۶ قانون جدید برای موفقیت در مصاحبه شغلی

مصاحبه شغلی
مصاحبه شغلی

آماده شدن برای مصاحبه شغلی می تواند بسیار دلهره آور باشد. اما استخدام شدن در آن شغل می تواند یک تجربه منحصر به فرد و موثر در زندگی شما باشد. اما چالش اصلی این است که اغلب اوقات، شما کمتر از یک ساعت وقت دارید تا افرادی را که شما را نمی شناسند، متقاعد کنید که بهترین شخص برای استخدام در آن شغل هستید.

به گفته مدیران شبکه اجتماعی لینکدین LinkedIn ، اکثر متقاضیان کار می گویند مصاحبه شغلی به دو دلیل بسیار چالش برانگیز است: عدم آمادگی و عدم اعتماد به نفس! در حالیکه اگر با آمادگی خوب، به جلسه مصاحبه وارد شوید، شانس خود را برای گرفتن آن شغل چندین برابر می کنید. آنچه که در اینجا به آن می پردازیم، ۶ قانون جدید برای موفقیت در مصاحبه شغلی است.

خرید رپورتاژ آگهی

 

  1. پاسخ های خود را آماده کنید

بسیاری از مصاحبه کنندگان، سؤالات مشابهی مطرح می کنند. به عنوان مثال از شما می خواهند در مورد تجارب خود از حل مشکلی در سر کار صحبت کنید، یا در مورد مشکلی که با همکار خود داشتید و نحوه حال کردن آن بگویید. حتما نمونه چنین سوال هایی را قبلا شنیده اید. به عنوان متقاضی کار، می توانید با ترسیم تجربیات گذشته خود جواب های این سؤالات استاندارد را به خوبی آماده کنید. به تجربیات خود در حل هر یک از چنین مشکلاتی فکر کنید، آن را ترسیم کنید و مثال هایی از رفتارهای مناسب خود در محل کار را به یاد آورید.

منابع آنلاین زیادی وجود دارند که می توانید در آنها سوال های مصاحبه شغلی استاندارد را پیدا کنید. با استفاده از این منابع، شما می توانید در مورد نحوه پاسخ به سوالات، خود را آماده کنید. به عنوان مثال لینکدین در حال راه اندازی ابزاری جدید است که در آن استخدام کنندگان حرفه ای قرار است به مردم نشان دهند که پاسخ مناسب و قوی به چنین سوالاتی چیست. قطعا چنین تکنولوژی هایی به شما جواب دقیق نمی دهد، اما می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید، چه سوال هایی از شما پرسیده خواهد شد و چگونه باید آنها را پاسخ دهید.

 

ابتدا این مقاله را بخوانید:‌ ۱۷ باید و نباید پیش از شروع یک مصاحبه کاری

مصاحبه شغلی
پاسخ سوالات را برای موفقیت در مصاحبه شغلی آماده کنید
  1. تمرین کنید

پاسخ های خود را با صدای بلند در حضور شخص دیگری بخوانید یا ضبط کنید. از یک همکار یا دوست خود بخواهید که در طرف مقابل شما قرار بگیرد و به عنوان مدیر منابع انسانی از شما سوالاتی بپرسد. با این کار شما می توانید پاسخ های خود را برای جلسه مصاحبه حضوری واقعی بهتر از هر زمان دیگری آماده کنید. بازخورد صادقانه ای که از دوست یا همکار خود دریافت می کنید، بسیار ارزشمند خواهد بود. اغلب اوقات، افرادی که در جلوی آنها تمرین می کنید مواردی را به شما گوش زد می کنند که شاید خود شما متوجه آن موضوع نشده باشید.

خرید رپورتاژ

به عنوان مثال:

  • آیا گفتار شما مثل این بود که حرف هایتان را حفظ کرده اید؟
  • آیا می توانید برای بهبود پاسخ خود، اطلاعات را به صورت دیگری دسته بندی کنید؟
  • آیا اطلاعاتی که می دهید شامل مواردی می شود که به اصل جریان ارتباطی ندارد؟

و بسیاری موارد دیگر…

سعی کنید از تمرین های خود با دوستان وهمکاران تان فیلم بگیرید. ضبط کردن فیلم، همانند حضور در مصاحبه های شغلی کم و بیش می تواند استرس زا باشد. ضمن اینکه ویدئو گرفتن در جلسه های مصاحبه به عنوان یک ابزار استخدام در حال افزایش است، بنابراین همه متقاضیان باید برای آنها آماده باشند.

توصیه میکنیم این مقاله را بخوانید: چطور یک بیوگرافی حرفه‌ای و تاثیرگذار آماده کنیم؟

 

  1. در مورد شرکت تحقیق کنید

همانطور که می توانید اطلاعات بسیار خوبی در خصوص سؤالات مصاحبه استاندارد در اینترنت پیدا کنید، می توانید در فرآیند استخدام یک شرکت خاص نیز اطلاعاتی به دست آورید. متقاضیان کار باید اطلاعات کاملی از نحوه استخدام و شرایط شرکت داشته باشند، تا بتوانند براساس آن تصمیم گیری کنند. در خصوص شرکت های بزرگتر، اغلب مقالات و اینفوگرافی هایی در اینترنت وجود دارد که در آنها شیوه های استخدام توضیح داده شده است. برای درک فرآیند مصاحبه و ارزشهای سازمان لازم است که به این اطلاعات به عنوان برگه تقلب نگاه کنید. حتما این اطلاعات را در پاسخ به سوالات مصاحبه در نظر بگیرید.

  1. سرحال و ریلکس در جلسه مصاحبه حضور پیدا کنید

صرف نظر از میزان آمادگی و بررسی های شما، عملکرد مصاحبه به حال و هوای شما در آن روز بستگی دارد. بهترین کاری که می توانید انجام دهید، این است که سرحال و ریلکس در جلسه مصاحبه حضور پیدا کنید. شما خودتان را بهتر از هر شخص دیگری می شناسید، بنابراین، چند ساعت قبل از حضور در جلسه مصاحبه، از استراتژی های آرامش شخصی خود استفاده کنید. این استراتژی ها می تواند شامل یوگا، انجام حرکات کششی و موارد دیگری باشد.

خواب کافی نیز یکی از عامل اساسی در عملکرد روزانه شما است که بر مصاحبه شغلی نیز تأثیر گذار است. اگر خواب کافی نداشته باشید، حافظه، مهارت های حل مسئله و قدرت قضاوت شما ممکن است به خطر بیافتد.

۵- به زبان بدن خود دقت کنید

حتی اگر مراحل ۱ تا ۴ را به خوبی دنبال کرده باشید و اکنون آماده مصاحبه حضوری باشید، نداشتن اعتماد به نفس ، می تواند سبب عدم موفقیت شما در جلسه مصاحبه حضوری شود. روانشناس دانشگاه هاروارد ، Amy Cuddy ، می گوید:

تغییر دادن زبان بدن می تواند باعث اعتماد به نفس شما شود. برخی از حالت های بدن هستند که در زمان ورود شما به اتاق مصاحبه به شما حس قدرت می دهد.

برای اینکه حس اعتماد به نفس داشته باشید، پیش از حضور در جلسه حضوری مصاحبه، ۲ دقیقه به یک مکان خلوت بروید و حداقل یکی از این حالت ها را تمرین کنید.

 

مقاله مرتبط : آیا از کار خود متنفر هستید؟ چطور شغل بهتری پیدا کنیم؟

مصاحبه شغلی
اهمیت زبان بدن در مصاحبه شغلی

 

  1. سوالات مهم را آماده کنید

در پایان مصاحبه حضوری ، احتمالا از شما سؤال می شود که آیا سوالی دارید یا خیر. برای اینکه مصاحبه کننده خود را متعجب کنید، از طرح سوالاتی مانند حقوق و دستمزد و جبران خسارت خودداری کنید. در عوض، دو یا سه سؤالی را تهیه کنید که به جایگاه شغلی و اهمیت آن در چارت سازمانی و کمک به رسیدن به اهداف شرکت تمرکز دارد. طرح این سوالات به مصاحبه کننده این احساس را می دهد که شما علاقمند به یادگیری و مشارکت هستید.

از این دست سوالات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ۹۰ روز اول کاری برای یک فرد موفق به چه صورت خواهد بود؟
  • اهداف بلند مدت تیمی که باید در آن فعالیت کنم چه مواردی هستند؟

اگر تمامی این مراحل را به خوبی برای انجام مصاحبه خود آماده کرده باشید، شما یک کاندیدای جسور و با اعتماد به نفس شناخته خواهید شد. همچنین، می توانید بدون هیچ نگرانی، دانش خود را به نمایش بگذارید و شانس خود را برای گرفتن این موقعیت شغلی به حداکثر برسانید.

 

مقاله مرتبط : داستان موفقیت و بیوگرافی امید کردستانی ؛ جزو ثروتمندترین افراد دنیا

 

منبع: entrepreneur

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *