2023/01/30

پربازدید ترین مطالب

آخرین اخبار

تناسب اندام

آشپزی و تغذیه

اختراع

جالب توجه

«م.ش»: به ازای فروش هر بشکه نفت یک دلار از بابک زنجانی میگرفتم

بیستمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی با حضور بابک زنجانی، «م.ش» و «ح.ف.هـ» به‌عنوان متهمان ردیف اول تا سوم به ریاست قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد و ادامه دفاعیات «م.ش» متهم ردیف دوم استماع شد.

به گزارش «انتخاب» به نقل از خبرگزاری ها، «م.ش» در ادامه دفاعیات خود در پاسخ به سؤال قاضی در خصوص نحوه آشنایی وی با زنجانی، گفت: من در سال ۸۱ یا ۸۲ از طریق «ح.ف.هـ» به آقای زنجانی معرفی شدم.

متهم ردیف دوم در پاسخ به سؤالی در رابطه با تفاهم‌نامه منعقده بین وی با بابک زنجانی، گفت: این تفاهم‌نامه که پانزدهم آذرماه سال ۹۱ منعقد شد در زمینه خرید هواپیما، کشتی و هتل و همچنین فروش نفت بود که برخی عملیاتی شد.

وی در خصوص حق‌العمل خود در قبال فروش نفت نیز گفت: به ازای فروش هر بشکه نفت یک دلار برای من و به ازای خرید هر هواپیما ۲۵۰ هزار یورو به من می‌رسید.

«م.ش» در خصوص نحوه معرفی کردن زنجانی به آقای «و» مدیر وقت صندوق بازنشستگی گفت: من ایشان را به مدیر صندوق معرفی نکردم که در اینجا قاضی صلواتی گفت شما ایشان را به‌عنوان بانکدار حرفه‌ای که پول نفت را نقدا پرداخت می‌کند، به مدیر وقت صندوق بازنشستگی معرفی کردید.

متهم ردیف دوم در خصوص این گفته قاضی که شما آقای زنجانی را به مسئولان وزارت نفت معرفی کردید، گفت: آقای زنجانی خودشان با وزیر وقت ارتباط داشتند و زمانی که چنین ارتباطی وجود دارد، نیازی به ایجاد ارتباط با زیردستان نیست.

«م.ش» ادامه داد: در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۹۲، اولین LC برای شرکت نیکو صادر شده بود، بنابراین ارتباط آقای زنجانی با شرکت نفت وجود داشت، پس من چگونه می‌توانستم در تاریخ ۲۶ همان ماه، ایشان را معرفی کرده باشم.

وی ادامه داد: من نفتی تحویل نگرفته‌ام؛ چراکه اگر تحویل گرفته بودم باید بارنامه‌ای را امضا کرده باشم و سندی وجود می‌داشت.

متهم ردیف دوم افزود: من به‌عنوان یک کارگزار عملیاتی فعالیت می‌کردم، هم‌چون کارگزارانی که در مناطق مختلف نفت را تحویل می‌گرفتند.

«م.ش» درخصوص این گفته قاضی که شما به خانم «یو» نفت فروختید، گفت: من به هیچ وجه با خانم «یو» در ارتباط نبودم، بلکه آقای زنجانی با ایشان معامله می‌کردند.

بابک زنجانی به دنبال دفاعیات «م.ش» در پاسخ به سئوال نماینده دادستان که بارهای نفتی را چه کسی تحویل می‌داده است، گفت: محموله‌های نفتی را به مالزی فروختیم اما ۵ ماه در مالزی بر روی کشتی باقی ماند و باید برای آن کاری می‌کردیم؛ چرا که ترخیص نشده بود. در اینجا بود که شخصی هلمیر با من آشنا شد و گفت ما در همه جا انبار داریم و من آقای «م.ش» را برای اطمینان از صحت و سقم گفته‌هایش مأمور کردم و ایشان تائید می‌کند که شرکت FALL که هلمیر آن را معرفی کرده بود در حوزه انبارداری فعال است.

زنجانی گفت: من از آقای «م.ش» خواستم قراردادی با من امضا کند که اگر شرکت FALL این نفت‌ها را از ما گرفت به ازای هر بشکه یک دلار به تو می‌دهم.

متهم ردیف اول پرونده فساد نفتی ادامه داد: بار مالزی با همان مشخصات تحویل شرکت FALL شد البته قبل از آن جلسه‌ای با مسئولان شرکت FALL منعقد کردم و دیدم مسئولان شرکت مذکور از مسئولان قدرتمند هستند بنابراین از آقای «م.ش» خواستم تا به نحوی آنها را درگیر کند تا مشکلی پیش نیاید.

وی ادامه داد: «م.ش» به آنها موضوع پیش‌فروش نفت را مطرح کرد و آنها اعلام کردند ضمانت‌نامه و چک‌های بلند مدت را در ازای نفت تحویل می‌دهند.

زنجانی ادامه داد: ۲۵۵ میلیون دلار ضمانت‌نامه و چک مدت‌دار از رؤسای شرکت FALL اخذ کردیم و به دستور من، این ضمانت‌نامه‌ها و چک‌ها برای خرید اونر ایر مصرف شد.

زنجانی افزود: در نهایت مدارک برای تحویل نفت به شرکت FALL توسط وزارت نفت ارائه نشد، بنابراین من به آقای «م.ش» گفتم آنجا دعوای زرگری راه بینداز و کار به جایی رسید که طرفین می‌گفتند آب به داخل نفت تزریق کرده‌ای و نظایر اینها تا اینکه در نهایت قرار شد شرکت FALL نفت‌های تحویلی را بازگرداند و ما نیز پول‌های دریافتی از آنها را.

زنجانی در پاسخ به این سوال قاضی که شرکت FALL چگونه به شما معرفی شد، گفت: آقای هلمیر را یکی از دوستانم معرفی کرد که در اینجا نماینده دادستان گفت شما در تاریخ ۹۳٫۲٫۳ عنوان کرده‌اید که هیچوقت FALL را نمی‌شناختم و «م.ش» این شرکت را به من معرفی کرده است. زنجانی در پاسخ گفت: من اطلاعاتی از این شرکت نداشتم بنابراین «م.ش» را مامور کردم تا اطلاعاتی از این شرکت جمع‌آوری و به من ارائه کند.

مهدوی وکیل شرکت ملی نفت در ادامه بیستمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی در خصوص قراردادهای این شرکت با آقای زنجانی گفت: براساس تمامی قراردادها، فروش نفت به شرکت ISO صورت گرفته است یعنی ISO خریدار و شرکت HK فروشنده است.

وی افزود: تمام قراردادهای نفتی به علت تغییرات لحظه‌ای قیمت نفت شرایط خاص خود را دارد که قبل و بعد از انقلاب انجام می‌شده است و تغییری نکرده مگر در زمان تحریم‌ها که شرایط را به گونه‌ای ساده کردند.

وکیل شرکت ملی نفت ادامه داد: قبل از تحریم‌ها نفت فقط به شرکت‌های پتروشیمی فروخته می‌شد اما در شرایط تحریم با ساده کردن قوانین به سایر افراد نفت فروخته می‌شد.

وی تاکید کرد: در قراردادهای شرکت نفت امضایی وجود ندارد چرا که قراردادها اغلب از طریق ایمیل ارسال می‌شود اما ال‌سی باز شده برای شرکت ملی نفت نشانه وجود قرارداد بین دو طرف است.

مهدوی افزود: شرکت نفت در هنگام فروش به پایانه‌ها دستور فروش نفت را می‌دهد و خریدار یا خود کشتی را معرفی می‌کرد و یا خودش کشتی می‌داد و نفت را منتقل می‌کرد.

مهدوی در ادامه با اشاره به تفاوت بین محموله‌های نفت خام و میعانات گازی (کاندن‌سیت) گفت: محموله‌های میعانات گازی مشتری کمی دارد و تنها چند شرکت می‌توانند از آنها استفاده کنند و آنها نیز از ما خرید نمی‌کردند ولی صدها میلیون دلار نفت خام از ما خریداری می‌شد.

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle

قبلی «
بعدی »