2024/02/22

پربازدید ترین مطالب

آخرین اخبار

تناسب اندام

آشپزی و تغذیه

اختراع

جالب توجه

رازهای برطرف کردن زردی و لکه‌های دندان

آیا دندان‌های سفید و براق می‌خواهید؟؟

به گزارش ویرلن از وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا : آیا سفیدی مرواریدی شکل دندان‌هایتان را به دلیل لکه‌های خاکستری یا زرد تیره، ازدست داده‌اید؟

با بالا رفتن سن دندان‌های شما سفیدی خود را از دست می‌دهند اما با روش‌های ساده‌ای مثل خوردن بعضی غذاها یا نوشیدنی‌ها و استفاده از دهان‌شویه می‌توانید سفیدی دندان‌هایتان را حفظ کنید.

شما با استفاده از سفیدکننده‌های دندان خانگی مانند خمیردندان،کیت ، نوار و یا حتی داروهای قدیمی از مد افتاده می‌توانید از شر لکه‌های سطحی خلاص شوید. این محصولات که در داروخانه‌ها هستند به روشن کردن به‌مرور دندان‌ها کمک می‌کنند.خمیر دندان با استفاده از مواد شیمیایی که دارد لکه‌های سطحی را حذف می‌کند اما برای لکه‌های عمیق‌تر ممکن است نیاز به مراجعه به دندان‌پزشک داشته باشید.

با استفاده از این نکاتی که به شما پیشنهاد می‌کنیم،می‌توانید لکه‌های دندانتان را برطرف کرده و سفیدی دندان‌هایتان را حفظ کنید.

 

کیت‌های سفیدکننده دندان

کیت‌های سفیدکننده دندان حاوی کاربامید پراکساید هستند که سفیدکننده می‌باشد و می‌تواند هر دو لکه‌های عمیق و سطحی را حذف کرده و سفیدی طبیعی دندان را حفظ کند. اگر شما لکه‌های قهوه‌ای‌ رنگ روی دندانتان دارید، این کیت می‌تواند به سفیدی دندان شما کمک کند.کیت‌ها به شکل‌های مختلفی هستند، در برخی از کیت‌ها، ژل پراکسید را با یک برس کوچک به سطح دندان‌هایتان می‌مالید و در برخی دیگر، این ژل به شکل قالب دندان شماست.روزی ۴۵-۳۰ دقیقه از این نوار استفاده کنید و تا یک هفته ادامه دهید تا لکه‌ها از بین بروند.

 

نوار سفیدکننده دندان

این نوار به شما کمک می‌کند تا از شر لکه‌های دندان خلاص شوید.این نوار بسیار باریک و تقریبا نامرئی است و با یک ژل سفید مبتنی بر پراکسید پوشش داده‌شده است. شما باید از این نوار چند دقیقه در روز به‌مدت یک هفته یا بیشتر استفاده کنید تا لکه‌ها از بین بروند البته نتایج در تنها چند روز قابل‌مشاهده هستند ولی باید حداقل یک سال استفاده از این نوارها را ادامه دهید. نوار سفیدکننده به‌اندازه کیت‌های سفیدکننده قوی نیستند اما استفاده از آن‌ها آسان‌تر است.

 

شستشو با خمیردندان سفیدکننده

خمیردندان و ژل‌های شستشو به از بین بردن لکه‌های سطحی کمک می‌کنند زیرا بسیاری از این محصولات حاوی مواد ساینده خفیف، مواد شیمیایی و عوامل جرم‌زدا هستند و درعین‌حال که دندان‌ها را سفید می‌کنند، رنگ طبیعی دندان را تغییر نمی‌دهند.

 

داروهای خانگی

بعضی از مردم هنوز مایلند برای سفیدی دندان، جوش‌شیرین را با مسواک به دندانشان بمالند. همچنین، برخی از مواد غذایی مانند کرفس، سیب، گلابی و هویج باعث تولید مقدار زیادی بزاق می‌شوند که به شستن مواد غذایی باقی‌مانده از دندان کمک می‌کند. جویدن آدامس بدون قند یک عمل پاک‌سازی دندان است و همچنین باعث تولید بزاق در‌دهان می‌شود.

 

مراجعه به دندان‌پزشکی

شما تعداد زیادی از فرآیندهای دندانی مانند باند، پر کردن، روکش، تاج و پل انجام داده باشید، سفید کردن دندان در دندان‌پزشکی باید بااحتیاط انجام شود. سفیدکننده دندان نمی‌تواند محصولات مصنوعی دندان و دندان مصنوعی را سفید کند،به‌منظور مطابقت دندان‌هایتان با یکدیگر می‌توانید در دندان‌پزشکی، دندانتان را روکش کنید.

مرتباً به دندان‌پزشکی مراجعه کنید، تکنیکی مثل جرم‌گیری به از بین بردن لکه‌های دندانی کمک می‌کند.

 

نوشیدنی و مواد غذایی

همان‌طور که شما سالخورده می‌شوید لایه بیرون دندان (مینای دندان) از بین می‌رود و دندان شما نسبت به عوامل خارجی حساس‌تر می‌شود. به همین دلیل این مهم است که سعی کنید از غذاها و نوشیدنی‌هایی که رنگ دندان را تغییر می‌دهند استفاده نکنید. سفید کردن دندان اغلب برای داشتن لبخندی زیبا ضروری است.

 

اجتناب از سیگار کشیدن

نه‌تنها سیگار کشیدن برای سلامتی کلی شما مضر است،بلکه برای سفیدی دندان نیز مضر می‌باشد. توتون و تنباکو باعث لکه‌های قهوه‌ای در دندان می‌شود که به شیار و چاله مینای دندان نفوذ می‌کند. لکه توتون و تنباکو با مسواک زدن به‌سختی حذف می‌شود.سیگار کشیدن طولانی‌مدت این لکه‌ها را نیز بیشتر تثبیت می‌کند. سیگار کشیدن باعث بوی بد دهان و التهاب لثه (بیماری لثه) و خطر ابتلا به بسیاری از انواع سرطان می‌شود.

 

اجتناب از نوشیدنی‌هایی که رنگ دندان را تغییر می‌دهند

مراقب آنچه که می‌خورید باشید.بعضی غذاهای رایج می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان شوند. یک راه آسان برای اینکه بدانیم چه چیزی می‌تواند روی دندانمان لک ایجاد کند، وجود دارد. راه تشخیص این است که هر چیزی که بتواند یک تیشرت سفید را لکه‌دار کند، روی دندان نیز می‌تواند لکه ایجاد کند. به‌عنوان مثال قهوه،چای،نوشابه و آبمیوه روی دندان لک می‌اندازد ، البته با سرعت خیلی کمی این کار را انجام می‌دهند اما هرچه که شما سالخورده‌تر شوید، سرعت ایجاد تغییر رنگ توسط آن‌ها بیشتر می‌شود. البته این به آن معنی نیست که آبمیوه ، چای و … ننوشید بلکه بعد از نوشیدن این‌ها دهان و دندانتان را آب کشیده و بشویید.

 

اجتناب از غذاهایی که رنگ دندان را تغییر می‌دهند

زغال‌اخته، تمشک و چغندر برای سلامتی بسیار مفید هستند اما رنگ دندان را به‌مرور زمان تغییر می‌دهند، برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان‌ها بلافاصله بعد از این‌که این میوه‌ها و یا سبزیجات رنگ‌دار را خوردید،مسواک بزنید و با آب دهان و دندانتان را بشویید.

 

اجتناب از نوشیدن نوشیدنی‌های انرژی‌زا

اگرچه تمام نوشیدنی‌های شیرین برای سلامت دندان مضر هستند،اما نوشابه‌های انرژی‌زا اثرات مخرب‌تری دارند.تحقیقات نشان داده است که این نوشیدنی‌ها به ‌مرور زمان مینای دندان را از بین می‌برند و درنتیجه دندان نازک شده و مستعد تغییر رنگ می‌شود.برای جلوگیری از این اتفاق،از این نوشیدنی‌ها به مدت طولانی مصرف نکنید و بعد از نوشیدن آن‌ها دهان و دندان خود را بشویید.

 

داروهایی که رنگ دندان را تغییر می‌دهند

آنتی‌بیوتیک تتراسایکلین دندان‌ها کودکان را خاکستری می‌کند، دهان‌شویه ضد باکتری حاوی کلرهگزیدین یا ستیل‌پیریدینیوم کلرید، روی دندان لکه ایجاد می‌کنند.برخی آنتی‌هیستامین‌ها، داروهای آنتی‌سایکوتیک و داروهای فشارخون نیز به ‌دلیل آهن و فلوراید اضافی که دارند،رنگ دندان را تغییر می‌دهند. اگر سفیدکننده‌های مختلف به رفع لکه‌های ناشی از آن‌ها کمک نکرد، به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا با راهی مانند پیوند دندان که در آن ماده رنگ ‌کننده دندان را روی دندان می‌مالند، به شما کمک کند.

 

مسواک زدن همیشگی

یک استراتژی ساده می‌تواند به حفظ سفیدی دندان کمک کند.حداقل روزی دوبار مسواک بزنید. حتی بهتر است بعد از هر وعده غذایی یا میان وعده مسواک بزنید.مسواک زدن از زرد شدن دندان‌هایتان جلوگیری می‌کند. هر یک از انواع مسواک مانند مسواک الکتریکی یا صوتی بهتر از مسواک سنتی به از بین بردن لکه‌های دندانی کمک می‌کند.همچنین هرروز از دهان‌شویه و نخ برای تمیز کردن دندانتان استفاده کنید .

منبع:وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle

قبلی «
بعدی »