دسته‌ها
VIRLAN اینستاگرام بازاریابی در شبکه های اجتماعی برندینگ دیجیتال مارکتینگ سوشال مارکتینگ

آموزش راه اندازی کمپین بازاریابی ویروسی و وایرال مارکتینگ در اینستاگرام

کمپین بازاریابی ویروسی چیست؟ وایرال مارکتینگ در اینستاگرام چگونه میتواند کسب و کار شما را متحول کند؟

تصور کنید فقط یک پست اینستاگرام یا فیسبوک توسط بیش از ۲٫۸ میلیون کاربر دیده شود. و همین پست بیش از ۴۲۰۰۰ بار لایک شود یا زیر آن کامنت نوشته شود. تصور کنید که این پست، محصولی را تبلیغ کرده باشد که ارزش تجاری زیادی برای کسب و کار شما داشته باشد. حالا فکر کنید حتی یک دلار هم برای این کار هزینه نکرده باشید. این قدرت کمپین بازاریابی ویروسی است.

Denis Piszczek کارآفرینی است که برای طراحی و برنامه ریزی کمپین های بازاریابی ویروسی قدرتمند در فیس بوک و اینستاگرام شناخته شده است. مثالی که در بالا زده شد، یکی از کمپین های او برای Kinder Bueno بوده است. طی صحبتی که با او داشتم، سعی کردم تا متوجه شوم که چگونه این کارها را انجام می دهد. صفحات او در فیسبوک، از پربازدیدترین صفحات در آلمان هستند. این صفحات که Faktglaublich و Video Trends نام دارند، دارای مشتریانی از سراسر جهان هستند.

ابتدا این مقاله را بخوانید: طراحی سایت و بازاریابی ویروسی چطور به موفقیت شما کمک میکنند؟

بازاریابی ویروسی چیست؟

برای اینکه متوجه شویم چرا کمپین های بازاریابی ویروسی رشد زیادی دارند، اول باید درک کنیم که چرا مردم چیزهای مختلف را به اشتراک می گذارند. نتایج یک تحقیق که به تازگی توسط گروه دیدگاه مشتریان New York Times انجام شده است، نشان می دهد که مردم به ۲ علت این کار را انجام می دهند

  • نشان دادن سبک زندگی خود به دیگران
  • تعریف کردن خودشان در گروه هایی که عضو هستند

نتیجه این تحقیق، یادآور هرم نیازهای مازلو است که در آن دو ردیف بالای سلسله مراتب به اشتراک گذاشتن نقوش ما در جامعه و توجه به خود برمی گردد. به عبارت دیگر، زمانیکه احساس امنیت می کنیم، به دنبال تقویت احساس تعلق هستیم. این سبب می شود که به اشتراک گذاری احساساتی که متعلق به شما است، روی بیاورید.

کمپین بازاریابی ویروسی
کمپین بازاریابی ویروسی

وایرال مارکتینگ در اینستاگرام

 

به دلیل اتفاقات زیادی که در شبکه های اجتماعی می افتد، امکان دیده شدن از طریق پست ها کاهش پیدا می کند. به همین دلیل است که محققان، تشخیص دادند که انگیزه ما برای به اشتراک گذاشتن با “ارزش عاطفی” در ارتباط است. به عبارت دیگر، هرچه که یک محتوا سبب تقویت شادی یا عصبانیت شود، انگیزه اشتراک گذاری آن افزایش پیدا می کند. در واقع، مردم در پاسخ به محرکهای عاطفی که سبب تقویت نقش آنها در گروه و هویت اجتماعی می شود، انگیزه بیشتری نشان می دهند. در نتیجه محتوای شما می تواند با توجه به این مسئله ساخته شود.

این مقاله هم میتوانید برایتان جالب باشد: بررسی راز موفقیت موفق ترین کمپین های دیجیتال مارکتینگ ۳۰ برند پرطرفدار

مراحل برنامه ریزی کمپین بازاریابی ویروسی

طبق گفته Piszczek، بازاریابی ویروسی با میزان شانس شما ارتباط زیادی دارد. البته روش های زیادی وجود دارد که بتوانید این شانس را افزایش دهید. روش های زیر، پیشنهادهای Piszczek است:

  1. تقویت نقش در گروه

برای انتخاب یک محتوی، اولین قدم این است که آن را با هویت گروه لینک کنید. تولید محتوا به دانش عمیق از گروه هدف بستگی دارد. شما باید چالش ها، ترس ها، علاقه ها و انگیزه های آنان را بشناسید. یکی از راه های شناسایی این موضوع، بررسی مواردی است که در گروه توسط مخاطبان شما انتخاب می شود. با استفاده از اپلیکیشن CrowdTangle که متعلق به فیسبوک است، می توانید به راحتی به این موضوع پی ببرید.

  1. برانگیختن

    احساسات با توجه به ارزش عاطفی

برای برانگیختن یک پاسخ عاطفی، باید سطحی از شوک وجود داشته باشد تا یک احساسات مثبت عاطفی مثبت یا منفی تحریک شود. Piszczek اغلب تمرکز خود را بر روی ایجاد محتوا برای تولید احساسات مثبتی مانند تحسین، شادی و خوشبختی قرار می دهد، زیرا این امر برای برندینگ بهتر است. اگرچه که او اعتراف می کند، گاهی برانگیختن حس ترس نیز می تواند به عنوان یک محرک قدرتمند مورد استفاده قرار گیرد و نباید نادیده گرفته شود.

  1. محتوی قابل درک

براساس نتایج تحقیق انجام شده توسط State of Attention، محتوایی که حاوی روایت قانع کننده باشد و شامل تصاویری جذاب باشد، بهترین روش برای جلب توجه افراد است. در حقیقت، کمپین بازاریابی ویروسی با جلب توجه ارتباط تنگاتنگی دارد. هرچه درک پیام آسانتر باشد، اشتراک گذاری آن آسانتر است.

Piszczek در شبکه های اجتماعی، اغلب از ویدئوهایی با زیرنویس های بزرگ و کاملاً واضح استفاده می کند. این کار باعث می شود که بلافاصله در همان صحنه اول، مخاطب با آن ارتباط برقرار کند. با این روش، کاربر فقط با نگاه کردن به ویدیو، مطالب کلیدی محتوی را دریافت می کند.

یکی از موارد مهم در زمان به اشتراک گذاری محتوی، پلتفرمی است که از آن استفاده می کنید. به عنوان مثال، اولویت فیسبوک، ویدئوهای طولانی است. درحالیکه، اینستاگرام، کلیپ های کوتاه تر را ترجیح می دهد.

توصیه میکنیم این مقاله را بخوانید: ۵ اشتباه حین فعالیت در اینستاگرام که از رشد برند شما جلوگیری می‌کنند!

  1. استفاده کاربردی

Piszczek معتقد است که محتوای کمپین بازاریابی ویروسی باید برای کاربران ارزش کاربردی داشته باشد، بدون اینکه به نظر برسد شما در حال تبلیغ یک محصول هستید. به اشتراک گذاری ارزش کاربردی، به معنی غنی سازی زندگی مخاطبان شما است که سبب می شود، توجه بیشتری را جلب کند.

کمپین بازاریابی ویروسی
کمپین بازاریابی ویروسی

کمپین بازاریابی ویروسی و رشد برند

قطعا به اشتراک گذاشتن محتوایی که بتواند واکنش عاطفی مخاطبان را برانگیزد، یک دستاورد برای برند شما است.

این موضوع سبب می شود تا مردم از گروه های مختلف نسبت به آن واکنش نشان دهند و برند شما را تبلیغ کنند. این روش بازاریابی، مستلزم گسترش مقتدرانه است. به این معنی که محتوا باید ضمن برخورداری از تمامی عناصر یک کمپین بازاریابی ویروسی، برند شما را تقویت کند.

زمانیکه Piszczek برای اولین بار شروع به بازاریابی ویروسی کرد، برندهای مختلفی از او خواستند تا محتواهایشان را در شبکه های اجتماعی خود منتشر کند. برای اینکه با مخاطبان صادق باشد و همزمان به برندها نیز ارزش دهد، Piszczek تلاش زیادی کرد تا منافع جامعه هدف با تبلیغ کنندگان همسویی داشته باشد. بدین منظور، او از CrowdTangle برای تجزیه و تحلیل محتوای ارائه شده توسط برندها استفاده کرد. از این طریق، او با فعالیت های گذشته آشنا شد و توانست پروفایلی برای مخاطبان برند تهیه کند.

در طول کمپین Kinder، او تست A/B برای تعدادی از ویدئوها با پیام کلیدی مشابه برای مخاطبان ۱۸ تا ۳۴ ساله انجام داد. از این طریق او توانست بهترین راه را برای برنامه ریزی کمپین بازاریابی ویروسی شناسایی کند. این کار می تواند یا به صورت اورگانیک، یا با تخصیص بودجه برای تبیلغات پولی انجام شود. زمانیکه با انجام تمام این کارها، ویدئو مورد نظر ساخته و با موفقیت در صفحه اصلی بارگذاری شد، به ۲٫۸ نفر کاربر نمایش داده شد.

استفاده از کمپین بازاریابی ویروسی ، روشی بسیار قدرتمند برای افزایش نمایش ارگانیک به کاربران و ایجاد آگاهی از برند است. با تدوین محتوایی که احساسات مخاطبان شما را مورد هدف قرار دهد، محتوای شما در موقعیت بسیار بهتری قرار خواهد گرفت تا وایرال شود و توجه کاربران بسیاری را به برند شما جلب کند.

 

منبع: entrepreneur