دسته‌ها
پزشکی و سلامت

سیکل قاعدگی

سیکل قاعدگی

به گزارش ویرلن، به طور کلی در بدن خانمها یک محوری وجود دارد که از بالا به پائین شامل موارد زیر است:

غده هیپوتالاموس
غده هیپوفیز
تخمدان

هماهنگی این سه عضو از اهمیت ویژه ای برخوردار است وباعث می شود تا به موقع هورمون های مورد نیاز بدن ترشح شوند . آن نه تنها برای داشتن یک سیکل ماهانه طبیعی، بلکه برای داشتن قدرت باروری و نیز شروع بلوغ لازم است. غده هیپوتالاموس هورمونی به اسم GnRH ترشح می کند و این هورمون از طریق جریان خون به غده هیپوفیز رسیده و سبب ترشح دو هورمون LH و FSH توسط آن می شود، سپس این هورمونها به تخمدان منتقل شده و هر کدام یک وظیفه خاصی را انجام می دهند.

سیکل قاعدگی
تنظیم سیکل قاعدگی

غلظت هورمونها در خون تاثیر به سزایی در سیکل قاعدگی در زن ها دارد ، مهمترین هورمون ها برای تنظیم سیکل قاعدگی استروژن و پروژسترون می باشد .درواقع این دو هورمون هستند که مشخص می کنند که در یک سیکل ماهانه رحم چه تغییراتی را بخود بگیرد.

استروژن سبب رشد مخاط رحم می شود در واقع رشد مخاطی به شدت وابسته به ترشح این هورمون در بدن است ،    پروژسترون در وسط سیکل ماهانه پس از تخمک گذاری تولید می شود. این هورمون به استروژن کمک می کند تا مخاط رحم را در یک حالت آماده جهت لانه گزینی تخمک بارور شده آماده کند. کاهش پروژسترون خون همراه با استروژن سبب ریزش مخاط رحم می شود که همان شروع پریود می باشد.این عمل که با خونریزی همراه است سبب می شود تا دیواره ی رحم فرو ریزد و همراه با درد و یا ناراحتی بیرون بیاید.

هر گونه تغییر در میزان هورمونهای فوق سبب تغییر در عادات ماهیانه و سبب تغییر در میزان باروری خانمها می شود.

به عنوان مثال در نوجوانان و در سن حول و حوش یائسگی، میزان هورمون پروژسترون کاهش می یابد. به این دلیل عادات ماهانه سنگین (خونریزی زیاد) در سنین فوق شایع است. یک عده مواردی سبب تغییر در عادات ماهیانه می شوند، از تعدادی از آنها فقط در این قسمت نام برده می شود .موارد زیر ممکن است سبب اختلال در پریود شوند:

استفاده از قرصهای ضد حاملگی
کاهش چربی بدن (مثل خانم هایی که رژیم لاغری سخت دارند)
کاهش شدید وزن بدن
چاقی
استرس
ورزش حرفه ای

در صورت وجود اختلال در روند قاعدگی می توانید برای بررسی مشکلات احتمالی به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید .

منبع: سایت دکتر نسرین زارع پور

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle