تکنیک های جدید تقویت حافظه برای بهبود یادگیری و یادآوری بهتر

تقویت حافظه
تقویت حافظه

ارسطو درباره تقویت حافظه مثال جالبی دارد؛ وی حافظه انسان را با یک قرص موم مقایسه کرد که زمانیکه داغ می شود، شروع به کش آمدن می کند! اما وقتی خنک می شود، تبدیل به جسمی سخت شده که امکان تغییر آن سخت می شود.

برای مدت زمان طولانی، این دیدگاه غالب درباره توانایی یادگیری ما انسان ها بوده است. به این معنی که وقتی جوان هستیم، مغز ما در شرایط یادگیری بهتری قرار دارد. اما با افزایش سن، در به دست آوردن مهارت های جدید به طور فزاینده ای مشکل پیدا می کنیم.

خرید رپورتاژ آگهی

 

۴ تکنیک ساده برای تقویت حافظه و بهبود یادآوری آنچه که خوانده اید

خبر خوب این است که تکنیک هایی برای تقویت حافظه وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید یادآوری مواردی که قبلا خوانده اید را بهبود بخشید.

تحقیقات اخیر این باور قدیمی را زیر سؤال برده اند، چرا که نتایج این تحقیقات نشان می دهد که عوامل دیگری مانند اعتماد به نفس یک فرد مسن در توانایی یادگیری نقش بسیار مهمی دارد. بنابراین، اگر ما فکر نکنیم که چابکی مغز ما در بزرگسالی از بین می رود، می توانیم چیزهای جدیدی یاد بگیریم. در دانش اقتصاد امروزه نیز، که در آن توانایی یادگیری مهارت های جدید از هر زمان دیگری با ارزش تر است، این یک خبر عالی برای کارآفرینانی است. به ویژه برای کسانی که قصد دارند تا خودشان و تیم شان را متمایز کنند.

تخصیص زمان و انرژی برای یادگیری، اولین قدم است. فعالیتهای فراشناختی همانند تفکر، به ویژه با تأمل، برنامه ریزی و نظارت می تواند به طور قابل توجهی یادگیری را تسهیل کند. با توجه به همه اینها، در اینجا قصد داریم تا ۴ تکنیک موثر برای تقویت حافظه و تبدیل شدن به یک دانش آموز مادام العمر را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

ابتدا این مقاله را بخوانید:‌ هوش مصنوعی جدید با قابلیت جستجو در اینترنت برای یادگیری !

خرید رپورتاژ
تقویت حافظه
اهمیت تکرار در تقویت حافظه و یادآوری

 

  1. با فاصله تکرار کنید

اگر در حال یادگیری نواختن ساکسیفون یا مطالعه یک زبان خارجی هستید ، تنها راه تسلط بر واژگان جدید، تکرار در فواصل زمانی است. تمرین و تکرار، کمک به یادگیری می کند. یک توضیحی علمی در مورد این دلیل وجود دارد. تکرار، باعث افزایش میلین یا پوشش چربی در اطراف اکسیوم می شود که سلولهای عصبی مغز ما را به هم وصل می کنند. هرچه میزان میلین بیشتر باشد، نورون های ما سریعتر عمل می کنند و ما بهتر یاد می گیریم.

به گفته Gabriel Wyner نویسنده کتاب In Fluent Forever: How to Learn Any Language and Never Forget It:

تمرین کردن با فاصله، به جای اینکه همه مطالب در یک جلسه بخوانیم، بسیار مؤثرتر است.

به گفته او: “اگر طی یک دوره چهار ماهه، روزی ۳۰ دقیقه تمرین کنید ، می توانید انتظار داشته باشید که ۳۶۰۰ فلش کارت را با ضریب درستی ۹۰ تا ۹۵ درصد یاد بگیرید و حفظ کنید. این فلش کارت ها می توانند به شما الفبا، لغت، گرامر یا حتی تلفظ لغات را یاد دهند. ضمن اینکه این فلش کارت ها می توانند این کار بدون اینکه شما را خسته کنند انجام دهند، زیرا همیشه جالب و سرگرم کننده باقی می مانند.

 

توصیه میکنیم این مقاله را بخوانید: کشف روش علمی یادگیری در خواب !

برای استفاده از این روش یادگیری ، با تعیین یک برنامه مطالعه قابل کنترل شروع کنید. سپس روشی را برای ذخیره و سازماندهی اطلاعات انتخاب کنید.

در قدیم، سازماندهی مرتب فقط به معنای فلش کارت بود، اما امروز می توانید از گزینه های نرم افزاری مفیدی مانند Evernote و SuperMemo استفاده کنید. فراموش نکنید که خودتان را به صورت دوره ای آزمایش کنید. ارزیابی پیشرفت شما انگیزه شما برای ادامه یادگیری را تقویت می کند.

یادآوری
اهمیت تفکر در یادآوری

 

  1. برای فکر کردن زمان بگذارید

تفکر می تواند به یادگیری و بهبود عملکرد در شغل بسیار کمک کند. پروفسور دانشگاه هاروارد ، Francesca Gino و همکارانش متوجه شده اند که کارکنانی که در پایان روز، ۱۵ دقیقه زمان برای تفکر درباره درس هایی که در طول روز یاد گرفته اند صرف می کردند، بعد از ۱۰ روز ۲۳ درصد، عملکرد بهتری نسبت به دیگران داشتند.

علاوه بر این، برای یادآوری آنچه که قبلاً آموخته ایم، تفکر می تواند به ایجاد ایده های جدید کمک کند. گاهی وقتی کار نمی کنید بهترین ایده های محصول را پیدا می کنید. گاهی در حین نرمش صبحگاهی یا پیاده روی بعد از ناهار، پاسخ به مشکلاتی را که هفته ها است با آن روبرو هستید می توانید پیدا کنید.

همانطور که Scott Barry Kaufman، روانشناس، توضیح می دهید:

“لزوما خلاق ترین ایده های ما وقتی بطور آگاهانه روی یک موضوعی تمرکز می کنید، به دست نمی آیند.

بلکه بهترین ایده ها در زمان تعامل با دیگران و به دست آوردن تجربیات، بدست می آیند.” طی تحقیقاتی، Kaufman متوجه شده است که ۷۲ درصد مردم، ایده های جدید خود را در زمان ….حمام کردن… به دست می آورند. از این رو، او این ایده ها را “ایده های دوش” می نامد. این ایده ها در نتیجه تفکر و ارتباط دادن بین اطلاعاتی که قبلا دریافت کرده ایم. به همین دلیل، خوب است که از روزهای تعطیل خود استفاده کنید و پس از یک تعطیلی، با انرژی بیشتری به دفتر کار خود بازگردید.

یادآوری
اهمیت یادگیری بخش بخش در یادآوری

 

  1. بخش بخش کنید

قطعا همه معلم ها با این موضوع موافق هستند که بهترین روش یادگیری و توضیح موضوعی برای دیگران بخش بخش کردن آن است. به همین دلیل است که برنده جایزه نوبل، Richard Feynman، از این روش برای آموزش به دانش آموزان استفاده می کند. به گفته او:

“اگر نتوانید موضوعی را به درستی بیان کنید، احتمالا آن را خوب متوجه نشده اید.”

اگر سعی کنید موضوعی را به ساده ترین اجزا آن تقسیم کنید، آن زمان متوجه خواهید شد که آیا واقعا آن موضوع را درک کرده اید یا بخشی از آن را متوجه نشده اید. زمانی که متوجه بخش هایی بشوید که یاد نگرفته اید، با استفاده از تکنیک Feynman می توانید مطالب را مرور کنید و بخش هایی را که روی آن تسلط ندارید، یاد بگیرید.

علاوه بر این، زمانی که قرار باشد بخش های مختلف موضوعی را به دیگران آموزش دهید، مهارت های خود را نیز تقویت می کنید.

 

یادآوری
روش Elon Musk در یادآوری
  1. از تکنیک انتقال دانش برای تقویت حافظه استفاده کنید

قطعا روش Elon Musk بهترین شیوه تقویت حافظه و بهبود یادگیری و یادآوری مواردی است که قبلا آموخته اید.

از نرم افزار و انرژی گرفته تا حمل و نقل و هوافضا، مدیرعامل شرکت rocket ، در بسیاری رشته ها، یک متخصص است. اما دانش گسترده او با توانایی یادگیری او در ارتباط است، چرا که یادگیری یک رشته و استفاده از آن دانش در رشته دیگر، سبب می شود که به عمق یادگیری در هر ۲ رشته کمک کند. این تکنیک، انتقال دانش نام دارد. Musk برای استفاده از این تکنیک، ۲ کار می کند:

اول اینکه، او دانش را به اصول اساسی آن تجزیه می کند. سپس، آن را در یک زمینه جدید بازسازی می کند. تصور کنید که می خواهید در یک کلاس آشپزی، یا یک کلاس آشپزی ایتالیایی شرکت کنید. اگر که در حال یادگیری زبان ایتالیایی باشید، شرکت در کلاس آشپزی ایتالیایی به شما کمک خواهد کرد نه تنها زبان شما بهتر شود، بلکه اسپاگتی بلونیز خوشمزه تری نیز بپزید.

از دیگر مزایای تکنیک انتقال دانش، خلاقیت است. به عنوان مثال، گیرکردن اجسام در موی سگ ها، انگیزه ای برای طراحی ولکرو velcro شد.

 

مقاله مرتبط : مقایسه تفاوت مغز انسان و هوش مصنوعی از نظر ایلان ماسک

 

کارآفرینان و سازمانهایشان با تعهد به یادگیری مداوم، چیزهای زیادی کسب می کنند، اما در سطح شخصی، این رویکرد باعث می شود که افراد به

طور روزانه زندگی غنی تری را تجربه کنند. فقط باید به خود اطمینان داشته باشید و خواهید دید که می توانید به هر سگی، ترفندهای جدید آموزش دهید.

 

منبع: entrepreneur

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *