2023/12/11

پربازدید ترین مطالب

آخرین اخبار

تناسب اندام

آشپزی و تغذیه

اختراع

جالب توجه

جذاب‌ترین دستاورد‌‌های علمی که در سال ۲۰۱۶ منتظر آن‌ها هستیم

به گزارش ویرلن : استحصال کربن دی‌اکسید از اتمسفر، سفر به مریخ و آشکارسازی امواج گرانشی از جمله زمینه‌هایی در دنیای علم هستند که احتمالا سال ۲۰۱۶ خبرهای خوبی از آن‌ها می‌شنویم. با همه‌ی دستاوردهای علمی احتمالی سال ۲۰۱۶ همراه شوید.

استحصال کربن دی‌اکسید از اتمسفر

در ماه جولای ۲۰۱۶، شرکت سوییسی «کلایم ورکس» (Climeworks) کارخانه‌ای را نزدیک شهر زوریخ افتتاح می‌کند که می‌تواند در هر ماه ۷۵ تن کربن دی‌اکسید از اتمسفر بگیرد و آن را به گلخانه‌ها بفروشد. گلخانه‌ها برای رشد گیاهانشان به این گاز احتیاج دارند.

البته یک شرکت کانادایی به نام «کربن انجنیرینگ» (Carbon Engineering) از ماه اکتبر ۲۰۱۵ کار استحصال کربن دی‌اکسید از اتمسفر را شروع کرده، ولی قرار است در سال ۲۰۱۶ بتواند این گاز را به صورت مایع در بازار عرضه کند.

هم‌اکنون در سراسر جهان تاسیساتی وجود دارد که می‌توانند این گاز را از خروجی نیروگاه‌های برق استحصال کنند، ولی فعلا تعداد کمی از آن‌ها می‌توانند جذب کربن دی‌اکسید از اتمسفر را زمین انجام دهند. این کار اگر در سطح گسترده انجام شود می‌تواند اثر خوبی بر کاهش گازهای گلخانه‌ای و در نتیجه گرمایش جهانی داشته باشد.

carboncapture

ویرایش DNA انسان

احتمالا به زودی دانشمندان ویرایش DNA انسان را شروع می‌کنند. مرکز علوم زیستی سانگامو در ریچموند کالیفرنیا، روی آنزیمی به نام «روی-انگشت» (Zinc-Finger) تحقیق می‌کند که می‌تواند نقصان ژنتیکی عامل بیماری هموفیلی را ترمیم کند. این مرکز همچنین به دنبال آن است که بتواند با این روش هموگلوبین‌هایی سالم را برای بیماران مبتلا به تالاسمی بتا ایجاد کند.

دانشمندان و کسانی که دغدغه‌ی اخلاق در زندگی بشر را دارند، قرار است در سال ۲۰۱۶ بر روی راهبردهای اخلاقی ویرایش ژن‌ها به توافق برسند. همچنین در این سال می‌توانیم شاهد تولد نخستین میمون‌هایی باشیم که ژن‌های آن‌ها ویرایش شده‌ و در نتیجه علائم بعضی از بیماری‌های مختص به انسان را از خود نشان می‌دهند.

2016science2

آشکارسازی امواج گرانشی

فیزیک‌دان‌ها امیدوارند بتوانند سال آینده به کمک رصدخانه‌ی «لیگو» (LIGO) ، امواج گرانشی را آشکار کنند. امواج گرانشی، نوسان‌هایی در فضا-زمان هستند که بر اثر رویدادهایی در عالم مثل چرخش ستاره‌هایی نوترونی، برخورد سیاه‌چاله‌ها یا شتاب گرفتن اجرام سنگین بوجود می‌آیند.

در ضمن سال ۲۰۱۶ ژاپن رصدخانه‌ی فضایی «استرو-اچ» (Astro-H) را به فضا پرتاب می‌کند. استرو-اچ نسل جدیدی از رصدخانه‌های فضایی پرتوی ایکس است و می‌تواند این ادعا که آیا نوترونوهای سنگین مسئول ارسال سیگنال‌های ماده‌ی تاریک هستند را تایید یا رد کند.

بعلاوه در همین سال شتابگر ذرات LHC داده‌های بیشتری جمع‌آوری می‌کند و می‌تواند دلایلی برای تایید یا رد وجود ذره‌ی جدیدی که خبر آن چند هفته‌ی پیش منتشر شد پیدا کند. حتی اگر وجود این ذره‌ی جدید به اثبات نرسد، LHC همچنان در پی یافتن ذرات جدیدی مثل «گلوبال‌ها» (glueballs) باشد. تصور می‌شود گلوبال‌ها به طور کامل از حاملان نیروی هسته‌ای قوی ساخته شده‌اند.

gravitational-waves

آزمایش خطرناک روی ویروس‌ها

دانشمندان در سال ۲۰۱۶ می‌توانند منتظر ادامه یا قطع بودجه‌ی اختصاص یافته به پژوهشی باشند که در آن ممکن است ویروس‌هایی خیلی خطرناک نیز ساخته شود. در اکتبر ۲۰۱۴ دولت آمریکا به یکباره پشتیبانی مالی از پژوهش در حوزه‌ی Gain Of Function را متوقف کرد. این پژوهش‌، اطلاعات دانشمندان در زمینه‌ی چگونگی تکامل بعضی پاتوژن‌های خاص و امکان نابودی آن‌ها را بالا می‌برد. ولی منتقدان می‌گویند که این کار احتمال بوجود آمدن و پخش شدن ویروس‌های کشنده را افزایش می‌دهد.

در دسامبر ۲۰۱۵ یک برآورد فواید به ریسک انجام شد و «هیئت مشاوره‌ی ملی علوم آمریکا» در حوزه‌ی زیست‌ایمنی، در ماه‌های آینده نتایج این برآورد را بررسی می‌کند تا ببیند آیا پشتیبانی مالی از این پروژه ادامه پیدا کند یا خیر. احتمالا اگر ادامه پیدا کند، محدودیت‌هایی جدی بر پژوهش‌ها اعمال خواهد شد.

2016science4

به سوی مریخ و فراتر از آن

در سال ۲۰۱۶، زمین و مریخ در فاصله‌ی نزدیکی از یکدیگر قرار می‌گیرند و این بهترین فرصت برای سفر به این سیاره است. سازمان فضایی اروپا و سازمان فضایی روسیه قرار است در یک همکاری مشترک از این فرصت استفاده کنند. در ماه مارس این سال، فضاپیمای «اگزومارس» (ExoMars) به سوی مریخ پرتاب می‌شود تا گازهای اتمسفر مریخ را مطالعه کند و فناوری جدید فرود روی سطح این سیاره را بیازماید.

از مریخ که دورتر برویم، فضاپیمای «جونو» (Juno) ناسا در جولای ۲۰۱۶ به سیاره‌ی مشتری می‌رسد.

در ماه سپتامبر هم فضاپیمای اروپایی «روزتا» (Rosetta) به سمت دنباله‌داری که اکنون در مدار آن می‌گردد شیرجه می‌زد و خودکشی می‌کند. این درحالیست که همین سال فضاپیمای «اوسیریس-رکس» (OSIRIS-Rex) ناسا به سیارک «بنو» (Bennu) می‌رود، از آن نمونه‌برداری می‌کند و به زمین برمی‌گرداند.

2016science5

بلندپروازی‌های فضایی چین

درحالی چینی‌ها پرتاب رصدخانه‌ی آشکارساز ذرات ماده‌ی تاریک DAMPE در دسامبر ۲۰۱۵ را جشن گرفته‌اند که سال آینده، دومین و سومین ماموریت از پنج ماموریت فضایی علمی خود را نیز پرتاب می‌کنند. در ماه ژوئن، نخستین ماهواره‌ی آزمایشی ارتباطات کوانتمی به فضا پرتاب می‌شود و تا پایان سال هم رصدخانه‌ی پرتوی ایکسی که برای یافتن منبع تابش‌های پر انرژی مثل سیاه‌چاله‌ها و ستاره‌های نوترونی، آسمان را پایش می‌کند به فضا می‌رود.

در ماه سپتامبر ساخت تلسکوپ رادیویی ۵۰۰ متری FAST در چین تمام می‌شود. این تلسکوپ بزرگتر از تلسکوپ رادیویی آرسیبو در پورتوریکو است.

2016science6

کشف گونه‌های میکروبی جدید

نخستین نتایج از پروژه‌ی بلند پروازانه‌ی کشف گونه‌های میکروبی جدید قرار است در سال آینده منتشر شود. پروژه‌ی «بیوم میکروبی زمین» (Earth Microbiome Project) که در سال ۲۰۱۰ شروع شد، قرار است ۲۰۰ هزار نمونه DNA میکروبی از همه چیز، از میکروب‌های موجود روی زبان اژدهای کومودو گرفته تا میکروب‌های موجود در خاک مناطق توندرای سیبری جمع‌آوری کند. این پروژه گوناگونی‌های زیستی جدیدی را کشف می‌کند.

2016science8

کشف ژن‌های اختلال در خواب

دانشمندان عصب‌شناس امیدوارند در نهایت بتوانند ژن‌هایی که برای تنظیم زمان و مدت خواب مهم هستند ولی یافتن آن‌ها مشکل بوده است را شناسایی کنند. یافتن این ژن‌ها می‌تواند اطلاعات ما درباره‌ی اختلالات خواب و بعضی بیماری‌های روانی را افزایش دهد. دانشمندان اکنون دریافته‌اند که بعضی اختلالات روانی به الگوهای نامنظم خواب مربوط هستند.

2016science7

اولین سنکروترون خاورمیانه

اواخر سال ۲۰۱۶، شتاب‌دهنده‌ی ذرات «سزامی» (SESAME) در اردن شروع به کار می‌کند. با این سنکروترون، می‌توان مواد و ساختارهای زیستی را در سطح اتمی بررسی کرد. این نخستین تاسیسات پژوهشی بین‌المللی در خاورمیانه است و بعضی کشورهای این منطقه که به طور سنتی در تخاصم با یکدیگر هستند نیز در آن با یکدیگر همکاری می‌کنند.

2016science9

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle

قبلی «
بعدی »