دسته‌ها
پزشکی و سلامت ویژه پزشکی و سلامت

عجیب ترین دلیل افزایش وزن

دانشمندان می گویند محیط در هم ریخته، نامرتب و شلوغ در افزایش وزن بدن نقش دارد، اگر آشپزخانه کثیف و نامرتب باشد، احتمال این که به غذاهای پرکالری هجوم ببرید، بیشتر می شود که این خود تناسب اندام و سلامتی را در معرض خطر قرار می دهد.
به گزارش ویرلن از ایرنا ، پژوهشگران دانشگاه کورنل ۱۰۱ دانشجوی دختر را به دو گروه تقسیم کردند، یک گروه را به آشپزخانه نامرتب و پر از ظرف کثیف فرستادند و یک گروه را به آشپزخانه تمیز و مرتب.
علاوه بر این، از آنها خواسته شد مواقعی را که احساس می کردند همه چیز تحت کنترل و منظم است و برعکس، یا سررشته کار از دستشان در رفته و همه چیز به هم ریخته است، یادداشت کنند.
گروهی که به آشپزخانه کثیف رفته بودند و احساس می کردند رشته کار از دستشان در رفته است، در قیاس با گروهی که در آشپزخانه تمیز و مرتب اوضاع را تحت کنترل می دیدند، دو برابر بیشتر بیسکویت خورده بودند.
دکتر لنی وارتانیان از نویسندگان این تحقیق می گوید:محیط به هم ریخته و نامرتب و احساس این که هیچ چیز تحت کنترل نیست، برای تغذیه سالم مضر است. وقتی همه چیز به هم ریخته و کثیف باشد، بعید است که فرد احساس راحتی و آرامش داشته باشد بنابراین احتمال یک دستبرد کوتاه به خوردنی های شیرین، به واقع یک میان بر برای بهتر شدن حال فرد است، حتی اگر برای مدت کوتاه موثر باشد.
بسیاری از پژوهشگران می گویند چاره کاهش وزن و غلبه بر چاقی فقط کمتر خوردن نیست، تغییر محیط و برخی عادت ها هم نقش بسیاری دارد.
براساس این گزارش، آشپزخانه های به اصطلاح اوپن برای کاهش وزن خوب نیستند. به واقع، اگر می خواهید اندامی متناسب داشته باشید، بهتر است پس از خروج از آشپزخانه در را به روی غذا ببندید و خوردنی یا هر چیزی که یادآور آن است مدام پیش چشمتان نباشد.
یا اگر به آشپزخانه می روید تا برای یک فنجان چای آب را جوش بیاورید، بعد از روشن کردن کتری آشپزخانه را ترک کنید نه اینکه آنقدر آن دور و بر پرسه بزنید که در نهایت به ناخنک زدن و لُپ جنباندن ختم شود.
تکنولوژی هم اخیرا سعی کرده کمک کند، مثلا چنگال هایی وارد بازار شده که اگر آن را پشت سر هم به دهان ببرید شروع به لرزیدن می کند و هشدار می دهد که کمی آرام تر، یا در درب برخی جعبه های بیسکویت، زنگی نصب شده که اگر زیاد آن را باز کنید آژیر هشدار به صدا در می آید.
پروفسور برایان واسنیک دیگر نویسنده این تحقیق معتقد است ما در دنیایی زندگی می کنیم که همه چیز برای چاق شدن طراحی شده است:ما به تدریج خانه هایمان را به شکلی درآورده ایم که غذای خوشمزه موردعلاقه مان را راحت تر آماده کنیم و بخوریم، رستوران ها هم دسترسی به غذای خوشمزه را آسان تر کرده اند. سوپرمارکت ها هم خرید را راحت کرده است. سر کار هم برای ما راحت تر است که پشت میز کارمان غذا بخوریم. در ناهارخوری مدرسه یا محل کار هم برای اینکه همه چیز را روی یک سینی تلنبار کنیم کار راحت شده است. همه چیز طراحی شده تا ما را چاق کند.
گروهی از محققان دانشگاه های کمبریج، و میشیگان به این نتیجه رسیده اند که مغز زنان به گونه ای طراحی شده که کاهش وزن برایشان سخت تر از مردان است.
پروفسور لورا هایسلر از پژوهشگران اصلی این تحقیق می گوید: گزارش های سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد چاقی در زنان در تمام دنیا شایع تر از مردان است و برخی نقاط دنیا دو برابر مردان است.
برای این تحقیق پژوهشگران موفق شدند موش های نر چاق را لاغر و تراشیده کنند اما در مورد موش های ماده به چنین موفقیتی نرسیدند.
پروفسور هایسلر می گوید: در حال حاضر درمان چاقی برای زنان و مردان یکسان است اما ما متوجه شدیم بخشی از مغز که تاثیر چشمگیری بر مصرف کالری دریافتی دارد، در زنان و مردان به شکل متفاوتی شکل گرفته است.
سلول های این قسمت مغز یکی از هورمون های مهم مغز به نام پرواُپیوملانوکورتین را ترشح می کنند که مسئول تنظیم اشتها، فعالیت جسمانی، مصرف انرژی و وزن است.
اما ما متوجه شدیم تمام تمام نورون ها (سلول های عصبی مغز) که POMC ترشح می کنند عملکرد یکسانی ندارند و در موش های ماده POMC تاثیر چندانی بر فعالیت بدنی و مصرف انرژی و وزن ندارد، به عبارت دیگر در زنان این هورمون بیشتر اشتها را تنظیم می کند تا موارد دیگر را.
اگر چنین باشد باید در توصیه ها و درمان های چاقی تجدیدنظر شود اما تا آن وقت، شاید به گفته پروفسور واسنیک تمیز و مرتب نگه داشتن آشپزخانه ساده ترین کار باشد:
برای اینکه احساس کنید همه چیز تحت کنترل است و در مقابل وسوسه ریزه خواری در آشپزخانه مقاومت کنید، مدیتیشن راه خوبی است اما شاید برای بعضی ها آسان تر باشد که آشپزخانه را تمیز و مرتب نگه دارند.

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle