2024/02/26

پربازدید ترین مطالب

آخرین اخبار

تناسب اندام

آشپزی و تغذیه

اختراع

جالب توجه

رزم‌ناو “مسکوا” و سامانه موشکی “اس ۴۰۰” در سوریه

تلاقی حضور رزمناو “مسکوا” و سامانه موشکی “اس ۴۰۰” در سوریه قابل تامل است.
به گزارش خبرنگار  دفاعی امنیتی  گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛   تنش‌های  اخیر  بین ترکیه و روسیه  باعث شده تا سردمداران “کرملین” تصمیم بگیرند برخی  “تجهیزات نظامی”  را به سوریه گسیل دهند.

اخیرا با سرنگون کردن جنگنده روسی بسیاری تصور بر این دارند که  این کشور وارد یک نزاع  راهبردی با ترکیه خواهد شد  که البته نظرات مختلفی توسط کارشناسان و رسانه‌های خارجی مطرح شده است.  ژنرال ” سرگئی رودوسکوی”، از مقام‌های ارشد ستاد کل ارتش روسیه، هشدار داد روسیه “هر هدفی که تهدید بالقوه باشد” را نابود خواهد کرد.
**حضور رزمناو “مسکوا” در مدیترانه

**ماموریت رزمناو “مسکوا”

مأموریت اصلی ناو “مسکوا”، حمله به ناوهای هواپیمابر و کشتی‌های جنگی بزرگ است، به همین دلیل «قاتل ناوهای هواپیمابر» نیز نامیده می‌شود.  قدرت اصلی این ناو در موشک‌های کروز ضد کشتی از نوع «P-۵۰۰» بوده که بُرد آن‌ ۵۵۰ و ۷۰۰ کیلومتر و سرعتش ۳ هزار کیلومتر درساعت است، که قابلیت حمل کلاهک جنگی به وزن ۹۵۰ کیلوگرم را دارند.

علت استقرار رزمناو

**مشخصات ناو “مسکو”

“مسکوا(Moskva)” یکی کشتی جنگی ساخت کشور فدارسیون روسیه بوده که از سال ۱۹۷۹ توسط اتحادیه جماهیر شوروی سابق به کار گرفته شده و از سال ۲۰۰۰ به بعد به نام “موسکوا” شناخته شده است.

این رزمناو طولی بیش از ۱۸۰ متر و وزن قریب به ۱۲ هزار تن داشته و سرعتی معادل ۳۲ گره دریایی دارد و می‌تواند ۱۹ هزار کیلومتر را بپیماید. ناو جنگی “مسکوا” از سال ۲۰۰۰ جایگزین ناو جنگی “آدمیرال گلوکوف” در دریای سیاه شده است. البته این ناو جنگی می‌تواند انواع سلاح‌ها را اعم از سامانه‌های موشکی ضدکشتی “پی ۵۰۰” و “پی ۱۰۰۰”، سامانه‌های پدافندی “فورت” و “اس ۳۰۰”، موشک‌های ضدزیردریایی و انواع هلیکوپترها از جمله “کا ۲۵” و “کا ۲۷” را حمل کند.

علت استقرار رزمناو

علت استقرار رزمناو

***ویژگی‌های  “سامانه موشکی اس ۳۰۰”

“سامانه موشکی اس ۳۰۰” یک سیستم پدافندی است که برای مقابله با موشک‌های سطح به سطح (Surface to Surface Missile) و انواع هواپیماهای جنگنده در برد  ۲۰۰ کیلومتری  کارایی دارد. این سامانه موشکی می‌تواند باعث ایجاد یک گارد هوایی تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری گردد.
سایت گلوبال سیکیوریتی درباره  “سامانه موشکی اس ۳۰۰” نوشت: این سامانه یک سیستم دفاع ضد موشکی در برد بلند است که قادر به مقابله و حمله به هواپیماهای جنگی، موشک‌های کروز  و موشک‌های تاکتیکی و …  در برد ۲۰۰ کیلومتر است.  نوع ” S-300PMU2  ” یک موشک جدید با سر جنگی بزرگتر و راهنمایی بهتر که طیف وسیعی از اهداف را تا   ۲۰۰ کیلومتر مورد اصابت قرار می دهد. “سامانه موشکی اس ۳۰۰”  یک سیستم دفاع هوایی برای دفاع از تأسیسات حیاتی دولت و نیروهای مسلح  و مقابله و انهدام  هواپیماهای پیشرفته، موشک های کروز استراتژیک، موشک های بالستیک تاکتیکی  و سلاح های دیگر  است.

این سایت ادامه داد:  “سامانه موشکی اس ۳۰۰”  سرعت عمل بالایی برای مقابله با هواپیماهای دشمن (فرضی) دارد و از ۴  قسمت  پست فرماندهی (CP)   ۸۳M6E2 ، شش مجتمع موشکی دفاع هوایی ۹۰Zh6E2  ؛ موشک  دفاع ضد هوایی     ۴۸N6E       و امکانات و تاسیسات پشتیبانی تشکیل شده است.

کشتی جنگی  روسی “موسکوا” در عملیات‌های مختلفی از گذشته تا کنون از جمله حضور در شبه جزیره کریمه، حضور در بندر “سواستوپول” و مبارزه با تروریست‌های تکویری داعش حضور یافته است.

** سامانه فورت چیست؟

سامانه دفاعی هوایی فورت، که ناتو آن را «SA-N ۶» می‌نامد، برای استفاده در دریا است و به صورت افقی شلیک می‌شود. این سامانه برای هجوم به اهداف بسیار پرسرعت بوده، و از قدرت مانور بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. در دهه نود این سامانه نوسازی شد و «اس ۳۰۰ ف‌ام» نامیده شد، و در رده موشکهای دوربرد قرار گرفت.

این سامانه برد مؤثر تخریبی از ۵ تا ۲۰۰ کیلومتر و  برد مؤثر تخریبی در ارتفاع از ۱۰ تا ۲۷۰۰۰ متر و ۶ هدف را به صورت همزمان شکار می‌کند.  این ناو، همچنین حامل ۱۶  موشک “اس –اس- ان ۱۲” و ۸۴ موشک ضد هوایی از نوع “اس ۳۰۰” است که به زودی سامانه  “اس ۴۰۰» جایگزین آن‌ها می‌شود.

**سامانه موشکی “اس ۴۰۰”

“اس ۴۰۰” یک سامانه دفاع موشکی است که بردی معادل ۲۵۰مایل داشته و این سامانه شامل سه بخش “رادار” ، “تیوب” و موشک‌ها یی با برد ۱۲۰ تا ۴۰۰ کیلومتر است.  یک گردان اس ۴۰۰ معادل دست کم ۸ سکوی پرتاب ۳۲ فروندی موشک و یک پست فرماندهی است.

علت استقرار رزمناو

استقرار رزمناو

استقرار رزمناو

این پیشرفته ترین موشک‌های زمین به هوای روسیه است که می تواند به اهداف در فاصله ششصد کیلومتری اصابت کند. موشک های اس-۴۰۰ همچنین توانایی آن را دارد که چیزی حدود هشتاد هدف را همزمان از بین ببرد. سامانه موشک های دوربرد اس-۴۰۰ هم اکنون به لاذقیه سوریه منتقل شده است. اگر این سامانه موشکی آنجا مستقر شود، آنگاه روسیه قادر است حریم هوایی را بر فراز شرق مدیترانه، مرزهای ترکیه و بخش های وسیعی از سوریه کنترل کند. بنابراین اگر روسیه تصمیم داشته باشد، این حریم هوایی را به روی دیگران ببندد، می تواند چنین کاری کند.

استقرار رزمناو

**پوتین: اقدام ترکیه خیانت بود

“ولادیمیر پوتین” رئیس جمهور روسیه در این زمینه اظهار داشت:   «به عقیده ما بدون عملیات زمینی، نمی توان با تروریست ها در سوریه جنگید.» وی در ادامه افزود: «امروز، هیچ نیروی دیگری برای انجام عملیات زمینی علیه داعش، جبهه النصره و دیگر سازمان های تروریستی جز ارتش سوریه وجود ندارد.»

پوتین یادآور شد: هواپیمای ما مجهز به سامانه دفاع از خود نبود زیرا اصلا انتظار نداشتیم که هدف حمله ترکیه قرار بگیریم و برای همین حمله ترکیه را حمله ای خیانتکارانه تلقی می‌کنیم. وی ادامه داد راه های دیگری نیز برای حفاظت از جت های خود داریم از جمله اسکورت جنگنده ها یا ابزارهای فنی نیز وجود دارد؛ علت نیز این بود که ما گمان می کردیم ترکیه کشور دوست است و انتظار حمله از ترکیه را نداشتیم. برای همین نیز باور داریم این حمله‌ای خیانکارانه است.

وی گفت:  حال این را می دانیم که چنین چیزی امکان دارد و یکی از نیروهای خود را نیز از دست داده ایم و برای همین می‌بایست از امنیت نیروهای خود اطمینان حاصل کنیم؛ بدین منظور سامانه اس ۴۰۰ خود را که قادر به حمله دور برد است و یکی از موثرترین سامانه های دنیاست، مستقر کرده ایم. البته اقدامات ما به اینجا محدود نمی‌شود، از هواپیماهای خود به وسیله جنگنده ها و دیگر ابزارها حفاظت و از این ابزارها استفاده می کنیم. این نیز تناقضی با آنچه با ائتلاف آمریکا انجام می دادیم، ندارد. ما اطلاعات خود را رد و بدل می کنیم.

وی افزود ما به شرکای آمریکایی خود اطلاع داده ایم که خلبان های ما در کجا و در چه ارتفاعی فعالیت می کنند. طرف آمریکایی هم که رهبری این ائتلاف را به عهده دارد و ترکیه نیز عضوش هست، از این موضوع اطلاع داشت و در همان نقطه نیز حمله را صورت داد. اگر اینگونه باشد، چرا باید اطلاعات را به آمریکا منتقل کنیم؟

گاردین در گزارشی نوشت: سرنگونی جنگنده روسی بوسیله ترکیه در مرز سوریه، واکنش‌های شدیدی به دنبال داشت. مردم در مسکو، سفارت ترکیه را با سنگ و تخم مرغ مورد هدف قرار دادند و «ولادیمیر پوتین،» رئیس‌جمهور روسیه از قطع همکاری‌های نظامی میان این کشور و ترکیه خبر داد. اسپوتنیک خبرگزاری رسمی مسکو نیز اردوغان را «مرد دیوانه ناتو» خواند که به دنبال آغاز جنگ جهانی سوم است.

این روزنامه ادامه داد: اگرچه تنش‌ میان “مسکو” و  “آنکارا”  پس از این حادثه، به بالاترین سطح رسیده است، شواهد حاکی از آن است که روسیه اجازه نخواهد داد اوضاع بیش از این رو به وخامت برود. به نظر می‌رسد مسکو در صدد است با آشکار کردن حمایت دیرینه برخی از شخصیت‌های سیاسی ترکیه از داعش، اعتبار این کشور را به چالش بکشد.

“مسکوا” و سامانه‌های موشکی “اس ۴۰۰” توانمندی فدراسیون روسیه را در برابر هرگونه تهدیدی که از سوی ناتو وجود دارد، افزایش خواهد داد و باعث خنثی‌سازی تهدیدات آینده می‌شود ؛ البته  “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهور فدراسیون روسیه و “سرگئی لاوروف” وزیر امورخارجه این کشور مراتب ناخشنودی خود را به مقامات ترک اعلام و در این زمینه به “اردوغان” هشدار دادند.

علت استقرار رزمناو

علت استقرار رزمناو

شاید طرف ترکیه‌ای به تحریک ایالات متحده آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بخواهد اقداماتی تحریک آمیز را انجام دهد ؛ اما نکته بسیار مهم این است که با اقدامات تنش‌زای “آنکارا” منطقه به سوی بحران جدیدی پیش خواهد رفت و به گفته مقامات سیاسی کشورهای منطقه این موضوع عواقب نامطلوبی خواهد داشت.

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle

قبلی «
بعدی »