2024/03/04

پربازدید ترین مطالب

آخرین اخبار

تناسب اندام

آشپزی و تغذیه

اختراع

جالب توجه

روغن زیتون جادویی در هوای آلوده

نقش روغن‌زیتون در مبارزه با اثرات مخرب آلودگی هوا بر بر بدن انسان‌ها

به گزارش ویرلن از وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا :محققان علوم سلامت و تغذیه دریافته‌اند که مصرف روغن‌زیتون بکر به خاطر این‌که غنی از اسید چرب امگا ۹ یا اسید اولئیک می‌باشد، می‌تواند به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی عمل نماید و بدن را در برابر عوامل اکسیدان خطرناک موجود در هوای آلوده محافظت نماید.

در حقیقت، دریافت منظم و روزانه روغن‌زیتون در رژیم غذایی می‌تواند خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته قلبی و مغزی و برخی از نمونه‌های سرطان را که ناشی از تجمع مواد اکسیدان در بدن می‌باشد را کاهش دهد. به همین منظور محققان آمریکایی و کانادایی به شهروندانی که در شهرهای با آلودگی هوای بالا زندگی می‌کنند، توصیه می‌نمایند که حتماً در رژیم غذایی خود مصرف روغن‌زیتون را بگنجانند.

 

آیا می‌توان روغن‌زیتون را تنها در روزهای یا آلودگی هوا مصرف نمود؟

در یک تحقیق جدید که بر روی ۴۲ نفر بزرگ‌سال سالم انجام‌شده و در جستجوی رابطه بین مصرف روغن ماهی یا روغن‌زیتون بر محافظت بدن در برابر آلودگی هوا بوده، نشان داده که مصرف روزانه ۳ گرم از روغن ماهی یا روغن‌زیتون در محیط‌های با آلودگی هوا به مدت ۴ هفته، می‌تواند عوارض قابل‌ملاحظه در کنترل سرعت جریان خون و کاهش اثر مواد اکسیدان موجود در هوا بر روی بدن داشته باشد. درواقع این اثر مثبت ناشی از آن است که هردوی این روغن‌ها حاوی منبع غنی از اسید چرب امگا ۹ هستند. البته نتیجه تحقیق مذکور همچنین نشان داده که روغن‌زیتون نسبت به روغن ماهی اثرات قوی‌تری در حفظ جریان خون منظم در طول دورانی دارد که فرد در محیط با آلودگی هوا قرار می‌گیرد. به همین دلیل به هم خوردن فشارخون (پایین آمدن و یا بالا رفتن فشارخون) در دورانی که فرد در معرض آلودگی هوا قرار می‌گیرد، با مصرف منظم و بیش از چهار هفته روغن‌زیتون می‌تواند به‌طور قابل‌ملاحظه کاهش یابد.

 

نقش روغن‌زیتون بر سلامت بدن افراد سالمند در برابر آلودگی هوا

خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی با افزایش سن بالا می‌رود و یکی از عواملی که می‌تواند این خطر را به‌طور قابل‌ملاحظه افزایش دهد، در معرض قرار گرفتن و یا زندگی طولانی‌مدت در هوای آلوده می‌باشد. مطالعات محققان علوم سلامت نشان داده، افراد مسنی که مدت‌زمان طولانی را در آب‌وهوای با آلودگی بالا سپری می‌کنند، راحت‌تر از همسالان خود در محیط‌های با هوای سالم دچار مشکلات قلبی و عروقی و ایست قلبی می‌شوند. اگرچه در مورد این افراد بهترین راه تغییر محل زندگی و زندگی در آب‌وهوای سالم می‌باشد؛ اما متخصصان تغذیه بر این باورند که اگر افراد مسن روغن مصرفی خود را به سمت روغن‌زیتون بکر تغییر دهند، می‌توانند تا حد زیادی میزان جریان خون خود را تنظیم و از بروز عوارض ناخوشایند بیماری‌های قلبی و عروقی بر بدن خود پیشگیری نمایند.

 

آنتی‌اکسیدان های موجود در روغن‌زیتون مبارزان اصلی در برابر آلودگی هوا

دو ترکیب شیمیایی آنتی‌اکسیدانی موسوم به هیدرو کسی تیروزیل (hydroxytyrosol)  و اولئوروپین(Oleuropein)  در برابر ترکیبات اکسیدانی که اغلب از طریق تنفس هوای آلوده وارد بدن می‌شوند، ایستادگی می‌کنند و مانع از بروز لخته خونی می‌شوند که ممکن است در اثر غلظت بالای مواد اکسیدانی و ترکیبات اکسید نیتریک در بدن تولید شوند. در حقیقت روغن‌زیتون بکر و طبیعی ازجمله مواد غذایی است که متخصصان علوم غذایی در مورد آن دریافته‌اند که حاوی مقادیر بالایی از این دو آنتی‌اکسیدان می‌باشد.

 

زیتون هم مانند روغن‌زیتون مؤثر می‌باشد؟

قطعاً زیتون تازه فرآیند نشده نقش مؤثرتری نسبت به روغن آن بر سلامتی بدن دارد، اما ازآنجایی‌که ممکن است برخی افراد به‌طور منظم نتوانند زیتون تازه مصرف نمایند. به همین دلیل محققان علوم سلامت توصیه کرده‌اند که حتماً روغن مصرفی در رژیم غذایی، روغن‌زیتون بکر و تصفیه نشده باشد تا به این صورت کاملاً مطمئن بود که آنتی‌اکسیدان ها و امگا ۹ لازم به مقادیر کافی به بدن می‌رسد.

 

توصیه مهم پایانی

ازآنجایی‌که روغن‌زیتون می‌تواند در مقابله با عوامل ایجادکننده بیماری‌های مزمن نقش مهمی ایفاء نماید. بنابراین توصیه می‌شود که حتی‌المقدور در طبخ غذاها از روغن‌زیتون استفاده شود. به‌علاوه این‌که به‌جای سس سالادهای چرب، تنها از روغن‌زیتون بکر همراه سالادها استفاده گردد، تا به این روش مطمئن شوید که مقادیر کافی مواد مغذی وارد بدن شما شده تا با ترکیبات مضر موجود در هوای آلوده مقابله نماید.

منبع:  وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle

قبلی «
بعدی »