2024/02/22

پربازدید ترین مطالب

آخرین اخبار

تناسب اندام

آشپزی و تغذیه

اختراع

جالب توجه

ویروس تبخال

ویروس تبخال

ویروس تبخال

ویروس‌های هرپس سیمپلکس ۱ و ۲ یا همان  HSV-1,HSV-2، از مهمترین ویروس‌های بیماریزای انسانی هستند. ویروس هرپس سیمپلکس ۱، موجب تب‌خال بالای کمر (دهانی) و ویروس هرپس سیمپلکس ۲، موجب تب‌خال تناسلی می‌شود. این ویروس‌ها بسیار شایع و مسری می‌باشند.  HSV-1 از طریق بزاق آلوده منتقل می‌شود اما HSV-2 از طریق تماس جنسی انتقال پیدا می‌کند.

ژنوم ویروس به شکل DNA خطی دو رشته‌ای است و خراش‌های پوستی موجب انتقال ویروس به پوست می‌شوند. پوست سالم مانع نفوذ ویروس به بدن می‌شود.

این ویروس‌ها، سلول‌های عصبی را آلوده می‌سازند و ممکن است به طور مخفی در سلول‌های عصبی به حالت خفته در آیند. بر اثر تحریک مانند فشارهای عصبی و احساسی، ویروس از حالت خفته به حالت فعال در ‌آید. ویروس از طریق آکسون‌های عصبی به پوست بر می گردد و در آنجا تکثیر پیدا کرده و ایجاد تب خال می‌کند. ویروس‌های هرپس سیمپلکس می‌توانند مناطق گوناگونی از بدن را آلوده سازند مانند ایجاد ضایعات در دهان و گلو، التهاب قرنیه و ملتحمه چشم (کراتوکونژکتیویت)، تب خال‌های پوستی و انسفالیت و…

این بیماری در افراد مبتلا به ایدز  دچار کاهش ایمنی، بطور شایع و شدیدتر رخ می دهد.

ویروس تبخال

تشخیص

براى تشخیص بالینى مى‌توان قاعدە ضایعهٔ را خراشید و سلول‌هاى غول‌آساى چند هسته‌اى را با رنگ‌آمیزى رایت یا رنگ‌آمیزى گیمسا دید یا انکلوزیون‌هاى داخل هسته‌اى را با کمک سیتولوژى مشاهده نمود. کشت از ضایعه ممکن است طى ۴۸ تا ۹۶ ساعت مثبت شود.

ویروس تبخال

روش‌هایى مثل تست ایمونوفلورسانس، الایزا و روش‌هاى هیبریدیزاسیون DNA تقریباً به اندازه جداسازى ویروس از ضایعات تناسلى یا ضایعات لب و دهان حساس هستند؛ اما حساسیت آنها در مقایسه با کشت ویروسى از ترشحات بزاقى یا ضایعات گردنى ۵۰ درصد است.

تغییرات سرمى را مى‌توان براى اثبات عفونت‌هاى اولیه به‌ کار برد. اما فقط ۵ درصد از بیمارانى که عفونت HSV مجدداً در آنها فعال شده است افزایش چهار برابر یا بیشتر در تیتر آنتى‌بادى دارند.

درمان

چندین داروی ضد ویروسی شامل آسیکلوویر، والاسیکلوویر و ویدارابین در برابر عفونت های هرپسی مؤثرند. امروزه آسیکلوویر درمان استاندارد است.

دارو ممکن است علائم بیماری را تخفیف دهد، زمان بهبود را کوتاه تر و احتمال عود هرپس تناسلی را کمتر کند. با این حال، HSV در اعصاب حسی به صورت مخفی باقی می ماند. ممکن است سویه های مقاوم به دارو ایجاد شوند. نوزادان و افراد مبتلا به اگزما را باید از تماس با افرادی که هرپس فعال دارند، دور کرد.

پیشگیری

انواعی از واکسن های تجربی تهیه شده است. نوعی از آن ممکن است برای پیشگیری از عفونت اولیه مفید باشند.

منبع: سایت آزمایشگاه آزادی

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle

قبلی «
بعدی »