2023/02/08

پربازدید ترین مطالب

آخرین اخبار

تناسب اندام

آشپزی و تغذیه

اختراع

جالب توجه

افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه با بیماری لثه

 نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان یائسه ای که بیماری لثه دارند، افزایش می یابد و در صورتی که این زنان سابقه سیگار کشیدن نیز داشته باشند، خطر بیشتر می شود.
به گزارش ویرلن از پایگاه اینترنتی مدیکال نیوز تودی، مطالعات قبلی ارتباط میان بیماری لثه با ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت و سرطان های مری، سر، گردن، پانکراس و ریه را ثابت کرده بود و از این رو، پژوهشگران درصدد برآمدند ارتباط احتمالی آن را با سرطان سینه هم مورد بررسی قرار دهند، به ویژه از این جهت که مطالعات قبلی چنین ارتباطی را در صورت بروز یک التهاب مزمن محتمل دانسته بود.
براساس این گزارش، عوامل ژنتیکی، سیگار کشیدن و تغییرات هورمونی در دختران و زنان از فاکتورهای خطر برای ابتلا به بیماری لثه هستند.
افزون بر این، افرادی که به دلیل ابتلا به بیماری هایی همچون دیابت و یا درمان سرطان توانایی کمتری برای مبارزه با عفونت دارند، از افراد مستعد برای ابتلا به بیماری لثه هستند و داروهایی نیز که جریان بزاق دهان را محدود می کند، دهان را در برابر عفونت آسیب پذیر می کنند.
محققان به ریاست ‘جو.ال فرودنهیم’ استاد دانشگاه بوفالو در امریکا در راستای بررسی ارتباط میان بیماری لثه و سرطان سینه، سوابق بهداشتی ۷۳ هزار و ۷۳۷زن را که سرطان سینه نداشتند، بررسی کردند و متوجه شدند که ۲۶٫۱ درصد از این زنان گرفتار بیماری لثه هستند.
بعد از یک پیگیری ۶٫۷ ساله، دو هزار و ۱۲۴ نفر از این زنان به سرطان سینه مبتلا شده بودند و محققان براساس یافته های مطالعه، نتیجه گیری کردند که خطر سرطان سینه در میان زنانی که بیماری لثه داشتند، ۱۴ درصد بیشتر است.
از سوی دیگر، مطالعات قبلی نشان داده بود که سیگار کشیدن نیز در ابتلا به بیماری لثه تاثیر دارد، بنابراین محققان عامل سیگار کشیدن را نیز مد نظر قرار دادند و متوجه شدند زنان مبتلا به بیماری لثه که هرگز سیگار نکشیده بودند و یا بیش از ۲۰ سال قبل از این مطالعه، سیگار کشیدن را ترک کرده بودند، با افزایش خطر به ترتیب شش و هشت درصدی برای ابتلا به سرطان سینه روبرو بودند.
محققان می گویند: می دانیم که باکتری موجود در دهان افراد سیگاری و یا افرادی که سابقا سیگار می کشیدند، اما به تازگی سیگار کشیدن را ترک کرده اند، متفاوت از باکتری موجود در دهان افراد غیر سیگاری است.
یک توضیح احتمالی برای ارتباط میان بیماری لثه و سرطان سینه، این است که باکتری وارد چرخه خون بدن می شود و نهایتا بر باقت سینه تاثیر می گذارد، هر چند برای اثبات وجود رابطه علت و معلولی به مطالعات بیشتر نیاز است.
این مطالعه در نشریه Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention منتشر شده است.

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle

قبلی «
بعدی »