آموزش ساخت یک برند قدرتمند بر اساس آخرین تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ

ساخت یک برند قدرتمند

ساخت یک برند قدرتمند نیازمند آگاهی از جدیدترین و به‌روزرترین ترفندهای دیجیتال مارکتینگ است. در این مطلب شما را با بهترین تکنیک‌های ساخت یک برند موفق آشنا می‌کنیم.

یک برند، ارتباطی است که در ذهن خود بین یک شرکت و یک نام مشخص، بعد از شنیدن اسمی از آن، برقرار می‌کنید. این شرکت در هر زمینه‌ای می‌تواند فعالیت کند و هیچ محدودیتی وجود ندارد. به عبارتی ساخت یک برند قدرتمند نیازمند فعالیت در زمینه‌ای خاص همچون پوشاک نیست و هر کسب و کاری قادر است یک برند موفق برای خود ایجاد کند.

خرید رپورتاژ آگهی

برندینگ نیازمند صرف زمان زیاد و تلاش مستمر است تا بلکه در ذهن افراد حک شود. دلیل این موضوع، نیاز به ایجاد یک ارتباط طولانی مدت با مشتریان است تا بتوان طی این مدت، از طریق ترفندهای مختلف، نام برند خود را در ذهن آن‌ها حکاکی کرد، به طوری که نسبت به آن تعصب خاصی پیدا کنند. اگرچه نحوه فعالیت هر زمینه کاری با دیگری به منظور کسب مشتریان وفادار بیشتر متفاوت است، اما در حوزه برندینگ، یک سری قوانین خاص وجود دارد که تنها در صورت پیروی از آن‌ها موفق به ساخت یک برند قدرتمند خواهید شد.

ساخت یک برند قدرتمند نیازمند صرف زمان و منابع است

در این مطلب قصد داریم شما را با قوانینی که به منظور ایجاد یک تصویر عالی از محصولات و سرویس‌های خود در ذهن مشتریان، باید لحاظ کنید، آشنا کنیم. در نظر داشته باشید شرکت‌های مشاور‌ه‌ای زیادی در حوزه برندسازی فعالیت می‌کنند و هر یک راهکارهایی متفاوت پیش پایتان قرار می‌دهند،‌ اما بر اساس تجربه متخصص‌ترین افراد در این حوزه، کدام ترفندهای برندینگ در سال ۲۰۱۹۹ موفق‌تر هستند؟ به‌روز بودن استراتژی‌های انتخاب شده را نباید فراموش کرد. با ویرلن همراه باشید:

ساخت یک برند قدرتمند

پشت هر برند قدرتمند یک ایده وجود دارد. به منظور دستیابی به ایده‌ای صحیح، باید زمان و منابع کافی و همچنین تکنولوژی‌های مناسب در اختیار داشته باشید. در ادامه، قدم‌هایی که باید در مسیر خود برای ساخت یک برند قدرتمند بردارید را مشخص خواهیم کرد.

قدم اول- درک نیازهای مشتریان بالقوه

در بازاریابی اینترنتی یا عادی، همه چیز پیرامون مردم می‌چرخد. در نتیجه، در صورت عدم آگاهی از کالاها و سرویس‌هایی که مشتریان بالقوه شما به آن‌ها نیاز دارند، موفق نخواهید شد محصولاتتان را به شیوه‌ای صحیح تبلیغ کنید. باید به منظور یافتن منابع درست برای تولید محصولاتی باکیفیت تلاش کنید، چیزهایی که مردم، نیاز مبرمی به آن‌ها دارند. فراموش نکنید کلید موفقیت در این مرحله، تولید محصولی منحصربه‌فرد است.

خرید رپورتاژ

پیش از شکل دادن به ایده اولیه در ابتدای مسیر ساخت یک برند قدرتمند باید به سه پرسش بسیار کوتاه پاسخ بدهید:

  • چه چیزی؟
  • برای چه کسی؟
  • چرا محصول من منحصربه‌فرد است؟

هر استارتاپ در ابتدای فعالیت خود باید تلاش کند به نیازهای مشتریان بالقوه‌ای که در آینده‌ با آن‌ها ارتباط خواهد داشت پی ببرد. به وسیله درک نیاز اصلی مشتریان خود، قادر خواهید بود یک کالا یا سرویس با میزان تقاضای بالا ارائه کنید. فقط چنین محصولی می‌تواند شما را در مسیر ساخت یک برند قدرتمند یاری کند.

قدم دوم- ایجاد یک استراتژی بازاریابی

هر استراتژی بازاریابی از چهار قسمت اصلی تشکیل می‌شود: مخاطبان هدف، اهداف مالی، تثبیت موقعیت و تاکتیک‌ها. مخاطبان هدف را باید عنصر مرکزی در هر استراتژی بازاریابی دانست. علاوه بر آن، باید به اهداف مالی که به خاطر آن‌ها دست به راه‌اندازی یک کسب و کار زده‌اید نیز توجه داشت.

ساخت یک برند قدرتمند

این اهداف ممکن است شامل یک میزان درآمد و سوددهی مشخص، فروش تعدادی مشخص از کالاهای خود و به دست آوردن درصد سهمی مشخص از یک بازار باشد. از طریق تثبیت موقعیت باید مزیت کالاها یا سرویس‌های خود را به سمع و نظر مشتریان بالقوه برسانید. به عبارتی آن‌ها باید بدانند تفاوت محصولات شما با بقیه کسب و کارهای فعال در زمینه کاری‌تان چیست و با دریافت آن‌ها، چه مزایایی شامل حالشان خواهد شد.

قدم سوم- درک کالاهای مصرفی

کالاهای مصرفی مشکلات خریداران را شرح می‌دهند. در مسیر ساخت یک برند قدرتمند می‌توان با درک کالاهای مصرفی این مشکلات را به وسیله ارائه یک یا چند راه حل منحصربه‌فرد حل کرد و به یک مزیت رقابتی دست یافت.

خیلی از متخصصان بازاریابی تصور می‌کنند هر چه خصوصیات فنى محصولات آن‌ها بیشتر باشد، افراد بیشتری به خرید آن‌ها (یا دریافت آن سرویس‌ها) رغبت نشان خواهند داد، اما این تصوری اشتباه است. یک مصرف‌کننده، کالایی را به خاطر نتیجه و کارایی نهایی حاصل از آن، و نه صرفا به خاطر مشخصاتش، خریداری می‌کند. به عبارتی ممکن است ویژگی‌های فنی زیادی در محصولاتتان به کار برده باشید، اما آن‌ها به جای برطرف کردن نیاز مشتریان، بیشتر جنبه زرق و برق دادن به محصول را داشته باشند و در عمل، در کارایی کالا، با هدف برطرف کردن نیاز مشتری، تاثیری نگذارند.

قدم چهارم- شناسایی رقبای هدف خود

در مسیر ساخت یک برند قدرتمند علاوه بر موارد بالا باید دیگر کسب و کارهایی که علاقه‌هایشان با شما همپوشانی دارند را شناسایی کنید. به منظور بررسی رقبای هدف خود، باید به سوالات زیر پاسخ بدهید:

  • رقیب من کیست؟
  • چه چیزی می‌خواهد؟
  • چه کاری می‌تواند انجام بدهد؟
  • چه برنامه‌هایی در دست اقدام دارد؟

از طریق درک رقبا می‌‌توان اعمال آن‌ها به منظور کسب سهم بیشتری از بازار را پیش‌بینی کرد. علاوه بر آن، این اطلاعات به شما اجازه می‌دهند به فرآیند برندینگ خود سرعت بدهید. برای تبدیل شدن به مهم‌ترین برند در زمینه کاری خود، می‌بایست توجه ویژه‌ای به قوانین زیر داشته باشید:

  • ارزش کار خود را به وسیله بازاریابی برای محصولاتی منحصربه‌فرد و گسترش کسب و کار خود افزایش بدهید.
  • به وسیله ارائه تخفیف به مشتریان وفادار خود، در قیمت‌های محصولاتتان انعطاف‌پذیری بیشتری ایجاد کنید.
  • مشتریان هدف خود را به چند دسته تقسیم کرده و محصولاتتان را ابتدا به مشتریانی که نتیجه حاصل از در اختیار داشتن آن‌ها را ستایش می‌کنند، ارائه کنید. به این ترتیب احتمال خریداری شدن کالاها یا سفارش سرویس‌های شما افزایش پیدا می‌کند.

قدم پنجم- افزایش آگاهی مجموعه درباره برند خود

بعد از ساخت یک برند قدرتمند تصویر آن باید به صورت پیوسته توسط کارمندانتان مورد حمایت قرار بگیرد. افراد فعال در مجموعه‌تان باید از اهداف، قوانین، سمبل‌ها و دیگر اطلاعات پایه‌ای کسب و کاری که در آن مشغول کار هستند مطلع باشند تا بلکه بتوانند حین برقراری ارتباط با مشتریان، به بهترین شکل ممکن رفتار کنند. هر کارمند باید به طور دقیق از نقش خود در مسیر ساخت یک برند قدرتمند برای مجموعه شما آگاه باشد.

ساخت یک برند قدرتمند

بهترین ترفندهای برندینگ در سال ۲۰۱۹

در ادامه قصد داریم بهترین ترفندهای رسانه‌ای که به شما به منظور ساخت یک برند موفق کمک خواهند کرد را شرح دهیم. آن‌ها بهترین و جدیدترین تکنیک‌های موجود در سال ۲۰۱۹ بوده و به همین دلیل بیشترین بازدهی را دارند.

ترفند اول- بازاریابی شخصی‌سازی شده

ایده ارائه پیامی شخصی به مشتریان با در نظر گرفتن رفتار، شخصیت و موقعیت اجتماعی آن‌ها به شخصی‌سازی منتهی می‌شود. خوشبختانه امروز در مقایسه با سال‌ها قبل، به لطف هوش مصنوعی می‌توان در کمترین زمان ممکن، به بهترین و دقیق‌ترین شیوه به توسعه استراتژی‌های بازاریابی شخصی پرداخت.

راهکارهای قدرت گرفته از هوش مصنوعی که در برخی شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، داده‌های جمع‌آوری شده درباره کاربران از طریق منابع مختلف را ترکیب می‌کنند. این اطلاعات می‌توانند از تاریخچه و جزئیات فروش طی مدت زمانی طولانی، منایع اطلاعاتی رقبا، داده‌های CRM (مدیریت ارتباط با مشتری) و حتی حساب‌های کاربری مشتریان در شبکه‌های اجتماعی به دست آمده باشند. با کمک گرفتن از تحلیل‌های پیشگویانه، شرکت‌ها قادر خواهند بود به خواسته‌ها و قابلیت‌های کاربران پی ببرند.

به عنوان نمونه، کاربران امروزی تمایل دارند فرآیند خریدشان را در گوشی هوشمند خود آغاز کرده و آن را در فروشگاه فیزیکی به پایان برسانند. به عبارتی تمایل رو به رشد مشتریان امروزی، فراهم شدن امکان برقراری ارتباط بین خرید آنلاین و خرید فیزیکی و یکپارچه‌سازی آن‌ها است، به جای این که یک فروشگاه، محصولاتش را صرفا به صورت فیزیکی یا آنلاین به فروش برساند.

در این شرایط، فروشگاه می‌تواند اطلاعات زیادی درباره مشتری از طریق منابع مختلف به دست بیاورد. هوش مصنوعی به شیوه‌ای کارا این اطلاعات را پردازش کرده و پارامترهای ارتباطی لازم را ارائه می‌کند: بهترین کالاها برای تولید یا بهترین سرویس‌ها به منظور ارائه، بهترین و راحت‌ترین ساعت‌ برای بازاریابی، پیش‌بینی هزینه‌ها در یک سری روزهای مشخص، هزینه‌های شخصی و بی‌شمار اطلاعات مهم دیگر بعد از تجزیه و تحلیل بانک اطلاعاتی‌تان به وسیله هوش مصنوعی به شما ارائه خواهد شد. با قرار دادن نتیجه در اختیار متخصصان بازاریابی و فروش، آن‌ها خواهند توانست بهترین استراتژی‌های بازاریابی شخصی‌سازی شده را توسعه داده و انفجاری در میزان فروش شما ایجاد کنند.

ترفند دوم- واقعیت افزوده

این یکی از محبوب‌ترین تکنولوژی‌هایی است که روز به روز کسب و کارهای بیشتری در مسیر ساخت یک برند قدرتمند برای خود به آن رو می‌آورند، چرا که برای مشتریان نهایی جذابیت بسیار بالایی دارد. کاربران از طریق واقعیت افزوده می‌توانند بدون نیاز به خرید یک محصول آن را (به صورت مجازی) لمس کرده و به میزان زیادی با جزئیات و مشخصاتش آشنا شوند.

بد نیست بدانید در فناوری واقعیت افزوده (Augmented Reality)، عناصری پیرامون دنیای واقعی افراد اضافه می‌شود. این با شبیه‌سازی کامل یک دنیای غیرواقعی، همانند چیزی که در تکنولوژی واقعیت مجازی رخ می‌دهد، متفاوت است. در اینجا، اشیایی غیر واقعی به دنیای واقعی افزوده شده و می‌توان محیط پیرامون خود را از طریق یک عینک مخصوص یا حتی صفحه نمایش گوشی، به شیوه‌ای متفاوت از آن چه حقیقت دارد مشاهده کرد. این برخلاف شیوه کار واقعیت مجازی است که یک دنیای کاملا خیالی برایتان ایجاد می‌کند.

ساخت یک برند قدرتمند

نمونه‌ای از کاربرد واقعیت افزوده در برندینگ، تکنیک برخی فروشگاه‌ها در مجسم کردن محصولاتشان داخل محیط‌های فیزیکی از طریق گوشی‌های هوشمند کاربران اشاره کرد. به عنوان نمونه، فردی که در پی خرید یک صندلی برای میز کامپیوتر خود است، بعد از انتخاب محصول، دوربین گوشی را رو به روی میز گرفته و شکل و شمایل و مخصوصا اندازه آن صندلی را در شرایطی که داخل اتاقش قرار گرفته است، از داخل نمایشگر گوشی تماشا می‌کند. به این ترتیب نیازی به چندین مرتبه تعویض محصول بعد از خریداری آن نخواهد بود.

ترفند سوم- اتوماسیون‌سازی ارتباطات

بر اساس بررسی شرکت تحقیق و مشاوره بین‌المللی Gartner، در آینده‌ای نزدیک، بخش قابل توجهی از ارتباطات کاربران با شرکت‌ها بدون دخالت مستقیم انجام خواهد شد. در حال حاضر نیز بسیاری از شرکت‌ها با استفاده از ربات‌ها در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها، نحوه برقراری ارتباط با آن‌ها از سوی مشتریانشان را خودکار کرده‌اند.

با این حال در آینده، اسکریپت‌ها به مراتب پیچیده‌تر شده و ربات‌ها قادر خواهند بود همانند یک مدیر آگاه، به شکلی کاملا پویا با کاربران ارتباط برقرار کنند. این موضوع به شرکت‌ها کمک می‌کند هزینه‌های عملیاتی را کاهش داده و زمان بیشتری برای اجرای اعمال مهم‌تر داشته باشند. به عبارتی زمانی که تا پیش از آن صرف برقراری ارتباط مستقیم با مشتریان می‌شد، به لطف اتوماسیون‌سازی ارتباطات، به شیوه‌ای کاراتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت. هر چه رباتتان حرفه‌ای تر عمل کند، تاثیر بیشتری روی ساخت یک برند قدرتمند برای شما خواهد داشت.

ترفند چهارم- سرویس‌های صوتی

تکنولوژی‌های مربوط به صوت، پیش از این برای سرگرمی مورد استفاده قرار می‌گرفتتد. به عنوان نمونه، کاربر با یک شخصیت کارتونی داخل یک اپلیکیشن اندرویدی یا آی او اسی صحبت می‌کرد و سپس صحبت‌های خود را از زبان آن کاراکتر می‌شنید. امروز می‌توان از این فناوری‌ها به شکلی بسیار کاربردی و متفاوت از قبل بهره برد.

ابزارهای جستجو به وسیله صوت همچون اپل سیری (Apple Siri) یا گوگل ناو (Google Now) از محبوبیت بسیار بالایی نزد کاربران برخوردار بوده و امروز گستره وسیعی از کاربران از نحوه کار با آن‌ها مطلع‌ هستند. دستیارهای مجازی که مبتنی بر فناوری‌های مربوط به تشخیص صوت کار می‌کنند، امروز ابزاری بسیار کاربردی برای بازاریابی محسوب می‌شوند، به طوری که روز به روز شرکت‌های بیشتری آن‌ها را با سرویس‌ها و مخصوصا اپلیکیشن‌های موبایل خود یکپارچه می‌کنند.

به این ترتیب می‌توان از طریق صدور فرمان‌های صوتی و بدون نیاز به لمس نمایشگر گوشی به سفارش غذا، کرایه خودرو یا خرید یک کالای خاص پرداخت. همانند واقعیت افزوده، این تکنولوژی علاوه بر کارا بودن، جذابیت خاصی برای کاربران دارند، به همین دلیل آن‌ها را بیشتر به کار با اپلیکیشن موبایل شما ترغیب می‌کند.

بر اساس پیش‌بینی شرکت Comscore، تا سال ۲۰۲۰، بیش از ۵۰ درصد درخواست‌های کاربران به صورت صوتی مطرح خواهد شد. به همین دلیل شرکت‌ها باید در پی بهینه‌سازی و استفاده از دستیارهای مجازی مختلف همچون اپل سیری، آمازون الکسا و گوگل اسیستنت با سرویس‌های خود باشند. فراهم کردن این قابلیت را باید یکی از برنامه‌های اصلی خود در مسیر ساخت یک برند قدرتمند قرار دهید.

ترفند پنجم- تجارت الکترونیک

شبکه‌های اجتماعی، به طور پیوسته قابلیت‌های زیادی را با هدف تسهیل استفاده از آن‌ها در تجارت الکترونیک به پلتفرم خود اضافه می‌کنند. به عنوان نمونه می‌توان به اینستاگرام اشاره کرد که امروز، قابلیت‌های بی‌نظیر و بسیار منحصربه‌فردی را در اختیار کاربران اکانت‌های بیزینسی قرار می‌دهد. اگرچه فروش مستقیم از طریق شبکه‌های اجتماعی هنوز مورد استقبال قرار نگرفته است، اما به مرور زمان، راهکارهایی جدید همچون تگ‌های خرید با هدف کاهش فاصله بین شبکه‌های اجتماعی و فروش معرفی می‌شوند.

فرآیند فروش در دنیای مجازی باید تعاملی باشد، امکانی که در شبکه‌های اجتماعی فراهم نیست. از طرفی نمی‌توان از اهمیت این پلتفرم‌ها همچون اینستاگرام برای ساخت یک برند قدرتمند چشم‌پوشی کرد. بهترین کار، استفاده از آن‌ها به عنوان بخشی از استراتژی‌های بازاریابی خود است. به عنوان نمونه می‌توان به اشتراک‌گذاری ویدیوهایی درباره محصولات خود اشاره کرد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *