2023/12/11

پربازدید ترین مطالب

آخرین اخبار

تناسب اندام

آشپزی و تغذیه

اختراع

جالب توجه

دیابت حاملگی

دیابت-حاملگی

دیابت حاملگی یا GDM

به گزارش ویرلن، شایع ترین شکل دیابت در دوران بارداری می باشد که طبق آماری که بدست آمده است ۲ الی ۵ درصد بانوان باردار به این بیماری مبتلا می شوند، بر اثر عواملی نظیر عدم تحمل گلوکز در ماه های آخر حاملگی این بیماری رخ می دهد . در صورتیکه دیابت حاملگی بروز یابد باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمود و مورد معاینه قرار گرفت.

دلایل مختلفی موجب افزایش دیابت حاملگی می شود که برخی از آنها را به اختصار شرح می دهیم :

  • سن بالای ۳۰ سال
  • سابقه خانوادگی دیابت حاملگی
  • چاقی
  • سابقه زایمان نوزاد ماکروزوم

پیشگیری از دیابت حاملگی وخیم

یکی از راه های پیشگیری انجام تست غربالگری است ، این تست را باید در هفته ۲۴ تا ۲۸ حاملگی انجام داد . در صورتی که ماکروزمی یا جنین درشت جثه که از علائم اعلام خطر دیابت هستند در بیمار وجود داشته باشد در سه ماه سوم نیز این تست باید تکرار گردد .

دیابت-حاملگی

ماکروزومی جنین

ماکروزومی جنین از مهم ترین عوارض دیابت بارداری می باشد و می تواند سبب زایمان سخت شود . عارضه دیگر ماکروزومی جنین ، افت نمودن قند خون نوزادان پس از متولد شدن می باشد و در صورتی که در این خصوص سهل انگاری رخ دهد ممکن است مشکلات مغزی را به وجود بیاورد .

در بیمارانی که با انسولین درمان می شوند باید قند خون هر روز به دفعات نوبت توسط خود بیمار در منزل چک شود این بیماران بهتر است از هفته ۲۶ تا ۳۴ حاملگی تحت بررسی سلامت جنین قرار گیرند که بهترین روش برای این کار انجام بیوفیزیکال هفتگی می باشد و بر حسب مورد می توان از NST(نوار قلب جنین) کمک گرفت و در بیمارانی که قند خون شان به خوبی کنترل نشده استفاده کرد. بهتر است حاملگی در اولین فرصتی که ریه های جنین تکامل یافته معمولاً بعد از هفته ۳۷ خاتمه یابد و در رابطه با روش زایمان تخمین دقیق وزن جنین ، حائز اهمیت است معمولاً تمام بیماران با وزن جنین بیش از ۴ کیلو گرم بهتر است سزارین شوند.

منبع: سایت دکتر خاکپور

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle

قبلی «
بعدی »