دسته‌ها
اخبار اخبار برند ها

شرایط دریافت جایزه ۵۰ هزار دلاری گوگل چیست؟

جایزه گوگل به محققانی اهدا خواهد شد که بتوانند به شواهدی درباره سوءاستفاده از پلتفرم‌های آن دست پیدا کنند. در حال حاضر مرورگر کروم و پلتفرم موبایل اندروید را می‌توان دو بستر نرم افزاری بزرگ این شرکت دانست.

جایزه گوگل به محققان برای یافتن اپلیکیشن‌ها و افزونه‌های سو استفاده‌کننده از داده کاربران

گوگل در راستای کشف اپلیکیشن‌های سو استفاده کننده از داده کاربران، جایزه تعیین کرد. این شرکت امیدوار است به لطف راهکار جدید، سریعتر اپلیکیشن‌های اندرویدی و افزونه‌های مرورگر گوگل کروم که از داده کاربران به شیوه‌ای ناصحیح و به نفع خود استفاده می‌کنند را کشف کند.

می‌توان گفت گوگل از اتفاقی که برای شرکت فیسبوک رخ داد درس گرفته است. سال گذشته، در جریان رسوایی فیسبوک مشخص شد این شرکت، اطلاعات چندین میلیون کاربر شبکه اجتماعی خود را در اختیار شرکت‌های داده کاوی همچون Cambridge Analytica قرار داده است.

تعداد بسیار زیادی از کاربران این شبکه اجتماعی بعد از رسوایی فیسبوک و مدیر عامل آن، حساب‌های کاربری خود در آن را بسته و حتی دیگر پلتفرم‌های متعلق به شرکت فیسبوک مثل اینستاگرام و واتس اپ را نیز ترک کردند!

اما جایزه گوگل به طور دقیق نصیب چه افرادی خواهد شد؟

طبق اعلام این شرکت، برای دریافت جایزه می‌بایست وضعیتی که در آن داده متعلق به کاربران در پلتفرم‌های گوگل بدون انتظار به فروش رسیده یا مورد استفاده قرار گرفته است را گزارش کنیم. اگر داده به شکلی غیر قانونی، خارج از چارچوبی که توسعه‌دهنده نرم افزار اندرویدی یا افزونه گوگل کروم در توضیحات آن ارائه کرده است، مورد استفاده قرار بگیرد، به وسیله گزارش این اتفاق، مشمول دریافت جایزه گوگل خواهید بود.

طبق جدیدترین پست وبلاگ شرکت گوگل، در صورتی که سو استفاده نرم افزار اندرویدی یا افزونه مرورگر کروم به اثبات برسد، شرکت آن را از گوگل پلی استور یا فروشگاه افزونه‌های کروم حذف خواهد کرد. همچنین اگر گوگل گزارشی مبنی بر سو استفاده یک برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده درباره دسترسی‌هایی ارائه شده به قسمت‌های مختلف همچون جیمیل دریافت کند، رابط‌های کاربردی برنامه‌نویسی (API) قرار گرفته در اختیار وی، معلق خواهند شد. در نتیجه حتی اگر سو استفاده از رابط‌های کاربردی برنامه‌نویسی گوگل را نیز گزارش کنید، جایزه دریافت خواهید کرد.

جایزه گوگل به مبلغ ۵۰ هزار دلار!

گوگل اعلام کرد جدول تعرفه یا نرخ ثابتی برای جایزه گزارش این دسته باگ‌ها وجود ندارد، اما یک فرد می‌تواند با گزارش تنها یک خطا، چیزی حدود ۵۰ هزار دلار دریافت کند!

مقاله پیشنهادی: آپدیت مهم گوگل درمورد لینک نوفالو با تگ جدید sponsored و ugc

تصمیم جدید گوگل زمانی اتخاذ شد که بر اساس گزارش جدید شرکت DataSpii، تعدادی از افزونه‌های هر چند محبوب و شناخته شده مرورگر گوگل کروم، داده خصوصی میلیون‌ها کاربر را به سرقت برده‌اند. این دسته افزونه‌ها، آدرس و عنوان همه وب سایت‌هایی که کاربر به آن‌ها ورود پیدا می‌کند را به سروری مشخص ارسال کرده و به شرکت توسعه‌دهنده اجازه می‌دهند به اطلاعات شخصی و بسیار حساسی درباره کاربران همچون مالیات پرداخت شده، اطلاعات مربوط به سلامت جسمانی و برنامه‌های سفر آن‌ها دست پیدا کنند. بروز این اتفاقات در سطحی وسیع سبب شد گوگل توسط مقامات امنیتی، مجبور به اقدام شود. این شرکت، راهکار تعیین جایزه را به عنوان یکی از استراتژی‌های خود برگزید.

منبع: techcrunch