دسته‌ها
توریسم عمومی گردشگری گردشگری

مسجد جامع عباسی اصفهان؛ شاهکار معماری ایران

به گزارش ویرلن:

چیست؟
مسجد جامع عباسی، مسجد امام خمینی یا مسجد شاه، نام مسجد جامع نوی اصفهان، واقع در میدان نقش جهان است. این بنا شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی‌کاری و نجاری در دوره‌ی صفوی است. این مسجد با نام میدان امام و فضای فرهنگی آن به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت جهانی شده است.

چرا برویم؟
مسجد جامع عباسی یکی از بزرگ‌ترین و عظیم‌ترین مساجد اصفهان و جهان است. کاشی‌کاری‌های آن در نوع خود بی‌نظیر و معماری‌اش حیرت‌انگیز است. این بنا نمایانگر اوج یک هزار سال مسجد سازی در ایران است. عناصر بزرگ ساختمانی و تزیینات همه در مسجد شاه با عظمت و شکوهی، که آن را در شمار بزرگ ترین بناهای جهان قرار داده، تحقّق و یگانگی یافته است.

با کی برویم؟
مسجد جامع عباسی با عظمت و بی‌نظیری‌اش در دنیا قطعا در وهله‌ی اول هرکسی را مبهوت خود خواهد کرد. زیبایی این بنا مطمئنا همگان را به تحسین وامی‌دارد. شما می توانید تنهایی، دوستان یا دو نفره (البته اگر هر دوی شما به معماری اسلامی علاقمند باشید) به این مسجد بروید.

کی برویم؟ چقدر طول می‌کشد؟
برای بازدید از این مسجد از ساعت ۸ صبح تا ۴ یا ۵ بعد از ظهر بسته به فصول سال فرصت دارید. به یاد داشته باشید که هنگام نماز بازدید از این بنا ممکن نیست و نماز جماعت در شبستان مسجد به پاست. بازدید از این مسجد بین نیم‌ ساعت تا چهل و پنج دقیقه زمان نیاز دارد.

کجاست؟
مسجد جامع عباسی در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد. این مسجد از محله‌های پشت میدان نیز قابل دسترسی است.

چطور برویم؟
از هر کس که نشانی میدان امام را بخواهید شما را راهنمایی خواهد کرد. در ضمن تابلوهای شهرداری نیز می‌توانند راهنمای خوبی باشند. به یاد داشته باشید که داخل میدان مسیر ماشین‌رو وجود ندارد ولی پارکینگ‌های بسیاری دور تا دور میدان تعبیه شده‌اند. در ضمن ماشین‌های برقی نیز برای حمل افراد کم‌توان در میدان وجود دارند.

همان حوالی
رستوران و کافه
در ضلع شمالی مسجد شیخ ‌لطف‌الله، در ادامه‌ی بازار، یکی از زیباترین سراهای اصفهان قرار دارد. در این سرا، که پاتوق توریست‌ها نیز هست، شربت‌سرای روزگار، که از شرب‌خانه‌های معروف و قدیمی اصفهان است، و دیگر کافه‌ها و رستوران‌ها قرار دارند. رستوران‌ها و کافه‌های سنتی بسیار دیگری نیز در حوالی میدان نقش جهان وجود دارند. خوراکی‌های سنتی اصفهان نیز در همین حوالی به وفور یافت می‌شوند، فرنی، دوغ و گوشفیل، بریان و…

هتل
نزدیک‌ترین هتل‌ به این مکان هتل رستوران ستاره است که در خیابان حافظ قرار دارد. بعد از این هتل، هتل‌های خیابان چهارباغ عباسی و پایین نزدیک‌ترین هتل‌ها به میدان نقش‌ جهان هستند.

پارک
بوستان مشاهیر صفوی و بوستان شهید رجایی نزدیک‌ترین پارک‌ها میدان نقش جهان اند. بوستان مشاهیر صفوی، که سردیس مشاهیر صفوی در آن قرار دارد، در پشت کاخ عالی‌قاپو است. بوستان شهید رجایی با میدان نقش جهان ۵۰۰ متر فاصله دارد که نام اصلی آن باغ بلبل است، باغی عظیم از زمان صفویه که عمارت هشت بهشت در آن قرار دارد.

مسجد
مساجد زیادی اطراف میدان نقش جهان وجود دارد. بازارهای اطراف میدان مساجد بسیاری دارند. به یاد داشته باشید که در مسجد شیخ‌ لطف‌الله نماز برپا نمی‌شود اما مسجد جامع عباسی نماز همیشه به جماعت برپاست.

بعد کجا برویم؟
بعد از بازدید از این بنا می‌توانید از فضای فرهنگی اطراف، بازارها و فروشگاه‌های صنایع دستی، کاخ عالی‌قاپو، محله‌های قدیمی اصفهان واقع در پشت مسجد امام، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر بازار قیصریه دیدن فرمایید. همچنین می‌توانید سراغ میدان امام علی را گرفته و به سمت میدان کهنه‌ی اصفهان رفته تا از بافت‌های کهن‌تر اصفهان و مسجد جامع بازدیدی به عمل آورید. کاخ چهلستون، عمارت رکیب‌خانه (موزه‌ی هنرهای معاصر)، خانه‌ی مشروطیت اصفهان، تالار اشرف، مسجد حکیم و بناهای دیدنی بسیار دیگری نیز در همین حوالی اند.

تاریخچه
شاه عباس اول این مسجد را برای شادی روح جدش، شاه طهماسب بنا نمود. ، ساخت این بنا در سومین مرحله از اجرای طرح میدان نقش جهان به فرمان شاه عبّاس بزرگ (سال ۹۹۶- ۱۰۳۸ق/ ۱۵۸۸-۱۶۲۹م) آغاز گردیده و در دوره‌ی شاه‌ صفی (سال ۱۰۳۸-۱۰۵۲ق/ ۱۶۲۹-۱۶۴۲م) به پایان رسیده است.

دیگر چه؟
مسجد جامع عباسی از نظر ویژگی‌های معماری، تزیینات غنی و آثار نفیس دیگر از برجسته ترین آثار معماری ایران است. تمام مسجد دارای تناسبی شاهانه بوده و بر شالوده‌ای وسیع بنا گردیده است. ارتفاع گنبد عظیم مسجد شاه ۵۲ متر و ارتفاع منارههای داخل آن ۴۸ متر و ارتفاه مناره‌های سردر آن در میدان نقش جهان ۴۲ متر است. مناره‌های بالای شبستان از آن هم بلند تر است، در حالی که گنبد روی آن بلندتر از همه قرار واقع گردیده است. جلوخان رو به شمال است، همچنانکه ضرورت میدان بوده، ولی از آنجا که محراب می‌باید رو به قبله باشد (یعنی شمال شرقی به جنوب غربی) برای جلوگیری از قناس شدن سلیقه، شخص از جلوخان وارد دهلیزی عالی می‌شود که از ویژگیهای بناهای تاریخی ایران از زمانها قدیم بوده است. دهلیز رو به طاق بلند ایوان شمالی باز می‌شود و از عمق تاریک آن انسان ناگهان حیاط روشن از آفتاب را می‌بیند. در آن سوی حیاط سر در وسیع شبستان قرار دارد، دروازه‌ای به جهان دیگری از شکوه و قدرت متمرکز. در دو زاویه جنوب غربی و جنوب شرقی دو مدرسه به طور قرینه قرار دارد که مدرسه زاویه جنوب شرقی را که حجره‌هایی نیز برای سکونت طلاب دارد، مدرسه ناصری و مدرسه زاویه جنوب غربی را سلیمانیه می‌نامند. در این مسجد عدم تقارن‌هایی عمدی وجود دارد که شاید بدین دلیل بوده که معمار می‌خواسته به شخص القا کند که با وجود عظمت این بنا، هیچ اثر ساخت دست بشری از نقص به دور نیست.


نگارش: کافه گردش

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle