آموزش بازاریابی در اینستاگرام برای Lead generation ؛ مشتریان و فروش‌تان را چندبرابر کنید

بازاریابی در اینستاگرام
بازاریابی در اینستاگرام

بازاریابی در اینستاگرام (Instagram Marketing) در حقیقت فرصتی عالی را برای پیدا کردن مشتریان جدید و افزایش حجم فروش برای مدیران به ارمغان می‌آورد. در این مقاله خواهید آموخت که چگونه از طریق اینستاگرام مارکتینگ می‌توانید مشتریان و فروش‌تان را چندبرابر کنید.

اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین شبکه های اجتماعی و بستری برای تبلیغات اینترنتی است که اگر با ویژگی‌های آن آشنا باشید، می‌توانید تعداد مشتریان خود را به شکل قابل توجهی افزایش دهید. امروزه افراد فعال در حوزه بازاریابی دیجیتال، از Instagram به عنوان ابزاری بسیاری مفید برای تولید لید (Lead generation) یا جذب مخاطب و مشتری  استفاده می‌کنند. لید در زبان عامیانه، معانی متفاوتی دارد و ممکن است در کسب‌وکارهای مختلف به شیوه‌های متفاوتی استفاده شود؛ اما به صورت کلی می‌توان گفت منظور از «لید» یا «سر نخ»، افرادی هستند که محصول ما را دیده‌اند و با ما آشنا شده‌اند و البته این احتمال هم وجود دارد که از ما خرید کنند. در زمینه بازاریابی نیز معمولا از اصطلاح «مشتری راغب» برای این کلمه استفاده می‌شود.

خرید رپورتاژ آگهی

به تازگی یکی از متخصصان اینستاگرام مارکتینگ و از نویسنده‌های کتاب “Instagram For Dummies” به نام جن هارمن (Jenn Harman)، نکاتی را در مورد بهینه کردن پروفایل و تولید محتوای اینستاگرام بیان کرده است که با در پیش گرفتن آنها، شانس شما برای تبدیل بازدیدکننده‌ها به لید به شکل قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

بازاریابی در اینستاگرام برای جذب مخاطبان (Lead Generation)

ممکن است اغلب مردم فکر کنند که اینستاگرام، بهترین پلتفرم برای تولید لید نیست. چندین سال پیش، کسی به هارمن گفت که با اینستاگرام نمی‌توان مخاطبان جدیدی پیدا کرد، ولی او قانع نشد و تمام تلاش خود را به کار گرفت تا به همگان نشان دهد که از طریق این پلتفرم نیز می‌توان تعداد مخاطبان و مشتریان را افزایش داد.

مهم‌ترین دلیلی که اینستاگرام را به ابزاری بسیار خوب برای بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ تبدیل می‌کند، ترافیک بسیار باکیفیت است. در حالت عادی نباید در انتظار هدایت سیلی از بازدیدکنندگان به وب‌سایت خود باشید؛ ولی زمانی که کاربران محتوای شما را می‌بینند، کپشن آن را مطالعه می‌کنند، روی لینک قرارگرفته در بیوگرافی کلیک می‌کنند و نهایتا وارد وب‌سایت شما می‌شوند، در حقیقت سه یا چهار مرحله را برای رسیدن به وب‌سایت و مشاهده محصول یا سرویس شما پشت سر گذاشته‌اند و این یعنی واقعا می‌خواستند که آنجا باشند. در نتیجه، شانس شما برای تبدیل این افراد به مشتری واقعی تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند.

بازاریابی در اینستاگرام

در این میان نباید از استوری‌ها غافل شد؛ اغلب افراد فراموش می‌کنند که با قرار دادن یک لینک در استوری یا یک CTA (اقدام به عمل) خلاقانه می‌توان مردم را به بیرون از این شبکه اجتماعی هدایت کرد.

خرید رپورتاژ

در واقع ما فکر می‌کنیم چون قابلیت Swipe Up در Stories برای ما فعال نیست، نمی‌توانیم از این طریق برای افزایش ترافیک سایت خود استفاده کنیم. بخش‌های دیگری همچون پروفایل شما، لینکی که داخل بیوگرافی شما یا هر جای دیگری قرار می‌گیرد، می‌تواند وسیله‌ای برای هدایت کاربر به فروشگاه آنلاین یا سایت‌تان باشد.

برای بازاریابی در اینستاگرام ، همه‌چیز به این بستگی دارد که استراتژی خود را چگونه بچینید. ممکن است برخی بخواهند از طریق استوری یا پست‌های ثابت، محصول خود را به صورت مستقیم عرضه کنند. در سوی دیگر، برخی به دنبال تهیه لیستی از ایمیل افراد مختلف هستند تا در یک زمان خاص، پیشنهادی ویژه را به آنها ارائه کنند. حتی احتمال دارد هدف برخی افراد از این کار، افزایش تعداد شنوندگان پادکست‌های هفتگی باشد. شاید هم شما در سازمانی غیر انتفاعی مشغول فعالیت باشید و بخواهید از طریق اینستاگرام، توجه مخاطبان بیشتری را به خود جلب کنید. با هر دلیلی از طریق اینستاگرام می‌توانید مخاطبان بیشتری را برای برند یا کسب‌وکار خود پیدا کرد.

 

مقاله مرتبط : ۸ ابزار شبکه های اجتماعی برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی در اینستاگرام

بهینه سازی پروفایل اینستاگرام

پیش از شروع بازاریابی در اینستاگرام ، پروفایل شما برای تبدیل بیننده به مخاطب یا حتی مشتری باید به بهترین شکل ممکن بهینه شده باشد.

کپشن پست‌های شما باید به گونه‌ای نوشته شده باشند که هر کسی با مطالعه آنها، دعوت به اقدام شما را بپذیرد. نهایتا، باید به معیارها و اطلاعات ثبت‌شده در محتوای خود نگاه کنید تا متوجه شوید که کدام نوع از محتوا نرخ تبدیل بالاتری دارد زیرا تعامل بیشتر همیشه به معنی نرخ تبدیل بالاتر نیست.

اسم و نام کاربری

اسم (name) و نام کاربری (username) تنها شاخص‌های قابل جستجو در اینستاگرام هستند. این یعنی هر عبارتی که در بیوگرافی خود می‌نویسید، در نتایج جستجو نمایش داده نمی‌شود (بنا بر شایعات موجود، سازندگان در حال آزمایش این قابلیت هستند). با این تفاسیر، اگر شما “Instagram expert” یا «متخصص اینستاگرام» هستید و از این عبارت در اسم یا نام کاربری خود استفاده نکرده باشید، در نتایج جستجو برای عبارت “Instagram expert” نشان داده نخواهید شد.

در بخش “name” حتی می‌توان از ایموجی‌ها هم استفاده کرد. برخی اموجی‌ها در سیستم‌های عامل مختلف به صورتی متفاوت نمایش داده می‌شوند؛ ولی عمده آنها در اندروید و آی‌او‌اس یکسان هستند. در صورت تمایل می‌توانید از ایموجی‌ها برای جدا کردن کلمه‌ها نیز استفاده کنید. انجام این کار ضروری نیست، ولی می‌تواند پروفایل شما را از سایرین متمایز کرده و ظاهر آن را تا حد زیادی تغییر دهد.

بازاریابی در اینستاگرام

سئو اینستاگرام

 سئو کردن بیوگرافی اینستاگرام

جن هارمن می‌گوید بیوگرافی‌های مردم معمولا ناقص یا نادرست هستند زیرا معمولا به زبان بازاریابی نوشته می‌شوند. این افراد معمولا بخش بیوگرافی را هنگام نخستین استفاده ویرایش کرده‌اند و حالا نمی‌دانند که چرا و چه اطلاعاتی در آنجا ثبت شده است.

بیوگرافی در واقع آسانسور ۳۰ ثانیه‌ای شماست و معمولا نخستین بخشی است که کاربران هنگام مواجهه با پروفایل شما آن را می‌بینند. اغلب مردم، بیوگرافی شما را فقط زمانی می‌خوانند که قصد دارند شما را فالو کنند و پس از آن، واقعا هیچ دلیلی برای بازگشت و مطالعه دوباره نیست؛ بنابراین، بیوگرافی باید برای افرادی نوشته شود که تا به حال پروفایل شما را ندیده‌اند. بیوگرافی شما باید دقیقا نشان بدهد که چه کسی هستید، چه کاری انجام می‌دهید و چه چیزی را برای مخاطبان خود در نظر گرفته‌اید. به علاوه، در بیوگرافی می‌توان از ایموجی‌ها، دکمه‌ها یا علائم CTA مثل یک پیکان که لینک شما را نشان دهد، استفاده کرد. توجه داشته باشید که برای بیوگرافی فقط ۱۵۰ کاراکتر در نظر گرفته شده است.

جن هارمن توصیه می‌کند که وظیفه نوشتن بیوگرافی اینستاگرام خود را به سایرین (مثل خانواده، دوستان یا همکاران) محول کنید چون معمولا مردم نمی‌توانند به‌درستی در مورد خودشان چیزی بنویسند!

این افراد یا به جای ۱۵۰ کاراکتر، ۴ هزار کاراکتر را در نظر می‌گیرند یا در مورد کسب‌وکارشان به گونه‌ای که خود می‌بینند صحبت می‌کنند. شاید برای‌تان جالب باشد بگوییم اگر بیوگرافی Jenn Harman نیز توسط یکی از دوستان او نوشته شده زیرا او، Jenn را به گونه‌ای توصیف کرده که خودش هیچ‌گاه قادر به انجام آن نبوده است.

 

مقاله مرتبط : اهمیت هشتگ اینستاگرام در بازاریابی محتوا

بازاریابی در اینستاگرام

مورد دیگری که در بهینه کردن بیو اینستاگرام باید در نظر گرفت، نوع نوشتار است. اگر شما ۱۵۰ کاراکتر را پشت سر هم بنویسید، یعنی یک پاراگراف کامل با تقریبا ۵ خط را پیش روی مخاطب قرار داده‌اید؛ چنین چیزی خوب نیست چون ظاهر زیبایی ندارد و مخاطب نمی‌تواند متن شما را به درستی بخواند. در عوض، جن هارمن توصیه می‌کند که در متن خود از نوشته‌های کوتاه و ترجیحا ایموجی‌ها یا علامت‌های مرتبط استفاده کنید. با فاصله دادن میان خطوط نیز می‌توان بیوگرافی را زیباتر کرد.

یک نکته اضافی برای حرفه‌ای‌ها: بنا بر توصیه هارمن، به اطلاعاتی که پایین‌تر یا بالاتر از عبارت گزینه «بیشتر» یا همان …more قرار می‌گیرد نیز باید توجه کرد. در حقیقت، نخستین جمله که در بخش بیوگرافی می‌نویسید، باید یک توضیح کاملا واضح از فعالیت شما باشد.

بازاریابی در اینستاگرام

اضافه کردن لینک در بیوگرافی اینستاگرام

لینک زیر بیوگرافی اهمیت فوق‌العاده بالایی دارد و تنها لینک شما در اینستاگرام است که می‌توان روی آن کلیک کرد. در اینجا باید لینک صفحه‌ای را قرار دهید که در نهایت می‌خواهید مخاطبان آن را ببینند. بسیاری از مردم با استفاده از سرویس‌هایی مثل Linktr.ee، یک صفحه فرود یا لندینگ پیچ را طراحی کرده و لینک‌های مختلف را در آن قرار می‌دهند. اما هارمن توصیه می‌کند که چنین صفحه‌ای را روی سایت خودتان داشته باشید و البته تمام اصول مربوط به طراحی لیندینگ پیج را هم در آن رعایت کنید.

در صفحه فرود می‌توان با قرار دادن سه، چهار یا حتی پنج لینک متفاوت، افرادی که از اینستاگرام وارد وب‌سایت شما شده‌اند را به شکلی هدفمندتر به صفحات مختلف هدایت کرد. در اینجا استفاده از ابزارهای تحلیل سایت همچون گوگل آنالیتیکس نیز حیاتی است زیرا شما باید متوجه شوید که کاربران روی کدام لینک بیشتر کلیک کرده و چه چیزی برای آنها جذاب‌تر بوده است. در حقیقت، همین امکان رصد فعالیت کاربران و مشاهده اطلاعات مرتبط با آنها، از مزیت‌های اصلی داشتن صفحات فرود بر روی وب‌سایت شخصی است. در این میان، برخی افراد از آدرسی استفاده می‌کنند که در هیچ جای دیگری به اشتراک گذاشته نشده است؛ در نتیجه با دقت بالاتری می‌توان روی فعالیت و تمایلات مخاطبان نظارت داشت.

 

مقاله مرتبط : اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام از طریق فروشگاه آمازون !

بازاریابی در اینستاگرام

توصیه: بهتر است در صفحات فرود از حداکثر ۵ یا ۶ لینک استفاده کنید؛ اگر کاربران بیش از حد مجبور به اسکرول در صفحه یا خواندن متن‌های متفاوت باشند، شانس کلیک شدن لینک‌ها نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

 

دکمه‌های CTA عمل یا اقدام در اینستاگرام (Action Buttons)

افرادی که اکانت تجاری در اینستاگرام دارند، در پروفایل خود می‌توانند دکمه‌های اقدام یا عمل موسوم به action buttons را مشاهده کنند. جن هارمن می‌گوید با این ابزارها می‌توان علاوه بر پیدا کردن مخاطبان جدید، میزان فروش واقعی را هم افزایش داد.

تماس (Call)، ایمیل (Email)، دایرکت (Direct) و متن (Text)، چهار دکمه اقدام پیش‌فرض در اینستاگرام هستند. در مورد اکانت‌های تجاری، این گزینه‌ها حتی بیشتر هم هستند و شامل خرید بلیط (Buy Tickets)، رزرو (Book Now) و مواردی از این دست نیز می‌شوند. موضوع قابل توجه، امکان ایجاد ارتباط میان این دکمه‌ها با ابزارهای شخص ثالث است؛ در این صورت، به آسانی می‌توان کاربر را به صفحه یا محل دلخواه هدایت کرد.

بازاریابی در اینستاگرام

آموزش بهینه کردن محتوای اینستاگرام برای جذب مشتریان بیشتر

چگونگی استفاده از کپشن های اینستاگرام

بعد از ساخت پروفایل، استفاده از کپشن‌های درست اهمیت بالایی دارند زیرا همین کپشن‌ها، هستند که کاربران را برای انتخاب لینک درج‌شده در پروفایل شما مجاب می‌کنند.

بخش ابتدایی کپشن اینستاگرام باید جذاب‌ترین بخش آن نیز باشد! به بیان دیگر، اگر به فیدهای اینستاگرام نگاه کنید، ابتدا تصویر یا ویدیو و سپس نام کاربری را می‌بینید؛ پس از آن، کاربر فقط یک یا دو خط از کپشن و سپس گزینه بیشتر (more) را می‌بیند؛ این یعنی دو خط ابتدایی کپشن باید اثرگذاری کافی را داشته باشند. متاسفانه، خبری از پیش‌نمایش نیست. به همین دلیل بر اساس تجربه خود باید حدس بزنید که کپشن در کدام بخش بریده می‌شود.

 

مقاله مرتبط : چگونه در اینستاگرام اسپانسر بگیریم و چطور به یک اینفلوئنسر تبدیل شویم؟

بازاریابی در اینستاگرام

اگر نخستین جمله شما یک عبارت ساده و تصادفی باشد، کسی دکمه «بیشتر» را برای مطالعه کپشن پست لمس نخواهد کرد و به تبع آن، دعوت به اقدام (CTA) شما در انتهای کپشن نیز دیده نخواهد شد. به همین جهت، بخش ابتدایی کپشن، فارغ از اینکه ۵ کلمه است یا ۲۰ کلمه، باید گیرا و جذاب باشد. این بخش را می‌توان معادل تیتر یک پست جذاب، عنوان ایمیل یا چیزی مشابه آن در نظر گرفت که کاربر را برای کلیک، تشویق می‌کند. داخل کپشن، با استفاده از نوعی CTA باید کاربران را مجاب کنید که روی لینک شما در بیوگرافی کلیک کنند.

اینستاگرام هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه چند نفر گزینه more را انتخاب می‌کنند، در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد، اما الگوریتم اینستاگرام، چنین اقدامی از سوی کاربر را یک حرکت مثبت تلقی کرده و به رنکینگ بهتر مطلب شما کمک خواهد کرد.

 

مقاله مرتبط: اگر به فکر برندینگ در اینستاگرام هستید از این اشتباهات دوری کنید!

بازاریابی در اینستاگرام

مردم دوست دارند اول عکس را ببینند یا کپشن؟

این موضوع به تصویر و برخی مواقع به منبع بستگی دارد. مثلا اگر آنها بخواهند مطلب را در صفحه یک خبرگزاری محلی بخوانند و پست مربوطه فاقد عکس‌های متعدد باشد، سراغ کپشن خواهند رفت چون می‌دانند این یک مطلب خبری است. در آن سو، برخی افراد هم هستند که صفحه‌ای را به خاطر تصاویر زیبایش دنبال می‌کنند و در نتیجه، اهمیت چندانی به کپشن آنها نمی‌دهند چون فقط می‌خواهند عکس‌ها را ببینند.

این موضوع در بازاریابی اینستاگرام اهمیت زیادی دارد. اگر مهارت بالایی در کپشن نویسی ندارید یا می‌خواهید کاربران توجه بیشتری به نوشته‌های شما داشته باشند، ابتدا روی کپشن های کوتاه کار کنید. نباید در هر پست از کاربران بخواهید که کاری را انجام دهند. سعی کنید توجه آنها را با عبارت‌های کوتاه‌تر و جذاب‌تر جلب کرده و از آنها بخواهید تا با کلیک روی گزینه more، ادامه کپشن را بخوانند. این کار را برای حداقل ۳ تا ۴ هفته انجام دهید؛ سپس هرچند وقت یک‌بار می‌توانید آنها را در بخش‌های انتهایی کپشن به انجام کاری جدید تشویق کنید.

 

دعوت به اقدام (Call to Action)

معمول‌ترین CTA که هرکسی با آن آشناست، این عبارت است: «روی لینک موجود در بیوگرافی من کلیک کنید.» این عبارت بسیار آزاردهنده و اضافی است چون هر کسی می‌داند که چگونه باید آن صفحه را مشاهده کرد! و اینکه واقعا هیچ کسی دوست ندارد بعد از خواندن یک کپشن طولانی، به بالای صفحه برگردد و روی نام کاربری شما ضربه بزند! ما پیشنهاد می‌دهیم به جای نوشتن آن عبارت طولانی، اکانت خود را در پایان کپشن تگ کنید تا دسترسی به پیج شما و لینک آن آسان‌تر باشد:

 

 

بازاریابی در اینستاگرام

تعداد کاراکترهای مجاز کپشن معمولا چیزی در حدود ۲۲۰۰ است؛ رقمی که برای میکروبلاگینگ و کشاندن کاربر به پایین صفحه کافی خواهد بود.

تولید محتوایی که توجه کاربر را به خود جلب کند

چگونه می‌توانیم توجه کاربران را به خود جلب کنیم؟ این سخت‌ترین بخش بازاریابی در اینستاگرام است! کاربران همواره در حال بالا و پایین کردن صفحات و جابجایی میان بخش‌های مختلف هستند و شما باید آنها را متوقف کنید.

یکی از راهکارها، استفاده از متن بر روی تصاویر است. هرچند، به صورت کلی، جن هارمن با این رویکرد موافق نیست؛ اما برخی پست‌ها، خصوصا آنهایی که جنبه آموزشی دارند، می‌توانند با عبارت‌هایی مثل «قابلیت جدید» یا «اخبار فوری» و همچنین «آپدیت اینستاگرام» کاربران را متوقف کرده و آنها را مجاب به مشاهده کنند. نمونه چنین چیزی را در یکی از پست‌های اخیر هارمن که در آن از عبارت «صبر کنید! این واقعا فوق‌العاده است!» استفاده شد و مخاطبان زیادی داشت، می‌توان مشاهده کرد. برای تنوع بیشتر، می‌توانید ترکیب رنگ‌های متفاوت و البته مینیمالیستی را نیز امتحان کنید. چنین محتوایی در اپلیکیشنی با صفحه زمینه سفید، کاملا در کانون توجه مخاطبان قرار می‌گیرد.

گفتنی‌ست که در پست‌های تبلیغاتی اینستاگرام، نباید متن‌ها بیش از ۲۰ درصد از فضای کل عکس  را اشغال کنند. افزون بر این، اغلب کاربران دوست ندارند که نوشته‌ها را هم روی تصاویر مختلف ببینند؛ در عوض آنها به دنبال عکس‌ها و ویدیوهای جالبی هستند که ظاهر آنها زیبا باشد.

 

مقاله مرتبط : مهم‌ترین نکات بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی در اینستاگرام

آیا هدف از ارسال هر پست، باید جذب مخاطب باشد؟

مسلم است که نه در اینستاگرام و نه در هیچ پلتفرم دیگری نباید تمام پست‌های خود را با هدف تبلیغ محصول یا سرویس خود به اشتراک بگذارید. جذب مخاطب ارتباطی با پست‌های تبلیغاتی ندارد؛ در عوض، جایی که از یک CTA درست استفاده می‌کنید، بیش از هر چیزی مهم است. در واقع این هنر شماست که حتی با محتوایی که با هدف تبلیغ تولید نشده‌اند نیز بتوانید مخاطب را جذب کنید. مثلا عکسی از خودتان با چهره‌ای شوریده و متفاوت را به اشتراک بگذارید و زیر آن، این عبارت را بنویسید: «تعجب می‌کنید که چرا صورت خود را این‌گونه کرده‌ام؟ چون مشتاقم که به شما چیزی بگویم …» در اینجا، تصویر شما توجه مخاطب را به خود جلب کرده و باعث می‌شود تا با لمس گزینه more، کپشن شما را تا انتها مطالعه کند.

استفاده از چند تصویر برای یک پست اینستاگرام

Image Carousels یکی از قابلیت‌های جذاب اینستاگرام است که به واسطه آن می‌توان تصاویر مختلف را در یک پست و به صورت یک مجموعه به اشتراک گذاشت. پیش‌تر این قابلیت مورد توجه کاربران نبود و بسیاری از افراد از مشاهده چنین مجموعه‌هایی امتناع می‌کردند؛ اما حالا اینستاگرام با تغییر الگوریتم خود، این مجموعه‌ها را مجددا برای افرادی نمایش می‌دهد که نخستین بار آنها را تماشا نکرده بودند. هرچند، برای دومین نمایش، خود اینستاگرام بر اساس الگوی رفتاری شما، تصویر اولیه تازه‌ای را از میان عکس‌های مجموعه شما انتخاب می‌کند. این رویکرد دوست‌داشتنی شانس دیده شدن پست‌های شما را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد.

بازاریابی در اینستاگرام

جن هارمن می‌گوید با استفاده از چندین تصویر برای یک پست می‌توان محتوای خود را در معرض دید افرادی قرار داد که نخستین‌بار آن را تماشا نکرده بودند. البته، فراموش نکنید که بسیاری از افراد حالا با چنین قابلیتی آشنا هستند.

ویدیوهای اینستاگرام

ویدیوها فوق‌العاده هستند، اما هارمن می‌گوید در الگوریتم اینستاگرام ارزش آنها با تصاویر برابر است و هیچ‌کدام برای نمایش در فید، بر دیگری برتری ندارند. در حقیقت، این به مخاطبان شما بستگی دارد که تصاویر را بیشتر دوست داشته باشند یا ویدیوها را. بعضی افراد با تهیه پادکست‌ها یا ترکیب محتوای ویدیویی با صوتی، مخاطبان زیادی برای خود دارند. طول ویدیوها حداکثر باید یک دقیقه باشد و بعد از پایان این زمان، با در نظر گرفتن یک CTA می‌توانید مخاطبان را به انجام کارهای مختلفی مثل ثبت نام، مراجعه به لینک شما یا … دعوت کنید.

اگر در تولید محتوا خلاق باشید از IGTV هم می‌توانید برای جذب مخاطبان و افزایش مشتری استفاده کنید. در حالت پیش‌فرض، فقط یک دقیقه از ویدیوهای IGTV در فید (آخرین پست‌ها) کاربر نمایش داده می‌شود. وقتی پیش‌نمایش به پایان رسید، مخاطبان در صورت تمایل می‌توانند برای تماشای ادامه ویدیو به IGTV مراجعه کنند.

بازاریابی در اینستاگرام

باید مطمئن شوید یک دقیقه نخست ویدیوی IGTV شما به اندازه‌ای جذاب باشد که مخاطب بخواهد ادامه آن را در IGTV تماشا کند. خوشبختانه، با اضافه کردن یک لینک قابل کلیک به توضیحات ویدیوهای این بخش می‌توان مخاطبان را برای انجام کارهای دیگر تشویق کرد.

شکل و اندازه تصاویر

تصاویر مربعی یا عمودی با نسبت ۴:۳ برای اینکه فضای صفحه تا حد ممکن پر شود، بسیار مناسب هستند. در مقابل آن، تصاویر یا ویدیوهای افقی، عمده فضا در بخش‌های بالایی و پایینی را هدر خواهند داد. اگر می‌خواهید تصویر پست شما به صورت کامل پر شود، عکس‌های مربعی بهترین گزینه هستند.

بازاریابی در اینستاگرام

استوری اینستاگرام

با در نظر گرفتن ترتیبی مناسب از استوری ها می‌توان مخاطبان را به وب‌سایت یا صفحه مورد نظر هدایت کرد. اگر قابلیت Swipe Up برای شما فعال نیست، می‌توانید در آخرین استوری، پروفایل خود را تگ کرده و از کاربران بخواهید که با لمس آن، وارد لینک موجود در بیوگرافی شما شوند. چنین اقدامی از انجام کارهای اضافی مثل بازگشت به صفحه اصلی و پیدا کردن اکانت شما برای انتخاب لینک جلوگیری خواهد کرد. جن هارمن برای تنوع بخشیدن به استوری آخر، اندازه لینک به پروفایل خود را کاهش داده و با قرار دادن یک استیکر بر روی آن، چنین عبارتی می‌نویسد: «اینجا کلیک کنید.» با این کار، کاربران حتی نمی‌توانند لینک شما را هم ببینند.

نکته‌ای مهم در مورد قابلیت Dark Mode: با توجه به گسترش استفاده از حالت Dark Mode در دو سیستم عامل اندروید و آی‌او‌اس، هارمن می‌گوید اگر تا به امروز تصاویر خود را با در نظر گرفتن پس‌زمینه‌ای سفید برای نرم افزار طراحی می‌کردید، بهتر است حالا رنگ‌ها را به گونه‌ای انتخاب کنید که در محیط‌های تیره نیز زیبا به نظر برسند.

 

حتما بخوانید: آموزش اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام با ۶ روش برای کسب بهترین نتیجه

 

اینستاگرام اینسایتس (Instagram Insights)

اگر اکانت شما از نوع “business” یا “creator” باشد (نه یک پروفایل شخصی)، از گوشه بالایی صفحه روی دکمه سه‌نقطه ضربه زده و برای مشاهده داده‌ها و اطلاعات به بخش Insights مراجعه کنید.

اولین زبانه، Content یا محتوا است که به شما پست‌های اخیر و استوری‌ها را در زیر آن نمایش می‌دهد. از این بخش می‌توان تمام پست‌هایی که پیش از این ارسال کرده‌اید را مشاهده کرد. این قسمت، امکانات متعددی دارد که دسته‌بندی مطالب بر اساس میزان تعامل کاربران یا تاریخ آنها، جستجوی میان مطالب، تغییر چگونگی نمایش محتوا، پست‌های محبوب‌تر و نمایش اطلاعات جزئی‌تر هر پست برخی از آنها هستند.

بازاریابی در اینستاگرام

اگر به کمک اینستاگرام اینسایتس می‌خواهید مخاطبان خود را افزایش دهید، بهتر است محتوا را بر اساس بیشترین تعداد کلیک روی لینک سایت خودتان دسته‌بندی کنید. در حقیقت، شما می‌خواهید بدانید که چه محتوایی بیشترین تاثیر را برای هدایت مخاطبین به وب‌سایت شما دارد.

البته، حتما باید جذابیت را هم چاشنی پست‌های جدیدی کرد که بر این اساس طراحی و به اشتراک گذاشته می‌شوند؛

اما قطعا فهمیدن اینکه چه چیزی باعث هدایت کاربران در بازه‌های زمانی مختلف، مثلا یک‌ساله، شده است، اهمیت بسزایی خواهد داشت. بعد از پیدا کردن فاکتورهای اثرگذار مثل نخستین جمله، طول کپشن، درخواست شما از کاربران، نوبت به آزمون و خطا خواهد رسید.

اطلاعات تحلیلی فقط روی گوشی های هوشمند در دسترس هستند و برای هفت روز آخر نمایش داده می‌شوند؛ پس حتما مطمئن شوید که در زمانی مناسب، آنها را بررسی می‌کنید.

پیام رسان Threads

Threads مانند Facebook Messenger برای اینستاگرام است؛ یک پیام رسان کاملا مستقل و خصوصی که در آن می‌توانید با دوستان نزدیک خود ارتباط برقرار کرده و علاوه بر متن، عکس‌ها و ویدیوها را هم ارسال کنید. علی‌رغم امکان ارسال دایرکت‌ها از طریق این اپلیکیشن، تمام پیام‌های شما در خود اینستاگرام نیز ذخیره می‌شود؛ به وسیله Threads فقط می‌توان ارتباطی نزدیک‌تر و تنگاتنگ‌تر را در فضایی متفاوت و پیشرفته‌تر تجربه کرد. البته نمایش پیام‌ها فقط به دوستان نزدیک ختم نمی‌شود و از طریق منوی این اپلیکیشن می‌توان سایر پیام‌های دریافتی را هم مشاهده کرد.

اپلیکیشن Threads به صورت رایگان برای اندروید و آی او اس ارائه شده است.

بازاریابی در اینستاگرام

سخن پایانی

اگرچه ما تلاش کردیم مهم‌ترین امکانات و قابلیت‌های اینستاگرام را برای بازاریابی معرفی کنیم، اما مهم‌ترین نکته برای تبلیغات و بازاریابی در اینستاگرام ، خلاقیت است.

هراندازه ایده‌های شما ناب‌تر باشد، استراتژی اینستاگرام مارکتینگ شما نیز اثربخشی بالاتری خواهد داشت. ترکیب ایده‌پردازی با تدوین برنامه مناسب برای بازاریابی در اینستاگرم نیز نهایتا به افزایش فروش منتهی خواهد شد.

 

 

مقاله مرتبط: آموزش راه اندازی کمپین بازاریابی ویروسی و وایرال مارکتینگ در اینستاگرام

 

منبع: Social Media Examiner

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *