2024/02/28

پربازدید ترین مطالب

آخرین اخبار

تناسب اندام

آشپزی و تغذیه

اختراع

جالب توجه

آبشارها و آبگیرهای تنگه رغز در جنوب فارس + عکس

تنگه رغز

تنگه رغز نام دره ای است در منطقه فسارود واقع در ۲۵ کیلومتری شهرستان داراب و در جنوب استان فارس قرار دارد. رغز که به معنای بکر و لغزنده است از دو طرف با دیواره های بلند محصور شده و در دل این تنگه ۶۴ آبشار و یک صد حوضچه طبیعی جای گرفته است. از این ۶۴ آبشار ۱۲ آبشار نیاز به فرود با طناب را دارند. ارتفاع فرود ها بین ۶ تا ۶۵ متر و مابقی آبشار ها با پرش در آب قابل گذر است. حوضچه های زیر آبشار ها نیز بین ۶  تا ۲۰ متر عمق دارند.

به گزارش ویرلن ؛ طول تقریبی تنگه رغز ۴ کیلومتر است که در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوب این آبشارها و حوضچه ها قرار دارند. از میان این آبشارها تنها ۱۴ آبشار و آبگیر دره جنوبی مورد توجه عموم مردم و کوهنوردان بوده است و با رسیدن به آخرین آبشار دره جنوبی به ارتفاع ۳۵ متر دره جنوبی به بن بست می رسد. منطقه سرچشمه رغز نیز که از مسیر دیگری پیمایش می‌گردد، جنگلی زیباست که محل آغاز آب رغز است.

reghez-canyon-11-11587623

ده ها آبشار و آبگیر زیبا در مسیر بین سرچشمه و دره جنوبی رغز قرار دارند که تنها با استفاده از وسایل فنی امکان پیمایش می باشد. از منطقه سرچشمه نیز بدون وسایل فنی امکان بازدید از چندین حوضچه و آبشار مسیر است و نهایتاً با رسیدن به آبشار بلندی به طول ۲۳ متر کوهپیمایان متوقف می شوند.

همه ی آبشارها این تنگه نیاز به کارگاه زدن ندارند و با توجه به شفافیت آب، عمق حوضچه ی زیر آبشار مشخص است که  در این صورت با پریدن درون آب هم می توان در وقت صرفه جویی کرد و هم لذت بیشتری برد.

reghez-canyon-6-

بهترین زمان برای گردش در این تنگه آخر اردیبهشت ماه تا آخر مهرماه می باشد. بلندترین آبشار این دره، آبشار آذرخش به ارتفاع ۶۵ متر و آخرین آبشار، آبشار وداع با ارتفاع ۴۶ متر است.

برای رسیدن به منطقه سرچشمه رغز ۲ مسیر پیمایش وجود دارد. یکی از این مسیرها نیاز به کوهپیمایی ۴ساعته و دیگری نیاز به حدود ۲ساعت با خودرو و حدود ۲ ساعت کوهپیمایی دارد.

آب رغز که از همین سرچشمه آغاز می گردد پس از طی مسیری ۴ کیلومتری و با ایجاد حوضچه ها و آبشارهای طبیعی و خلق هزاران صحنه طبیعی بی نظیر و دل انگیز تا دره جنوبی امتداد و نهایتاً در آبگیرهای انتهایی به زمین باز می گردد.

از آنجایی که عبور از این مسیر توام با طی کردن آبگیرها و آبشارهای متعدد است، صعود در آبشارها یا گاهاً حرکت در زیر آبشارها نیز به زیبایی و جذابیت کار می افزاید. زلالی آب حوضچه ها به گونه‌ای است که فرد می‌تواند عمق آنها را به خوبی تماشا کند. عمق آب در برخی حوضچه ها به ۲۰ متر هم میرسد.

reghez-canyon-3

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle

قبلی «
بعدی »