2024/02/23

پربازدید ترین مطالب

آخرین اخبار

تناسب اندام

آشپزی و تغذیه

اختراع

جالب توجه

“مادر شیطان” چند نقطه از شهر پاریس را منفجر کرد

روزنامه رأی الیوم نوشت: صدای اولین انفجار در اطراف ورزشگاه پاریس در زمان برگزاری مسابقه فوتبال طنین‌انداز شد و همزمان دیگر تروریست های انتحاری پس از تیراندازی به حاضران در سالن موسیقی، جلیقه‌های انفجاری خود را منفجر کردند.

ابراهیم عبدالسلام در همین سالن جلیقه خود را منفجر کرد. خانواده آنها از نقشه ای که او و برادرش برای این کار کشیده بودند، ابراز بی اطلاعی کردند. محمد عبدالسلام، برادر ابراهیم عبدالسلام گفت: برادرم به احتمال خیلی زیاد از نظر روانی، آمادگی ارتکاب چنین جنایتی را داشت.
 
این روزنامه افزود: سوال های بسیاری درباره عاملان و انواع مواد منفجره به کار رفته در این فاجعه مطرح شده است. در این جنایت از جلیقه های انفجاری که در آنها ماده تری استون تری پراکسید به کار رفت. این نوع ماده منفجره، با استفاده از مواد شیمیایی خانگی ساخته می شود و لقبی به زشتی و هولناکی خودش دارد: “مادر شیطان”.
 
این لقب را تروریستها به خاطر حساسیت بسیار بالای آن نسبت به حرارت و سرعت تبخیر، به آن داده اند. این ماده منفجره می تواند خسارتهای بسیار زیادی به بار آورد، کما اینکه به گفته کارشناسان، ساخت آن بسیار ارزان بوده و مواد تشکیل دهنده آن به راحتی به دست می آیند.
 
پیتر جونز، کارشناس مسائل امنیتی، می گوید: ۹۰ درصد از مواد تشکیل دهنده در دسترس هستند و برای خرید و تهیه آنها نیازی به مجوز نیست. من همین الان می توانم سوار ماشینم شوم و ظرف نیم ساعت نود درصد این مواد را تهیه کنم.

 
قبل از حملات پاریس، در حملات تروریستی متعددی از این نوع ماده استفاده شده است. در دسامبر ۲۰۰۱، ریچارد رید برای منفجر کردن یک هواپیما، فقط از یک ماده که در کفش خود پنهان کرده بود استفاده کرد و این ماده همان، “تی ای تی پی” است. البته این شخص دستگیر شد.
 
در تابستان ۲۰۰۵ هم در چند انفجار در لندن، ۵۲ نفر کشته و بیش از ۷۰۰ نفر مجروح شدند. بازرسان در این انفجارها بمب های دست سازی را کشف کردند که حاوی”تی ای تی پی” بودند. در سپتامبر ۲۰۰۹ فردی به نام نجیب الله زازی، به جرم تلاش برای انفجار مترو نیویورک بازداشت شد. وی مواد لازم برای ساخت بمب “تی ای تی پی” را از فروشگاه های مواد آرایشی، لوازم خانگی و فروشگاه وال مارت تهیه کرده بود.
 
سیت جونز، مدیر مرکز سیاست دفاعی و امنیت بین المللی در مؤسسه آمریکایی رند گفت: به طور کلی نمی توان کسانی را که اقدام به خرید چنین موادی می کنند، دستگیر کرد. وی که متخصص مبارزه با تروریسم در مؤسسه تحقیقات و توسعه آمریکا است، معتقد است: مواد اولیه “تی ای تی پی” به راحتی قابل تهیه هستند و خرید آنها هیچ گونه شبهه و شکی را ایجاد نمی کند.
 
وی افزود: تنها راه حل این مسأله، سازمان اطلاعات است.
 
جونز تصریح کرد: نجیب الله زازی که در سال ۲۰۰۹ شناسایی شد، در اتاقش در یک هتل، سرگرم تهیه ماده “تی ای تی پی” بود. البته وی به دنبال کنترل دقیق ایمیل هایش توسط سازمان جاسوسی دستگیر شد؛ نه خرید مواد اولیه این بمب.

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle

قبلی «
بعدی »