Categories
ربات

روبات چهارپا رکورد جدید گینس را به دست آورد

محققان چینی موفق به ساخت روباتی شده اند که با طی کردن مسافتی در حدود ۱۳۴ کیلومتر توانست رکورد جدیدی را در کتاب گینس به نام خود ثبت کند.

در سال های اخیر، روبات های بسیاری وارد بخش های مختلفی از زندگی انسان ها شده اند، روبات های نگهبان، گارسون و … اما برخی از روبات ها از قابلیت های جدیدی برخوردار می شوند تا بتوانند نگاه های بیشتری را به خود جلب کرده و تحول جدیدی را در این حوزه رقم بزنند.

محققان چینی دانشگاه Posts and Telecommunications واقع در شهرChongqing موفق به ساخت روبات ورزشکاری با نام Xingzhe شدند. این روبات ورزشکار با پیمودن مسافتی در حدود ۱۳۴.۰۳ کیلومتر توانست رکورد جدیدی را در کتاب گینس به نام خود ثبت کند.

چهار پای این روبات چینی به گونه ای طراحی شده اند که با کمک یک رایانه که وظیفه هدایت روبات را برعهده دارد با یکدیگر در ارتباط بوده و به یکدیگر متصل شده اند. قسمت بالایی این روبات از یک جسم چهارگوش ساخته شده که روی چهارپایه ای متحرک قرار گرفته است.
این روبات از مقاومت و همینطور سخت کوشی بالایی نسبت به سایر روبات ها برخوردار است که باعث شده نگاه های بسیاری را به خود جلب کند. Xingzhe از سرعت بالایی برخوردار نیست و برای ثبت این رکورد باید در حدود ۵۴ ساعت و ۳۴ دقیقه راه می رفت که این استقامت و پیوستگی در راه رفتن یکی از ویژگی های متمایز این روبات محسوب می شود.

رکورد قبلی بیشترین مسافت طی شده توسط روبات ها متعلق به روبات چهارپایی با نام Ranger بود که توسط محققان دانشگاه Cornell ساخته شده و توانسته بود مسافتی در حدود ۶۵.۱۸ کیلومتر را طی کند. یکی از طراحان این روبات در رابطه با این پروژه می گوید : « هدف از طراحی این روبات را می توان در افزایش مقاومت و همینطور بهره وری بهتر روبات ها از راه دور دانست تا بتوان در آینده به ساخت روبات های متفاوتی دست یافت.»

 

۱۹۰۰۷۷۲