2023/10/03

پربازدید ترین مطالب

آخرین اخبار

تناسب اندام

آشپزی و تغذیه

اختراع

جالب توجه

واریس

واریس

واریس

حتما تا به حال بر روی اندام تحتانی و به خصوص پای برخی افراد خطوط و برجستگی های بنفش و تیره ای را دیده اید که به اصطلاح به آن واریس می گویند. و حدود۱۰-۲۵%افراد را مبتلا می کند.
بیماری واریس نوعی بیماری شایع ناشی از مشکلات عروق است که در آن ورید و رگهای فرد به صورت پیچ و تاب خورده و برجسته در زیر پوست مشاهده می شوند.
این مشکل بیشتر در پاها دیده می شود ولی در نواحی دیگر بدن از جمله طناب اسپرماتیک، آنورکتوم و مری دیده می شود که به آنها به ترتیب واریکوسل، واریس مری و هموروئید می گویند.
این مشکل به دلایل مختلفی به وجود می آید اما یکی از علل اصلی آن مشکل در نوعی از دریچه های بدن به نام دریچه لانه کبوتری است که وظیفه آنها کمک به رانده شدن خون به سمت بالاست. هنگامی که این دریچه ها دچار نارسایی شوند این مشکل به وجود می آید. ایستادن های طولانی مدت و بدون حرکت ماندن باعث بروز چنین مشکلاتی می شود. و اکثرا کسانی دچار می شوند که شغل هایی از قیبل آرایشگری و پاسبانی و نگهبانی و شغلهایی از این دست دارند. در این افراد پمپاژ خون به خوبی صورت نمی گیرد و خون به سمت پایین بر می گردد و در نتیجه قطر سیاهرگها افزایش می یابد.

واریس
از آنجا که راه رفتن و انقباض و انبساط عضلات و ورزش کردن به تقویت دریچه های لانه کبوتری کمک می کند، راه نرفتن باعث ضعیف شدن و نارسا شدن آنها می شود. علاوه بر ایستادن طولانی مدت مواردی چون چاقی، حاملگی، و آسیب دیدگی عروق، مصرف سیگار و دخانیات می توانند باعث بروز چنین مشکلی شوند. گاها ارث نیز در بروز آن نقش دارد.
تحقیقات نشان داده بروز واریس در زنان بیش از مردان رخ می دهد زیرا در زنان هورمون هایی وجود دارد که بیشتر دیواره سیاهرگها را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث شل شدن آنها می شود . این مشکل در اویل تنها حالت درد و خستگی در پشت پا ایجاد می کند ولی رفته رفته با ادامه مشکل سیاهرگها بیشتر متسع شده و به شکل برجستگی و سیاهی در بدن دیده می شوند.
در ادامه به راههای درمان و پیشگیری از این مشکل خواهیم پرداخت.

منبع: آزمایشگاه پاتوبیولوژی پارسه

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle

قبلی «
بعدی »