2024/02/27

پربازدید ترین مطالب

آخرین اخبار

تناسب اندام

آشپزی و تغذیه

اختراع

جالب توجه

برترین‌های باکس‌آفیس

اگر مطلب هفته‌ی گذشته‌ی «بررسی جدول برترین‌های باکس‌آفیس» را مطالعه کرده باشید، حتما در جریان هستید که هفته‌ی پیش شاهد رکودی نسبی در جدول ۱۰ برتر بودیم. رکودی که درباره‌اش پیش‌بینی کرده‌ایم طی یکی دو هفته‌ی آینده به‌طور کامل محو می‌شود و جای خودش را به حضور توفانی فیلم‌های جدید و کار درست می‌دهد. حالا با بررسی فروش فیلم‌ها در هفته‌ی گذشته می‌توان مطمئن بود که در هفته‌ی پیشرو، توفانی که مدت‌ها بود انتظارش را می‌کشیدیم از راه خواهد رسید و حسابی ساختار جدول برترین‌ها و پرفروش‌ترین‌ها را تغییر خواهد داد. حداقل دو فیلم هستند که با اکران گسترده‌شان طی هفته‌های آینده حسابی گرد و خاک به پا می‌کنند؛ فیلم‌هایی که در ادامه به‌شکل مختصر به آن‌ها خواهیم پرداخت.

در مطلب هفته‌ی گذشته به فیلم‌هایی اشاره کردیم که با قابلیت‌های‌شان توانسته‌اند نظر منتقدان و سینما دوستان را به‌خودشان جلب کنند و از این طریق به هر نحوی شده، خودشان را در میان ۱۰ فیلم برتر و پرفروش کشور ایالات متحده نگه داشته‌اند. این فیلم‌ها در هفته‌ای که گذشت هم موفق شدند نمایش خوب‌شان را تکرار کنند و ثابت کنند که فیلم خوب هنوز هم مخاطبان خودش را دارد. البته بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که تعدادی از فیلم‌هایی که در جدول برترین‌های باکس‌آفیس قرار دارند، از شانس‌های اصلی کسب نشان‌ از آکادمی اسکار هستند و همین موضوع روی افزایش مخاطب‌شان تاثیر مستقیم گذاشته است. در روزهای انتهایی هفته‌ی گذشته لیست نامزدهای کسب جایزه از «گلدن گلوب ۲۰۱۵» هم منتشر شد که در میان‌شان چندتایی از فیلم‌های درحال اکران هم به‌چشم می‌خورد. فیلم‌هایی مثل Spotlight که در ابتدای اکران‌اش توجه زیادی به آن نشد. اما دو سه هفته‌ای که از اکران‌اش گذشت، منتقدان حسابی تحویل‌اش گرفتند و همین باعث افزایش مخاطب‌اش شد. افزایش مخاطب و نمرات بالایی که فیلم از منتقدان دریافت کرده بود باعث شدند Spotlight در هفته‌ای که گذشت هم بتواند خودش را در میان ۱۰ فیلم پرفروش ایالات متحده نگه دارد.

در هفته‌ای که گذشت فیلم سینمایی The Big Short جدیدترین ساخته‌ی «آدام مک‌کی» اکران محدودش را آغاز کرد. این فیلم پیش از اکران‌اش هم کلی سروصدا به پا کرده بود. حتما می‌پرسید چرا؟ در فیلم از هنرپیشه‌های شناخته شده و کاردرستی مثل «برد پیت»، «رایان گاسلینگ»، «کریستین بیل» و «استیو کارل» استفاده شده است که هرکدام‌شان به‌تنهایی می‌توانند تک ستاره‌ی فیلم‌های هالیوودی باشند. فیلم با درون مایه‌ی طنز به ماجراهای رکورد اقتصادی ایالات متحده در فاصله‌ی بین سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ می‌پردازد. ماجراهای فیلم هم از روی کتابی به همین نام اقتباس شده که در سال ۲۰۱۰ میلادی توسط «مایکل لوویس» نگاشته شده است. فیلم سینمایی The Big Short با این‌که در نخستین هفته‌ی اکران‌اش تنها در ۸ سالن سینما نمایش داشته موفق شده است ۷۰۵ هزار دلار بفروشد و به‌همین خاطر هم روی سکوی پانزدهم جدول پرفروش‌ترین‌های باکس‌آفیس نشسته است. تصورش را بکنید طی هفته‌‌های آینده این فیلم اکران گسترده و عمومی داشته باشد؛ مطمئنا The Big Short یکی از صدرنشین‌های هفته‌ی آینده‌ی باکس‌آفیس خواهد بود. اکران جدیدترین قسمت از مجموعه فیلم‌های «جنگ ستارگان» (Star Wars) هم از یکی دو روز پیش آغاز شده و مطمئنا در انتهای هفته‌ی میلادی به بالاترین سطح خودش می‌رسد. به احتمال بسیار قوی «نیرو برمی‌خیزد»، جدیدترین قسمت از مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان طی هفته‌ی آینده کلی رکورد به نام خودش ثبت می‌کند و رتبه‌ی نخست جدول را هم در اختیار خودش می‌گیرد.

در ادامه قصد داریم مثل هفته‌های گذشته به ۱۰ فیلم برتر جدول باکس‌آفیس بپردازیم. برای آن دسته از خواننده‌هایی که برای نخستین بار با مطلب باکس‌آفیس همراه می‌شوند، در این مجموعه مقالات تلاش شده تا به تحلیل میزان فروش فیلم‌ها در هر هفته و عوامل موثر بر کاهش یا افزایش فروش هر فیلم بپردازیم. هم‌چنین برای هر کدام از فیلم‌ها توضیح مختصری که می‌تواند به آشنایی بیش‌تر خواننده‌ها منجر شود، ارایه شده است.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

Box-9

۱۰- Brooklyn

هفته‌های اکران: ۶/ فروش هفته‌ی گذشته: ۱٫۹ میلیون دلار/ مجموع فروش ۶ هفته‌ی گذشته: ۱۴ میلیون دلار

رتبه‌ی دهم جدول باکس‌آفیس هفته‌ای که گذشت به فیلم سینمایی Brooklyn اختصاص دارد که در هفته‌ی پیش از آن رتبه‌ی نهم را از آن خودش کرده بود. فیلم سینمایی Brooklyn جدیدترین ساخته‌ی «جان کرالی»، فیلم‌ساز کم‌تر شناخته شده‌ی ایرلندی است. کرالی با جدیدترین ساخته‌اش موفق شده نظر منتقدان و سینما دوستان را حسابی به خودش جلب کند و با وجود این‌که تنها شش هفته از اکران Brooklyn می‌گذرد، فیلم موفق شده در رشته‌های مختلف کاندید کسب جوایز متعدد سینمایی شود. فیلم سینمایی Brooklyn دو هفته پیش و در اتفاقی جالب موفق شد ۶۱ سالن سینما را به مجموع سالن‌هایی که آن را نمایش می‌دادند، اضافه کند. این اتفاق در هفته‌ای که گذشت هم عینا تکرار شده و سینماداران بیش‌تری به اکران فیلم علاقه نشان داده‌اند که به‌تنهایی نشان از خوش‌ساخت و با ارزش بودن فیلم دارد. در هفته‌ای که گذشت به تعداد سالن‌های نمایش دهنده‌ی این فیلم ۴۱تای دیگر اضافه شد تا مجموع کل سالن‌ها به ۹۴۷ برسد. این‌که فیلمی بتواند در ششمین هفته‌ی اکران‌اش بازهم سالن‌های جدید جذب کند، از اتفاقات نادر جدول باکس‌آفیس است که فیلم سینمایی Brooklyn موفق شده آن را انجام بدهد. همه‌ی این‌ها در حالی اتفاق می‌افتد که فیلم دو سه هفته‌ای هم اکران خصوصی داشته و تا بیایند سینما دوستان از آن استقبال کنند، یکی دو هفته‌ی دیگر طول کشیده. تازه فیلم هنوز در خارج از خاک ایالات متحده اکران نشده و تنها با اکران در سینماهای آمریکا در عرض شش هفته موفق شده است ۱۴٫۳ میلیون دلار بفروشد.

حتما از خودتان می‌پرسید قصه و ماجراهای Brooklyn درباره‌ی چیست که موفق شده سینما دوستان را به سالن‌های سینما بکشاند و منتقدان هم روی خوش به آن نشان داده‌اند. جادوی Brooklyn در روایت قصه‌ای ساده و معمولی با اجرایی کم نقص و رعایت اکثر کلیشه‌های ژانر درام، آن هم به درست‌ترین شکل ممکن است. فیلم سینمایی Brooklyn قصه‌ی دختر نوجوانی با نام «ایلیس لیسی» را روایت می‌کند که در اوایل دهه‌ی پنجاه میلادی به‌همراه خانواده‌اش از ایرلند، کشور مادری‌اش به ایالات متحده، سرزمین فرصت‌ها مهاجرت می‌کند. ایلیس خیلی زود متوجه می‌شود دلبسته‌ی جوان ایتالیایی شده که او هم به‌همراه خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرده است. ماجراهای این عشق نوپا به بهترین شکل ممکن تصویر شده است. همه چیز با آرامش سپری می‌شود تا این‌که از سرزمین مادری ایلیس خبرهایی می‌رسد. خبرهایی که او را در راهی ماندن و بازگشت به وطن قرار می‌دهند. در Brooklyn خبری از پیچش‌های رایج سینمایی نیست و قصه خیلی سرراست و روان تعریف می‌شود. شاید به‌همین خاطر هم باشد که منتقدان سینما حسابی از آن خوش‌شان آمده و نمره‌ی تقریبا کامل ۹۸ از ۱۰۰ را برای‌اش درنظر گرفته‌اند. فیلم در میان سینما دوستان هم حسابی خوش درخشیده و از میان ۵۱۰۰ رای کاربران سایت IMDB نمره‌ی میانگین ۸٫۱ از ۱۰۰ را دریافت کرده است. احتمالا نام Brooklyn را در میان نامزدهای کسب جایزه‌ی اسکار خواهیم شنید.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

Box-8

۹- Spotlight

هفته‌های اکران: ۶/ فروش هفته‌ی گذشته: ۲٫۶ میلیون دلار/ مجموع فروش ۶ هفته‌ی گذشته: ۲۰٫۳ میلیون دلار

درست مثل Brooklyn، رتبه‌ی نهم جدول هفته‌ی گذشته‌ی باکس‌آفیس هم با یک پله سقوط، از رتبه‌ی هشتم به این جایگاه رسیده است. فیلم سینمایی Spotlight جدیدترین ساخته‌ی «توماس مک‌کارتی» است که درست مثل Brooklyn شروع نمایش‌اش در سالن‌های سینما را با اکران محدود آغاز کرد. فیلم یکی دو هفته‌ای اکران محدود داشت و در همین مدت هم منتقدان به تماشای‌اش نشستند. منتقدان حسابی از فیلم خوش‌شان آمد و نمرات بالایی را در نقدهای‌شان برای فیلم درنظر گرفتند. همین قضیه هم باعث شد تا سینما دوستان به دیدن فیلم علاقه نشان بدهند. فیلم سینمایی Spotlight موفق شد از هفته‌ی سوم اکران‌، خودش را در جدول بالا بکشد و تا هفته‌ی ششم اکران هم توانسته خودش را در بین ۱۰ فیلم برتر جدول باکس‌آفیس نگه دارد. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید Spotlight رکورددار هفته‌ی گذشته‌ی افزایش تعداد سالن‌های سینما هم هست. این فیلم موفق شده در عرض یک هفته ۱۰۹ سالن به تعداد سالن‌هایی که آن را نمایش می‌دهند، اضافه کند. بازهم درست مثل Brooklyn این تعداد افزایش سالن از اتفاق‌های نادر جدول باکس‌آفیس به‌شمار می‌رود. البته در نظر داشته باشید که فیلم در میان منتقدان حسابی سروصدا به‌راه انداخته و جزو کاندیدهای اصلی کسب جایزه‌ی بهترین فیلم سال از «گلدن گلوب ۲۰۱۵» هم شده است.

فیلم به داستانی واقعی می‌پردازد که در سال ۲۰۰۲ میلادی اتفاق افتاده. روزنامه‌ی معروف «بوستون گلوب» در اقدامی جسورانه تصمیم می‌گیرد به ماجرایی بپردازد که شاید هرکسی جرات نزدیک شدن به آن را نداشته. سردبیران بوستون گلوب تصمیم می‌گیرند به ماجرای مرموز تجاوز به پسران کم سن و سال توسط روحانیان کلیسای کاتولیک ایالت ماساچوست بپردازند. بوستون گلوب برای این‌که بتواند داستانی دست اول تهیه کند، از عده‌ای از بهترین‌های مطبوعات در ایالات متحده دعوت به‌ همکاری می‌کند تا در قالب یک تیم روی این پروژه مشغول به کار شوند. تیمی که در ادامه‌ی کارشان به Spotlight شهرت پیدا می‌کنند. اعضای تیم Spotlight برای روشن شدن حقیقت و اصل ماجرا با تعداد زیادی از خانواده‌های پسربچه‌های قربانی این رسوایی تماس می‌گیرند و با آن‌ها مصاحبه می‌کنند و در این راه مشکلات زیادی را هم به‌جان می‌خرند. تیم در نهایت موفق می‌شود این رسوایی اخلاقی کلیسای کاتولیک را به اثبات برساند و به همین خاطر هم کاندید دریافت جوایز مختلف بشردوستانه می‌شود. تیم Spotlight در عالم واقعیت موفق شده است جایزه‌ی «پولیتزر» سال ۲۰۰۳ میلادی را به خودش اختصاص بدهد.

اگر می‌خواهید درباره‌ی نمرات این فیلم خوش‌ساخت بدانید، Spotlight موفق شده است از کاربران سایت IMDB به‌طور میانگین نمره‌ی ۸٫۶ از ۱۰ را کسب کند. هم‌چنین به روایت سایت معتبر Rotten Tomatoes منتقدان نمره‌ی خیلی خوب ۹۳ از ۱۰۰ را برای این فیلم درنظر گرفته‌اند.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

Box-7

۸٫ The Peanuts Movie

هفته‌های اکران: ۶/ فروش هفته‌ی گذشته: ۲٫۶ میلیون دلار/ مجموع فروش ۶ هفته‌ی گذشته: ۱۲۵ میلیون دلار

رتبه‌ی هشتم جدول و بازهم سقوطی تک پله‌ای. انیمیشن Peanuts که دو هفته پیش در رتبه‌ی هفتم جدول باکس‌آفیس قرار داشت، در هفته‌ای که گذشت موفق شد با یک پله سقوط، رتبه‌ی هشتم جدول را به خودش اختصاص بدهد. حتما طی هفته‌های گذشته درباره‌ی این انیمیشن مطالبی خوانده‌اید. انیمیشن Peanuts چهارمین انیمیشن تاریخ سینما است که اکران‌اش با یکی از قسمت‌های مجموعه فیلم‌های «جیمز باند» هم‌زمان شده است. همان‌طور که در هفته‌ی گذشته هم اشاره کردیم، پیش از این اکران انیمیشن‌های Wreck-It Ralph، ماداگاسکار: فرار به آفریقا و قسمت اول Happy Feet با یکی از قسمت‌های جیمز باند هم‌زمان شده بود که از قضا این موضوع تاثیر آن‌چنانی در فروش‌شان نداشته و تمام آن‌ها موفق شده‌اند بیش از ۲۰۰ میلیون دلار بفروشند. از فرصت استفاده می‌کنیم و توصیه می‌کنیم اگر انیمیشن جذاب Wreck-It Ralph را ندیده‌اید، حتما تماشای‌اش را در دستور کارتان قرار دهید. با توجه به تمام چیزهایی که گفتیم تصور می‌شود انیمیشن Peanuts هم بتواند به موفقیت‌های‌اش ادامه بدهد و فروش‌اش را تا مرز ۲۰۰ میلیون دلار پیش ببرد. البته Peanuts در هفته‌ی گذشته ۲۶۴ سالن سینما را از دست داد که این موضوع نقش قابل ملاحظه‌ای در کاهش فروش ۲۴٫۸ درصدی فیلم در مقایسه با هفته‌ی پیش از آن ایفا می‌کند. تعداد سالن‌های کم شده‌ی انیمیشن Peanuts در میان ۹ فیلم دیگر جدول برترین‌ها، روکورددار است و هیچ فیلمی طی هفته‌ی گذشته، این تعداد سالن سینما را از دست نداده‌ است.

انیمیشن Peanuts درست مثل کارتن‌های این مجموعه به ماجراهای «چارلی براون» و «اسنوپی»، سگ دوست‌داشتنی‌اش می‌پردازد. قصه‌ی انیمیشن هم خیلی ساده و سردستی نگاشته شده و به تلاش‌های چارلی براون برای جلب توجه همسایه‌ی تازه‌شان می‌پردازد. چارلی اعتماد به‌نفس کافی برای جلب توجه همسایه را ندارد و به‌همین خاطر هم دوستان‌اش مثل «لوسی» و اسنوپی سعی می‌کنند در این امر به او کمک کنند. طبق معمول هم کلی اتفاق خنده‌دار در این بین می‌افتد که می‌توانند سینمادوستان را تا انتها روی صندلی‌های سینما نگه دارند. آن دسته از سینما دوستانی که این انیمیشن را در سینما دیده‌اند از آن استقبال کرده‌اند و نمره‌ی میانگین ۷٫۸ از ۱۰ را در سایت IMDB برای‌اش ثبت کرده‌اند. منتقدان هم حسابی از فیلم خوش‌شان آمده و نمره‌ی میانگین ۸۶ از ۱۰۰ را برای‌اش درنظر گرفته‌اند که برای یک انیمیشن، نمره‌ی قابل ملاحظه‌ای به‌نظر می‌رسد.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

Box-5

۷٫ Spectre

هفته‌های اکران: ۶/ فروش هفته‌ی گذشته: ۴٫۰۴ میلیون دلار/ مجموع فروش ۶ هفته‌ی گذشته: ۱۹۰ میلیون دلار

و اما نخستین فیلم جدول این هفته که در مقایسه با هفته‌ی پیش از آن سقوطی دو پله‌ای را تجربه کرده است. شاید تصورش برای شما هم ساخت باشد، اما جدیدترین قسمت از مجموعه فیلم‌های «جیمز باند» یا همان «اسپکتر» اولین و تنها فیلم جدول است که سقوطی دو پله‌ای را در مقایسه با بقیه‌ی فیلم‌ها تجربه کرده است. نکته‌ی جالب‌تر این‌که در شش هفته‌ای که از اکران اسپکتر می‌گذرد، تنها در یک هفته که آن هم دو هفته پیش بود، میان اسپکتر و انیمیشن Peanuts فاصله افتاد و در باقی هفته‌ها این دو فیلم دقیقا پشت‌ سر هم حرکت کرده‌اند. اسپکتر در هفته‌ای که گذشت ۲۰۰ سالن سینمای‌اش را از دست داد تا مجموع سالن‌هایی که این فیلم را در خاک ایالات متحده به نمایش می‌گذارند، به ۲۶۴۰تا برسد. البته این کاهش تعداد سالن‌ها، کاهش فروش ۲۶ درصدی را هم برای فیلم به‌همراه داشت تا جیمز در ششمین هفته‌ی اکران‌، خودش را در حال نزدیک شدن به مرز خروج از جدول برترین‌های باکس‌آفیس ببیند. اسپکتر با ۱۹۰ میلیون دلاری که در حال حاضر در جدول باکس‌آفیس فروخته در رتبه‌ی دوم فروش مجموعه فیلم‌های جیمز باند در خاک آمریکا قرار دارد. رتبه‌ی اول فروش هم با ۳۰۴ میلیون دلار در اختیار «اسکای فال»، فیلم قبلی مجموعه است که در آن هم «دنیل کریگ» به ایفای نقش پرداخته بود.

جدیدترین قسمت از مجموعه فیلم‌های جیمز باند از زاویه‌‌ای جدید به ماجراهای این مامور ویژه می‌پردازد. جیمز باند در جریان عملیاتی جاسوسی در شهر مکزیکو سیتی نامه‌ای از M دریافت می‌کند. نامه‌ای که در گذشته تنظیم شده و باند را وارد ماجراهای تازه‌ای می‌کند. باند در جریان ماجراجویی‌های‌اش با گروهی تبهکار و خطرناک با نام اسپکتر مواجه می‌شود و ماجراهای فیلم حول مبارزه‌ی مامور کهنه‌کار انگلیسی با انبوهی از خلاف‌کاران که قصد جان‌اش را دارند می‌گذرد. از جمله ویژگی‌های جدیدترین قسمت از مجموعه فیلم‌های جیمز باند، حضور «کریستوف والتس»، هنرپیشه‌ی نام آشنای آلمانی-اتریشی در نقش دشمن شماره‌ی یک باند است. فیلم را مشابه اسکای فال، «سام مندس» کارگردانی کرده که در کارنامه‌اش فیلم‌های تراز اولی مثل «زیبای آمریکایی» و «جاده‌ای به‌سوی تباهی» هم دیده می‌شود.

همان‌طور که در هفته‌های گذشته بارها تاکید کردیم، جدیدترین قسمت از مجموعه فیلم‌های جیمز باند بیش‌ترین فروش‌اش را در خارج از خاک آمریکا داشته و تا کنون موفق شده در سایر کشورها بیش از ۶۳۰ میلیون دلار بفروشد. با در نظر گرفتن فروش آمریکای اسپکتر، مجموع فروش جدیدترین ساخته‌ی مندس ۸۲۱ میلیون دلار است که با در نظر گرفتن بودجه‌ی ۲۴۰ میلیون دلاری ساخت‌اش، رقم مناسبی به‌نظر می‌رسد. فیلم از کاربران سایت IMDB به‌طور میانگین نمره‌ی ۷٫۱ از ۱۰ را گرفته. منتقدان هم برای این فیلم نمره‌ی میانگین ۶۴ از ۱۰۰ را درنظر گرفته‌اند.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

Box-6

۶٫ The Night Before

هفته‌های اکران: ۴/ فروش هفته‌ی گذشته: ۴٫۱ میلیون دلار/ مجموع فروش ۴ هفته‌ی گذشته: ۳۸ میلیون دلار

در هفته‌های گذشته بارها درباره‌ی فیلم‌های مناسبتی گفته‌ایم و این‌که چقدر می‌توانند روی گیشه تاثیرگذار باشند. موضوع فیلم‌های مناسبتی جدی‌تر از آن است که بخواهیم از آن صرف‌نظر کنیم. کافی است برای مدتی سینمای سایر کشورها خصوصا ایالات متحده را بررسی کنید تا متوجه بشوید، برنامه‌ریزی درست و اکران به‌موقع تا چه میزان می‌تواند روی فروش فیلم‌هایی که برمبنای مناسبت‌های خاص ساخته می‌شوند تاثیرگذار باشد. در کشورهای دیگر خصوصا غریی، طرفداران سینما دوست دارند به تناسب مناسبت‌های مختلف فیلم ببینند. مثلا در شب‌های منتهی به شب هالووین همه دوست دارند فیلم‌های ترسناک ببینند یا در روزهای انتهایی سال‌های میلادی، بازار فیلم‌های خانوادگی با درون مایه‌ی تعطیلات سال نو حسابی داغ می‌شود. شاید اگر دست اندرکاران سینمای کشورمان هم نیم نگاهی به همین مناسبت‌ها، آن‌هم به‌شکل درست و مناسب داشته باشند، اوضاع سینمای کشور بهتر از قبل بشود. بهرحال فیلم سینمایی The Night Before هم دقیقا با رویکرد مناسبتی و مختص تعطیلات سال نو میلادی ساخته شده است و آن‌طور که آمار و ارقام نشان می‌دهد، در گیشه هم عمل‌کرد خیلی خوبی از خودش به‌نمایش گذاشته است.

فیلم سینمایی The Night Before با این‌که طی هفته‌ی گذشته ۱۲۰ سالن سینما را از دست داده و همین موضوع کاهش فروش ۱۷٫۸ درصدی را برای‌اش به‌همراه داشته، اما توانسته رتبه‌ی شش‌ام دو هفته پیش‌اش را عینا تکرار کند و از این حیث حتی از اسپکتر هم عمل‌کرد بهتری داشته. ۸۷ درصد از فروش فیلم تنها در خاک آمریکا به‌دست آمده و در چهار هفته‌ای که از اکران فیلم می‌گذرد، The Night Before در خارج از آمریکا تنها ۵٫۶ میلیون دلار فروخته تا مجموع فروش‌اش به ۴۴ میلیون دلار برسد. فیلم را «جاناتان لواین»، فیلم‌ساز آمریکایی ساخته که احتمالا خودش و آثارش خیلی برای‌تان آشنا نیستند. اما لواین موفق شده با اجرای درست فرمول‌ها و کلیشه‌های فیلم‌های زیرژانر تعطیلات سال نو و استفاده از هنرپیشه‌های درست و درمانی مثل «جوزف گوردون لویت» و «ست روگن»، فروش فیلم‌اش را تضمین کند. درباره‌ی قصه و ماجراهای فیلم طی هفته‌های گذشته به کرات سخن گفته‌ایم و به‌همین خاطر این هفته از این بخش فاکتور می‌گیریم. فیلم سینمایی The Night Before از کاربران سایت IMDB به‌طور میانگین نمره‌ی قابل قبول ۷٫۲ از ۱۰ را گرفته. منتقدان هم به روایت سایت Rotten Tomatoes به‌طور میانگین نمره‌ی ۶۷ از ۱۰۰ را برای‌اش درنظر گرفته‌اند.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

Box-2

۵٫ Krampus

هفته‌های اکران: ۲/ فروش هفته‌ی گذشته: ۸٫۴ میلیون دلار/ مجموع فروش ۲ هفته‌ی گذشته: ۲۸ میلیون دلار

می‌رسیم به ناکام‌ترین فیلم هفته که تنها در عرض یک هفته از رتبه‌ی دوم جدول تا پنجم سقوط آزاد داشته است. فیلم سینمایی Krampus دومین و آخرین عنوان مناسبتی هفته است که کاملا گیشه‌ی شب‌های انتهایی سال میلادی را هدف گرفته. البته برخلاف The Night Before که رتبه‌ی ششم همین جدول را به‌خودش اختصاص داده، فیلم سینمایی Krampus محتوای طنز جدی ندارد و برمبنای ژانر وحشت ساخته شده است. هرچند درون مایه‌های طنز خفیف هم در آن دیده می‌شود. البته این نکته را هم درنظر داشته باشید که به تعداد سالن‌های نمایش Krampus در مقایسه با هفته‌ی پیش از آن ۱۷تا اضافه شده و با این‌که این فیلم هیچ سالنی را از دست نداده، کاهش فروشی ۴۸ درصدی را در مقایسه با هفته‌ی پیش از آن تجربه کرده است. یکی از نکات قابل توجه فیلم حضور هنرمندی از کشورمان در آن است. البته این هنرمند نام‌آشنا نه هنرپیشه‌ی فیلم است و نه از عوامل ساخت آن؛ بلکه تصویر پوستر این فیلم توسط یکی از مشهورترین طراحان کشورمان کشیده شده است. «سهیل دانش اشراقی»، کاریکاتوریست و گرافیست مشهور ایرانی وظیفه‌ی طراحی پوستر فیلم Krampus را برعهده داشته. سهیل دانش پیش از این در پروژه‌های داخلی و خارجی متعددی فعالیت داشته که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به فعالیت در سمت مدیر هنری بازی‌های مختلفی از جمله «گرشاسپ» اشاره کرد.

فیلم سینمایی Krampus را «مارتین دوکرتی» ساخته که شاید نام‌اش برای سینما دوستان آشنا نباشد. هما‌ن‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، ماجراهای Krampus کاملا با محوریت تعطیلات سال نو و کریسمس اتفاق می‌افتند. فیلم درخصوص تعطیلات وحشتناک پسربچه‌ای است که در روز تحویل سال نو مرتکب اشتباهی می‌شود؛ اشتباهی که تعطیلات سال نو او و خانواده‌اش را به کابوس تبدیل می‌کند. طبق معمول اعضای یک خانواده‌ی پرتعداد دور هم جمع می‌شوند تا تحویل سال نو را جشن بگیرند. تعدادی از پسربچه‌های خانواده شیطنت می‌کنند و نامه‌ای که پسر کوچک‌تر خانواده برای بابانوئل نوشته است را با صدای بلند برای بقیه می‌خوانند. پسربچه بی‌نهایت از این کار ناراحت می‌شود و نامه‌اش را پاره و از پنجره به بیرون از خانه پرتاب می‌کند. همین ماجرا شروعی می‌شود بر حضور نیروهای شیطانی در خانه‌ی این خانواده و افتادن اتفاقاتی که می‌تواند برای طرفداران ژانر وحشت جذاب باشد.

فیلم آن‌طور که باید نظر سینما دوستان را جلب نکرده و صرفا به‌عنوان تجربه‌ی یک فیلم مناسبتی مورد استقبال قرار گرفته است. کاربران سایت IMDB برای این فیلم به‌طور میانگین نمره‌ی ۶٫۹ از ۱۰ را درنظر گرفته‌اند. هم‌چنین منتقدان به این فیلم نمره‌ی میانگین ۶۵ از ۱۰۰ را داده‌اند.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

Box-4

۴٫ Creed

هفته‌های اکران: ۳/ فروش هفته‌ی گذشته: ۱۰٫۱۲ میلیون دلار/ مجموع فروش ۳ هفته‌ی گذشته: ۷۹٫۳ میلیون دلار

در چند هفته‌ی گذشته حرف و حدیث درباره‌ی جدیدترین دنباله‌ی معنوی مجموعه فیلم‌های «راکی» خیلی زیاد بوده. هیچ‌کس حتی در بهترین حالات ممکن هم تصورش را نمی‌کرد، فیلمی که به شکلی به مجموعه‌ی راکی مرتبط باشد بتواند نظر منتقدان و سینما دوستان را به‌خودش جلب کند. فیلم سینمایی Creed با محوریت ژانر ورزشی آن‌هم مسابقات مشت‌زنی در حالی سومین هفته‌ی اکران‌اش را پشت‌سر می‌گذارد که هم‌چنان موفق شده است رتبه‌ی چهارم‌اش را از هفته‌ی پیش از آن حفظ کند. فیلم سینمایی Creed دومین فیلم بلند سینمایی است که امسال در ژانر ورزشی آن هم مسابقات بوکس ساخته می‌شود. پیش از  Creed فیلم سینمایی Southpaw روی پرده رفته بود و توانسته بود حسابی نظر طرفداران سینما و منتقدان را به‌خودش جلب کند. در فیلم سینمایی Southpaw هنرپیشه‌های نام‌آشنایی مثل «جیک جلن‌هال» و «ریچل مک‌آدامز» به ایفای نقش پرداخته‌اند که بر میزان محبوبیت فیلم به‌شکل قابل توجهی افزوده است. در چنین شرایطی Creed روی پرده رفت؛ اما فیلم آن‌قدر خوش‌ساخت بود که توانست خودش را از زیر سایه‌ی Southpaw بیرون بکشد و حالا عده‌ای از کارشناسان معتقدند که می‌تواند از بخت‌های کسب جایزه‌ی اسکار هم باشد. فیلم سینمایی Creed آن‌قدر خوب از آب درآمده که تعداد زیادی از سینماداران آمریکایی تصمیم گرفته‌اند آن را به برنامه‌ی نمایش‌شان اضافه کنند. در هفته‌ی گذشته به تعداد سالن‌های نمایش‌دهنده‌ی فیلم ۷۸ تا اضافه شد تا کاهش فروش‌اش آن‌قدرها به‌چشم نیاید. فیلم سینمایی Creed در مقایسه با هفته‌ی پیش از آن ۳۲ درصد کم‌تر فروخته، اما هم‌چنان موفق شده تا رتبه‌ی چهارم‌اش را حفظ کند.

حتما دوست دارید درباره‌ی داستان و ماجراهای فیلم هم بدانید. فیلم درباره‌ی «آدونیس جانسون»، بوکسور تازه‌کاری است که سودای قهرمانی جهان را در سر دارد. آدونیس قابلیت ذاتی برای مبارزه‌های مشت‌زنی دارد؛ اما برای به بلوغ رساندن این قابلیت باید برای خودش استادی همه‌چیز تمام پیدا کند. مطمئنا برای چنین وظیفه‌ای هیچ‌کس بهتر از «راکی بالبوآ» کهنه‌کار نیست که چندین دوره قهرمانی جهان را در کارنامه‌اش دارد. بعد از کش و قوص‌های فراوان راکی می‌پذیرد تا مربی‌گری آدونیس را برعهده بگیرد. اما موضوع زمانی جالب‌تر می‌شود که راکی می‌فهمد آندونیس، پسر «آپولو کرید» رقیب قدیمی و دوست صمیمی‌اش است. این‌طور که از نقدهای منتشر شده از فیلم برمی‌آید، هم قصه کشش مناسب دارد و هم مبارزات مشت‌زنی حسابی به مذاق بیننده‌های فیلم خوش آمده. فیلم هنوز در خارج از خاک آمریکا اکران گسترده نداشته و به همین خاطر هم بیش‌تر فروش‌اش به داخل آمریکا محدود می‌شود. فیلم در آمریکا ۷۹ میلیون دلار فروخته که با محاصبه‌ی فروش خارج از خانه‌اش مجموعا موفق شده است ۸۶ میلیون دلار بفروشد.

کاربران سایت IMDB هم برای این فیلم به‌طور میانگین نمره‌ی ۸٫۶ از ۱۰ را درنظر گرفته‌اند. فیلم منتقدان سینما را هم حسابی تحت تاثیر قرار داده، جوری که نمره‌ی میانگین رو به عالی ۹۳ از ۱۰۰ را برای‌اش ثبت کرده‌اند.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

Box-3

۳٫ The Good Dinosaur

هفته‌های اکران: ۳/ فروش هفته‌ی گذشته: ۱۰٫۳ میلیون دلار/ مجموع فروش ۳ هفته‌ی گذشته: ۸۹ میلیون دلار

می‌رسیم به رتبه‌ی سوم جدول هفتگی باکس‌آفیس و دومین انیمیشنی که بین ۱۰ برتر جدول حضور دارد. هفته‌ی پیش درباره‌ی حرف و حدیث‌هایی که پیرامون انیمیشن The Good Dinosaur وجود داشت برای‌تان گفتیم. اما برای آن دسته از خواننده‌هایی که مطلب هفته‌ی گذشته را مطالعه نکرده‌اند، The Good Dinosaur برخلاف تمام محصولاتی که استودیوی انیمیشن‌سازی «پیکسار» در کارنامه‌اش دارد، شروع نه‌چندان مطمئنی را در سینماهای ایالات متحده داشته. فیلم در نخستین هفته‌ی اکران‌اش موفق نشد روی سکوی شماره‌ی تکیه بزند. مضاف بر این‌که با اکران هفته‌ی دوم فیلم همه چیز بدتر شد. انیمیشن The Good Dinosaur در دومین هفته‌ی اکران‌اش ۶۰ درصد کم‌تر از هفته‌ی نخست فروخت. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید تا کنون هیچ‌کدام از انیمیشن‌های ساخته شده به دست پیکسار در هفته‌ی دوم اکران‌شان در ایالات متحده‌ی آمریکا کاهش فروش بیش‌تر از ۵۰ درصد را تجربه نکرده‌اند. حالا هم در سومین هفته‌ی اکران انیمیشن، ۱۴۳ سالن سینما تصمیم گرفته‌اند آن را از برنامه‌ی اکران‌شان خارج کنند که همین موضوع باعث کاهش فروش ۳۲ درصدی The Good Dinosaur در مقایسه با هفته‌ی پیش از آن شده است.

همان‌طور که هفته‌ی پیش هم اشاره کردیم، عوامل مختلفی در کاهش فروش The Good Dinosaur موثر بوده‌اند. اما در این میان دو عامل بیش از همه به‌چشم می‌آیند. نخست این‌که به ادعای کارشناسان و منتقدان سینمایی با وجود این‌که انیمیشن از حیث جلوه‌های بصری و تکنیک‌های پویانمایی به‌کار رفته یک سروگردن از انیمیشن‌های دیگر بالاتر است، اما با این وجود از نظر روایت و قصه‌گویی به پای هیچ‌کدام از انیمیشن‌های قبل از خودش نمی‌رسد. احتمالا این موضوع روی کاهش مخاطبان انیمیشن تاثیر گذاشته است. مورد دوم هم به برنامه‌های اکران پیکسار و مجموعه‌ی «والت دیزنی»، ناشر انیمیشن مربوط می‌شود. انیمیشن The Good Dinosaur دومین عنوان ساخته شده به دست هنرمندان استودیوی پیکسار در سال ۲۰۱۵ میلادی است که فرصت اکران پیدا کرده. پیش از این و در همین سال انیمیشن تحسین شده‌ی Inside Out از همین تیمی که The Good Dinosaur را ساخته‌اند، روی پرده رفته بود. احتمالا برای‌تان جالب خواهد بود اگر بدانید در تاریخ فعالیت استودیوهای پیکسار، سابقه نداشته که دو انیمیشن بلند در یک سال اکران بشوند. احتمالا این موضوع هم روی استقبال کم‌تر از فیلم تاثیرگذار بوده است.

نمره‌های فیلم هم برای انیمیشنی که پیکسار آن را ساخته چندان چنگی به دل نمی‌زند. انیمیشن The Good Dinosaur از کاربران سایت IMDB به‌طور میانگین نمره‌ی ۷٫۳ از ۱۰ را دریافت کرده است. منتقدان هم آن‌طور که باید فیلم را تحویل نگرفته‌اند و برای‌اش نمره‌ی میانگین ۷۷ از ۱۰۰ را ثبت کرده‌اند.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

hr_In_the_Heart_of_the_Sea_1

۲٫ In the Heart of the Sea

هفته‌های اکران: ۱/ فروش هفته‌ی گذشته: ۱۱ میلیون دلار

و اما می‌رسیم به رتبه‌ی دوم جدول برترین‌های باکس‌آفیس این هفته و اولوین و تنها تازه‌وارد این جدول. رتبه‌ی دوم جدول باکس‌آفیس این هفته به فیلم سینمایی In the Heart of the Sea، جدیدترین ساخته‌ی «ران هاوارد»، فیلم‌ساز مولف آمریکایی اختصاص دارد. این فیلم بلند سینمایی در اولین هفته‌ی اکران‌اش موفق شده ۳۱۰۳ سالن سینما را به‌خودش اختصاص بدهد و از این حیث بین ۱۰ برتر جدول، چهارم است. ماجراهای فیلم که در ژانر بیوگرافی ساخته شده است، از روی کتابی به همین نام اقتباس شده که در سال ۲۰۰۰ میلادی به قلم «ناتانیل فیل‌بریک» منتشر شده است. ماجراهای فیلم که در سال ۱۸۲۰ میلادی جریان دارد در مورد یک کشتی ماهیگیری است که در میانه‌ی اقیانوس با والی غول‌پیکر مواجه می‌شود. در ساخت فیلم نیم نگاهی هم به رمان مشهور «موبی دیک»، اثر نویسنده‌ی معروف «هرمان ملویل» شده است؛ اما این‌طور که از توضیحات فیلم برمی‌آید روایت پیچیده‌تر از چیزی است که در رمان در اختیار خواننده قرار می‌گیرد. وال قصد جان ملوانان کشتی را دارد و در این بین تلاش برای بقا پیرنگ اصلی قصه را شکل می‌دهد.

برای ساخت فیلم از هنرپیشه‌های نام‌آشنایی مثل «کریس همسورث»، «سیلیان مورفی»، «تام هلند»، «بن ویشاو» و «بنجامین واکر» استفاده شده است. این اولین هم‌کاری ران هاوارد و کریس همسورث نیست. اگر به‌خاطر داشته باشید این دو در سال ۲۰۱۳ میلادی و ساخت فیلم سینمای Rush هم با هم هم‌کاری کرده بودند که نتیجه نظر مساعد بسیاری از طرفداران سینما و منتقدان را در پی داشت. فیلم سینمایی Rush به ماجراهای واقعی رانندگان فرمول۱ در دهه‌ی ۷۰ میلادی می‌پرداخت. در این فیلم بلند سینمایی رقابت نفس‌گیر «جیمز هانت» و «نیکی لائودا»، قهرمانان فرمول۱ جهان به زیباترین شکل ممکن به‌تصویر کشیده شده بود. در این فیلم همسورث در نقش جیمز هانت به ایفای نقش پرداخته بود.

البته این‌طور که از نمرات فیلم برمی‌آید، In the Heart of the Sea موفق نشده است آن‌طور که باید نظر کارشناسان را به‌خودش جلب کند. فیلم به روایت سایت معتبر Rotten Tomatoes از منتقدان و کارشناسان نمره‌ی نه‌چندان جالب ۴۵ از ۱۰۰ را دریافت کرده است. هم‌چنین کاربران سایت IMDB برای این فیلم نمره‌ی میانگین ۷٫۳ از ۱۰ را در نظر گرفته‌اند که در مقایسه با نمره‌ی منتقدان خیلی بالاتر است. بهرحال اگر طرفدار سینمای خاص هاوارد هستید، In the Heart of the Sea می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای تماشا باشد.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌

Box-1

۱٫ The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

هفته‌های اکران: ۴/ فروش هفته‌ی گذشته: ۱۱٫۴ میلیون دلار/ مجموع فروش ۴ هفته‌ی گذشته: ۲۴۴ میلیون دلار

همان‌طور که خودتان هم می‌توانید حدس بزنید رتبه‌ی نخست این هفته هم مثل سه هفته‌ی پیش از آن به قسمت دوم از خرده مجموعه‌ی Mockingjay از مجموعه‌ی The Hunger Games اختصاص پیدا کرده است. نکته‌ی جالب این است که حتی ران هاوارد هم نتوانست در اولین هفته‌ی اکران فیلم‌اش قسمت دوم Mockingjay را از سکوی نخست پایین بکشد. نکته‌ی جالب‌تر هم این‌که فقط کافی بود In the Heart of the Sea در حدود ۴۰۰هزار دلار بیش‌تر بفروشد تا جای Mockingjay2 را در صدر جدول برترین‌های باکس‌آفیس این هفته، بگیرد. اگر به‌خاطر داشته باشید جدیدترین قسمت از مجموعه فیلم‌های The Hunger Games در نخستین هفته‌ی اکران‌اش موفق شده بود بیش از ۱۰۰ میلیون دلار بفروشد که از این حیث رکورددار به‌شمار می‌رود. اما با تمام این تفاسیر Mockingjay2 در هفته‌ی چهارم اکران‌اش ۴۳۵ سالن سینما را از دست داد تا مجموع فروش‌اش ۳۹٫۵ درصد کاهش پیدا کند. اما همه‌ی این موارد باز هم باعث نشدند تا Mockingjay2 به صدرنشینی پشت‌سر هم‌اش در چهار هفته‌ی گذشته پایان بدهد. فیلم در خارج از خاک آمریکا هم فروش خوبی داشته و ۵۷ درصد از درآمدش را از سینماهای خارجی به‌دست آورده است. قسمت دوم Mockingjay در خارج از آمریکا ۳۲۶ میلیون دلار فروخته تا با احتساب فروش ۲۴۴ میلیون دلاری‌اش در خاک آمریکا، مجموع فروش‌اش به بیش از ۵۷۰ میلیون دلار برسد. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید برای ساخت این فیلم تنها ۱۶۰ میلیون دلار هزینه شده است.

همان‌طور که هفته‌ی گذشته هم گفتیم، مثل قسمت اول این خرده مجموعه از هنرپیشه‌های نام آشنایی مثل «جنیفر لارنس»، «جاش هاچرسون»، «وودی هارلسون» و «لیام همسورث»، برادر «کریس همسورث» برای ساخت این فیلم استفاده شده است. قسمت دوم خرده مجموعه‌ی Mockingjay در هفته‌ی چهارم اکران‌اش، هنوز موفق نشده است به رکورد هیچ‌کدام از سه قسمت قبلی مجموعه برسد و از این حیث رتبه‌ی چهارم را در اختیار دارد.

نمرات فیلم هم در مجموع مناسب است و نشان می‌دهند که تجربه‌ی این فیلم مایوس‌تان نخواهد کرد. به روایت سایت معتبر Rotten Tomatoes منتقدان به‌طور میانگین نمره‌ی ۷۰ از ۱۰۰ را برای این فیلم درنظر گرفته‌اند. کاربران سایت IMDB هم از مجموع بیش از ۶۴ هزار رای، نمره‌ی ۷ از ۱۰ را به فیلم داده‌اند. اگر از طرفداران پروپاقرص این مجموعه هستید، دیدن قسمت دوم از خرده مجموعه‌ی Mockingjay را که مثل قسمت‌های گذشته‌ی مجموعه توسط «فرانسیس لارنس» کارگردانی شده را از دست ندهید.

هفته‌ی آینده منتظر باکس‌آفیسی جذاب‌تر از همیشه با اکران قسمت هفتم از مجموعه فیلم‌های سینمایی «جنگ ستارگان» باشید.

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle

قبلی «
بعدی »