آخرین اخبار

  پربازدید ترین مطالب

  داستان موفقیت

  وردپرس

  فریلنسر

  تولید محتوا

  طراحی سایت و بازاریابی ویروسی چطور به موفقیت شما کمک میکنند؟

  بازاریابی ویروسی برای وب سایت

  چگونه از بازاریابی ویروسی برای محبوب کردن برند و سایت خود استفاده کنیم؟

  طراحی وب سایت به خودی خود سبب کسب موفقیت نخواهد شد. باید بتوان با فعالیت روی شعبه مجازی خود، آن را محبوب کرد و از این طریق، کاربران و مشتریان جدید به دست آورد. بازاریابی ویروسی روشی کارآمد است.

  کسب و کارهای زیادی فعالیت در دنیای مجازی را منوط به ساخت حساب کاربری در فیس بوک، اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی می‌دانند. وقتی با مدیران این کسب و کارها درباره مفید بودن فعالیت در دنیای دیجیتال صحبت می‌کنید، بعد از تکان دادن سر، از ایده قبلی خود درباره ساخت یک صفحه اینستاگرامی یا کانال تلگرامی حرف به میان می‌آورند. برای چنین مدیرانی، اوج فعالیت شعبه مجازی آن‌ها، انتشار پست‌هایی زرق و برق‌دار در اکانت‌های خود در شبکه‌های اجتماعی یا در بهترین حالت، پرداخت پول به سایر افراد فعال در آن‌ها برای نمایش تبلیغات است.

  خرید رپورتاژ آگهی

  بازاریابی ویروسی چیست؟

  این روش راحت، بدون دردسر و در برخی موارد ارزان است. برخی صفحه‌های اینستاگرامی یا کانال‌های تلگرامی، با وجود داشتن تعداد کاربران زیاد، تعرفه‌های تبلیغات معقولی دارند.

  در صورت پیش کشیدن ایده طراحی سایت نزد مدیران دارای ایده فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، آن را دشوار، پرهزینه و بی‌فایده قلمداد می‌کنند. به عقیده آن‌ها، کسب موفقیت، برندینگ، افزایش تعداد کاربران و بالا بردن میزان سودآوری، با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی سریع‌تر رخ می‌دهد. در مقایسه با زمان ساخت یک اکانت در شبکه‌های اجتماعی به صورت رایگان، طراحی سایت زمان زیاد و هزینه طلب می‌کند. از طرفی باید به صورت پیوسته روی آن کار کرد تا به مرور زمان پیشرفت کند.

  بازاریابی ویروسی برای وب سایت

  نکته مهم اینجاست که کسب معروفیت و برندینگ از طریق شبکه‌های اجتماعی، در حال حاضر در مقایسه با چند سال قبل دشوار شده است. از طرفی وقتی این اتفاق رخ می‌دهد، عمر کوتاهی دارد. به عبارتی وقتی از طریق فعالیت در شبکه‌های اجتماعی همچون پرداخت پول به یک اینفلوئنسر به منظور تبلیغ برای شما، به کاربران زیادی خود را معرفی می‌کنید، با گذر زمان، خیلی زود از یاد آن‌ها خواهید رفت و این برندینگ پایدار نیست.

  مقاله پیشنهادی: آموزش ساخت یک برند قدرتمند بر اساس آخرین تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ

  خرید رپورتاژ

  طراحی وب سایت و در ادامه فعالیت روی آن برای محبوب شدن به صورت ویروس‌وار، نتایجی دائمی و پایدار برای کسب و کار شما خواهد داشت. اما پیش از پرداختن به نحوه طراحی سایت و استفاده از آن برای معرفی خود به دیگران، بد نیست منظور از کسب محبوبیت به صورت ویروس‌وار را بررسی کنیم. به طور دقیق،‌ منظور از بازاریابی ویروس چیست؟

  بازاریابی ویروسی از طریق طراحی وب سایت

  در سرتاسر اینترنت شامل وب، شبکه‌های اجتماعی و سایر پلتفرم‌ها، وقتی چیزی همچون یک پست در شبکه اجتماعی، یک پست وبلاگی، یک ویدیو یا یک وب سایت به صورت ویروس‌وار به محبوبیت دست پیدا می‌کند، در واقع توانسته با جلب توجه کاربران، دست به دست منتقل شود، گویا یک ویروس به جان افراد افتاده و آن‌ها در حال انتقالش به یکدیگر هستند. می‌توان آن را به نوعی، بالاترین درجه محبوبیت یک محتوا در اینترنت دانست.

  چنین محتوایی واگیردار است؛ هر کاربری که با آن ارتباط برقرار می‌کند، به این ویروس مبتلا خواهد شد. به عبارتی محتوای یاد شده قادر است توجه افراد زیادی را به خود جلب کند و از درجه عامه پسندی بالایی برخوردار است.

  یک مثال خیلی خوب برای کسب محبوبیت به صورت ویروس‌وار طی سال‌های اخیر، بازی پوکمون گو است. این بازی بعد از معرفی، طی مدت زمانی کوتاه، حقیقتا مثل بمب صدا کرد. پوکمون گو سرمایه‌ در گردش شرکت توسعه‌دهنده آن را دو برابر کرد و موفق شد رکوردهای قبلی بالاترین میزان نصب در گوگل پلی و اپ استور را جابه‌جا کند. همه این اتفاق‌ها در یک بازه زمانی کوتاه رخ داد، چرا که ویروس، خیلی سریع گسترش پیدا می‌کند.

  بازاریابی ویروسی برای وب سایت

  نباید فراموش کرد ویروس‌ها عمر کوتاهی دارند. این موضوع گریبان محتواهایی که به صورت ویروس‌وار، خیلی سریع گسترش پیدا می‌کنند را خواهد گرفت. اگرچه روزی در خیابان‌های سراسر دنیا، افراد زیادی را گوشی به دست به دنبال پوکمون در دنیای واقعی مشاهده می‌کردیم، اما امروز دیگر همانند قبل خبری از تب و تاب این بازی نیست. البته، هنوز کاربران زیادی پوکمون گو را اجرا می‌کنند،‌ اما رسانه‌های خبری، دیگر درباره آن محتوا تولید نمی‌کنند.

  الهام‌گیری از محتواهای ویروسی

  اصلی‌ترین سوال مشتریان خواستار پروژه‌های سئو سایت از مجریان پروژه، مدت زمان انتظار برای بهبود رتبه آن‌ها در نتیجه جستجوی کلمه‌های کلیدی مربوط به کسب و کارشان در موتورهای جستجو است؛ تا زمان قرارگیری وب سایت آن‌ها در رتبه‌های اول صفحه نخست چقدر زمان نیاز است؟ آیا امکان ویروسی شدن وبلاگ آن‌ها وجود دارد؟

  وظیفه مجری پروژه، شفاف‌سازی درباره توقعات بیش از حد و غیر منطقی مشتری است، در غیر این صورت، به خاطر برآورده نشدن انتظارات مشتری، پیشبرد پروژه به مشکل برخورد خواهد کرد. مشتری باید درک کند رتبه یک نتیجه جستجوی یک عبارت یا کلمه کلیدی خاص، لزوما یک سمبل و نماد نیست و کسب آن، به فعالیت زیاد به صورت مستمر نیاز دارد. گوگل به بازاریابی ویروسی توجهی نداشته و یک محبوبیت چند ساعته و چند روزه را ملاک بهتر بودن محتواهای یک وب سایت قرار نمی‌دهد، بلکه به وسیله ارزیابی نحوه فعالیت یک وب سایت در بلند مدت، اقدام به امتیازدهی به آن می‌کند.

  تولید محتوای باکیفیت به صورت مستمر، کلید موفقیت در سئو بعد از طراحی سایت است و برخلاف بازاریابی ویروسی، که می‌توان از طریق پرداخت پول به سرشناس‌ترین اینفلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی به آن دست پیدا کرد، با هیچ پولی کسب شدنی نیست.

  بازاریابی ویروسی برای وب سایت

  مجری پروژه سئو باید به مشتری خود اعلام کند بازاریابی ویروسی، با وجود انداختن تب و تاب به جان کاربران، خیلی زود فروکش خواهد کرد و هزینه صرف شده به این منظور، نتایجی دائمی نخواهد داشت. به عبارتی هر چه هزینه به این منظور پرداخت شده است، باید خیلی زود از طریق کسب مشتریان جدید جبران شود، چرا که این ویروس عمر کوتاهی داشته و بعد از مرگ، دیگر کاربری را گرفتار نخواهد کرد.

  بازاریابی ویروسی در شبکه های اجتماعی

  مثال بسیار خوب برای این موضوع، تبلیغ یک صفحه اینستاگرامی یا یک محصول خاص به دست اینفلوئنسرها است. تا زمانی که استوری مربوط به این تبلیغ حذف نشده یا پست متعلق به آن در بالای صفحه اینستاگرامی کاربر تبلیغ‌کننده قرار دارد، کاربران و مشتریان به مخاطب تبلیغ جذب خواهند شد، اما بعد از آن، دیگری خبری نخواهد بود. این در حالی است که کاربران به صورت متناوب به موتور جستجوی گوگل سر زده و اطلاعات، محتواها، محصولات و خدماتی متفاوتی را از طریق آن جستجو می‌کنند.

  ۱- شروع با یک عنصر بصری شخصی

  برندهایی که به صورت ویروسی برای خود بازاریابی کرده‌اند، در یک موضوع اشتراک دارند. همه آن‌ها، در ابتدا از طریق یک عنصر شخصی کاربران را به خود جذب کردند. ویدیوی تبلیغاتی Dollar Shave Club که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد و تا امروز ۲۶ میلیون بازدید کسب کرده است، مثال خوبی محسوب می‌شود. با مراجعه به وب سایت یوتیوب و جستجو عبارت Dollar Shave Club می‌توانید این ویدیو را مشاهده کنید.

  چند سال پیش، شرکت Unilever با پرداخت یک میلیون دلار Dollar Shave Club را خریداری کرد. شرکت Dollar Shave Club از طریق تولید یک ویدیویی ویروسی و بسیار جذاب، توجه زیادی را به خود جلب و در نهایت، یک مشتری دست به نقد پیدا کرد!

  مقاله پیشنهادی: چگونه از وب سایت Quora برای بازاریابی استفاده کنیم؟

  این ویدیو نشان می‌دهد منظور ما از کوتاه بودن عمر تبلیغات ویروسی، کنار گذاشتنش نیست، بلکه باید به شیوه درست از آن‌ استفاده کنیم. بازاریابی ویروسی به کسب و کار کمک کند طی یک بازه زمانی کوتاه، پول زیادی به دست آورده و خود را به کاربران زیادی معرفی کند. حال باید خیلی سریع از این تب و تاب استفاده کرد.

  ۲- دشوار کردن کنار گذاشتن شما

  به طور واضح، یک محتوای ویروسی هرگز خسته‌کنده نیست. اگرچه باید به منظور افزایش میزان مشارکت کاربران در وب سایت، به فاکتورهای تاثیرگذار در طراحی همچون نحوه انتخاب رنگ‌ها توجه کرد، اما توجه به سبک طراحی به تنهایی، برای جلب توجه کاربران و مخصوصا نگه داشتن آن‌ها کافی نیست. به عکس زیر توجه کنید:

  Cards Against Humanity

  وب سایت Cards Against Humanity به جای استفاده از منویی با افکت‌های خاص، اسلایدری تمام صفحه با یک عکس بسیار باکیفیت و دیگر عناصر زیبایی شناسی که در طراحی وب سایت به کار می‌روند، از روشی متفاوت برای فرو کردن خود در ذهن بازدیدکنندگان استفاده کرده است. این وب سایت، کارت بازی می‌فروشد. در صفحه اصلی آن، برخی از کارت‌هایی که همراه شدن آن‌ها با یکدیگر به صورت تصادفی خیلی خنده‌دار به نظر می‌رسد، به نمایش گذاشته شده‌اند.

  در نگاه اول، این وب سایت فاقد عناصر زیبایی شناختی است و حتی کمی زننده به نظر می‌رسد، اما موفقیت آن در جذب کاربران، چیز دیگری نشان می‌دهد. نکته بسیار مهم اینجاست: اگر می‌خواهید در وب سایت خود، به صورت موقتی به موفقیت دست پیدا کنید، تمرکزتان را روی زیبایی ظاهری در طراحی قرار بدهید. اگر به دنبال موفقیت همیشگی هستید، کاربران را با سورپرایز مواجه کنید.

  ۳- بهره بردن از آخرین تکنیک‌ها و دستاوردها در طراحی

  نکته مهم دیگر درباره وب سایت‌ها و محتواهای ویروسی، ریسک‌پذیری بالای آن‌ها است. به همین دلیل کاربر در پی استفاده از بازاریابی ویروسی، به احتمال زیاد در طراحی وب سایتی برای کسب و کار خود، دست به اقدامات عجیب ولی منطقی خواهد زد. داستان Snow Fall که توسط نیویورک تایمز حدود هفت سال پیش منتشر شد، مثال خوبی است.

  داستان Snow Fall

  طراحی متفاوت صفحه در بر دارنده این داستان سبب شد کاربرانی که پیشتر، حوصله خواندن مطالب طولانی را نداشتند، آن را تا انتها، با اشتیاق دنبال کنند.

  در حال حاضر دست طراح وب سایت برای استفاده از عناصر منحصربه‌فرد باز است. انیمشن‌های متعددی در دسترس قرار داشته و قابلیت‌هایی همچون اسکرول موازی وب سایت را از دیگر موارد مشابه، مجزا خواهد کرد.

  این موضوع نشان می‌دهد استفاده از قالب‌های آماده برخلاف نکته سوم است. این قالب‌ها بر اساس یک سری استاندارد و الگوی عمومی طراحی شده و توسط کاربران و کسب و کارهای زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در نتیجه عنصری منحصربه‌فرد درونشان وجود ندارد. باید بتوانید به وسیله تماشای صدها قالب این چنینی و ترکیب ویژگی‌های خوب هر یک، یک طرح خلاقانه و جدید ارائه کنید.

  منبع: webdesignerdepot

  قبلی «
  بعدی »

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تولید محتوا + رپورتاژ آگهی

  آخرین مقالات