دسته‌ها
اخبار پیشنهاد سردبیر تولید محتوا سئو

آپدیت جدید الگوریتم گوگل؛ بررسی پیش‌نمایش محتوا در نتایج جستجو Search results Snippets

جدیدترین آپدیت الگوریتم گوگل این‌بار روی چگونگی پیش‌نمایش محتوا در نتایج جستجو تمرکز دارد. اگر می‌خواهید با تغییرات الگوریتم گوگل و تاثیر آن بر روی رنکینگ سایت‌ها آشنا شوید، در ادامه همراه ویرلن باشید.

گوگل این امکان را برای صاحبان سایت‌ها فراهم کرده تا بتوانند چگونگی پیش‌نمایش محتوای خود در نتایج جستجو را شخصی‌سازی کنند. به صورت پیش‌فرض، گوگل همیشه اطلاعات مربوط به ریچ اسنیپت را مطابق با عبارت جستجوشده توسط کاربران و نوع دستگاهی که از آن استفاده می‌کردند، نشان می‌داد؛

اما حالا این غول آمریکایی چندین روش مختلف را معرفی کرده است که با تکیه بر آنها می‌توان محتوایی بهتر را در صفحه نتایج جستجو پیش روی کاربران قرار داد.

این روش‌ها شامل استفاده از متا تگ های Robots و همچنین یک تگ HTML کاملا جدید می‌شود که در ادامه، در مورد هرکدام از این روش‌ها صحبت خواهیم کرد.

 

تغییر ریچ اسنیپت با متا تگ Robots با آپدیت الگوریتم گوگل

خوشبختانه، حالا محتوای نمایش داده‌شده در بخش ریچ اسنیپت را می‌توان با استفاده از متا تگ های robots تنظیم کرد.

این تگ ها می‌توانند به یک صفحه HTML اضافه شده یا به واسطه هدر x-robots-tag HTTP مشخص شوند:

nosnippet

این گزینه که پیش‌تر نیز در دسترس کاربران بود، مشخص می‌کند که شما نمی‌خواهید هیچ متنی برای یک صفحه خاص در نتایج موتورهای جستجو نمایش داده نشود.

max-snippet:[number]

(جدید): حداکثر طول متن (به صورت کاراکتر) برای اسنیپ صفحه شما را مشخص می‌کند.

max-video-preview:[number]

حداکثر مدت زمان (به ثانیه) برای پیش‌نمایش یک ویدیو را مشخص می‌کند.

max-image-preview:[setting]

حجم حداکثر پیش‌نمایش عکس برای نمایش دادن در بخش تصاویر صفحه مربوطه را با استفاده از یکی از مقادیر “none” (به معنی هیچ‌کدام)، “large” (به معنی بزرگ) و “standard” مشخص می‌کند.

علاوه بر این، ترکیب متا تگ های robots بالا نیز امکان‌پذیر است:

<meta name=”robots” content=”max-snippet:50, max-image-preview:large”>

گوگل

مشخصه HTML جدید “data-nosnippet”

در کنار موارد بالا، گوگل روشی کاملا جدید را هم برای محدود کردن اینکه کدام بخش از صفحه می‌تواند به عنوان پیش‌نمایش در موتورهای جستجو نمایش داده شود، معرفی کرده است که بدون شک برای صاحبان سایت‌ها جذاب خواهد بود.

مشخصه HTML جدید data-nosnippet در span ،div و section می‌توانند مانع نمایش بخش‌هایی از یک صفحه HTML در اسنیپت متنی موتورهای جستجو شوند.

به بیان دیگر، اگر شما می‌خواهید بابت نمایش بیش از حد بخش‌های مختلف محتوا در موتورهای جستجو مانع گوگل شوید، این روش برای شماست.

برای درک بهتر شاید بد نباشد یک مثال بزنیم:

<p><span data-nosnippet>Harry Houdini</span> is undoubtedly the most famous magician ever to live.</p>

در این مثال، اگر کسی عبارتی مثل “most famous magician” را جستجو کند، مشخصه HTML ما از نمایش Harry Houdini در نتایج جستجو به عنوان پاسخ، جلوگیری خواهد کرد.

 

نکاتی که لازم است متخصصان سئو و صاحبان سایت‌ها بدانند

اگر در زمینه سئو فعالیت دارید یا یک سایت را مدیریت می‌کنید، اطلاعاتی پیرامون این تغییرات وجود دارند که بد نیست با آنها آشنا شوید.

عدم تغییر در رنکینگ سایت‌ها در نتایج جستجو

این آپدیت فقط چگونگی نمایش اسنیپت‌ها در نتایج جستجو را دست‌خوش تغییر می‌کند. گوگل تایید کرده است که این تغییرات، هیچ تاثیری روی رنکینگ سایت‌ها نخواهد داشت.

البته، بسته به اینکه مدیر یک سایت چگونه این تنظیمات را اعمال کند، نرخ کلیک کاربران تغییر می‌کند؛ اتفاقی که نهایتا روی ترافیک سایت‌ها نیز اثرگذار است. با این حال، این موضوع ارتباطی با رنکینگ سایت‌ها ندارد.

این تغییرات از چه زمانی عملی خواهند شد؟

تنظیمات پیش‌نمایش محتوا برای متا تگ های robots از نیمه دوم اکتبر ۲۰۱۹ اثرگذار خواهند بود. از زمان آغاز این برنامه نیز احتمالا پیاده‌سازی کامل آن در سراسر دنیا یک هفته طول خواهد کشید.

در مورد زمان اثرگذاری تگ data-nosnippet، اطلاعات دقیقی در دست نیست و فقط اعلاه شده است که مدیران سایت‌ها از اواخر سال جاری میلادی می‌توانند تاثیر آن را مشاهده کنند.

آیا تغییرات الگوریتم گوگل تاثیری روی Rich Results دارند؟

محتواهایی با داده سازمان‌دهی شده که واجد شرایط نمایش به عنوان rich result هستند، با هیچ‌کدام از این تغییرات تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند. در عوض، پیش‌تر، کنترل محتوایی که در rich results نمایش داده می‌شود، با توجه به فاکتورهای مختلف برای مدیران امکان‌پذیر بوده است.

الگوریتم گوگل

این تغییرات الگوریتم گوگل چگونه روی featured snippets تاثیر گذار هستند؟

featured snippets یا همان اسنیپت هایی که بالای SERP قرار می‌گیرند، به دردسترس بودن پیش‌نمایش محتوا بستگی دارند. این یعنی اگر شما پیش‌نمایش محتوا را بیش از حد محدود کنید، دیگر آن محتوا واجد شرایط نمایش به این صورت نبوده و همانند سایر مطالب نمایش داده خواهد شد.

حداقل تعداد کاراکتر مورد نیاز برای featured snippet به گوناگونی زبان‌های مختلف بستگی دارد و به همین دلیل است که گوگل هیچ تعداد دقیقی را اعلام نمی‌کند.

آیا آزمایش حالت‌های مختلف امکان‌پذیر است؟

صاحبات سایت‌ها در هر زمان که بخواهند می‌توانند تنظیمات را تغییر دهند. برای مثال، اگر شما حداکثر تعداد کاراکتر را روی عددی خاص تنظیم کرده و بعدا تصمیم به تغییر آن بگیرید، فقط کافیست تغییرات مورد نظر را روی تگ HTML مربوطه اعمال کنید.

گوگل می‌گوید که این رویکردهای جدید برای تنظیم پیش‌نمایش‌های اسنیپت، همانند سایر نتایج نمایش داده می‌شود. اگر تنظیمات تغییر کنند، دفعه بعدی که خزنده گوگل صفحات شما را بررسی می‌کند، تغییرات شما نیز اعمال خواهد شد.

در پایان باید اشاره کنیم که گوگل به صورت ۱۰۰ درصدی به تغییرات اعمال‌شده توسط کاربران پایبند خواهد بود. به علاوه، تنظیمات مربوط به پیش‌نمایش مطالب روی نتایج محتوا در جستجو از دو حالت دسکتاپ و موبایل اعمال می‌شود. اگر نسخه‌های موبایلی و دسکتاپ یک سایت تفاوت دارد، باید این نشانه‌گذاری برای هرکدام از آنها به صورت جداگانه انجام شود.

 

منبع: Search Engine Journal