دسته‌ها
VIRLAN اخبار برند برندینگ داستان برند ها

آموزش طراحی داستان برند در ۵ مرحله؛ برای برندینگ قدرتمند و ماندگار

تیم بازاریابی ، فقط مسئول فروش کالا نیست، بلکه آنها فروشنده داستان برند یا Brand Story نیز هستند. اما بسیاری از اوقات، هر چقدر هم که در طراحی داستان برند و داستان سرایی برند شرکت موفق باشند، این داستان در سایر بخش ها گم می شود.

داستان برند را چگونه در ۵ مرحله مطرح کنیم؟

به تازگی ۲ شرکت FocusVision و InnerView نظرسنجی از ۲۵۰ نفر متخصص بازاریابی و تجربه مشتری در شرکتهای متوسط و بزرگ انجام داده اند. جالب است که بدانید، نتایج این تحقیق از آنچه که این متخصصان انجام می دادند ناشی نمی شد، بلکه به کارهایی مربوط می شد که آنها انجام نمی دادند!

یک پنجم پرسنل این شرکت ها اظهار داشتند که آنها اطلاعی از تلاش شرکت برای آگاه سازی بخش های داخلی مجموعه، از داستان برند که به مشتریان عرضه می شود، ندارند. به عبارت دیگر، توسعه دهندگان محصولات، فروشندگان و نمایندگان خدمات مشتریان هیچ ایده روشنی از آنچه که در بخش بازاریابی اتفاق می افتاد نداشتند و در نتیجه نمی دانستند داستان برند محصولات آنان چیست!

این می تواند یک زنگی خطری برای مجموعه باشد.

تک تک افراد یک شرکت نماینده برند هستند، به خصوص افرادی که هر روز با مشتریان در ارتباط هستند و با آنان صحبت می کنند. اگر این افراد در به اشتراک گذاشتن داستان برند مطمئن نباشند، این می تواند برای شرکت خطرناک باشد. اگر تیم های داخلی شما نسخه های مختلفی از داستان برند شما دارند، احتمالاً اصلا شما داستان برند ندارید!

ابتدا این مقاله را بخوانید:‌ داستان برند چیست؟ و چه تفاوتی با بازاریابی محتوا دارد؟

حتی آمازون نیز برای طراحی داستان برند با چالش روبروست و از این پدیده مصون نیست. این غول خرده فروشی به تازگی بخش آمازون اسپارک را تعطیل کرد، چرا که تلاش آن برای برقراری ارتباط در شبکه های اجتماعی اش موفق نبود. چرا موفق نشد؟ به دلیل اینکه ارتباطات داخلی بین تیم های مختلف به درستی برقرار نشده بود. بخش های مختلف در مورد آن اصلا صحبت نمی کردند و فقط تیمی که مسئول آن بود در موردش می دانست و صحبت می کرد. در پایان، مجبور به تعطیل کردن آن شدند.

بدون طراحی داستان برند ماندگار ، موفقیت امری محال است.

مشتریان باید بتوانند به برند هایی که با آنها ارتباط دارند، اعتماد کنند. آنها می خواهند که انتظاراتشان در هر ارتباطی برآورده شود. بدون داستان برند ماندگار ، مشتریان احساس می کنند که فقط می توانند روی شما و حرف شما حساب کنند که این در دراز مدت باعث آسیب زدن به برند شما می شود.

با همه این اوصاف، چگونه می توانید مطمئن شوید که داستان برند شما قدرتمند و ماندگار است؟

چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که مشتریان به راحتی داستان برند شما را با دیگران به اشتراک می گذارند؟

طراحی داستان برند
طراحی داستان برند

۵ گام برای طراحی داستان برند

 

  1. تمامی پیام های خارجی برند را همسو کنید

به مشتریان خود چه می گویید؟ پیام های کلیدی ، صحبت ها و وعده هایی که باید از طریق بازاریابی و تبلیغات خود به مشتریان منتقل دهید، شامل چه مواردی است؟

تمرکز خود را در صرف بازسازی کل برند خود نکنید. احتمالا تا به حال هزینه زیادی صرف ساخت برند و برندینگ خود کرده اید. درعوض، استراتژی قبلی خود را ادامه دهید و فقط آن را در بخش داخلی فعال کنید. بهتر است به برند ی که تا به حال روی آن سرمایه گذاری کرده اید، متعهد باشید و آن را به بهترین شیوه ارائه دهید.

  1. نظرسنجی کنید

در تحقیقی که توسط FocusVision انجام شد، ۹۴% شرکت ها گفته بودند که تصمیم دارند تا نسبت به اختصاص زمان و بودجه برای نظرسنجی از مشتریان اقدام کنند. این کار کاملا منطقی است. اگر که شما جزو تیم بازاریابی هستید، قطعا به نظرات مشتریان اهمیت می دهید.

اما سوال کلیدی در اینجا این است که “شخصی که با مشتریان صحبت می کند در مورد برند شما چه فکری می کند؟ آیا آنها نیز فکر می کنند شما به وعده هایی که می دهید عمل می کنید؟”

شما باید به احساس و تجربه کارکنان خود نیز اهمیت دهید و بررسی کنید که آنها چه اهمیتی برای داستان برند شما قائل هستند. باید روی آنها سرمایه گذاری کنید و متوجه شوید که آنها چگونه برند شما را می بینند تا بتوانید مشکلات را پیدا کرده و آنها را حل کنید.

توصیه میکنیم این مقاله را بخوانید: داستان برند خودتان را تعریف کنید

 

  1. برای تغییر برنامه ریزی کنید

شما به کارکنان خود آموزش می دهید که شرکت شما را دوست داشته باشند. آنها باید این موضوع را حس کرده و تجربه کنند. در حالیکه تغییر برند شما در داخل شرکت می تواند یک چالش بزرگ باشد، اما غیر ممکن نیست.

برای این کار باید کسانی که در سطوح مختلف شرکت، روی دیگران تاثیرگذار هستند شناسایی کنید و از آنها برای پرورش و طراحی داستان برند خود کمک بگیرید.

شما باید داستان برند را از سطوح بالا به پایین، طی یک روند اساسی، تغییر دهید.

داشتن کسانی که بتوانند داستان برند را با شور و اشتیاق برای دیگران تعریف کنند، به شما کمک می کند تا این داستان را در کل سازمان گسترش دهید.

  1. داستان برند را به صورت متفاوت بیان کنید

آموزش لازم است، اما الهام بخش نیست. ایمیل کارآمد است، اما همیشه تاثیرگذار نیست. اگر شرکت ها می خواهند که کارکنان آنها به طور مداوم داستان برند را برای دیگران تعریف کننید، باید که آن را به صورت قانع کننده برای دیگران تعریف کنند. ایمیل و آموزش روشهای متداولی برای این کار هستند، اما وقتی صحبت از اشتیاق می شود، موارد زیادی هست که باید در نظر گرفته شوند. زمان ارائه اطلاعات به کارکنان، بایستی این اطلاعات باید به صورتی گفته شود که آنها واقعاً به داستانی که تعریف می کنند، اعتقاد داشته باشند.

تجربه داستان برند را برای کارکنان خود، آسان کنید. تاکتیک های فروش خسته کننده را کنار بگذارید و با در نظر گرفتن جوایز تیم محور، کارکنان خود را به گفتن داستان برند تشویق کنید. برای این منظور فقط از وبینار ها یا دورهمی های گروه ها استفاده نکنید، بلکه از رویدادهای زنده یا مسابقه استفاده کنید. استفاده از این روش ها به کارکنان این فرصت را می دهد که با هم تیمی های خود ارتباط برقرار کنند و از آنها بیاموزند. با این کار، داستان برند را برای آنان ملموس می کنید و این امر باعث می شود افرادی که قرار است آن را تعریف کنند، این کار را راحت تر انجام دهند.

  1. پس از طراحی داستان برند دوباره نظرسنجی کنید

به یاد داشته باشید، یک بار نظرسنجی از کارکنان تاکتیک خوبی نیست. بلکه، بایستی یک مکانیسم طراحی کنید که در آن به طور منظم از کارکنان نظرسنجی شود و بازخورد آنان جمع آوری شود.

داشتن این تیپ گفتگوها با تیم تان باعث می شود که آنها چابک تر شوند و به آنها اجازه می دهد که با برند سازگارتر شوند. از همه مهمتر، با توجه به اینکه آنها با مشتریان در ارتباط هستند و از تغییرات ترجیحات مشتریان با خبر می شوند، خیلی سریع می توانند نسبت به این تغییرات واکنش نشان دهند.

کارکنان شما، نیروی حیاتی برند شما هستند. اگر همه آنها یک داستان برند را تعریف کنند، آن زمان است که برند شما قوی تر از قبل می شود.

این مقاله هم جالب است: داستان برند های لاکچری چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ آموزش داستان سرایی

 

منبع: chiefmarketer