دسته‌ها
پزشکی و سلامت پزشکی و سلامت ویژه پزشکی و سلامت

نوشابه‌های رژیمی ؛ خوب یا بد ؟

 بحث لاغری و استفاده از نوشابه‌های رژیمی

به گزارش ویرلن از وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا :تب‌وتاب لاغر شدن در دنیای مدرن امروزی، بسیاری را درگیر کرده است. اینکه کدام غذا را بخوریم و کدام را از برنامه غذایی حذف کنیم،سؤال بسیاری از افراد است. نوشابه هم از آن نوشیدنی‌های پرطرفدار و البته چاق‌کننده هستند. نوشابه‌ها با کالری زیاد که دارند، شمارا چاق و چاق‌تر می‌کنند، اما کمتر کسی می‌تواند بی‌خیال نوشیدن آن‌ها با ساندویچ و پیتزا شود. بسیاری از افراد با خوردن نوشابه‌های رژیمی این مشکل را برای خود حل کرده‌اند و بسیاری نیز هنوز تکلیف خودشان را روشن نکرده‌اند.

یک متخصص سلامت بریتانیا در رابطه با نوشابه‌های رژیمی اعلام می‌کند که این نوشابه‌ها نه‌تنها لاغر کننده نیستند بلکه خطرناک و چاق‌کننده نیز هستند.

 

اتفاقاتی که بعد از مصرف نوشابه رژیمی در بدن شما می‌افتد

محققان اعلام کردند که این نوشابه‌های رژیمی باعث پوسیدگی دندان می‌شوند و اثری شبیه به کوکائین در بدن دارد. به محض اینکه اولین جرعه از نوشابه رژیمی را بنوشید،اسید فسفریک شروع به حمله به دندان‌های شما می‌کند.

۲۰ دقیقه بعد از نوشیدن نوشابه رژیمی، بدن شما به حالت ذخیره چربی وارد می‌شود.

۴۰ دقیقه بعد از نوشیدن نوشابه رژیمی، جذب کافئین کامل می‌شود و این نوشابه شمارا مانند یک مصرف‌کننده مشروبات الکلی، به یک معتاد تبدیل می‌کند. ترکیب آسپارتام و کافئین نوشابه، ترکیبی بالقوه مرگبار است که مانند کوکائین در بدن تأثیرگذار است.

پس از گذشت ۶۰ دقیقه، بدن ولع نوشیدن قوطی دیگری از نوشابه را دارد. برخلاف اینکه شما بعد از نوشیدن نوشابه، کمی احساس رضایتمندی دارید، اما هنوز ولع شیرینی در شما زیاد است که این باعث می‌شود که یا نوشابه دیگری بنوشید و یا اینکه غذاهای به‌دردنخور و مضری بخورید. درنتیجه ادعای اینکه این نوشابه‌ها برای از دست دادن وزن مفیدند،کاملاً اشتباه است و باعث می‌شود که ولع خوردن شما بیشتر شود و احساس گرسنگی بیشتری داشته باشید.

همچنین متخصصان دراین‌باره می‌گویند: نوشیدن نوشابه‌های رژیمی، مشکلات مشابه با نوشابه‌های غیر رژیمی را در فرد ایجاد می‌کنند و به همان اندازه که نوشابه‌های غیر رژیمی، برای بدن مضر هستند، نوشابه‌های رژیمی نیز خطر بیماری‌های متابولیک مانند بیماری‌های قلبی، دیابت و چاقی را در بدن فرد بالا می‌برد.

خوردن نوشابه‌های رژیمی باعث انباشته شدن چربی دور کمر شما می‌شود.

البته قابل‌ذکر است که نوشابه‌های رژیمی نسبت به نوشابه‌های قدیمی که پر از قند هستند، اثرات مضر کمتری دارند.

 

عملکرد شیرین کننده‌های مصنوعی نوشابه‌های رژیمی

آسپارتام شیمیایی (شیرین‌کننده مصنوعی) نوشابه‌های رژیمی، گیرنده چشایی را تحریک می‌کنند و فریب می‌دهند تا حس شیرینی را در شما ایجاد کنند.

شیرین‌کننده‌های مصنوعی، هورمون تنظیم‌کننده اشتها به نام لپتین (leptin) را تحت تأثیر قرار می‌دهند. لپتین هورمونی است که گرسنگی را مهار می‌کند، بنابراین نوشیدنی‌های رژیمی، شما را گرسنه می‌کنند و باعث می‌شوند که با خوردن میزان طبیعی غذا، احساس رضایت کمتری داشته باشید. درنتیجه، باعث می‌شود شما بیشتر از معمول، بخورید و بنوشید و زمانی که مقدار زیادی ماده شیمیایی دریافت کنید، بدن شما به‌راحتی نمی‌تواند آن‌ها را بشکند و نهایتاً بدن شما چربی داخلی، بیشتر و بیشتری، برای دور نگه‌داشتن این مواد شیمیایی از اندام‌های دیگر، می‌سازد.

 

ادعاهای نادرست در رابطه با نوشابه رژیمی

گفته می‌شود که نوشابه‌های رژیمی، بدون کالری و بدون مواد شیمیایی هستند. این ادعا کاملاً نادرست است زیرا ما می‌دانیم این نوشیدنی‌ها، ترکیبی از مواد شیمیایی هستند که بدن را به افزایش وزن و ذخیره چربی (به‌خصوص در پاها و اندام‌های پایینی بدن) وادار می‌کنند. درنتیجه نوشیدن این نوشابه‌های رژیمی، برای سلامت بدن و رژیم غذایی نامناسب است. همچنین نوشابه‌های رژیمی به‌جای اینکه رفع تشنگی کنند، ایجاد تشنگی می‌کنند.

 

آیا نوشابه سرطان‌زا است؟؟

بسیاری بر این باورند که نوشابه‌های رژیمی، سرطان‌زا هستند و بهتر است همان نوشابه‌های قدیمی پرکالری را مصرف کنند تا سرطان بگیرند. اما به گفته محققان، نوشابه‌های رژیمی،شکلات و آب‌نبات‌های رژیمی هیچ‌کدام به‌تنهایی سرطان‌زا نیستند. در مطالعه‌ای که روی حیوانات انجام شد، اثبات شد که نوشابه‌های رژیمی عامل سرطان نیستند بلکه گاز آن‌ها معده را اذیت می‌کند و همچنین با کاهش کلسیم، باعث پوسیدگی دندان‌ها نیز می‌شود. برای همین بهتر است مصرف این نوشیدنی‌ها را کاهش داد و به‌جای آن از مواد غذایی مفید استفاده کرد.

 

اگر باردار هستید…

خانم‌های باردار بهتر است از مواد غذایی که حاوی کلسیم بیشتری هستند، استفاده کنند، شیر بخورند و آب بنوشند. اما اگر باردار هستید و دلتان نوشابه خواست، می‌توانید از نوشابه‌های رژیمی استفاده کنید. این نوشابه آسیبی به جنین شما نمی‌رساند، فقط حواستان باشد که زیاده‌روی نکنید. حتی دیابتی‌ها هم می‌توانند از این نوشابه‌ها بخورند.

توجه داشته باشید که افرادی که به بیماری فنیل کتونوری (فنیل کتونوری بیماری ژنتیکی است که به علت کمبود آنزیم در کبد ایجاد می‌شود) مبتلا هستند، نباید به‌هیچ‌عنوان لب به این نوشابه‌ها بزنند، این بیماران مادرزاد نباید نوشابه رژیمی بنوشند.

منبع:  وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle