2023/02/06

پربازدید ترین مطالب

آخرین اخبار

تناسب اندام

آشپزی و تغذیه

اختراع

جالب توجه

افرادی با جهش ژنتیکی عجیب

جهش ژنتیکی در برخی افراد برای محافظت در برابر بیماری ها
دانشمندان می‌گویند انسان‌هایی را یافته‌اند که نوعی جهش ژنتیک آنها را دربرابر بیماری‌های فلج‌کننده محافظت می‌کند.

به گزارش ویرلن از خبرگزاری فرانسه، این یافته که در پی بررسی ژنوم تقریبا۶۰۰ هزار نفر به دست آمد، روش جدیدی را برای درمان فیبروز سیستیک و شماری از بیماری‌های نادر و سخت مربوط به تغییرات خاص در یک ژن فراهم می‌کند.
افزون بر فیبروز سیستیک که صدمات شدیدی به بسیاری از اعضای بدن از جمله ریه‌ها و روده وارد می‌کند، بیماری‌های یاد شده شامل سندروم ژنتیکی فایفر (Pfeiffer syndrome) که باعث تغیر شکل نابهنجار استخوان‌ها و سندروم اسمیت لملی اوپیتز(Smith-Lemli-Opitz syndrome) که باعث تغییر شکل ظاهری جمجمه و صورت و اختلالات رفتاری می‌شود، هستند.
اریک شات استاد دانشکده پزشکی ‘ایکان’ نیویورک می‌گوید: اغلب مطالعات ژنتیک بر یافتن عامل بیماری متمرکز است، اما فرصت‌های بسیاری در یافتن علل سالم ماندن مردم وجود دارد. سازوکارهای محافظت‌کننده بسیار بیشتر از آنچه ما اکنون می‌شناسیم، در طول میلیون‌ها سال تکامل به وجود آمده‌اند.
اریک شات که یک گروه ۳۰ نفره از پژوهشگران را هدایت می‌کند، اطلاعات حدود ۹۰۰ ژن از ژنوم هر فرد را بررسی کرد تا جهش‌هایی را که به صدها بیماری ژنتیک خاص منجر می‌شود، پیدا کند. این بررسی به انتخاب ۱۳ نفر انجامید که متغیرهای ژنتیکی داشتند که در حالت عادی باید به یکی از هشت بیماری فلج‌کننده منجر می‌شد، اما آنها سالم بودند.
در همین حال دانیل مک آرتور محقق ژن‌شناسی در بیمارستان ماساچوست، عقیده دارد این افراد نادر باید ترکیبی از عوامل ژنتیک و محیطی را داشته باشند که آنها را در برابر بیماری‌های فلج‌کننده محافظت می‌کند.
‌این پژوهش در نیچر بیوتکنولوژی منتشر شده است.

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle

قبلی «
بعدی »