوقیان بوده و مساحت آن ۶۵۰۰۰ متر مربع می باشد.

 

Konya

رقص سماع

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle

قبلی «
بعدی »