2023/01/30

پربازدید ترین مطالب

آخرین اخبار

تناسب اندام

آشپزی و تغذیه

اختراع

جالب توجه

نقش تغذیه در رشد قد کودک

رشد قدی کودکان

نقش تغذیه در رشد قدی کودک

به گزارش ویرلن : یکی از ابزارهای مهم در تعیین سلامت تغذیه ای کودک توجه به رشد کودک با توجه به منحنی رشد است. منحنی رشد که در واقع شناسنامه سلامت کودک است به والدین کمک می کند تا بر اساس آن تغذیه و رشد کودک را کنترل نمایند.به صورت کلی اگر منحنی رشد کودک صعودی باشد، روند رشد او مطلوب است و در واقع نگرانی های والدین با بررسی این منحنی برطرف خواهد شد. ثابت ماندن وزن فرزند در یک خط از منحنی بیانگر این مساله است که کودک دچار مشکل شده است. همچنین اگر منحنی وزن کودک نزولی باشد، بیانگر مشکل جدی تر است. منحنی رشد قدی نوزاد در صورتیکه افقی و نزولی باشد، نشان‌دهنده این است که سوءتغذیه طولانی مدت برای نوزاد ایجاد شده است و باید توسط یک متخصص تغذیه یا پزشک اطفال بررسی شود.

تغذیه و رشد قدی کودکان

طبق مصاحبه ای که با دکتر کورش صمدپور ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی (فارغ التحصیل PhD تغذیه از دانشگاه کوینزلند استرالیا) در این رابطه اظهار می دارند قد نهایی یک فرد بر اساس ارث، تغذیه و ورزش شکل می گیرد و اگر در خانواده ای قد پدر و مادر متوسط یا کوتاه است با تغذیه و ورزش مناسب بخصوص قبل از بلوغ کودک می تواند قد بلند تری نسبت به پدر و مادر خود داشته باشد و نمونه آن کودکان ژاپنی و کره جنوبی هستند که میانگین قد نسل جدید بلندتر است به واسطه تغذیه مناسبی که داشتند و این تغذیه مناسب باید در دوران لقاح، بارداری و کودکی همواره کنترل شود. تغذیه مناسب به طور چشمگیری می تواند چاقی در کودکان و کوتاهی قد آنها را درمان نماید.

 

تغذیه سالم کودک

توجه داشته باشید که قندهای ساده در ترشح هورمون رشد اختلال ایجاد می‌کنند و وقتی هورمون رشد به اندازه کافی ترشح نشود،رشد قدی کودک نیز دچار خلل می شود.

  1. از همه گروههای غذایی به اندازه کافی به کودک داده شود
  2. قندهای ساده مثل شکر، شکلات و شیرینی را یک ساعت قبل از خواب مصرف نکند.
  3. دقت کنید دریافت پروتئین ها و لبنیات در برنامه غذای روزانه باشد

برای دریافت یک برنامه غذایی سالم برای کودک به متخصص مراجعه کنید تابتوانید مواد غذایی لازم و مفید برای رشد جسمی و مغزی رشد فرزندتان را تهیه کنید.

رشد قدی کودکان

عامل کوتاه قدی تغذیه ای کودکان

از عوامل مهم کوتاه قدی، سوء تغذیه کودکان در سن زیر پنچ سال است که در این سنین باید کودکان بصورت منظم معاینه شوند از عوامل تغذیه ای که نقش مهمی در کوتاهی قد دارد کمبود ریز مغذیهایی مثل روی ، کلسیم، ویتامین د و آهن می باشد.

درواقع روی جزو املاحی است که به صورت طبیعی در ساختمان۳۰۰ آنزیم بدن وجود دارد در نتیجه هم کمبود آن در این آنزیم ها باعث ایجاد خلل در رشد می شود.

مواد غذایی حاوی روی

یک رژیم غذایی حاوی فرآورده‌های دامی به ویژه گوشت، دل، جگر، قلوه منبع غنی از روی خواهد بود ، همچنین در سبزی‌های برگ‌دار مانند کاهو و اسفناج نیز مقادیری روی وجود دارد.روی به صورت چشمگیر در آجیل های خام دیده می شود، از این رو مصرف آن به جای چیپس و پفک های مضر به کودکان توصیه می شود.

میتوانید روند رشد و تغذیه کودک دلبندتان را با یک متخصص تغذیه مطرح و از سلامت فرزندتان اطمینان کامل یابید.

“کودکان ما،آینده فردای ایران ما هستند”

منبع: سایت دکتر صمدپور

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle

قبلی «
بعدی »