لینکدین چگونه به شبکه‌سازی و برندینگ شخصی کمک می‌کند؟

لینکدین
لینکدین

لینکدین (Linkedin) با بیش از ۶۰۰ میلیون کاربر، پتانسیل این را دارد که به توسعه برند شما و شبکه‌سازی کمک کند. اگر با روش انجام این کار آشنا نیستید، با ما همراه باشید تا بگوییم که چگونه با قصه گویی و داستان برند می‌توان مخاطبان بیشتری را جذب کرد.

برای موفقیت در کسب‌وکار باید به چیزی فراتر از استخدام کارمندان یا ثبت رکورد فروش فکر کرد. شما باید یک برند بسازید؛

خرید رپورتاژ آگهی

یک برند شخصی و یک برند آنلاین

همان‌طور که مدیر ارشد اجرایی آمازون یعنی جف بزوس هم می‌گوید، «یک برند برای یک کمپانی مثل شهرت برای یک شخص است.» به بیان دیگر، این یعنی «همه‌چیز». برند فراتر از یک لوگو، یک شعار یا حتی یک نام است. برند یعنی طرز تفکر و احساس مردم در مورد شما و سازمانی که مدیریت آن را بر عهده دارید.

قدرت بخشیدن به برند شخصی شما می‌تواند روی برند کمپانی‌تان هم اثرگذار باشد. زمانی که شما به یک شرکت فکر می‌کنید، در حقیقت بیشتر به افرادی فکر می‌کنید که آن را هدایت می‌کنند؛ داستان‌های افرادی که سبب شکل‌گیری آن شرکت شده‌اند. اپل را در نظر بگیرید: این شرکت بدون داستان همکاری استیو جابز و استیو ووزنیاک در یک گاراژ در کالیفرنیا چگونه می‌توانست در جایگاه امروزی باشد؟ من معتقدم بخش زیادی از شهرت امروز اپل به خاطر گذشته جذاب و نتیجه کار خلاقانه بنیان‌گذاران آن در یک گاراژ قدیمی است.

با این تفاسیر، چگونه برند خود را مثل کاری که جابز و ووزنیاک انجام دادند، خواهید ساخت؟

به گفته بنیان‌گذار Virgin Group یعنی ریچارد برنسون (Richard Branson)، برندینگ نیازمند تعهد است، مثل آکوردهای جذابی که بتواند احساسات آنها تحریک کند.

جالب است بدانید که ریچارد برنسون بیش از ۱۶ میلیون فالوور در لینکدین دارد!

خرید رپورتاژ
ریچارد برنسون (Richard Branson)
پیج ریچارد برنسون (Richard Branson) در لینکدین

 

من با دیدگاه برنسون موافقم و معتقدم هراندازه شبکه شما بزرگتر شود و مردم بیشتری در مورد کمپانی شما بدانند، برند شما قوی‌تر خواهد بود. شبکه‌سازی به‌نوعی انتگرال برندینگ است زیرا برند شما اساسا به تعداد افرادی که شما را می‌شناسند، دوست دارند و به شما اعتماد دارند، ختم می‌شود. شما می‌خواهید آنها بهترین دیدگاه را در موردتان داشته باشند و هر زمان که به چیزی احتیاج پیدا کردند، اول یاد برند شما بیفتند.

با این تفاسیر، کلید برندینگ، گسترش شبکه و ارتباطات است. چنین چیزی معمولا به زمان و تلاشی روزانه برای ارتباط گرفتن با افراد در فضای مجازی و مردم به صورت رودررو نیاز دارد.

لینکدین

شما نمی‌توانید نظر مردم را با انتخاب راه میانبر جلب کنید. برخی افراد به‌سادگی متوجه نامعتبر بودن شما می‌شوند. در سوی دیگر، اگر همان شخصیتی را از خود نشان دهید که در فضای مجازی هم هستید، این افراد متوجه خواهند شد.

خوشبختانه، شبکه های اجتماعی کار ساخت برند را ساده‌تر از همیشه کرده‌اند و در بسیاری از موارد حتی نیازی به تماس حضوری هم نیست. این بدان معنی نیست که این نوع از ارتباط مثل قبل اهمیتی ندارد (چرا، هنوز مهم است)، اما شبکه های اجتماعی یک جایگزین قابل اتکا هستند که می‌توانند مکمل شبکه‌سازی سنتی باشند. ما همیشه به مردم می‌گوییم که در کنار ارتباط آنلاین، ملاقات حضوری را هم باید در نظر داشت. اگر موفق شدید در فضای اینترنت با کسی ارتباط بگیرید، حتما به دنبال فرصتی برای ملاقات حضوری هم باشید. و اگر کسی را در جایی غیر از اینترنت می‌شناسید، سعی کنید رابطه خود را در بستر آنلاین توسعه دهید.

این مقاله را حتما بخوانید: بزرگترین اشتباهات در لینکدین که به کسب‌وکار شما آسیب می‌زنند

 

لینکدین ، بهترین مکان برای برندینگ شخصی

برای رسیدن به این هدف، من فکر می‌کنم که لینکدین بهترین مکان برای برندینگ شخصی است. مطابق با گزارشی که پیش‌تر توسط Search Engine Journal منتشر شد، لینکدین بیش از ۶۰۰ میلیون عضو در سراسر جهان دارد که نیمی از آنها، روزانه از این سایت بازدید می‌کنند. بیش از ۶۰ میلیون نفر از افراد فعال در این شبکه اجتماعی، اینفلوئنسر هایی با تاثیرگذاری بالا هستند، در حالی که ادعا می‌شود ۴۰ میلیون نفر در جایگاه‌های تصمیم‌گیرنده هستند.

این ارقام به خوبی نشان‌دهنده حجم بالای مخاطبان است. در لینکدین می‌توان افرادی شایسته‌ای را پیدا کرد که آماده‌اند از محتوای شما استفاده کنند. نزدیک به ۴۵ درصد افرادی که مقاله‌های موجود را در لینکدین مطالعه می‌کنند، در جایگاه خود ارشد هستند. بنا بر تجربه‌، این افراد تمایل دارند که به حرفه‌ای بودن این پلتفرم اعتماد داشته باشند.

لینکدین

شما باید از این فرصت به نفع خود استفاده کنید. شاید در لینکدین، پاسخ‌های سریع همانند سایر پلتفرم‌ها (مثل توییتر یا فیسبوک) اولویت نداشته باشند، اما می‌توان محتوایی سطحِ بالا را تولید و منتشر کرد و البته، منتظر ماند تا کاربران سطح بالا آن را مطالعه کنند.

اگر با روندی مشخص، مقالات مختلف را نوشته یا آنها را به اخبار مربوط به کسب‌وکار خود لینک کنید، آن محتوا و نمونه‌های بعدی آن در طول زمان می‌توانند داستان برند شما را بیان کنند. لینکداین همچنین به شما اجازه می‌دهد که جایگاه خود را به عنوان یک فرد معتبر در زمینه فعالیت خود تثبیت کنید؛ یک لیدر اندیشمند که مستحق توجه سایر کاربران است.

فارغ از اینکه شما در ارتباطات عمومی یا بازاریابی یا هر زمینه دیگری متخصص باشید، لینکدین همان پلتفرمی است که بهترین شرایط را برای متمایز کردن برند شما از سایرین خواهد داشت.

البته، هر کسی در هر چیزی متخصص است. شما فقط باید آن را پیدا کنید.

این مقاله هم می‌تواند برای شما جالب باشد: شخصیت و صدای برند چیست؟ مخاطبان چه برداشتی از برند شما دارند؟

در یکی از مصاحبه‌های انجام‌شده با یکی از استراتژیست‌های برندینگ در لینکدین، این متخصص روی ارتباط عمیق میان قصه گویی، داستان برند و برندینگ تاکید داشت. یکی از اهداف این متخصص در برندینگ، استفاده از داستان شخصی افراد و سپس به‌کارگیری لینکدین بری تبلیغ آن داستان بود.

لینکدین

تفاوتی ندارد که مدیرعامل یکی از ۵۰۰ شرکت برتر دنیا، یک ورزشکار حرفه‌ای یا حتی مهمان‌دار باشید؛ هر کسی یک داستان دارد. مهم‌تر از آن، هر کسی داستانی دارد که بیان آن با ارزش است.

بیان داستان برند در لینکدین

یک راه این است که خلاصه‌ای از آنچه که بتواند برند شما را توصیف کند، در پروفایل خود بنویسید. بخش توضیحات در پروفایل شما، این امکان را فراهم می‌کند تا علاوه بر معرفی برند خود، کلیدواژه‌ها و عبارت‌هایی که برای گوگل مهم است را هم در پروفایل خود داشته باشید.

این مقاله را هم بخوانید: داستان برند چیست؟ و چه تفاوتی با بازاریابی محتوا دارد؟

 

از خود بپرسید که چه چیزی شما را از سایرین متمایز می‌کند؟ چه چیزی را گوگل باید در مورد من نشان دهد؟ مخاطبان هدف شما در لینکدین منتظرتان هستند؛ پس هرچه زودتر شبکه‌سازی را برای برند خود شروع کنید.

 

 

منبع: Forbes

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *