2023/01/31

پربازدید ترین مطالب

آخرین اخبار

تناسب اندام

آشپزی و تغذیه

اختراع

جالب توجه

عوامل خطر زای سرطان ریه

عوامل خطر زای سرطان ریه

عوامل خطر زای سرطان ریه

به گزارش ویرلن، پنبه نسو (آزبست): افرادی که در مشاغل خاصی نظیر کار در صنایع شیمیایی و ساخت و ساز مشغول هستند در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند. سروکار داشتن با پنبه نسوز، آرسنیک، کروم، نیکل، دوده، قطران و مواد دیگر معمولا به ابتلا سرطان ریه می انجامد. هرچه فرد زمان طولانی تری با این مواد سروکار داشته باشد خطر افزایش می یابد. خطر ابتلا به سرطان ریه ناشی از قرار گرفتن در معرض این مواد، در افراد سیگاری بیشتر است.

آلودگی هوا: آلودگی هوا خطر ابتلا به سرطان ریه را اندکی افزایش می دهد. تاثیرات منفی آلودگی هوا بر سلامتی اشخاص در افراد سیگاری بیشتر است.

پیشینه خانوادگی ابتلا به سرطان ریه: خطرابتلای افرادی که پدر، مادر، خواهر یا برادر آنها به سرطان ریه مبتلا شده است افزایش خواهد یافت.

 

عوامل خطر زای سرطان ریه

سابقه شخصی سرطان ریه: افرادی که به سرطان ریه مبتلا بوده اند بیشتر در معرض خطر به وجود آمدن تومور ثانویه ریه هستند.

سن بالای ۶۵ سال: در بیشتر موارد، سرطان ریه در افرادی که بیشتر از ۶۵ سال سن دارند مشاهده می شود.

محققان عوامل خطر زای احتمالی دیگری را نیز بررسی کرده اند. مثلا ابتلا به بعضی بیماریهای خاص ریه ( مانند سل یا برونشیت) برای مدت طولانی، خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد. البته هنوز کاملا مشخص نیست که ابتلا به بیماریهای خاص ریه عاملی برای بروز سرطان ریه هستند یا خیر.

افرادی که فکر می کنند در معرض خطر ابتلا سرطان ریه هستند باید با پزشک خود مشورت کنند. پزشک روشهایی را برای کاهش خطر به آنها پیشنهاد می دهد و برنامه مناسبی برای انجام معاینات عمومی آنها تعیین می کند.

افرادی که به سرطان ریه مبتلا بوده اند پس از درمان لازم است معاینه شوند زیرا پس از درمان، احتمال رشد مجدد تومور ریه یا تشکیل تومور جدید زیاد است.

منبع: سایت کلینیک باران

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle

قبلی «
بعدی »